Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

Daca am ET35...pot pune ET 38 ?..ca nu am inteles exact ce inseamna ET

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

ET-ul sau Offset-ul este distanta dintre planul de prindere al jantei si jumatatea reala a jantei, un et negativ de exemplu va scoate janta mult in afara, in cazul tau daca pui et38 cu aceeasi latime a jentii aceasta va fi putin mai intrata in interior. Dar intre 35 si 38 e o diferenta foarte mica, din cate stiu un et foarte mare pe o janta destul de lata se poate apropia foarte mult de amortizoare chiar sa se atinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

   Buna seara,am si eu o nedumerire legata de caracteristicile unei jante si anume unde gasesc specificata distanta dintre prezoane. M-am uitat pe janta rotii de rezerva si am gasit urmatoarele date stantate intre prezoane:ET43 E9   /LE2 /6Jx14H2 /  VWAG /6Q0601027F.

   Dintre toate astea stiu tot datorita bunavointei membrilor acestui forum ce inseamna  ET43 si 6Jx14H2 cit despre VWAG iarasi imi este clar, dar au mai ramas celelalte.

 

Daca cineva stie ce inseamna si restul  ai multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este numarul de produs - "part number"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns,daca m-ati putea lamuri si in privinta distantei dintre prezoane v-as fi recunoscatorDe fapt ma intereseaza daca acel "PCD''(diametrul cercului imaginar facut de centrul prezoanelor) la masina din semnatura e sigur 100 sau are o alta valoare.trebuie sa-mi cumpar niste jante noi si nu am gasit pe cineva care sa-mi spuna daca intradevar asta e valoarea corecta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Da e 5x100 la 9N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsul promt ,acum am toate datele necesare pt a-mi putea achizitiona un set de jante .     Am gasit ceva pe 15" dar cu ET 38 deci ar fi 6Jx15H2 cu anvelope 195/55 R15 pt ca asta e marimea trecuta in cartea de identitate pt janta de 15"   si asa as fi in regula si cu actele .Daca foloseste cineva aceasta combinatie   pe un Polo N9 as vrea parerea lui in legatura cu comportamentul masinii .

       Cu multumiri...

Modificat de johnypa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,eu am 9n3,e cam acelasi lucru,latimea jantei e de 6 si 1/2  si ET 43(setup foarte apropiat de al tau) cu anvelope 195 55 15,este totul ok,masina sta bine pe drum/viraje,directia o idee mai grea fata de anvelopele de iarna( ceea ce e si logic,avand 165 latime pt cele de iarna),eu zic ca e compromisul perfect,jantele nu sunt nici prea mici nici prea mari. Anvelopele vrei sa ti le iei de noi?Te-as sfatui sa te uiti poate totusi poti sa-ti pui 195 50 15,daca le ai in talon/carte,e diferenta maricica la pret intre o anvelopa cu talon de 50 si una de 55.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

     Mersi Adrian_S opinia ta imi da incredere ca alegerea mea e buna. Motivul meu pt. care vreau sa iau un set de jante e ca cele de otel (de 14") ar cam trebui un pic reconditionate ca a cam dat rugina in ele si masina e folosita zilnic pt naveta la servici  ( deci o stationare e un pic problematica ) si daca m-am hotarit sa cumpar un al 2-lea set am zis : hai sa fie pe 15" le voi folosi vara si poate ca masina va fi mai stabila  etc... Cu anvelopele problema e ca am trecuta in carte doar aceasta marime 195/55/R15 cealalta marime fiind cea pt 14'' 165/70R14.Greseala mea e ca atunci cind am inmatriculat masina nu am fost atent la detaliul asta crezind ca mi se vor trece toate dimensiunile, mai ales ca era echipata  cu  185/60R14 (si roata de rezerva  originala si inca nou-nouta e la fel ).Acum am gasit un set sh. pe 15'' de aliaj cu tot cu anvelope exact marimea care ami trebuie la  1650 de lei .Ce sa mai zic,sper sa fie la fel de bune ca in reclama facuta de vinzator , simbata ma duc sa le vad...

    Inca o data multumesc pt timpul acordat problemei mele.

                                                                                   Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu am facut cam la fel.Am setul de iarna pe 14" si pentru vara cel pe 15".Eu am avut noroc cand am luat masina si am 6 dimensiuni trecute pentru anvelope in talon.

Bafta sambata,sa ne pui poze cu ele daca le cumperi ;)

Ce model sunt?Sunt originale?Sa ai grija ca nu cumva sa iti trebuiasca prezoane mai lungi daca sunt jante aftermarket.De obicei doar la cele originale merg prezoanele de la cele de tabla.

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    In anunt scrie ca sint originale asa mi s-a spus si la tel. , din poze nu imi pot da seama cu certitudine dar nu am nici un motiv sa suspectez ca ar fi aftermarket si nici eu nu pot spune ca ma pricep f.bine.  Sper sa am la ce face poze si ce arata...

                                                                                                               O  seara placuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut...ma tenteaza pentru vara anvelopele Vredestein ti-track si , a folosit cineva pana acum? pretul e atractiv dot 2012, fabricate in olanda. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu,Vredestein sunt foarte bune.N-am auzit vreodata pe cineva sa se planga de ele.Ce oferta ai gasit? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

208 ron/buc, pe barbu vacarescu langa petrom, acelasi pret pt 165/70 si pt 185/60.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare o oferta buna.Eu as merge pe 185 60 14 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare o oferta buna.Eu as merge pe 185 60 14 ;)

 pe jantele stoc 5J ? nu m-am lamurit in final daca la dimensiunea 186/60 merg puse sau nu, nici de pe forum, si nici in service-uri..,la unele mi s-a zis ca nu e problema, la altele (autozone, de ex.) mi-au zis ca nu e recomandat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic.Eu am incercat ambele dimensiuni dar pe jante 6J.Adica inainte aveam 185 60 14 din fabrica si acum am pus 165 70 14 pt cele de iarna.

Fiind mai inguste ale tale,o sa stea un pic mai intinse anvelopele(streched)dar zic eu nesemnificativ..Acum tu faci cum crezi,dar eu nu o vad ca fiind o problema.Si masina e o idee mai stabila,se va simti si in directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci problema ramane...daca aveam jante 6J treaba era clara si nu ezitam..in schimb un cauciuc "stretched" pe janta arata groaznic, parerea mea. oricum, multumesc adrian pt. parere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu un polo 9n3 din 2007 cu jante de tabla pe 14.

Întrebarea mea este: la un set de jante din aluminiu pe 15 se simte diferența în ceea ce privește consumul ?

 

Citeam mai sus ca prezoanele sar putea sa nu se potrivească daca jantele nu sunt originale. In acest caz trebuie cumparate alte prezoane ? Si unde se gasesc ?

 

Mulțumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu, daca sunt jante OEM de aliaj sunt mai grele, deci implicit consumul o sa creasca. In cazul tau, probabil o sa se simta destul de mult la demaraj, implicit consumul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu momentan am jantele de aliaj originale pe 14" la masina din semnatura, sunt mai grele decat cele de tabla OEM tot pe 14" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Posibil sa fie putin mai grele. Trecerea la jante de 15" OEM se va simti dar cred ca nu foarte tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. cu anvelopele de vara (nu noi) masina tragea putin dreapta (mers aproape 2 luni).

2. am pus anvelope de iarna (noi), masina nu mai tragea dreapta ( mers aproape 3 luni).

3. am pus anvelopele de vara(aceleasi de la punctul 1) si iarasi trage dreapta (parca putin mai mult decat inainte).

 

3.1 Am facut echilibrarea rotilor de 2 ori, o data cand am pus anvelopele de iarna si a doua oara in aceeasi zi, pentru verificare. La fel si presiunea, de 2 ori. Cauciucurile nu par uzate in mod nenatural sau mai mult unele decat altele.

 

Logica imi spune ca ar fi de vina cauciucurile de vara, nu masina. Voi ce ziceti?

Ma gandeam sa schimb zilele astea roata dreapta fata cu roata dreapta spate, sa vedem daca are vreun efect...

Modificat de mihaibzgica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!