Jump to content

Accesorii aftersale


dedeye
 Share

Postare recomandată

Acum ceva vreme va ziceam de senzorii de parcare cu oglinda. Iata cateva poze.

Cineva s-a uitat la ele si a zis ca nu se vede in oglinda. Pentru a evita acelasi lucru mentionez ca am folie pe toate geamurile laterale + luneta :Driver: din acest motiv se vede asa in oglinda. :lol:

post-13747-1201529678_thumb.jpg

post-13747-1201529691_thumb.jpg

post-13747-1201529706_thumb.jpg

post-13747-1201529718_thumb.jpg

post-13747-1201529732_thumb.jpg

post-13747-1201529813_thumb.jpg

Modificat de DRAPAR
Postare dubla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    109

  • Calin

    98

  • Al Bundy

    87

  • sorin_ss

    41

Top Posters In This Topic

Posted Images

cat ai dat pe ei, sunt super tari, vazui ca arata si distanta pana la obstacol!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite o pers care citeste toate posturile :vaidecapulmeu: oaky punct ochit punct lovit :frigbaitata: la acest sistem ma refeream numai ca difera putin la design. Sistemul tot costa 150 RON (era 170 :icon_thumright: si se poate monta f usor. cele de pe masina sunt montate de mine. Daca va pricepti faceti singuri operatiunea, daca nu, apelati la un service dar veti avea surpriza de a vedea ca va cere pe manopera cat ati dat pe sistem ;) e alegerea voastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasim la 150ron?ca pe be-loud sunt 240ron respectiv 309ron.scuze daca poate anterior ai mai precizat!(deh timpul insuficient)

Modificat de xxnelu
Te rog sa nu mai dai QUOTE/REPLY la mesajul anterior. Foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c4linutz, mersi, din pacate nu am timp si uneori nici rabdare sa citesc toate posturile, le caut sau le urmaresc doar pe cele care ma intereseaza.

Sistemul acesta este interesant si frumos, nu stiu cat de fiabil si de incredere avand in vedere pretul incredibil de mic. Nu intelege gresit, nu-mi permit sa trag nici o concluzie acum, astept doar sa mai observ impresiile celor in cunostinta de cauza.

Eu, de exemplu, as avea niste intrebari inainte de a ma interesa pretul: de cat timp il folosesti? Sa inteleg ca oglinda cu desenele animate vine montata peste cea originala, nu in locul ei?! Pe unde trece firul care pleaca din oglinda, cum este el fixat? Vizibilitatea este afectata? Mai este cineva care a folosit un asemenea sistem si ne poate impartasi impresiile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@oaky

nu-i nici o suparare si e normal sa ai indoieli. Toti mergem pe principiul "ce-i ieftin e prost". Iti pot spune doar ca eu am avut si pe skoda dinainte adica pe Tour. Pe Tour am avut sitemul 6 luni, f ok si fara probleme. Pe masina actuala ii am de o luna de zile. Mi-am pus si eu si un prieten. Suntem f multumiti de ei. Singura chichita care i-am gasit-o eu e faptul ca senzorul din stanga bate putin in jos si cand bag in masarlier, fara sa am obstacol in spate imi indica ca in coltul din stanta am 0,6 m pana la "obstacol". de fapt distanta indicata este distanta dintre senzor si pamant :icon_thumright: Asta nu este totusi o problema pt ca in cutie cand ii iei iti da si niste "accesorii" in caz ca ai nevoie de ele, adica un fel de distantier teshit :icon_thumright: Greseala este a mea nu e defect din fabricatie. In momentul in care am dat gaura pentru senzori in loc sa tin bormasina perpendicular pe bara am tinut-o de jos in sus si e normal sa nu iasa dreapta. Ata ete, imi asum gresala :P

@gabie

dupa cum am spus si in postul indicat de oaky sistemul se gaseste in Carrefour. O sa fac o poza la cutie si o sa o postez ca sa stiti exact ce cautati.

PS: Daca sunt membri din Constanta care vor sa-si monteze asa ceva pe masina asigur montaj :rolleyes:

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti mergem pe principiul "ce-i ieftin e prost" (...)

.. "si nu tot ce-i scump este si bun", as completa :lol:

Despre vizibilitatea in oglinda, ce ne poti spune?

Senzorii OEM sunt compatibili cu restul sistemului (adica cu oglinda propriuzisa si..ce-o mai fi pe-acolo)?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai despre vizibilitate nu-ti pot spune prea multe. eu folosesc oglinda de pe mijloc rar. dupa cum am zis si mai sus am si folie pe toate geamurile si se vede fff inchis. despre compatibilitate eu zic ca sunt f ok. din punctul meu de vedere. Exista o unitate centrala cu + si - si cu intrati (4 intrari pentru senzori si 1 intrare pt oglinda). Ca sa fie f ok o sa scanez manualul de utilizare si-l voi posta. Daca sunteti intersati o sa incerc sa fac si un filmulet sa vedeti mai exact cum functioneaza :lol: si as filma si "vizibilitatea" :) dar sa vad cum postez filmuletul.

Salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c4linutz: Poti sa imi spui, te rog:

1. Cum ai gaurit bara, ca sa nu sara vopseaua la marginea gaurii? Cam ce truatie la bormasina, si daca ai lipit scotch ceve pe bara inainte de a gauri?

2. Ce diametru au gaurile din bara?

3. Ai dat bara jos ca sa faci operatia? Poti descrie in mare pasii si cam cat a durat?

Multumesc.

P.S. Caut o freza de 27mm... imi poate recomanda cineva un user care are experienta in dat gauri in bari? Vreau sa ii pun pe cei originali, si imi cam tremura mana :icon_thumright: Senzorii originali au un suport, iar suportul nu mascheaza gaura. Asa ca imi trebuie gauri date cat mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune banda de hartie adeziva, din aia cum au zugravii, pe bara si poti marca cu pixul pozitia de gaurire.

Gaura o incepi fix in centru cu un spiral pentru lemn de 3-5mm (cat sa incapa ghidajul de la freza de 27) si turatie moderata, si apoi continui cu freza furculita.

Iti trebuie o mana solida, si iti recomand sa desenezi pozitia finala a senzorilor pe banda de hartie, sa privesti de multe ori din toate unghiurile, si numai dupa aia sa gauresti. Grija mare la masuratori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de Jumbo-Box stie cineva daca se poate monta after sale ? am vazut k se poate comanda de la tipul din Cehia.... la dealer am intrebat si mi=au spus k m-ar costa cam 15 mil fara tva q tot q montatul ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tehnic se poate, ramane de vazut daca renteaza. Practic se inlocuieste ce-i acolo cu jumbo box. Mai trebuie panourile laterale si gurile de aer pentru spate si interiorul cotierei. Bricheta si butonul de usi cred ca se pot transplanta de la vechea.

Cu exceptia dotarilor majore de siguranta (ESP, airbaguri), dotarile de comfort interior/exterior sunt rezolvabile, in mare. Unele nu sunt si rentabile economic, dar asta e alta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa mult fata de pretyul initial nu cred k este... adik daca iau piesa de pe site din cehia la 150 de euro ajunge q tot q transport..... mai ramane montatul .... dar oricum nu cred k mi se va cere cat la reprezentata ...mai trebuie sa ma pun pe cautat sa vad un service auto mai de soi prin cta ... tre sa ma interesez.. daca stie cineva de aici de pe forum va rog sa imi dati si mie un hint.... repet ....in nici un caz nu ma va duce la pretul cerut de dealer .... Am postat aici pt k voiam sa vad daca a mai montat cineva after-sale jumbo box-u \

@fx_ poti sa imi spui la ce te-ai referit cand ai sp panouri laterale?? eu stiam k se schimba cu tot "calul" din spate intre scaune pana in fata sub bord..... bricheta si butonul de usi raman aceleasi dar oare trebuie si gurile de ventilatie din spate??si ce trebuie in interiorul cotierei ??? .. aaa... si sper k nu va fi nevoie de dat scaunele jos ... k se cam complica aici ...

Te rog frumos sa citesti regulamentul: 2. Pe l

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pisicutza, daca esti din Bucuresti, poti sa vorbesti cu spankyro pt ca el se ocupa cu asta. Stiu ca a montat la multi useri de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Pisicutza

Nu e mare inginerie. Eu am masurat bara de la un capa la altul (am masurat pe distanta bandoului) am impartit bara pentru 4 gauri la distante egale, am facut un semn pe bara cu un creion pentru fiecare senzor, dupa care am masurat distanta de la pamant la senzor - recomandata intre 55-65 cm - am mai facut un semn dupa care am dat gaurile. Nu am pus nimc pe margine deoarece nu sare vopseaua si oricum senzorul mai are o margine care imbraca gaura. Adica e putin mai lat decat gaura si vine exact deasupra gaurii. Daca ai drum prin Cta cauta-ma si ii montam :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cine vrea sa mai comande de la ceh? Ma intereseaza si pe mine sa comand senzorii de parcare spate. Daca mai vrea cineva ceva dati-mi si mie un mesaj pe privat ca poate ne strangem mai multi care vrem sa comandam cate ceva. Daca nu, va rog mult dati-mi si mie un mesaj unul care ati comandat ceva ca sunt curios cum tb sa fac, care e procedura de comandare, cat a durat, sunteti multumiti/nu...... Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog mult dati-mi si mie un mesaj unul care ati comandat ceva ca sunt curios cum tb sa fac, care e procedura de comandare, cat a durat, sunteti multumiti/nu...... Multumesc anticipat!

Subscriu ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau sa comand niste chestii cand se face si cine se baga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, e simplu...Stabilesti cu el ce anume vrei, iti spune pretul in euro plus taxele de expeditie, trimiti banii prin western union la un oficiu pe care ti-l va indica tot el, transmiti apoi nr de identificare pentru ca el sa ridice banii si apoi astepti coletul...

*****

Senzorii de pe siteul lui sunt originali? se vad pe stream?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine faceti un topic separat pentru o comanda de la ceh, pe care sa se stranga lumea care vrea, sa faceti o lista mare de produsa si sa cereti si o reducere. Acolo cereti impresii si descrieti cum a mers actiunea.

Of, moderarea asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GunX: Nu inteleg ce are moderarea cu cehul ! Desi intr-un alt topic spuneai ca nu ai comanda orbeste piese de pe net, moderatorii nu te impiedica sa-l contactezi pe ceh :icon_thumright:

Iar daca vrei/vreti sa faceti un group-buy de la ceh, initiaza activitatea intr-un alt topic si implica-te in desfasurarea ei ! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut m-ar interesa si pe mine senzorii de parcare cei originali pt. Octavia2.Poate sa-mi spuna cineva cit costa si unde se pot monta.Eu am intrebat la Porche aviatiei si mi-au spus ca trebuie sa schimbe si ecranul de la sistemul audio.O fi adevarat? sau doar vor sa-si vinda marfa?

Regulament

14. Butonul Quote ("citat") ajuta

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine faceti un topic separat pentru o comanda de la ceh, pe care sa se stranga lumea care vrea, sa faceti o lista mare de produsa si sa cereti si o reducere.

EXISTA un topic,ceva de genul : a comandat cineva de pe site-ul asta...?

Desi intr-un alt topic spuneai ca nu ai comanda orbeste piese de pe net, moderatorii nu te impiedica sa-l contactezi pe ceh :lol:

:angry: :beerchug:

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!