Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

Mi-ar placea foarte mult modelul de janta care este pe noul Polo, stiti unde as putea sa gasesc asa ceva si daca merg si pe un 9N3? http://www.just-a-photo.com/foto/Werkzeuge/Prolo-Polo/VW_Polo_1280x1024.jpg

Modificat de efijy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bănuiesc ca se pot cumpara de la reprezentante, nu văd de ce nu le-ar vinde separat. De asemenea, posibil sa coste o căruța de bani... Cu care îți poți cumpara un set de jante SH (sau nu) mult mai arătoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu prea stiu ce model sa aleg pentru cele de vara. Pe iarna am de 14 si vreau sa pun de 15 macar pentru vara. Le gasisem pe acestea, din acest motiv am intrebat daca s-ar potrivi la acest model de Polo. El zice ca sunt 280 euro/bucata la Porsche.

Modificat de efijy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 300 euro pe toate 4... Si nu arată rău deloc... Alea din ultimul post arată mult mai bine, părerea mea... Uita-te si la "J"-ul jantei, sa se pupe frumos cu dimensiunea cauciucului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca e mai simplu sa gasesc cauciuc care sa se pupe cu janta decat invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bun gasit!

Am un VW Polo 9N_ din 2004 iar in cartea de identitate scrie

 

165/70 R14  81T

185/55 R15  82Q M+S

165/70 R14  81T

185/55 R15  82Q M+S

 

la fata si respectiv Mijloc-spate. Pentru anvelope de iarna trebuie sa cumpar doar 185/55R15 ? Nu pot lua anvelope de iarna dupa dimensiunile 165/70 R14 ? Asta inseamna ca trebuie sa cumpar si alte jante pe dimensiunea R15 ?

 

Cu stima,

Robert

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Logica ar spune ca jantele mai mici, cu balon mai mare ( in cazul de fata 165/70) ar trebui iarna pentru ca :

1. la dimensiunea 165, poti "taia" zapada cand mergi.

2. la 70, e cauciucul mai mare sau gros sau cum s-o denumi, si astfel riscul sa iei o groapa ascunsa de zapada/apa/polei este mai mic. Daca e sa dai in groapa, dai, dar fata de 55, nu iti cad pietrele de la rinichi asa rapid  :)) si e protejata janta mai bine un pic ( riscul sa o indoi/crapi e mai mic). 

 

Daca am spus ceva gresit, invit lumea sa corecteze. 

 

Cu stima, 

Marius.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde vad si eu dimensiunile exacte de care am nevoie pentru a achizitiona o janta de 15? Ceva in genul: 6Jx15 4×108 ET40 70.1.

Modificat de efijy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta ar fi tipul de cauciuc ce va fi pus pe janta de 15: 195 50 R15 82H. Prezoanele sunt 5, de 100 cred, insa cam atat stiu. Cei care aveti pe 15 sa imi dati mai multe detalii daca puteti. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este nevoie sa iti traduc datele din tabel. :sly:  Pe tine te intereseaza o janta de 15.

Acestea sunt dimensiunile de care ai nevoie: 6J 15, ET 43, prindere: 5 x 100 (date extrase din documentul de mai sus). Pe aceasta janta poti monta urmatoarele dimensiuni de cauciucuri: 185/55 R15 82 T/H; 195/50 R15 82 H & 195/55 R15 85 T/H/V.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna tuturor , sun nou pe forum am citit , mam documentat cat am putut dar tot as avea nevoie de niste pareri de la alte persoane. Am si eu un polo 9n , modelul din 2003 motor 1.2 si as vrea sa o incalt vara asta cu niste jante . Acuma vine problema nustiu de care dimensiuni, am gasit tot felul de site-uri cu dif dimensiuni , as fi curios daca cumva pot pune model cu buza 7,5 J , ET 35, PRINDERE 5X100. Jantele au cauciucuri de iarna bune Dunlop 205/55/R16, sau daca imi recomandati alt tip de jante dar daca se poate tot cu buza... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor am si eu o problema in alegerea anvelopelor si am nevoie de mai multe sfaturi.am Jante pe 16 7,5J cu ET 38.pe spate am envelope 215 40 iar pe fata am 195 40.jantel e leam luat in toamna si nu au fost puse Inca pe masina.urmeaza sa cumpar 2 anvelope si aud tot felul de lucruri cum ca 195 40 sunt foarte mici si sa ma indrept spre 195 45 ca sunt mai practice.aqm nu stiu ce sa fac ce ma sfatuiti?

Salutare tuturor am si eu o problema in alegerea anvelopelor si am nevoie de mai multe sfaturi.am Jante pe 16 7,5J cu ET 38.pe spate am envelope 215 40 iar pe fata am 195 40.jantel e leam luat in toamna si nu au fost puse Inca pe masina.urmeaza sa cumpar 2 anvelope si aud tot felul de lucruri cum ca 195 40 sunt foarte mici si sa ma indrept spre 195 45 ca sunt mai practice.aqm nu stiu ce sa fac ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti, vreau sa achizitionez pentru vara o pereche de jante BBS Montreal 2 pe 16'', momentan sunt pe cele de iarna 14 165/70, dar vroiam sa pun 205/45/16. Stiu ca se potrivesc, ceea ce ma intereseaza este daca cei care au avut asa ceva pe masina au avut probleme la bucse, servodirectie, rulmenti, caseta de directie stiu eu , ceva de genul aceasta! am polo 9n 1.4 tdi 75cp , multumesc anticipat ! Momentan oscilez intre BBS Montreal 2 pe 16" si ceva aftermarket pe 15 care vroiam sa le incalt cu 195/55, dar sunt nehotarat nu stiu ce sa fac sa iau aftermarket 15 sau BBS-urile.

Modificat de paraplac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine pui 205 40 16.la bucse caseta de directie nu vei aveai probleme doar ca masina va fi mai rigida.consumul se va marii dar nu mult.mergi pe varianta 16 BBS parerea mea.salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspuns si sfat, pot sa te intreb de ce pe 40 ? stiu ca dimensiunea recomandata sa zic asa este pe 45 si ar fi balonul o idee mai inalt, cam 92 de mm aproximativ,deci ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40 e aiurea.Am avut si 55 si 45 r16.Ambele variante fiind 205 latime.Am ramas pe 45 in final,deoarece trebuie sa merg la RAR.Sint mai mult decit ok.Problema voastra este ca nu cititi decit ultimul post,altfel,nu mai puneati intrebari de astea.Sint si poze uploadate de colegi si pe aici si la seat si fabia,fiind aceleasi platforme.Impresiile privind alegerea corecta din posturile astea le puteti desprinde,dat fiind multitudinea opiniilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit chiar toate posturile , pe mine m-ar fi interesat opiniile voastre adica ce a-ti fi ales intre bbs-urile pe 16 sau ceva aftermarket pe 15, dupa care ciprian si-a spus opinia si mi-a recomandat 40 si nu stiam de ce.. iar despre faptul ca se duc bucsele mai repede sau celelalte lucruri da stiu ca au mai fost puse intrebari pe tema asta dar parerile au cam fost impartite..scuze ca am repetat lucrurile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...iaca(uite,iata,etc) si motreal...Aici erau echipate cu 205/55R16.

post-50318-0-11426300-1425878988_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiam recomandat anvelope 205 40 16 pentru ca arata mult mai bn ca design.iti scoate janta in evidenta si pentru ca sunt mai usoare anvelopele.eu am pe golf 3 Jante pe 16 cu anvelope 215 40 spate si 195 40 fata si suspensie reglabila.e ceva mai rigida masina dar sunt multumit.alege Jante 16

Tiam recomandat anvelope 205 40 16 pentru ca arata mult mai bn ca design.iti scoate janta in evidenta si pentru ca sunt mai usoare anvelopele.

Tiam recomandat anvelope 205 40 16 pentru ca arata mult mai bn ca design.iti scoate janta in evidenta si pentru ca sunt mai usoare anvelopele.

Tiam recomandat anvelope 205 40 16 pentru ca arata mult mai bn ca design.iti scoate janta in evidenta si pentru ca sunt mai usoare anvelopele.

Tiam recomandat anvelope 205 40 16 pentru ca arata mult mai bn ca design.iti scoate janta in evidenta si pentru ca sunt mai usoare anvelopele.

Tiam recomandat anvelope 205 40 16 pentru ca arata mult mai bn ca design.iti scoate janta in evidenta si pentru ca sunt mai usoare anvelopele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles va multumesc mult pentru raspunsuri, sigur o sa merg pe 16, acum sper sa ma intelegeti este prima mea masina si prima data cand fac operatiuni de genul achizitionare jante schimb etc, o sa imi trebuiasca si alte prezoane la bbs-uri ? sau le pot folosi tot pe cele care le am pe jantele de tabla 14" ? O sa am nevoie de alte prezoane sau inele de centrare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie nici de inele de centrare si nici de alte prezoane.ai optat bine pentru Jante pe 16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, astept sa imi vina maine poimaine sa fac comanda si de cauciucuri si o sa revin cu poze dupa ce o sa le montez :D , va multumesc baieti m-au ajutat sfaturile voastre !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti(-)am recomandat anvelope 205 40 16 pentru ca arata mult mai bn ca design.iti scoate janta in evidenta...

Numai ca teoria asta nu tine la controlul RAR.Am mers si eu cu 55 in loc de 45R16 pina mi-au indesat-o in c...r la un control si acu da-i plimbari si plocoane pe la RAR.Inca incerc sa ma indrept de spate...Asa inginam si eu pe topic-ul dedicat ca merg asa,ca nu se intimpla nimic,mai ales mie,etc,pina m-am trezit cu bratul legii facindu-mi semn sa trag pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!