Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

Da,poti sa le schimbi.Cred ca ai facut-o deja,insa :)

Am si eu o intrebare.Mi-am gasit niste jante(de A3 cica) si as vrea sa le iau,sunt pe 15" 5x100 insa ma gandesc sa nu fie prea grele pentru gigantul meu motoras.Cu cine am vb mi-a spus ca ar avea cam 8 kg o janta fara cauciuc.Sa fie ok asa?N-am apucat sa cantaresc o janta de tabla din cele pe care le am,stie cineva cat are una normala pe 14" de 6j?

Danke!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe masina am jante de tabla cu ET42.Am gasit niste jante cu ET 38 (de pe un Ibiza) e posibil sa frece la etrierul de frina pe fata?

Modificat de metalworker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roata se va deplasa spre exterior inspre aripa, nu se va apropia de etrier spre interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

M-am decis sa imi iau anvelope de vara noi.

Ce anvelope aveti si cat sunteti de multimiti la dimensiunea de 165/70 14? sau chiar la 185/60 14.

LE: de fapt m-ar tenta sa pun ceva ce nu e trecut in carte: 185/65 14, care conform http://www.miata.net/garage/tirecalc.html ar veni mult mai apropiate ca diametru de cele de 165/70 14.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti 185/60/14.Eu asa am avut din fabrica,optionala cu care a venit masina.Cauciucuri matador elite 2 daca nu ma insel.Sunt mai ieftine si bunicele.Nu am avut probleme niciodata cu ele in 3 ani cat am mers cu ele(mereu schimbate iarna). Sunt decente pentru pretul lor.Sau ti-as recomanda Goodyear Duragrip.Depinde,la ce buget te incadrezi?

Bafta!

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca nu ar conta bugetul. Goodyear am avtu si mi s-au deformat rapid, nu am fost multimit.

Pentru anvelope de 186/60 14 am nevie de janta de 6J. Stiu ca merg si pe 5J mai la limita. Dar nu vreau sa fac experimente.

Daca, totusi ar fi sa pun mai late, as vrea sa pun unele care sa nu imi scada garda la sol cum o fac cele de 185/60 14. Si ca urmare ma gandesc la 185/65 14 care au un diametru f apropiat de cele de 165/70 14.

Sper ca se intelege ideea ;)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,Si ca urmare ma gandesc la 185/60 14 care au un diametru f apropiat de cele de 165/70 14"

185 65 vrei sa spui,nu?Ce model erau goodyear-urile pe care le-ai avut si unde erau fabricate?Sa stii ca nu tine numai de cauciucuri faptul ca se deformeaza inegal/rapid.Iar diferenta de la 60 la 65 mi se pare insesizabila.

Atunci ti-as recomanda Fulda Ecocontrol,Bridgestone B 250,despre fulda am auzit multe lucruri bune.De asemenea,nu mai e nevoie sa spun despre Michelin Energy Saver,care ,,sta" mai sus.

Si Falken ar fi o marca de recomandat,dar nu stiu cat de usor le gasesti pe dimensiunea dorita de tine si la ce preturi..Am un prieten care e foarte multumit dar le are pe 16" pe golf 5.

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai remarcat bine ce am vrut sa spun. Pai cele pe 60 imi micsoreaza diametrul rotii si automat garda la sol. In timp ce cele cu 65 o mai ridica foarte putin.

Cum am zis, mai e si problema cum s-ar aseza o anvelopa lata de 185 pe o janta de 5J. Mi-e teama sa nu am surprize pe curbe. Asa mai bine as ramane la ce merge sigur pe janta de 5J, adica 165/70 14. Nu am avut probleme sa rupa aderenta, sau de stabilitate la viteze peste cele legale, nici la franare.

Revenind, la marca si model. Am avut chiar Goodyear Duragrip, set de 4. 2 erau prea deformate, dinti de ferastrau. 2 erau mai ok si le-am pastrat pe spate. Iar pe fata am mers cu 2 de iarna aproape 1 an, foarte bune, Dunlop. Aderenta buna si pe uscat si pe ploaie chiar daca sunt de iarna. Nu s-au uzat aiurea, nu s-au deformat.

As lua in calcul tot asa ceva Bridgestone, Michelin, Dunlop. Nu stiu ce modele.

Nu stiu daca merita Michelin Energy saver. La fel nu stiu ce model de Dunlop sau Bridgestone?

Nu prea exista review-uri si teste la dimensiunile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bf goodrich - http://www.tyretest.com/summercar_tyres/bf_goodrich/g_grip/index.html

Bridgestone - http://www.tyretest.com/pkw_sommerreifen/bridgestone/b_250/index.html

Fulda - http://www.tyretest.com/pkw_sommerreifen/fulda/ecocontrol/index.html

Eu as merge pe bridgestone.Daca ai nevoie pot sa-ti dau un site pe pm cu preturi bune,dar poate il stii si tu :) Cred ca am mai vorbit de el pe aici.

Bafta!

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de link-uri! As vrea sa si vad ce cumpar...sa vad ce compozitie are cauciucul. Nu stiu daca cum e sa cumperi de pe net? se adauga si transportul.

Bridgestone B250 par in regula. M-am gandit si eu la ele.

O sa trec sa le si vad zile urmatoare.

Astept si pareri despre ce are fiecare pe masina.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Sotia are pe Polo 185/60/14 Dunlop Street FastRespose de vara pe jante Enzo H 6J14. Iarna Dunlop WinterResponse 165/70/14 cu jantele 5J14 originale de tabla. Masina are o tinuta foarte buna in oras dar si inafara .... o sa revin cu o poza ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata Polo cu 195/55/15 si in plus la capitolul stabilitate am castigat extrem de mult masina fiind muuuult mai stabila luand viraje ... pe care cu gumele vechi 165/70/14 le luam mult mai greu .

post-27855-0-45900100-1301943237_thumb.j

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim de poza. E cam irelavant. Daca tot vrei sa ne arati ceva pune niste poze mai de ansamblu.

Nu ti-a crescut consumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am trecut la 16"...Daca pana acum cateva zile imi era frica sa pun mai marI de 15"(consum mare/trage greu) m-am convins dupa ce le-am vazut montate si dupa ce am mers cu masinuta.Nu mi se pare deloc ca merge mai greu,poate o idee consumul mai mare in oras(0,2-0,4 aici depinde si de stilul de mers),jantele originale cu cauciucuri de iarna 185 60 14 aveau 14 kg iar acestea au 15,iar combinat am scos 5,5-6 % la mers relativ cuminte (oras 40 km+localitati 50).E cu totul altceva pe curbe si arata mult mai bine.O sa revin cu poze maine. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa pun poze bu before/after dar nu ma lasa forumul max 1mb ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti faci cont aici http://imageshack.us/ , le uploadezi si apoi dai sa iti creeze coduri pt ele sau pur si simplu pui link-ul pozei aici.

Ale mele(205/45/16):

photo159z.th.jpgphoto157t.th.jpgphoto154e.th.jpgphoto152.th.jpgphoto150q.th.jpg

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi

Am achizitionat de curand un Polo BlueMotion 1,4 TDI 2008 si pe capacul de rezervor scrie ca presiunea in pneurile de fata 2,9 si spate 2,7 IAR incarcat 3 si 2,9 am mai avut un polo din 2006 care avea valori cu mult mai mici ARE CINEVA SCRIS ACELEASI PRESIUNI ?? SAU AU GRESIT CE AU SCRIS ? ce parere aveti !?!?! gresit sau ?

Modificat de Marian w- audi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele

polo1p.th.jpg

polo2.th.jpg

polo1p.th.jpg

polo2.th.jpg

Sfatul meu: daca masina o folositi in orasele noastre (si cred ca celelalte mari orase nu sunt diferite de Iasi - referitor la starea strazilor) jantele pe 16 (cu tot cu pneurile aferente) le veti simti in stomac. Ca suspensiile la Polo sunt - comparativ cu Loganul - tepene - pentru stabilitate. Masina de serviciu e Logan (facuta cu dedicatie pentru drumurile noastre)si cand ma dau jos si trec pe Polo .... iar daca in concediu merg cu Polo la vreo saptamana - cand ma urc pe Logan am senzatia ca sunt in barca (parca esti pe valuri)- in schimb gropile nu prea se simt .... Si mai fac o comparatie cu Corsa lui tata (de 1.2) - jante pe 15 - in oras la un stil de condus putin mai nervos cu schimbari repetate de benzi - se simte ca merge putin mai greu volanul. In concluzie : pentru oras jante 6j14 cu pneuri 185/60/14. Vorbesc de Polo de 1.2 .... la alta motorizare cu alti cai nu pot vorbi in necunostinta de cauza.

Modificat de foxbat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Marian w-audi : Uita-te sa nu fie aceste valori in alta unitate de masura-adica sa nu fie in bari.In mod normal ar trebui sa fie undeva intre 1,9-2,2.Ce cauciucuri ai pe ea acum?

@Foxbat:Da, jantele pe 14" sunt ideale pentru oras,dar sa stii ca cel putin in cazul meu,diferenta nu prea e sesizabila,tot pe motor de 1,2.Se simte cum ai zis si tu un pic mai greu volanul,dar imi place cum sta masina acum ca stabilitate.La gropi,damburi,etc nu stiu cum e pentru ca nu le-am incercat dar la trecerea caii ferate sau pe denivelari nu vad diferente mari.Zgomotul la rulaj este un pic mai mare si e si normal :)

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de sfat cu link-ul ... nu stiam cum sa fac sa postez pozele ca depaseau 1 mg ... Perfect de acord cu tine - ca stabilitate e super - am un coleg de serviciu cu o Ibiza personala si vrea sa treaca de la 15 la 16 ... dar toate denivelarile pe care le trecem se aduna si dau in reumatisme pentru jante. Asa ca la un moment dat pot claca (nu inainte de a incepe sa le tot echilibram). Daca ar fi folosit masina preponderent inafara (sotia o conduce mai mult) as fi optat pentru 15. Insa asa am 6J14 (cu pneuri185/60). Oricum se simte diferenta fata de originalele 5J14(pneuri165/70) ca stabilitate (si parca nu mai pleaca cu scartait de pneuri - la stilul meu de condus). Oricum am avut scandal cu sotia ca am pus jante de aliaj dar la cat am dat pe ele (noi noute)- 1.130 lei toate - e pomana curata. Ca pe orice site erau cam 100 EUR bucata. Iar echilibratul, montatul si azotul au fost gratis.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi

@ Adrian_S

Salut , pai in bari sunt in general ,asa este si la mine , sunt roti de fabrica 165 70 14 5J poate gasim pe cineva care se poate uita pe capac , merci de raspuns , mai astept vreun "poloist :) sa arunce un ochi

Am achizitionat de curand un Polo BlueMotion 1,4 TDI 2008 si pe capacul de rezervor scrie ca presiunea in pneurile de fata 2,9 si spate 2,7 IAR incarcat 3 si 2,9 am mai avut un polo din 2006 care avea valori cu mult mai mici ARE CINEVA SCRIS ACELEASI PRESIUNI ?? SAU AU GRESIT CE AU SCRIS ? ce parere aveti !?!?! gresit sau ?

Modificat de Marian w- audi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact, dar valorile trecute de tine sunt mari in comparatie cu ce stiu eu ca ar fi la mine pt dimensiunea ta: 2.3 si 2.1 , ceva de genul este, in functie de incarcatura. Dar nici vorba de 2.9 sau 2.7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta ziceam si eu,mi se pare ciudat sa nu ai cum este trecut si la noi.Din cate imi aduc aminte scrie pentru 4-5 dimensiuni si in functie de incarcatura cu bagaj/fara cu pasageri/fara..O sa fac o poza maine.La 185/60/14 parca aveam 1,9 si la 205/45/16 2,1 - 2,8 in fctie de incarcatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi

Am sa pun o poza cu ce anume scrie acolo , daca are cineva BlueMotion probabil ca ne lamurim cu siguranta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

photo167c.th.jpg

Asa e la mine,sper ca se intelege,e un pic neclara poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!