Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

@andrein -bacu trece si dupa ora 9 insa din ora in ora si costa 18 lei

si dupa ora 12 din ce retin e taxa speciala

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Andrein si eu iti sugerez traseul: Piatra Neamt - Bacau - Adjud - Focsani - Ramnicu Sarat - Buzau - Urziceni - Slobozia - Harsova - Constanta.

L-am facut acum doua saptamani si pot sa-ti spun ca drumul e ok din toate punctele de vedere si nu mai ai grija de nimic (bac, etc, etc).

Ba da, de viteza mai ales de la Harsova la Constanta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, treci prin pogoanele. Varianta prin braila viziru cuza voda giurgeni era inchisa saptamana trecuta deoarece se asfalta din cate am inteles.

Daca o iei pe braila si nu treci cu bacul va trebui sa mergi prin baraganu. Si ultima data cand am fost erau zone destul de rele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am o intrebare drumu de la Bicaz-Lacu Rosu-Gheorgheni-Miercurea Ciuc-Tusnad-Sfantu Gheorghe-Brasov-Rasnov-Bran-Moeciu-Podu Dambovitei-Rucar-Campulung-Pitesti in ce stare se afla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pitesti - Brasov clar e trecut la drumuri proaste cu mici portiuni bunicele. Si intre Brasov si Sf. Gheorghe e cam brazdat (atentie pe portiunile betonate) dar se putea merge cat de cat decent asta iarna. Spre Tusnat e ok apoi.

Oirucm, mai asteptam colegii cu informatii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bicaz-Cheile Bicazului-Lacul Rosu are gropi, dar daca mergi cu atentie, putem spune ca este spre bun; :icon_cool:

in Lacul Rosu varza, era o banda mai buna, dar parca pe ea se parcheaza mai bine gipurile;

Lacul Rosu-Gheorgheni din loc in loc gropi mai mari, mai mici, si cam toate in curbe :icon_thumright:

in Gheorgheni e pulbere.

Si ca sa continuam:

Gheorgheni-Sovata bunicel, cu exceptia citorva sectoare, mai ales in zona Bucin unde e praf.

Sovata-Tg.Mures bun.

PS. Traseul l-am parcurs acum o saptamina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) Sfantu Gheorghe-Brasov-Rasnov-Bran-Moeciu-Podu Dambovitei-Rucar-Campulung-Pitesti in ce stare se afla?

Pai sa le luam pe rand...

Sf. Gheorghe - Brasov = denivelari la greu, mai ales ca drumu' la baza e din placi de beton si plomebele sunt cu asfalt :) (iar la noi plombele = speed bumpere naturale)

Brasov - Rasnov = merge, dar ai grija ca au schimba traseul de mers intre Brasov si Cristian (trebuie sa mergi spre directia Sibiu, iar la primul sens giratoriu dupa pod o sa-l parasesi la a 3-a iesire ca sa poti merge catre Cristian si dupa spre Rasnov)

Rasnov-Bran = cred ca Bin Laden a bombardat pe acolo (gropi, gropisoare, gropulete, cratere, canioane :lol:). Mai mult de 20km/h n-o sa prinzi (asta daca ai mila de masina, daca nu...)

Bran-Campulung = ar trebui pus un anunt din cand, cand pe drum in care sa scrie Bin Laden was here !!!! :D Pur si simplu iti vine sa iti iei masina in brate! :)

Spor la drum, incearca sa te inarmezi cu mult calm ca o sa ai nevoie :rolleyes:

:D safe

L.E.: @Valentin M.: O MARE HOTIE! Pt ce au pus taxa "de pod" cand noi mai platim obligat-fortat si o taxa de drum prin mai multe servicii (roviniete, combustibil, etc.) :cool:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ati aflat:

De luni, traversarea podului Fetesti - Cernavoda nu va mai fi gratuita! Pentru masinile mici taxa va fi de 10 lei, in timp ce pentru motociclete, la fiecare trecere pe pod, se achita 7 lei.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si podul cu pricina e varza. Oricum cred ca se oftica ca au dat drumul asa tarziu si au pierdut incasari grase.

Eu de obicei tranzitez pe la giurgeni si chiar ma intereseaza unde pot depune o plangere legata de starea respectivului pod pentru care la fiecare trecere platesc 8 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

degeaba depui plangeri. noi nu putem face nimic. as cotiza bani multi in fiecare luna ca sa fie un organism, care sa militeze pentru problemele astea si sa obtina raspunsuri si rezolvari. dar ong-urile noastre si media se ocupa de scandaluri minore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miine ies din tara si trebuie sa o iau pe la Arad. Imi poate spune cineva cum este intre Sibiu si Sebes? Se face coada mare la semaforul de la Sebes?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta am trecut destul de repede de Sebes, mai ales ca bulevardul central a fost facut cu sens unic.Multi inca nu stiu lucrul asta si stau pe o singura banda. Singurul dezavantaj ar fi ca intrarea in sensul giratoriu se face pe o singura banda. Cam atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Imi poate spune cineva cum mai arata Satu Mare-Baia Mare-Dej ?!?

Pentru mine ar fi o varianta mai buna ca timp pt granita cu vestul, pe care o foloseam atunci cand Dej-Cluj era foarte rau, dar nu imi aduc aminte de un drum nu foarte bun care s-ar fi putut strica si de asta va inteb ...

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumuri!?!?! Am fost acu doua zile la Sf Ana. Mai bine-mi bagam un par... Drumul e de tot rahatul. Si mai iau cretinii aia si bani cand Ajungi la lac. Ce dracu or face cu ei ca drumul in nici un caz. Era o portiune e adevarat facuta de curand da nu erau semne ca s-ar lucra si pentru mai departe. Si mai este durere drumul de la Bicaz la Vatra Dornei. Si daca tot am inceput langa Baia Mare mai este un complex LOSTRITA, care-i fain, da drumu pana acolo, din Baia pana la complex, plangi cu vorbe. Hai ca am zis tot.

Salut,

Imi poate spune cineva cum mai arata Satu Mare-Baia Mare-Dej ?!?

Pentru mine ar fi o varianta mai buna ca timp pt granita cu vestul, pe care o foloseam atunci cand Dej-Cluj era foarte rau, dar nu imi aduc aminte de un drum nu foarte bun care s-ar fi putut strica si de asta va inteb ...

Multumesc !

Este destul de bun am fost acolo acum vreo doua zile. In Baia Mare este cam nasol da nu tine mult. Bafta si fara jante indoite. :rolleyes:

:)

Modificat de goguta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau să ajung din Cluj la Slănic Moldova. Ştie cineva cum e trecerea munţilor pe la Miercurea Ciuc? Dar tronsonul Sighisoara - Miercurea Ciuc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este destul de bun am fost acolo acum vreo doua zile. In Baia Mare este cam nasol da nu tine mult. Bafta si fara jante indoite. :icon_thumleft:

:Driver:

Ai fost pe tot drumul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o informatie utila: am fost recent pe traseul ORSOVA-BAILE HERCULANE-MEHADIA-CARANSEBES-RESITA-TIMISOARA si drumul este foarte bun; sunt 3 zone cu semaforizare intre MEHADIA si CARANSEBES dar nu au creat complicatii.

drum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara a venit pe Timisoara-Lipova Drumul este foarte bun cu exceptand vreo 10km in apropiere de Lipova, unde drumul nu este refacut. Cei 10km sunt in general denivelati si cu citeva gropi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Maine plec in urmatorul traseu Brasov-Gheorghieni-Lacu rosu-Bicaz-Durau-Borsec-Toplita-Brasov.

M-ar interesa portiunea Bicaz-Durau-Borsec-Toplita-Gheorghieni in ce stare se afla ca in rest cam stiu am mai fost si anul trecut si nu cred ca sa modificat ceva.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseul Focsani - Nanesti - Hanu Conachi - Galati [bac ] - Macin - Baia - Constanta este in stare perfecta. Atentie la Baia de Politie pentru ca nu iarta pe nimeni.

Cand mai plecati la drum verificati actele !!! [Eu am patit-o]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa merg la Paltinis din Targoviste . Trebuie sa trec prin Sibiu sau fac stanga pana in Sibiu la Talmaciu _

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva zile m-am intors acasa din Dorohoi (Jud. Botosani) in Alba Iulia:

~ Alba Iulia - Turda: drumul este bun, in Turda sunt portiuni "rase" care sunt pregatite pentru "plombari" destul de urate...

~ Turda - Cluj Napoca: Drum bun; in Cluj am mers pe celebra varianta ocolitoare pt camioane care este varza pe alocuri...

~ Cluj Napoca - Dej: Drum bun; la iesirea din Dej se lucreza la podul peste Somes, circulatia fiind dirijata de politisti/muncitori, asteptandu-se circa 15 min...

~ Dej - Beclean: Drum impecabil; atentie in Beclean, se merge cam 1-2 km pe o varianta ocolitoare (cam urata), in drumul principal executandu-se sapaturi...

~ Beclean - Bistrita: Drum impecabil

~ Bistrita - Vatra Dornei: Drum impecabil cu cateva exceptii:

-in cateva locuri nu s-a terminat si turnarea ultimului strat de sosea, fiind o diferenta intre straturi de cca 1 cm...daca le iei cu viteza foarte mare si ai suspenziile sport se simt bine de tot...

-inca mai sunt cateva zone (vreo 3 din cate tin eu minte) unde se executa lucrari de consolidare/construire parapeti pt a nu aluneca terenul; in aceste zone se circula pe un singur fir, circulatia fiind dirijata in mare parte de semafoare...

~ Vatra Dornei - Gura Humorului: Drum impecabil cu exceptia a putine semafoare care iti mai taie din elan (unul din ele este in Gura Humorului la podul peste Raul Moldova unde se lucreaza)...

~ Gura Humorului - Suceava (prin Ilisesti): Drum bun

Suceava - Botosani: Drum bun; in Botosani sunt ceva gropi si sunt cam urate unele din trecerile peste liniile de tramvai...dar e totusi destul de ok...

Botosani - Dorohoi: Drum bunicel; In Dorohoi drumurile sunt jalnice, am crezut ca-mi rup masina in 2...noroc cu scutul ca daca nu cred ca aveam baia de ulei sparta... :-S

Sper ca o sa ajute pe cineva...

Va doresc drumuri bune, fara incidente neplacute!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc @ndreY_D !!

Pe mine ma ajuta, chiar intrasem sa intreb de Gura Humorului - Vatra Dornei - Bistrita - Cluj si am vazut postul tau.

Drive safe !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

evitati pe cat se poate traseul Izvoarele- Bumbesti Jiu de la Filiasi spre Targu Jiu e praf drumu astazi am fost pe acolo dinspre Craiova spre Manastirea Lainici....la intoarcere am ales alta ruta cea pe la Targu Carbunesti un drum incomparabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!