Jump to content

Accesorii aftersale


dedeye
 Share

Postare recomandată

Salut ! Stie cineva cum se pot scoate capacele acelea din plastic care sunt puse in locul proiectoarelor (la masinile care nu au proiectoare din fabrica)? Mi-am cumparat proiectoarele ptr skoda II si vreau sa le pun pe masina dar nu stiu cum se scot capacele acelea si nu vreau sa stric ceva,poate are careva o schema ,un desen sau ceva sfaturi. Multumesc!

Inainte de a-ti cumpara proiectoarele, ai vorbit si cu cineva din service? Nu trebuie cumva schimbata si centrala electrica?

Eu stiu ca exista 2 tipuri de Centrala Electrica 1. Medium 1KO 937 049 K,S,M - pentru autovehicule fara faruri de ceata.2. High 1KO 937 049 L,T,N - pentru autovehicule cu faruri de ceata.

Cel putin asa zic astia prin cartile tehnice :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    109

  • Calin

    98

  • Al Bundy

    87

  • sorin_ss

    41

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nelu,eu la fosta octavia 2 nu aveam proiectoare...m-am interesat pe vremea aia la avia si mi-au spus ca tre' sa cumpar proiectoarele si intrerupatorul acela de lumini...nu mi-au zis nimic de vreo centrala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia paraca asa spun....

leg proiectorul de faza scurta,aprind faza scurta -se aprinde si proiectorul,dar cum scot capacele alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti sugerez sa nu faci asta, unu la mana pentru ca o sa suprasolicitezi instalatia electrica si pana la urma poate reusesti sa arzi ceva ori sa iti ia foc masina, doi la mana pt ca nu e legal sa umblii cu proiectoare de ceata aprinse cand nu e ceata, eu nu ii suport pe astia, le bag faza lunga in ochi sa se sature, e nesimtire curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Mai bine le legi la pozitii ca asa-i "la moda",pozitii+proiectoare!! :D

Daca tot le-ai cumparat,eu iti sugerez la le instalezi asa cum trebuie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara-ti un buton separat de merge jos in bord sau chiar comutatorul de lumini si termini treaba calumea , si il pozi lua chiar si pe cel care are si folow me home

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il pozi lua chiar si pe cel care are si folow me home

Bafta!

Care este 3 milioane :(

Merg pe varianta butonului separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde-l cumpar? si daca-l cumpar pot sa le montez safe?

culmea ironiei=proiectoare 112ron buc,buton 300ron

Modificat de peteru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta, cred ca va trebui sa le alimentezi cu un (+) direct din baterie sau, dupa contact dar, nu in paralel cu alte lumini. Luminile sunt "monitorizate" si in cel mai fericit caz, te alegi cu o eroare pe lumini (functie de paralelul pe care l-ai face).

Vezi ce faci si spune-ne cum ai rezolvat. :(

LE: Aveti grija ca butonul s-ar putea sa nu fie suficient - daca contactele lui nu suporta curentul consumat de proiectoare; el ar trebui sa comande un releu pt. alimentarea proiectoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: Aveti grija ca butonul s-ar putea sa nu fie suficient - daca contactele lui nu suporta curentul consumat de proiectoare; el ar trebui sa comande un releu pt. alimentarea proiectoarelor.

Releul cred ca e obligatoriu in cazul dat.Oricum ar fi e totusi o solutie de compromis si ca oricare alta solutie de compromis nu e scutita de riscuri si "griji". Eu unul, sa fie masina mea, nu m-as incurca cu asa ceva .. cu banii cheltuiti pentru miscarea asta iti pui un kit xenon, lasi farurile mai jos sa nu te injure lumea si gata. Cred ca sunt prea multe riscuri si prea putine beneficii in favoarea proiectoarelor de ceata after market, insa asta e doar parerea mea.

O zi buna

p.s. @ peteru - la orice reprezentanta intreaba de switch de lumini pt octavia 2 (eventual spui ca vrei si cu tunel light) - insa sincer .. NU merita

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde-l cumpar? si daca-l cumpar pot sa le montez safe?

culmea ironiei=proiectoare 112ron buc,buton 300ron

Nu cred ca trebuie buton - in mod sigur ai pe butonul de lumini pozitie pt lampa ceata in spate. Rogi electricianul sa cupleze noile proiectoare comandate prin releu - comanda se ia de la becul de ceata din spate.

Daca pun si o dioda de protectie in paralel cu bobina releului, treaba e relativ OK.

Atentie la circuitul aditional - iese destul de carpit daca electricianul nu se pricepe. Ideal ar fi sa gasesti un soclu de releu si sa se instaleze langa celelalte relee, nu o chestie legata cu scotch.

Modificat de Pisicutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi l-am sunat pe electricianul de la MOBEL si i-am spus despre problema si a zis ca montajul se va face cu legarea proiectoarelor la comutatorul de lumini la pozitia de ceata .Cred ca este ok .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa stiu si eu daca se gaseste asa ceva separat , este de la cleanta de deschis usa se pune in spate ,ma intereseaza doar becul ala mic de fapt este un led cu o rezistenta un soclu si o mufa , cel mai interesat sunt de soclu ca restul il fac.La skoda am intrebat pe unu si a zis ca nu vine decat cu cleanta cu tot si nu cred pt ca altiii dupa cum se vede si in poze le-au luat separat ca masina are clemele de prindere deja pe cleanta sii locul de decupat marcat

post-2238-1200328766_thumb.jpg

post-2238-1200328806_thumb.jpg

post-2238-1200328873_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam 70 roni fara TVA costa un reper din asta la reprezentanta, am intrebat eu.Ori patru bucati, mie unuia mi se pare cam mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel: unde le-ai gasit si cat te-au costat?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine unu de stanga e 900 de mii si de dreapta e 700 unu deci costa undeva la 3 mi si jumate setul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ma poate ajuta si pe mine cineva cu urmatoarea informatie ? Cat ar costa o janta de aliaj de Octavia 2 Orion (exact cum sunt cele originale de pe Elegance) . Nu le-am gasit in lista de accesorii cu pret. Se pot comanda ca accesorii? Am nevoie sa schimb una (am avariat-o din nefericire) si din pacate si nu stiu de ce nu am dat cei 120 Euro sa am SI pe rezerva aliaj. Se pot cumpara si e cu mult mai mult de 120Euro una ? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nicaieri portbagaj de O2,dar poate in tara asta are cineva....sau macar o poza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la dealer (in catalogul cu accesorii)? imi vine greu sa cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la dealer sigur gasesti,bare de prindere portbagaj si pe urma cutia o cumperi de unde doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu comand acum la ceh farurile cu xenon.

Si eu am comandat, au sosit, totul OK. Tipul e serios.

Am terminat si un mic calculator care converteste informatia de la butonul de reglaj al farurilor la noul tip de semnal pt Xenon. Asa ca beneficiez si de reglaj in inaltime din buton.

Diferenta de performanta e mare, diferenta de pret fata de un Xenon aftermarket e de 100% (cca 400Eur + vreo 65Eur calculatoarele de reglaj pt inaltime). Eu zic ca merita din plin.

Am mai luat si senzorii de parcare originali fata-spate. Cel mai greu va fi cu gauritul barelor. O sa vorbesc cu cei ce monteaza senzori pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiectoare ne-originale si-a montat cineva? Am vazut pe o O1 din alea rotunde, nu arata rau... dar nu am putut opri propietarul sa il intreb ce si cum... :Driver:

Cred ca se pot monta usor, dar sunt curios ce implica si daca cineva are...?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!