Jump to content

Accesorii aftersale


dedeye
 Share

Postare recomandată

as vrea sa stiu cam cat ma costa, cu tot cu manopera, montarea senzorilor de parcare spate si a stergatorului luneta..

sper ca nu trebuie sa schimbe luneta pt stergator sau bara spate pt senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    109

  • Calin

    98

  • Al Bundy

    87

  • sorin_ss

    41

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate stiu, stergator spate aftersale nu poti pune decat daca schimbi luneta. Personal mi se pare cam mare deranjul pentru aceasta facilitate. Se mai schimba si plasticul de pe spatele haionului care are o forma circulara in dreptul motorasului.

Cat despre senzori poti sa-ti pui: cei originali impreuna cu audience parca, se pot vedea pe display. Cauta ca s-a mai discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...la service skoda costa cam 1500...1600 ron cu inlocuirea barei! poti insa sa-ti pui si in alta parte,mult mai ieftin,fara sa schimbi barele! dai search ca s-a mai discutat despre problema!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inteles de la dealer (Brady) ca nu se mai pot lega cu Audience, solutia fiind un alt ecran.

Acum e posibil sa fi incercat si ei sa-si vanda marfa, oricum eu i-am pus din fabrica, e mai sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel care tine siteul www.auto.asp2.cz sustine ca se pot monta senzori parcare aftersale si sa se mentina funcionalitatea displayului cdplayerului. ce sa mai credem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca tipul are si softul necesar pentru ca altfel nu ar fi luati in seama senzorii de catre head unit.

Teoretic e posibil, practic trebuie sa ai acces la documentatie si soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca in romania nu are nimeni acces la documentatie si soft? poate el da si documentatia....dar de soft ma indoiesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Porsche service mi-au spus ca se pot monta senzorii parcare spate originali si ca vor apare pe ecranul streamului sau audience. Manopera 350 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garfield spune mai sus (si inclin sa-l cred) ca trebuie schimbata si bara si ca ar costa vreo 1500 RON.

Nu mai stiu ce sa cred, mie la Brady mi-au spus ca imi monteaza after-sale un kit de senzori la 280 RON dar care nu se integreaza cu Audience.

Nu cred ca pentru 70 RON nu ar prefera si ei sa adauge senzorii originali.

In fine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara doar se gaureste. De ce trebuie sa o schimbi? Cred ca undeva pe interiorul ei are semnele unde trebuie gaurile date.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi la ce service te-ai interesat tu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Porsche Aviatiei. Consilierul piese auto si accesorii mi-a scris pe mail ca "puteti monta la noi senzorii de asistenta la parcare spate, acestia se conecteaza la sistemul audio Stream, pretul este de 1782.73 RON ( fara manopera)". Iar dupa am vorbit la montaj si mi-au spus in jur de 350 ron manopera. Eu vreau sa iau senzorii de parcare de la tipul ala din cehia cu site-ul www.auto.asp2.cz ca la el costa senzorii originali fata/spate vreo 180 euro si apoi sa ma duc la porche sa ii montez.

Modificat de ADI.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...dar ma tem ca manopera este doar pt senzori spate, iar nenea' cehia vinde kitul complet fata/spate.plus ca si transportul din cehia e vreo 40 de euro. stii tu altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce mi-a scris tipul din cehia: Price complet park pilot is 171 Euro and shipping cost is 27 Euro. Plus 15 euro cat e comisionul la western union.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si esti sigur ca domnii de la porsche aviatiei se descurca cu montatul? cand ai de gand sa faci pasul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sper.In cateva zile o sa-mi vina senzorii din cehia si ma duc la ei. O sa scriu cum au decurs lucrurile, daca au putut sa-i puna si pe fata, daca se conecteaza la stream.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt curios daca se conecteaza cu stream-ul.

eu am 3 masini si pe 2 dintre ele mi-am montat singur, cu display separat, dar la o2 inca studiez....

se monteaza usor senzorii in bara, o poti face acasa :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja ai facut comanda adi?

vga, nu montatul lor in bara era problema, ci integrarea cu displayul audience-ului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine trimit banii. Va dau vesti dupa ce imi vin senzorii, ce anume contine pachetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stiti ca am mai cautat despre senzori de parcare aftersale si nu am gasit, cred ca nu am cautat destul de bine. in fine sper ca acest topic sa nu fie sters pana nu vine ADI cu niste info concrete despre montarea acestor senzori. chiar m-ar interesa montarea lor pt ca sincer nu pot sa ma obisnuiesc cu funduletul ei ridicat care la parcarea cu spatele mereu imi lasa senzatia ca sunt deja calare pe masina din spate.

cat despre stergator luneta chiar e mare deranjul trebuia sa imi fi luat de la inceput, asta e mi-au trebuit comenzi pe volan ( nu ca nu ar fi bune :D ), dar am ajuns la concluzia ca mai bun era un stergator luneta.

Asta este.

Multumesc pt informatii. si astept noutati ADI poate vb sa imi cumpar si eu de la nenea cehu niste senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dedeye poti discuta cu nenea cehu pe adresa asta de mail: auto.asp2@seznam.cz, numai ca de obicei nu prea se grabeste sa raspunda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dedeye

Este chiar asa de mare nevoia de stergator luneta de ai ajuns la concluzia ca ar fi bun?

Intreb pentru ca nici eu nu mi l-am pus deoarece la Octavia1 nu am avut si nu i-am simtit lipsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adi.: cam cat estimezi ca va dura transportul kitului? doar atat ti-ai luat de la el?

@atreyu: intr-adevar, stergatorul luneta este foarte comod si foarte util...dar sunt de parere ca se poate trai si fara el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am zis ca vreau neaparat sa imi pun stergator luneta pt ca nu e ceva de care ai nevoie mai tot timpul, dar cand plua torential nu prea se vede bine in spate si dupa cum am zis si la partea cu senzorii de parcare, masina chiar e ridicata de fund si nu ai o vizibilitate prea buna spre deosebire de octavia 1. eu unu ii sfatui pe cei care vor sa isi ia octavia sa isi puna si stergator luneta pt ca dupa aceea e mai mare deranju.

oricum masina e super tare, eu sunt f multumit de ea asa cum e, inca nu mi-au aparut greierasi, sistemu audio e k, si consumul sa nu mai zic ( fata de dacie care imi rupea buzunaru).

va doresc la toti multi km fara belele.

si ADI sa nu ne uiti cu info alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate dedeye, dar eu as da stergatorul de luneta pe un senzor de parcare in momentul de fatza... si calaresc masina de prin august. nu am prins prea multe ploi torentiale, dar am gresit destule parcari (las prea mult spatiu intre masina si ...obstacol). inceteaza cu comparatiile skoda-dacia. nu au nici un rost... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!