Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Pai am mers asa

B-Pitesti-Curtea de arges - nimic de reprosat

Transfagarasan - aici au reparat si partea din Arges si se poate circula - nu mai sunt deloc gropi - dar pe unele portiuni erau plombat la greu si am mers destul de incet, insa pe alte portiuni unde probabil nu aveau ce sa mai plombeze au tras asfalt ca in palma. Si alternau portiuni de asfalt nou cu portiuni plombate. Dar per total este foarte ok fata de cum am inteles ca era inainte.

Iar drumul in sine este de vis.

Sibiu - Medias- Sighisoara - Tg.Mures - nimic de reprosat

Nu mai zic de vremea care am prins-o ca a fost impecabila si m-am bucurat din plin de plimbare, in special pe Transfagarasan.

ps: o poza cu asfaltul pe una din portiunile proaspat asfaltate:

p1220507.th.jpg am si-facuta si o filmare pe-acolo :D dar nu prea cred ca am cum sa o pun..

Modificat de RoSonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la vara se cere iar un drum in coloana :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se prezinta valea prahovei?a mai nins?cum se circula pana la Brasov(de la Buc pe DN1)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

care aveti drum Tg Jiu - Timisoara sau invers :

Tg Jiu - Petrosani e prost, mai distrus decat vara, gropile adancite, multe denivelari 5

Petrosani - Hateg e bun spre foarte bun, au rezolvat si trecerile de tren, mai putin una care e inca in lucru 8

ok

Hateg - Caransebes drum cu drepte lungi dar si cateva curbe mai indraznete, e facut tot si s-a pastrat foarte bine peste iarna - pana acum

9

Caransebes - Lugoj este plin de semafoare, drum in lucru de calitate proasta 3

Lugoj - Timisoara cel mai bun tronson al traseului mentionat, e proaspat terminat si facut ca la carte 10

Am calatorit pe acest traseu saptamana trecuta cu masina personala , Golf 6 cu suspensii sport.

Atentie la condus si numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar vroiam sa intreb in ce stare se afla drumul Tg Jiu - Petrosani (ca sa stiu daca mai merita sa merg spre Straja). Pacat ca il lasa asa. Pana pe valea Jiului era destul de rau, iar pe vale erau ceva gropi dar le puteai ocoli daca erai atent.

Merci de info! Speram sa il fi reparat :icon_thumright:

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de mers sapt viitoare Cluj-Timisoara. Din cate am auzit, Arad-Timisoara e dezastru, asa e? Ar fi mai bine sa merg Alba-Iulia -> Deva -> Timisoara? Pana la Deva stiu ca drumul e bun spre foarte bun, de-acolo...mister :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arad -zalau pe unde? ca vreau sa evit arad-oradea si am alternativa buna, dar ramine de aflat alesd-zalau prin simleul silvaniei care acum chiar imi e necunoscuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jmf, daca nu mergi int-o zi de duminica evita Arad-Deva-Sebes-Alba -Cluj. Te omoara cu nervii aglomeratia si iti ia mai mult timp. Varianta prin Oradea este ok, chiar daca pe unele portiuni intre Arad si Salonta drumul mai are imperfectiuni.

DragosR, iti recomand mai degraba sa mergi pana la Huedin si abia de acolo sa o iei catre Zalau. Ai parte de cativa km in plus, dar drumul este ok fata de varianta Alesd-Simleu-Zalau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca scap de drumul ala peste dealuri pe aci o sa merg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de facut sambata un drum pana la Baia Mare.As vrea sa merg pe traseul Iasi-Vatra Dornei-Bistrita Nasaud-Dej-Baia Mare.

Din Iasi pana la Dej stiu ca drumul e foarte bun (am fost la Cluj acum o luna).Cu toate ca e vorba de E58 acelasi de la Vatra Dornei la Dej daca cineva poate sa imi ofere info despre stare drumului si conditiile in care se circula i-as fi recunoscator! :rolleyes:

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul este acceptabil, i-as da nota 7 dupa standardele romanesti. A fost reabilitat in urma cu 4-5 ani. Nu este aglomerat, eu fac de regula Dej-Baia-Mare o ora si sunt 90 de km. De obicei este radar in Ileanda, jud. Salaj. Recomand un popas la popasul din Mesteacan si degustarea specialitatii casei: placinta creata.

Drum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de la Baia Mare la Satu Mare banuiesc ca e cam la fel, nu ? Asa imi amintesc si eu despre acest drum(am fost ultima data in 2006), cam denivelat, totusi fara gropi, o parte fiind din placi de beton (cu dunga dintre ele) ...

Pentru un drum Suceava-Austria, recomandati sa evit Cluj-Oradea (drum bun dar deobicei foarte aglomerat) pe Dej-Baia Mare-Satu Mare ?

Modificat de Sh0by
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info.

Pentru Suceava-Austria eu iti recomand sa mergi pe Cluj-Oradea insa traseul pana in vama sa incerci sa il faci noaptea pentru ca se merge foarte bine! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am de mers de la Focsani la Vatra Dornei. As vrea sa stiu cum este drumul intre Piatra Neamt si Vatra Dornei, pe acolo as vrea sa merg. Sau daca aveti alt traseu mai bun.... Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 3 luni am mers pe acest drum de la Vatra Dornei la Piatra Neamt, drumul este virajat, destul de liber dar plin de gropi, nu am putut merge in unele zone cu mai mult de 40km/h. Daca ai timp poti merge prin Roman, Gura Humor, Vatra Dornei, este mai lung drumul dar mult mai bun. De la E85 la Gura Humor este drum bun, iar de la Gura Humor la Vatra Dorna tocmai au receptionat drumul, este nou si foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult pt informatii. banuiesc ca e si mai usor de mers in conditii de iarna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

Stie cineva in ce stare ii drumul Arad - Oradea ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e varza. Ultima oara am fost acum 3 saptamani, nu stiu cat s-a lucrat de atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ma intereseaza drumul pana la Salonta...ca poate dau o fuga la sf. saptamanii la Arieseni si vreau sa stiu daca imi rup masina in doua sau nu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa mergi linistit, singurul lucru e ca tre sa fi foarte atent la denivelarile nesemnalizate, si sa nu mergi cu viteza prea mare. Nu e tocmai cel mai placut drum pentru condus, dar nu e nici imposibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu mergi prin Virfurile nu inteleg...de fapt prin Horea, Pincota, Ineu, Gurahont..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si pe partea aia dar tot mai mult imi place pe traseul meu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am sa plec de Craciun la niste prieteni la Miercurea Ciuc, vreau sa evit Valea Prahovei si sa o iau de la Ploiesti prin Cheia-Brasov.

Stie careva cum se prezinta, e OK, sunt lucrari, e stricat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!