Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

salut,daca as vrea sa schimb jantele....nu stiu exact cu ET cat trebuie sa fie. acum daca -i pun 195 45 16 cat ar trebui sa fie ET-ul si J..ms

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai acum depinde si cum vrei sa arate.Sa stea bagata mai inspre interior(ET mai mare) / iesita mai inspre exterior (ET mai mic).

Stock avem la jante et43 parca.Eu cel putin asa aveam la table si acum si la aliaj.

Latimea ar fi bine sa nu treaca de 7j zic eu la o janta pe 16".

Iar ca ET iti sugerez ceva intre 35-43,latime 6,5-7j. Eu am avut et 30 cu 7,5 j la jantele pe 16",parca si janta era cam la nivel cu aripa fata cat si cu partea din spate

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal. exista vreo sansa sa gasesc un antifurt de prezoane care sa se potriveasca cu al meu (nu-l gasesc)...

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am inteles nimic din intrebarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si-a pierdut antifurtul si nu mai poate desface roata...Depinde ce tip de antifurt ai,e pe original,de unde e cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut colegii. Am si eu o nelamurire legata de niste jante. Momentan am un golf 4 si am niste anvelope de iarna 195/65 r15 + jante pentru ele. Vreau sa imi iau un polo in primavara si vreau sa stiu daca se potrivesc jantele + anvelopele pe polo pentru a le pastra. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc,cu acordul celor de la RAR.Ca si jante sint ok,nu stiu cum ai sa faci cu anvelopele,ca nu te incurca cu nimic pe masina,dar nu ti le poate trece in carte ca sint pe 65 si maximul e 55/R15.Eu am 205/55/16 si pina nu pun 205/45/16 nu am ce cauta la RAR,potrivit lor...Tot ce pui pe masina ori le ai trecute deja in carte,ori le treci dupa aia,numai sa se incadreze in normativ.

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi dan :) problema cu rarul nu ar fi, ca la itp se pot schimba jantele + cauciucurile cu unele permise de ei :D Eram interesat daca se potrivesc, sa stiu daca le pastrez sau le dau o data cu golfuletu :)

Modificat de PaulF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine pastrezi jantele si dai anvelopele.Dar depinde ce polo vrei sa iei,dar banuiesc ca automat o sa fie 9n sau mai nou daca vorbim de jante cu prindere 5x100.Eu am avut montate 195 65 15 pe fata si cand viram maxim atingeau.Le-am dat jos imediat.Au balonul mult prea mare.Dupa cum spune si Dan,nu poti sa pui pe 15" ceva cu balon mai mare de 55. 185 55 15 / 195 50 15 / 195 55 15 . Cel putin pe 9n/9n3 asa e.

Bafta!

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, despre 9n este vorba. Mersi mult pentru sfat. Atunci o sa le vand si o sa imi iau altele cu balon mai mic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,vreau sa cumpar jante pe 15,si sa pun urmatoarele dimensiuni 185 60 15 vw polo,deoarece le am de la alt auto.

Modificat de danutz67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina o ai deja?Ce model este? Din cate stiu eu 185 60 15 s-au pus doar pe 6r.Nu poti sa pui orice dimensiune,trebuie sa pui ce ai in talon/cartea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da o am, un 9n3 2006 1.4,70,cutie automata, culoarea la fel ca a ta.Cauciucurile sunt de iarna 185 60 15.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai trecuta dimensiunea asta in talon/carte?Asa ai cumparat masina,cu anvelopele astea?Pe 9n3 nu am prea vazut cu 60 la talon pe 15", dimensiunile comune sunt fie 195 50 15 fie 185 55 15.

Uita-te in cartea masinii sa nu ai vreo surpriza ;)

Bafta,sa o stapanesti sanatos! :)

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am mai scris cu multe posturi inainte dimensiunile anvelopei se calculeaza asa:

Ex: 195/50/15 -195 este latimea in mm

- 50 reprezinta inaltimea .... adica 50% din latime

- 15 reprezinta diametrul in inchi.

Eu am trecuta si dimensiunea 195/55/15 la optionale in certificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,si eu am 195 55 15,uitasem varianta asta ;) Dar degeaba le calculezi si pui ceva ce nu ai in talon.Trebuie sa se uite si sa respecte dimensiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In taloanele noi nu este mentionata nici o dimensiune de anvelopa,singurele griji le ai la ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam la cartea masinii si am scris talon.

Da,dar nu poti pune orice dimensiune doresti.Asta vreau sa subliniez.Nu e niciun fel de diferenta intre taloanele noi si cele vechi din punct de vedere legal.Pe multi ii aud spunand,a,pai nu am nicio dimensiune trecuta,pun ce vreau! si apoi se trezesc ca le arata vitezometrul gresit / se iau la cearta cu politistul.

In cartea masinii ai dimensiunile care in mod normal apar in taloanele vechi,pe care trebuie sa le respecti.Daca te verifica un politist la un eventual control,va merge cu talonul la masina de politie si va verifica in baza de date dimensiunile corespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la Dimensiuni anvelope, Talon, Carte de Identitate, cautand jante din aliaj si anvelopele corespunzatoare lor am constatat privind Cartea de Identitate a masinii ca existau doua marimi recomandate ale anvelopelor de genul dimensiunea x sau dimensiunea y si inca 4 scrise in alta rubrica unde specifica "modificari ce nu afecteaza performantele si caracteristicile de folosinta ale vehiculului". Deci Adrian S. are dreptate. Te-a oprit nenea politistul si i se pare ca ceva nu e in regula cu dimensiunile anvelopelor te-a verificat imediat, chiar si in conditiile in care in talon nu apare nimic scris despre anvelope. Totusi am constatat ca la toate dimensiunile recomandate cat si la cele optionale, fata de dimensiunile anvelopelor originale cu care a fost echipata masina la iesirea din fabrica, exista mici diferente la rulare in ceea ce priveste indicatiile vitezometrului. Pentru a va putea lamuri pun niste link-uri sa va convingeti:

http://www.miata.net...e/tirecalc.html

http://www.alloywhee...en-Alloy-Wheels

http://www.tyres-pne...les-advice.html

Cand veti folosi configuratorul de pe miata, veti observa ca, folosind diferite dimensiuni ale jantelor, dar anvelopele corespunzatoare din cartea de identitate, diametrul exterior ramane aproape acelasi de fiecare data cu mici tolerante. Daca urmariti inaltarea sau coborarea masinii de la sol (modificarea garzii la sol) nu veti obtine mare lucru. In cazul meu, la 14" au fost -0.45cm, la 15" au fost -0.15cm, iar la 16" au fost +0.21cm. Diferentele de viteza de asemenea sunt foarte mici de maxim 1,5 Km/h cu minus si 0,7 Km/h cu plus. Deci cautati jante si anvelope si in functie de inscrisurile din cartea de identitate, vedeti care vi se potrivesc mai bine si care dau tolerantele cele mei mici.

Acum mi-a venit si mie randul sa caut anvelope de vara noi. Dar acum trebuie sa te uiti si dupa criteriile alea nou introduse cu factor de zgomot (neinteresant dupa parerea mea), indice de franare si de consum de carburant. Si cautam la POLO anvelopele cele mai convenabile din punctul asta de vedere excluzand momentan pretul. Vroiam sa vad daca niste Pirelli se comporta mai bine pe masina decat Continental s.a.m.d. Numai bine!

Modificat de babanovac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva informatii in plus, rabdare sa aveti sa cititi tot. Mai sunt cateva greseli de ortografie pe ici-colo ca la fiecare din cauza vitezei sau oboselii.

http://www.4tuning.r...-la-z-5208.html

http://www.jante-ote...e-de-iarna.html

auto-www.vanzarianvelope.ro-dimensiuni_jante.jpg

http://www.cartiere.ro/134510-anvelope-informatii-tehnice-generale

Acum cred ca daca cititi tot va lamuriti pe deplin. Numai bine!

Modificat de babanovac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit topicul asta cap coada si nu am gasit nimic referitor la ce ma intereseaza pe mine (sau poate am omis din greseala), si anume : are/a avut cineva montat pe polo 9n3 cu suspensie sport/arcuri sport jante de 17 cu anvelope 205 45 ? Ma intereseaza daca atinge la viraj maxim stg/dr in aripa sau pasajul rotii. Multam`!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am si pe 17' trecuta in carte.

anvelope_polo_195_55_15.jpg

Acum cateva pagini un coleg spunea ca lui i-au trecut pe 17" inclusiv,dar cu 215/40.Banuiesc ca si la tine ar trebui sa intre dar cam la limita.Din cate stiu ai si suspensie.Reglabila parca? :)

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde foarte mult de ET,insa dimensiunea este fortata si pentru Polo 6R,deci cu siguranta iti va atinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este trecuta in carte dimensiunea pe 17 pentru Polo 9N nu este normal sa atinga in fusta aripei daca este expluatata corespunzator,adica nu este supraincarcata.

Sigur nu au lasat nemtii la voia intimplarii echiparea pe 17 dar au presupus ca masina va rula pe un carosabil decent fara gropi mari.

Update la dimensiunea pe 17,care este prezent la RAR,a fost posibil datorita echiparii din fabrica a unui model de serie vindut cu aceasta dimensiune .....si a bunavointei constructorului de a face update la baza de date pentru autoturismele din aceiasi categorie vindute anterior.

Trebuie sa luati in calcul costul anvelopei pe 17 cu talon mic si starea generala a drumurilor in care circulati.Masina va deveni mai stabila si mai rigida.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.1010tires.com/TireSizeCalculator.asp

Un link catre un calculator foarte bun pentru a vedea exact diferentele de dimensiuni intre roti. Introduci dimensiunile rotii stoc si alte 4 dimensiuni de janta+anvelopa si iti calculeaza exact toate dimensiunile si diferentele intre ele. Inclusiv o diferenta procentuala intre dimensiuni, zic ei ce depaseste 3% diferenta intre dimensiuni nu se recomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!