Jump to content

Accesorii aftersale


dedeye
 Share

Postare recomandată

era de asteptat. bine ca se roteste. ceva de genul acesta au introdus si pe noul clio. un bec suplimentar care se aprinde (pe stanga sau dreapta), cand virezi, la viteze de pana la 40km/h. mi se pare destul de inutila functia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    109

  • Calin

    98

  • Al Bundy

    87

  • sorin_ss

    41

Top Posters In This Topic

Posted Images

Unde gasesc un triplu stecher pentru bricheta? (nu-mi ziceti de targul Vitan ca ma scarbeste locul ala) :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc un triplu stecher pentru bricheta? (nu-mi ziceti de targul Vitan ca ma scarbeste locul ala) :rolleyes:

eu am vazut asa ceva langa carrefour militari la ausburg international

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, ce inseamna "langa"? Magazin ce? :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc un triplu stecher pentru bricheta? (nu-mi ziceti de targul Vitan ca ma scarbeste locul ala) :salut:

Cauta pe net; eu am gasit si am luat cu 10 Lei :ceuameni:

PS: langa Carrefour Militari, este un magazin/service Augsburg. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tib...cine ti-a dat explicatia asta?

mi s-ar parea minunat sa se roteasca...doar ca la 80e in plus (cat costa fata de cele normale) mi-e ca nu fac altceva decat sa se aprinda/stinga pe rand...in functie de viraj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dragosul - explicatia mi-a dat-o dealer-ul din Constanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma si-a pus cineva volan multifunctional aftersale. Stiam niste discutii despre acest lucru. Vreau sa imi pun si eu si as vrea sa-l comand de la nenea acela din Cehia. Dar pe langa volan ce anume mai trebuie, banuiesc ca niste cabluri nu? Mentionez ca nu am maxidot pe masina, stiti daca se poate monta si fara el, ca imi spusese cineva ca merg numai impreuna, si altfel ar fi probleme de recunoastere ale computerului de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ADI. Ce ai mai facut cu senzorii de parcare?

Au ajuns din Cehia? i-ai montat? ... ii vede stream-ul? ... si dac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa imi permit sa raspund eu in locul lui ADI, sper sa nu supere.

senzorii i-au sosit in 10 zile, numai ca mai asteapta putin cu montatul lor intrucat manopera s-a scumpit la 390 ron pe fata si 390 ron pe spate.

el spune ca setul pare a fi complet, format din 8 senzori, cabluri, unitate centrala, buzzer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, mersi. asteptam impresii dupa montare sa vedem daca a meritat asteptarea si efortul :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu incep sa ma intreb daca merita banii, pentru ca din cate vad s-a ajuns la aproximativ 15 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

#adee

volanul multifunctional il folosesti in prima saptamana si apoi odata pe an...iti spun din proprie experienta...nu merita ...probabil si costurile sunt triple fata de fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de acesti senzori de parcare si eu vad acum cat de mult imi lipsesc si cand am configurat masina am zis ca sunt un moft si ca nu am eu treaba ca ma descurc, dar masina e inalta si luneta inclinata mult si nu pot aprecia si chiar in fata am obs ca am impresia ca ating ceva si in realitate mai e loc. Am vazut in Carrefour Brasov senzori de parcare care iti aratau la oglinda din interior si costau doar 400 ron, am vazut doar in cutie dar nu stiu cat de buni sunt. Am sa merg si la dealer sa intreb cat costa dar ma tem si de pret dar mai ales ca daca nu mai e masina ca acum dupa ce se umbla la ea, poate exagerez dar am sa vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Inca nu am montat senzorii de parcare. Ma costa aproximativ 8-9 milioane montajul fata-spate la porsche. In afara de ceva cabluri si o mufa kitul este complet( a zis nenea electricianul de la porsche). Senzorii, adica tot kitul , nu sunt noi. Se vede ca au fost dati jos de pe alta masina. Ma gandesc ca si celelalte componente expuse pe site-ul ala nu sunt noi. A mai cumparat cineva de la el? Ce ne poate spune in acest sens?

Modificat de ADI.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adi imi cer scuze daca te-a deranjat faptul ca am raspuns in locul tau...

@adrian 82:daca sunt montati corect isi fac bine treaba.

dar chiar vrei sa iti afiseze distanta in oglinda? asta inseamna sa iti inlocuiesti oglinda originala, sau mai rau sa o aplici pe cea livrata in pachet peste ea. la toate modelele pe care le-am vazut oglinzile erau destul de mari si....respingatoare (ca sa nu zic urate).

vezi ca mai exista modele care au un display mai mic (poti sa il pui unde vrei tu pe bord, pe sub bord...) sau chiar unele dotate doar cu buzzer.

referitor la parcarea cu fata, pe mine ma ajuta lumina farurilor reflectata in "obstacol". dupa forma/intensitatea ei pot aprecia distanta. suna ciudat, dar dupa ceva exercitiu chiar merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e chiar util, m-a invatat si pe mine candva un sofer batran sa parchez cu fata la zid la faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cat de mult ajuta aceste oglinzi antireflex?

ar trebui sa vina standard la rs si l&k...deci posesorii/cunoscatorii sunt rugati sa isi dea cu parerea.

post-8825-1178316579_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ADI. naspa ca nu sunt noi senzorii, din pacate situl respectiv este scris in ceha (cred), iar eu nu am gasit acolo o varianta in limba engleza(sau cel putin nu am vazut eu)... mai am o intrebare, nenea electricianul de la Porsche ce a spus ... se va vedea distanta pe stream?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se vad si pe stream. Este e mufa care intra in stream care vine din unitatea parctronicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am comandat pachetul Dynamic1 + volan multifunctional cu comenzi pentru radio si telefon. Ieri a venit masina, insa volanul nu are comenzile. Am cerut o explicatie si mi s-a spus ca volanul multifunctional nu este compatibil cu pachetul Dynamic. In conditiile in care, la CarConfiguratorul de pe site exista optiune "volan multifunctional pentru pachetul Dynamic". Cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie? (masina va fi luata vineri de la dealer)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as lua masina. Simplu. Cand ti-au aprobat comanda era simplu de verificat. Nu au facut, la revedere. Pacat ca ramai mai mult fara masina.

Car configuratorul e o gluma :icon_thumright: Eu nu am reusit sa il folosesc mai mult de 10min fara sa ma enervez.

Nici eu nu as monta aftermarket volan cu comenzi. Eu il folosesc, dar nu e o necesitate. Singurul lucru cu adevarat util este MUTE (care nu exista pe radio, doar pe volan).

Senzorii de parcare mi se par extrem de necesari, mai ales in spate. Cu fata ma descurc, am invatat-o, dar cu spatele e periculos, mai ales daca sunt obstacole pana la nivelul portbagajului, pe care nu poti sa le vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi cam aiurea sa mai astept inca 2 luni pentru comenzi pe volan, in plus o parte din bani au fost deja dati in momentul in care s-a facut comanda. Ma gandeam daca as putea obtine ceva de la ei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am primit explicatia ce fac proiectoarele cornering. De ex. daca virezi spre dreapta: proiectorul din dreapta se roteste cam 7 grade iar cel din stanga cam 14 grade. Bineanteles in directia in care rotesti volanul. Si numai pana la viteza de 40 km/h.

Ce spui tu este "adaptive lights" si NU este disponibil pe Octavia din cate stiu eu. Cornering sunt proiectoare fixe, cu functie on/off si acestea sunt pe Octavia. Daca are cineva functia cornering poate ne elucideaza si pe noi, dar pana una alta teoria pe care am explicat-o mai sus este valabila. Am mai scris un post mai complet pe tema asta pe un alt forum, o sa-l caut si o sa pun link-ul aici.

LE: am gasit si post-ul: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p...ghlight=#210382

Modificat de robmich
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!