Jump to content

Accesorii aftersale


dedeye
 Share

Postare recomandată

uitati ce am gasit pe briskoda. cine are de gand sa incerce sa faca asta si sa-mi spuna si mie cat de usor se pune :D

pacat ca nu exista optiunea asta din fabrica decat pe superb si l&k.

post-12745-1195375985_thumb.jpg

post-12745-1195376011_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    109

  • Calin

    98

  • Al Bundy

    87

  • sorin_ss

    41

Top Posters In This Topic

Posted Images

mai asteptam :icon_cool:

oglinzi heliomate as vrea si eu dar geamurile alea de oglinzi heliomate chiar or fi mergand? ma gandesc ca poate au ceva fire in plus, fire pe care nu le are in mod normal masina daca a fost comandata fara aceasta optiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sa ne strangem mai multi si sa faca unul din noi un drum acolo sa le aduca si restul sa platim drumul .. mi se pare cel mai eficient :santa:

@sorin_balan .. la ce tereferi? la praguri sau la manerele alea cromate sau la ce?

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in spatele manerelor este o fanta ca la superb si la alte masini in care se afla cate un led si lumina noaptea cand e pozitia aprinsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta din CJ costa 320 ron montarea senzorilor parcare neoriginali (senzori inclusi si display)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta din CJ costa 320 ron montarea senzorilor parcare neoriginali (senzori inclusi si display)...

cum spunea si gabriel ma refer la luminile din spatele manerelor de la portiere (dotare numai la l&k si superb desi din cate am inteles se poate monta pe toate octaviile).

daca e sa ne strangem mai multi ma apuc sa stang bani sa iau mai multe :)

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valix si nu mai stiu cine a comandat de la ceh si au venit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Sorin Balan, eu stiu ce ai scris tu, insa titlul topicului se refera la accesorii after sale :blink: Sau ai dat quote din greseala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valix si nu mai stiu cine a comandat de la ceh si au venit

Pana la urma a luat cineva de la cehul ala? are chestii interesante... dar ceha mea nu este prea tare, asa ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am cumparat si eu(impreuna cu Valix)! comandati fara probleme! ii scrieti in engleza! si cel mai bine sa va "combinati" mai multi la o comanda! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a luat cineva oglinzi heliomate?

daca da, functioneaza? sau mai trebuie facute adaptari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile heliomate ar trebui sa mearga din prima, eu am oglinzi heliomate pe a mea si in urma unui mic accident pe care l-a avut prietena mea prin mai anul asta, am schimbat carcasa uneia dintre oglinzi. Am observat ca pe langa firele de la incalzirea oglinzii, mai sunt niste fire pentru cele heliomate care merg catre o mufa din corpul oglinzii.

Am intrebat pe cel care mi-a montat oglinda si mi-a zis ca mufa este prezenta si activa la toate Octaviile, difera doar "sticla", sa zic asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) multumesc pt informatie pegasus. mi-ai facut ziua :)

se pare ca am fost inspirat ca nu le-am pus din fabrica cu 145 E + TVA (sigur le gasesc undeva mai ieftin, plus ca se pot vinde cele vechi).

singura optiune pe care regret ca nu am pus-o cat inca se mai putea e stergatorul de luneta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chiar asa simplu cu oglinzile ? Ma indoiesc ca au partea electronica trasa dar nu e folosita atat...si cum le activezi se activeaza automat din butonul de la oglinda retrovizoare (adica trebuie neaparat sa ai macat retrovizoare heliomata) si apoi schimbi sticla (cu ce fel de sticla e intrebarea ? :D si gata ai oglinzi heliomate care se adapteaza la lumina automat ?! Ma indoiesc ca este chiar asa ....Eu stiam ca se pot monta alte sticle "heliomate" care nu reflecta atat de tare lumina...dar nu cred ca altceva se poate? Are cineva ideii daca vor fi exact ca cele din fabricata sau de unde se poate achizitiona sticla "heliomata" pt laterelalele de O2 si cam la ce pret /bucata ? Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai putem testa. Demontez eu o oglinda si o punem la alta Octavie cu oglinzi normale.

Singura conditie este ca oglinda interioara sa fie si ea heliomata, deoarece oglinzile laterale se activeaza o data cu oglinda heliomata de interior (senzorul de sub oglinda heliomata de interior controleaza si oglinzile laterale, sunt convins de asta).

Modificat de pegasus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi interesant rezultatul siu recunsoc ca ar fi f multa lume interesata de treaba asta including me :Driver:...oricum partea de incalzire nu e efectiv ATASATA cumva de oglinda e undeva in spate fara sa atinga oglinda in spate ? Ma gandesc ca nu e asa simplu sa remontezi pe o oglinda noua. Cred ca niste poze ar fi super intererasante pentru comaparatie intre cele 3 cazuri (cu laterale heliomate OEM, doar cu retrovizoare helioamata, fara nimic heliomat ca optiune, desigurt cu el incalzite in toate cazurile) Chiar daca s-ar comporta OK (m-as bucura deoarece am oglinda heliomata care vine cu senzorul de lumina si ploaie all the stuff :Driver:) dar am pus oglinzi laterale "normale"(cred ca nu le-am pus ca aveam senzatia ca nu merita ca bani si ca cea retrovizoare e importanta) dar cred ca mi s-ar parea utile si lateralele. Deci as avea 2 alternative:

1 Sa incerc sa schimb doar "sticla" - oricum nu stiu cu ce anume si cat m-ar costa ca nu cred ca m-as baga singur la demontarea lor...

2 E posibil ca oricum daca schimb sticla si am deja retrovizoare cu reglaj automat sa funtioneze similar si lateralele ...eu am ceva dubii la faza asta ca am citit pe undeva un articol despre cum sa construiesti o asa oglinda si e o gramada de electronica in spatele acelei oglinzi imi pare rau ca nu mai am linkul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ziceam mai sus putem testa... Eu ma ofer sa dau oglinda heliomata si sa ma ocup si de montat/demontat (evident fara nici o garantie :Driver: ).

Testul este foarte simplu. Seara aprindem lumina interioara care bate in senzorul de sub retrovizoare.

In momentul ala ar trebui ca si oglinda laterala heliomata sa se "inchida".

PS Partea de incalzire nu e separata, este integrata in oglinda.

Modificat de pegasus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu se gaseste nimeni sa accepte testul ma bag eu cand vine masina (sper ca pana in revelion)

mentionez ca am pus ca optiune oglinda interioara heliomata.

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

perfect. poate iese ceva bun din chestia asta...

Mentionez ca am urmarit demontarea si montarea oglinzii de 3 ori deci procedeul il stiu destul de bine :).

Din pacate, demontarea este foarte usoara si am inteles ca se fura oglinzile (mai ales heliomate).

Se deosebesc foarte usor, cele heliomate au o margine de plastic neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Are idee cat m-ar costa sa pun la un dealer autorizat (chestie similara cu originalul) oglinzi laterale heliomate. Mentionez ca am Oglinzi electrice si si oglinda heliomata retrovizoare. Cat m-ar costa chestia asta si cat ar fi manopera . Si daca stie cienva daca trebuie sa mai desfaci ceva in afara de oglinzile laterale pt asta si sa faci ceva setari....Multam. Eventual PM daca cineva a facut asa ceva. Constat ca ar fi bune totusi si am zis ca nu merita cei 150-200 euro dar am senzatia ca puse acum desigur sunt dublu...dar poate nu mai sper :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu....iti trebuie doar oglinzile(adica sticla heliomata)...incearca cu o intrebare la volskman...nu cred ca pot fi asa de scumpe... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ete ce accesorii after sale am pus eu :lol:

Cred ca este suficient faptul ca ai scris despre acest lucru in topicul "Sonorizare O2". :lol:

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LITYUM - intrebarile tale cred ca ar trebui puse AICI. Discutia se muta in topicul indicat. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la baietii de la auto grup ( constanta ) ca sa intreb cat ma costa montatul unui tempomat ( CC ) si mi-au zis 700 ron cu tot cu maneta respectiva si cablul care duce la computer + manopera.

vreau sa imi spuneti daca merita sa alerg de colo colo ca sa imi fac comanda separat de maneta si de cablu si sa ma duc decat pentru montare la cei de la auto grup.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!