Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

Daca ET-ul jentii e standard 38 la mine,si eu vreau o janta care sa fie putin mai iesita in afara,cu ~2-4cm, cat trebuie sa fie ET-ul? mai mare,de ex 40? sau mai mic?

ETul trebuie sa fie mai mic, daca vrei ca janta sa iasa in exterior. Dar mai putin de ET35 o sa gasesti cu greu...

O solutie pentru ce vrei tu ar fi distantierele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si cam care ar fi ''componentele'' care s-ar uza prematur in cazul unor dimensiuni mai mari?

Directia de exemplu. Anvelopa mai mare = greutate mai mare. Lucreaza mai greu directia sa le invarta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu parere de rau dar aceeasi servodirectie este montata si pe masinile cu motorizarea slaba de 1.2 si pe 1.8T(GTI) asa ca aceasta justificare cade din start.Pe GTI se accepta 205/55/16 parca.

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva Semperit Master-Grip 165/70 R14 81 T

si daca da...cum sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu parere de rau dar aceeasi servodirectie este montata si pe masinile cu motorizarea slaba de 1.2 si pe 1.8T(GTI) asa ca aceasta justificare cade din start.Pe GTI se accepta 205/55/16 parca.

Ai dreptate, servodirectia este identica. Asta se intampla cand nu se documenteaza omu' cum trebuie :)

Oricum ar fi, raman la dimensiunile recomandate de producator :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara! Exista anvelope cu dimensiunile 205-35 r16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la dimensiunea 182.55.r15 cum scrie pe talon pot pune si pe jante de 14'?

Modificat de Alin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

182.55.r15, adica pt janta pe 15 :excl: Cum sa le pui pe o janta de 14??? :blink:

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le poti pune nici pe 14 nici pe 15 si asta pentru ca nu cred ca vei gasi vreodata 182 :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am mai vazut la cine-va si de asta intreb....eu acum am 175/60/r14 in talon am numai 165/70/r14 dar am pus 175 ca alea de 165 sunt prea subtiri si nu-mi place cum trage masina si de asta am intrebat dca merge si pe 14.Am sa imi iau jante dar problema este ca nu prea am gasit anvelope 185/55/R15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai de toate tu trebuie sa inveti ce semnifica toate cifrele astea de pe anvelope si la ce se refera acei 14" si 15".

Nu ai cum sa pui o anvelopa cu diamteru interior de 15" pe o janta cu diametru de 14".

Plus ca nu se pun asa dupa ureche anvelope pe masina, pw incercate, din auzite, prin similitudini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept info; pe unde se pot schimba anvelopele la un pret klumea? (sub 100 de lei, care vad ca este pretul cel mai des intalnit). Mie mi se pare un pic exagerat sa ceri 100 de lei pt o treaba banala si care nici macar nu necesita cine stie ce efort sau cunostinte...o treaba de 20 de minute. Voi pe unde ati schimbat anvelopele iarna asta? sau poate stiti un loc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu inspre Rahova,inspre Bragadiru se schimbau cu 60 lei,incluzand echilibrat cauciucuri pe jante(toate 4).

Dar depinde din ce zona esti.Mai era si pe undeva pe la Piata Buzesti,pe langa McDonald's-ul acela...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am schimbat la autovit ... daca cumperi din targ e moca tot tacamu (schimbat si echilibrat)...eu am dat 52 lei pt ca am venit cu ele de acasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

as dori sa imi iau un set de jante de aliaj pt polo 9n 1,2 , dar vreau sa pot pune pe ele cauciucuri inguste 165 ,ce fel de jante ar trebui sa caut? (ce sa scrie pe ele)ca eu am gasit ceva dar toate echipate cu cauciucuri mai late ex 205 ,225 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice sa cauti ceva un pic mai ingust,de la 205 in sus o sa-ti traga mai greu motorasul.

In talon ce dimensiuni ai trecute?In principiu ar trebui sa le respecti ca sa nu ai probleme.

Eu as vrea sa pun de la vara 185/55/15,mi se pare cea mai buna optiune,de asemenea ai putea sa-ti pui 185/60/14,195/55/15 sau 195/50/15.De asemenea prinderea trebuie sa fie 5x100(banuiesc ca stii asta) si Et-ul standard la polo din cate stiu este 43,sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Cu 165/70/14 o sa-ti traga bine,dar cu unele un pic mai late(gen 185/60/14) o sa-ti creasca stabilitatea fata de cea pe care ai avea-o cu 165,zic eu.

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cartea zice asa(vezi atasamentul). Acum fiecare face cum crede ca este mai bine.

post-10189-0-66797500-1294413491_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am jante de tabla pentru iarna de 6J. Stau cauciucurile de 165/70/14 putin trase, dar e ok.

E posibil sa fie asa si cele pe care le'ai vazut tu cauciucuri de 205. Dar vezi sa nu fie mai late de atat totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai asta e ,nu vreau cauciucuri late ,vreau 165 -ul ,deci din cate inteleg ar trebui sa caut jante 5j sau cel mult 6j.nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine 4 jante pe 14" fara cauciuc, pentru ca le am (MICHELIN ENERGY SAVER). Daca v-ati luat mai ieftin spuneti-mi si mie de unde!!

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am si eu o intrebare la un polo am jantele originale 5jX14H2 ET35 pot sa le schimb cu niste jante 6JX14H2 ET38???

Multumesc

Am inteles ca se potrivesc jantele de la skoda fabia,seat ibiza la polo cele cu 5 prezoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!