Jump to content

Accesorii aftersale


dedeye
 Share

Postare recomandată

Am platit ieri senzorii de parcare 200 euro +15 comision western union. Nu stiu cat o sa dureze pana o sa vina.Cred ca max o saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    109

  • Calin

    98

  • Al Bundy

    87

  • sorin_ss

    41

Top Posters In This Topic

Posted Images

@adi.: se face maine saptamana...cred ca sunt mai nerabdator eu decat tine.

ok, ce stiti de volanul multifunctional aftersale? in afara de volan si cablul din poza...de ce mai e nevoie?

post-8825-1175520526_thumb.jpg

post-8825-1175520579_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu ma ajuta nimeni? vreau sa imi comand volanul si cablul...dar vreau sa alfu mai intai daca se monteaza usor si daca mai e nevoie de ceva!

a...si inca o intebare: ce butoane sunt pe volan? volum sus/jos, derulare inainte/inapoi, pista sus/jos si mai trebuie sa fie inca 2. care sunt acelea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dragosul: vad ca vrei sa-ti pui volan multifunctional si am observat ca intrebi ce butoane sunt pe el, deci nu ai asa ceva pe masina din fabrica. Sa stii ca pe langa acel volan multifunctional va trebui sa iti cumperi si calculator de coloana volan, ca sa "stie" celelalte calculatoare cum si la ce sa foloseasca butoanele alea, asta daca nu ti-a zis nimeni pana acum. Butoanele din stanga sunt pentru tempomat/cruise control.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt pentru tempomat / CC.

Sunt pentru radio/CD si telefon, depinde de volan.

Tempomatul e separat, in partea stanga, pe maneta de semnalizare.

Modificat de pegasus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:scratch: pentru tempomat blitz? sa am si pe semnalizare si pe volan? in 2 locuri asa de apropiate?? mai repede cred ca e cum zice pegasus...

ce este un "calculator de coloana volan" si cum il cumpar? ca eu nu am mai auzit de asa ceva... speram ca acel cablu sa faca toata treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit pe un sit (auto.asp2.cz) de vanzare la aproximativ 300 euro faruri xenon, stie cineva daca in afara de faruri mai este necesar ceva (vreo piesa) pt montare xenon.

2. stie cineva cat ar ajunge manipera si daca servisul autorizat o poate face?

post-11561-1176383717_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt pentru tempomat / CC.

Sunt pentru radio/CD si telefon, depinde de volan.

Tempomatul e separat, in partea stanga, pe maneta de semnalizare.

Adevarat, asa arata butoanele de pe volanul standard de O2, stanga si dreapta, dar dupa cate stiu se gasesc 3 sau 4 tipuri de volane pentru O2(originale ma refer) printre care si un model cu comenzi pentru tempomat(erau deja si pentru O1).

Cum a precizat @Blitz mai sus iti mai trebuie si un adaptor/computer care sa-ti "traduca" comenzile de pe volan(analog) in "limba" sistemului Can-Bus(digital). Acest adaptor trebuie cumparat in functie de tipul computerului de bord si costa pe la 120 euro.

@Dragosul, informatiile de mai sus le-am "strans" si eu de pe alt forum, sper sa fie exacte si sa-ti foloseasca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ajuta asa mult acei senzori de parcare? Merita sa dai 1500-1600 de ron pe ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita fiecare banut,dar ce nu inteleg este partea cu stergatorul pentru luneta daca iti montezi senzorii de parcare nu se mai merita sa investesti si in stergator.Eu am condus mult timp masini fara oglinda retrovizoare si m-am obisnuit cu cele laterale,eu zic ca e cea mai buna solutie mai ales la parcari.Acum cea de interior este pozitionata in asa fel incat sa pot vedea ce-mi fac copii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...bun de tot topicul asta!! cine comanda masina noua,sa stie ce sa puna, ca sa nu mai carpeasca "aftersale" te costa si mai mult si ...ai de desfacut cate ceva si cand le pui la loc s-ar putea sa intre greierasiiiiiiii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai TPM se pot monta senzori si la alt set de roti?

Adica daca iti pui jante de tabla cu cauciucuri de iarna poti sa le montezi senzori pt a folosi in continuare TPM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista senzori TPM (din ce stiu eu :salut: ) Informatia prelucrata este cea de la senzorii de rotatie (ABS)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TPM la Octavia se bazeaza pe ABS, practic masina urmareste diferentele de rotatii dintre roti si de aici "vede" ca una sau mai multe roti nu mai au presiunea setata initial.

Deci nu conteaza ce jante ai cat timp ele nu influenteaza cu nimic sistemul.

Cel putin asa cred eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe volanul meu am urmatoarele butoane: aprins si stins luminile butoanelor de pe volan, mute, sus/jos melodie, derulare melodie si volum.

daca aveai masina echipata cu telefon sau sa fie pregatita pt telefon aveai butoane de raspun si inchis. oricum nr maxim de butoane este de 8 ce putin asa stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cam cat costa de ex. jantele Helios de aliaj daca se comanda dupa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) proiectoare cu functia cornering la octavia 2....se pot pune aftersale oare? vad ca abia acum au aparut in oferta... si costa doar 82euro?!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se pot monta aftersale, dar costul va fi mai mare decat daca le montezi in fabrica (proiectoare cu functia cornering: 221 Euro fara TVA). De exemplu montatul scutului after sale costa cam 9 mil si in fabrica cam 4,5 mil.

Modificat de xxfiles
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jucandu-ma cu configuratorul, am remarcat ca la varianta classic, proiectoarele cu cornering costa 221e, iar la varianta elegance, care are deja proiectoare de ceata normale, aceasta optiune costa doar 82e. sa inteleg ca varianta cu cornering este doar o modificare a celor normale, sau sunt total diferite??

oare se potrivesc in bara standard? mai au nevoie de alt senzori,ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am vazut eu la roomster, se aprinde proiectorul pe partea spre care invarti volanul - cam atat. parerea mea este ca e strict software.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta inseamna ca nu necesita nici o schimbare de componente??? ar fi bine...

si totusi ce trebuie schimbat la soft?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, senzor de rotatie pe volan exista. nu e exclus intr-adevar sa fie un alt calculator care sa se ocupe doar de chestia asta, dar nu prea vad de ce, mai ales la masinile cu senzor de lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offf! sper sa nu aiba treaba cu senzorul de lumina, pentru ca nu am :icon_thumright:

chiar, de ce ar avea nevoie de el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa, nu, chiar nu ar avea nevoie. dar cele cu senzor au deja o rutina de comanda a farurilor, nu e strict un switch care inchide circuitul. habar nu am cum e de fapt, imi dau si eu cu parerea.

inca ceva: la mine alarma scoate un mic scheunat cand incui masina. stiu ca se plangea lumea ca e complet silentioasa, deci au fost receptivi.

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am primit explicatia ce fac proiectoarele cornering. De ex. daca virezi spre dreapta: proiectorul din dreapta se roteste cam 7 grade iar cel din stanga cam 14 grade. Bineanteles in directia in care rotesti volanul. Si numai pana la viteza de 40 km/h.

Modificat de Tib
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!