Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

s-ar putea sa aibe efectul dorit, si dc nu incearca cu cele de pe stanga

 

ideea e sa nu fie diferenta de greutate intre rotile fata dupa spusele unui vulcanizator

 

eu am avut problema asta la o masina unde aveam cauciuri de noi pe fata fara sens de rotatie, tragea bine dreapta, le-am inversat si a inceput sa traga stanga dar mai putin spre deloc in functie de gradul de inclinare al soselei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

petrisorionut86

Salut pentru baietii noi care nu stiu sa citeasca o anvelopa va pun un link foarte util si scurt care pe mine ma ajutat sa-mi inteleg pe deplin "rotitele" sper sa va ajute si voi. http://www.anveloshop.ro/article--utile--2142.html

Caut si eu anvelope si jante de 15 ca am pe 14 acum OEM W, o sa pun si poze dar mai intai sa le fac. Am citit acest topic de la pagina 1 pana acum si am aflat multe lucruri interesante asa ca, decat sa puneti o intrebare la care exista deja raspuns mai intai cititi, si daca nu gasiti raspunsul atunci postati. Drumuri bune si revin cu poze  de la rotitele mele. img0660x.jpg      img0659aj.jpg

 

Jantele va rog sa-mi spuneti cum se numeste modelul ca vreau de 15 sau 16 de vara sa-mi iau. Momentan inca am cauciucuri de iarna Michelin Alpin 185/60 R14 82T. Mentionez ca pe capac scrie asa: img0667ko.jpg   

Astept sugestii referitoare la raportul utilizarii masinii zi de zi, ce renteaza din ce am vazut in tot topicul, rezolnabil ar fi doar pe 15 day by day use. Dar as vrea sa stiu si ce anvelope recomandati producator/pret. Va multumesc anticipat si sper ca v-au folosit la ceva pozele si postul meu. Fotografii puteam sa le pun la dimensiune foarte mare dar am zis sa nu consum mb aiurea pe forum si sa las loc de ajutor, de altfel exact pentru ceea ce a fost creeat acest forum.

Modificat de petrisorionut86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Am si eu un Polo 9N3 din 2008, motor de 1,2 , am pus jante de 15"  si cu cauciucuri 195/50 , dar de multe ori cand virez, merge cam greu volanul.Puteti sa ma lamuriti si pe mine care ar fi cauza, cu toate ca in talonul masinii, scrie ca pot pune jante de 15" si cu latine de 195.

 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca inainte sa le montezi pe acestea ai avut 165 70 14,cred ca e normal sa ai aceasta impresie,in sensul ca erai obisnuit cu acelea mai inguste.Si eu am avut acelasi feeling cand am trecut acum in primavara la anvelopele de vara,directia s-a intarit considerabil si automat merge mai greu volanul.Am sesizat o mica diferenta si la trecerea de la 185 60 14 la 195 55 15.Automat,cu cat e mai mare suprafata de contact ( 165->185->195->205) cu atat va merge mai greu volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca inainte sa le montezi pe acestea ai avut 165 70 14,cred ca e normal sa ai aceasta impresie,in sensul ca erai obisnuit cu acelea mai inguste.Si eu am avut acelasi feeling cand am trecut acum in primavara la anvelopele de vara,directia s-a intarit considerabil si automat merge mai greu volanul.Am sesizat o mica diferenta si la trecerea de la 185 60 14 la 195 55 15.Automat,cu cat e mai mare suprafata de contact ( 165->185->195->205) cu atat va merge mai greu volanul.

 

Da cele de iarna le am pe 165/70/14. Si acum cand le-am pus pe cele de vara( mai mari 195/50/15) se simte mai greu in volan la virat. 

Multumesc mult pt lamurire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa te obisnuiesti.Directia e mai ferma,stabilitate mai buna pe curbe si tinuta de drum,nu cine stie ce(ca n-avem unde sa alergam un 1.2),dar fata de cele de iarna se observa.Singurul dezavantaj ar fi ca ,,scutura" o idee mai tare,datorita talonului mic.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
sebastian stefan

eu am mers cam 5 ani cu 185/60 /14 pe jante 5j singurul inconvenient e ca dau impresia ca sunt  mai dezumflate in rest totul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut am gasit niste jante la un prieten ... dar nu stiu daca sunt bune pe Polo-ul meu 1.2 12v 2007

Caracteristici: prindere 5x100


                     dimensiune 7Jx15


                     etalon ET 38

am inteles ca merg cu cauciucuri 195/50/15. astept raspuns ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt chiar foarte bune jantele, se potrivesc. Anvelope poti sa pui 195/50r15 sau 195/55r15, eu le am trecute pe amandoua in CIV; dar mi-am pus 195/55r15 pe avus2 de golf4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,sunt ok jantele ca specificatii.Sunt originale?Vezi sa nu fie nevoie de prezoane mai lungi.

Bafta!

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, urmeaza sa incalt masinuta complet (1.2 12v) si am tot ascultat sfaturi, ma arunca dintr-o parte in alta... nu stiu ce sa mai cred. In momentul de fata am pe masina 185/60/14" si urmeaza (ce vreau eu) sa pun 205/50/16" cu 7" sau (preferabil dar greu de gasit) 7,5" pe janta. Stiu ca va face putin mai multi km decat cei indicati pe bord (undeva la 6-7 km diferenta), dar nu ma deranjeaza. As vrea un offset de 33 sau 35 ca sa le aduca la linia caroseriei.

Acum, multa lume imi zice ca: o sa strici bucsele cu 50... o sa "rupi" directia cu 205.... o sa ma manance politia cu decalajul din bord... etc.. etc... Dar nu cumva merita?! Ca aspect cel putin...

O sa imi puna mai multa greutate pe motor? (si asa nu face fata saracu)

O sa am demaraj mai subtirel?

Va multumesc anticipat!

De asemenea, o sa aibe vreun efect pentru amortizoare? O sa imi ridice masina banuiesc, nu? Sau o sa se contracte ele ca sa mentina masina la nivel (ar fi grozav!)?

Modificat de marin.titus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti constient ca indiferent ce ti-ar zice cineva, daca ti s-a pus pata si le vrei, o sa le pui pe masina...Tine de prioritatile fiecaruia: aspect, functionalitate, etc...

 

Eu nu as merge pe 16", as trece pe 15". De asemenea, as alege ceva cu talon cat mai gros, sa nu schimb roti toata ziua buna ziua. Dar este doar opinia mea, posesorul unui polo de 54 de cai putere. :)

Modificat de mihaibzgica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut jante pe 14 cu anvelope 165/70/14 si acum am jante pe 15 cu anvelope 185/55/15 . Putin se simte diferenta la virajul rotilor pe loc , dar in rest se comporta ca si inainte .In cartea de identitate a masinii sunt trecute anv. optionale ce nu afecteaza performantele si caracteristicele de folosinta a masinii .(vw polo 1,2 an 2008)  ; 195/55/15 85T ;195/50/15  82H  ; 185/55/15 82QM+S ;  si v. max. 160km/h ; 205/45/16  83T .post-49317-0-27167400-1374252620_thumb.j

post-49317-0-81258400-1374252663_thumb.j

Modificat de jan_75che
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Ai schimbat amortizoare sau arcuri? Sau din cauza jantelor a scazut distanta dintre aripa si anvelopa? Pare o distanta mai mica decat la mine si daca te gandesti, mare diferenta de diametru nu este de la 14" cu 60 la 15" cu 55.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am schimbat nimic . Dar  in a doua poza aveam anvelope de 195/65/15 si le-am dat jos ca atingeau in aparatorile de noroi in viraje ! In prima poza sunt anvelope de 185/55/15 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare vreau sa stiu si eu ce e mai bine sa cumpar 195/55/15 sau 195/50/15? In prezent am 195/65/15 si mi se pare mult prea inalta dar ma rog pe astea de le am acum au venit impruna cu jantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 195/65/15 o sa-ti atinga in aparatorile de sub aripi , cand intrii in curbe cu viteza ! Eu le-am schimbat cu 185/55/15 !

post-49317-0-68368300-1374945139_thumb.j (sunt trecute in C.I.)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu marin titus,am eu 205/55/R16 si nu am si nici nu am avut probleme de nici un fel,nici la viraje nici la ...sarit santuri.Demarajul e insesizabil de la alea de 185/60/R14 la astea.Diferenta de viteza e vreo 4-5 km la 100km/h.Pe spate daca incarci mult in portbagaj,iti intra cauciucurile cuminti sub aripi.Jantele mele sint Montreal,originale VW,pe 16,echipate cu runflat Continental,si nu am rupt nimic din suspensie sau amortizoare,cum zic unii ca s-ar intimpla.Nu am greieri in masina si drumurile la mine nu sint tocmai calitative.Mai ales daca pui pe 50,nu cred ca ai avea de ce sa iti faci griji.Cit despre trecere in talon te duci la rar si le treci.Ce nu fac aia pentru bani,asta e problema?!?

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumleft: Sar'mana de raspuns. Inca ceva, daca stii - offsetul cat il ai la jante? Cu 205 si cu offset cu tot vin la nivelul aripei (adica sa fie fix in buza aripei, nu cum e la mine acum, zici ca sta masina pe niste piloni de sustinere :( ).

MS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca ET este 42.Ma uit exact zilele astea si iti spun,ca scrie pe jante da' e cam murdara masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 

Cu 195/65/15 o sa-ti atinga in aparatorile de sub aripi , cand intrii in curbe cu viteza ! Eu le-am schimbat cu 185/55/15 !

attachicon.gifIMG10863.jpg (sunt trecute in C.I.)

 

De atins nu ating ca am schimbat si arcurile si amortizoarele dar simt cum trage greu pompa de de servo de ele, plus ca nu imi place cum ii sta cu ele singurul motiv pentru care le am pe ea este ca au venit impreuna cu jantele. Si era sa uit de cand le am mi-a crescut consumul destul de multicel plus ca nu mai imi arata corect kilometrajul si vitezometrul. Singurul lucru bun la ele e ca o fac mai inalta si nu mai imi atinge pe jos cand ma duc la :lol:  peste  :P

Modificat de Nemo_08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Gata, am pus 195/50/15, arata ft bine si mai pot si cobora din amortizoare pe viitor :D ca bonus se simte si mai stabila masina in viraje :D o sa revin cu poze in cursul zilei :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-134040-13960989135699_thumb.jpgpost-134040-13960989270665_thumb.jpgpost-134040-13960989397074_thumb.jpgpost-134040-13960989546264_thumb.jpgpost-134040-13960989670452_thumb.jpg

Asa cum am promis, am revenit cu imaginile :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
petrisorionut86

Marin Titus imi poti da mai multe detalii despre jantele dezent sunt cumva dezent V sau ceva de genul, trebuie sa incalt si eu polo meu si vad ca arata foarte bine spitele tale, ma gandeam la ele de mult dar nu stiam ca arata asa de bine pe 15 , nu au et 35 sau 38 ale tale? Apropo cat te-a ostat tot jante + anvelope si de unde, ca eu innebunesc cautand.

Sa le stapanesti sanatos si drumuri bune.
 

PS: Eu pe astea le vroiam, dau un aer mai sportiv buburuzei, zic eu..si pentru 30 de lei in plus /janta...

http://www.anvelope-janteauto.ro/products/dezent-v-dark-6-5x15-5-100-38-60-1_6168_68928_11262.aspx?filter=189,185|190,55|191,15

Modificat de petrisorionut86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!