Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Ieri se circula normal pe podul de la Alba Iulia ! Asflatarea era terminata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine imi poate spune cum e drumul dintre Bistrita si Reghin ? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumu e bun cu portiuni proaste. Practic, nu exista gropi (poate 2-3 exceptii), doar drumul e denivelat, pe alocuri (imediat dupa granita de judet, mergand spre Reghin) foarte. Acolo drumul e format din placi de beton si chiar daca s-a mai tras un strat de asfalt, situatia nu e roza. Tinand cont ca vorbim de putini km, e ok.

Posibil sa prinzi lucrari in Viisoara, primul sat de dupa Bistrita. Daca e si perioada a zilei cu circulatie, se pot pierde 20 minute pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

glumaretzuu

Ce stiti despre drumul Brasov-Arad? Anul trecut in zona Sibiului cum vii dinspre BV erau la semafoare si santiere incepute si neterminate ca te lua durerea de cap.

Modificat de glumaretzuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stiti despre drumul Brasov-Arad? Anul trecut in zona Sibiului cum vii dinspre BV erau la semafoare si santiere incepute si neterminate ca te lua durerea de cap.

S-au mai potolit cu semafoarele, inca lucreaza da putin, plus ca cea mai mare parte a drumului dintre bv-sb e terminat....deci daca e dupa mine, poti veni linistit, apropo la noapte plec si eu in cursa in partea aia. Drumuri bune.

L.e : dupa Sibiu spre Arad, se mai asfalteaza (daca nu cumva au terminat) intre Sebes si limita jud. Alba cu jud. Hunedoara, am mai auzit ca sau apucat iar in centru orasului Orastie, de acolo incolo nu stiu sa mai fie probleme.

Modificat de capone26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul spre Nucsoara (Arges) cum e? aveti idee? Stiu ca sunt mai multe variante posibile. De exepmplu Pitesti-Merisani-Intersectia spre Bradet/Curetea de arges/Campulung drum bun. Dar apoi sper nucsoara cum se prezinta? Ceva informatii despre Domnesti-Nuscoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece nu am vazut nici-un post recent legat de starea drumului Orsova - Caransebes - Lugoj - Timisoara, rog pe cine e la curent sa ne spuna in ce stare se mai afla. Din auzite in jurul Pastelui am inteles ca inca erau semafoare si lucrari pe multe tronsoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece nu am vazut nici-un post recent legat de starea drumului Orsova - Caransebes - Lugoj - Timisoara, rog pe cine e la curent sa ne spuna in ce stare se mai afla. Din auzite in jurul Pastelui am inteles ca inca erau semafoare si lucrari pe multe tronsoane.

De fapt m-ar interesa macar tronsonul Orsova - Caransebes...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faci Timisoara - Orsova iti recomand prin Resita - Anina! Drumul Timisoara - Anina e ca in palma! E mai lung, cca 230 km, cu ceva serpentine pe la Anina dar e muuuuult mai lejer si relaxant!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello, imi spuneti va rog daca stiti care este starea drumurilor si amplasamentul de radare pe traseele urmatoare:

Arad-Oradea

Oradea- Cluj

Deva-Cluj

Cluj-DEj

Dej- Bistrita.

mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oradea- Cluj e bun. Radare pe langa Oradea si pe langa Cluj (Floresti, Gilau, etc)

Cluj - Dej e bunicel, putin mai rau dupa Gherla ca se tot modernizeaza de cativa ani. Radare cu precadere in Apahida, Jucu

Dej - Bistrita, destul de OK, la fel se modernizeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arad - Oradea - acceptabil, cu denivelari si cu o portiune mai dezastruoasa de vreo 10 km inainte de Oradea. Nu exista radare fixe. Uneori mai exista radare mobile in Chisineu-Cris sau Salonta.

Deva - Orastie - Sebes - Alba-Iulia - Turda - Cluj -> impecabil. Radare fixe sunt cam in fiecare sat intre Turda si Cluj. Dar dupa noua ordonanta au fost declarate ilegale si nu functioneaza.

Deoarece nu am vazut nici-un post recent legat de starea drumului Orsova - Caransebes - Lugoj - Timisoara, rog pe cine e la curent sa ne spuna in ce stare se mai afla. Din auzite in jurul Pastelui am inteles ca inca erau semafoare si lucrari pe multe tronsoane.

Daca vrei sa ajungi de la Orsova la Timisoara nu te mai duce la Lugoj. Du-te la Resita si de acolo mergi direct la Timisoara prin Bocsa - Gataia. Drumul Resita - Timisoara e impecabil.

Nu recomand sa mergi de la Orsova la Resita prin Gradinari ca e dezastru drumul. E o rusine drumul ala ! Incearca prin Anina, ultima data cand am fost pe acolo era acceptabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca zilele astea se incheie si calvarul bistritenilor si a celor cu treaba prin zona. Cum s-a spus mai sus, Bistrita-Dej e in modernizare si se asfalteaza intrarea in Bistrita dinspre Tg Mures/Cluj. S-a stat si 50 de minute la coada, eu n-am reusit decat 33 de minute. In sprecial pentru cei care vin dinspre Cluj, recomand fie ca inainte de Beclean sa o taie spre Nasaud, fie dupa Sintereag sa faca stanga spre Blajenii de Jos-Blajenii de Sus-Sigmir-centura Bistritei. Ultima varianta nu aduce kilometri in plus.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Oaspetele. Vin azi in Bistrita la socrii, in jur de 9 - 10 seara. Se sta si la ora aceea? daca da, o sa merg prin Sigmir, pe ruta recomandata de tine. Cum e drumul pe acolo, n-am mai fost de vreo 5 ani pe ruta respectiva? multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

se apropie concediul si, impreuna cu nevasta, fratelu si cumnata, ne gandeam sa merem la mare, (timisoara-constanta). problema e ca nu stiu exact pe ruta sa o iau si care drum e mai bun. ne gandeam sa facem drumul intr-o singura zi (suntem 2 soferi) si ne gandeam la un drum rapid si economic (daca se poate), nu neaparat plin de peisaje.

daca puteti sa ma ajutati, va multumesc!

numa' bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere faptul ca Timisoara - Lugoj e dezastru (chiar si prin Buzias), iti recomand urmatorul traseu: Timisoara - Lipova - Deva - Orastie - Sebes - Sibiu - Ramnicu Valcea - Pitesti -A1- Bucuresti -A2- Constanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Oaspetele. Vin azi in Bistrita la socrii, in jur de 9 - 10 seara. Se sta si la ora aceea? daca da, o sa merg prin Sigmir, pe ruta recomandata de tine. Cum e drumul pe acolo, n-am mai fost de vreo 5 ani pe ruta respectiva? multumesc anticipat!

sorry, n-am mai intrat pana azi, fiind plecat la Sant (Valea Mare), dar am inteles ca lucrarile au ajuns pana la intersectia cu drumul de centura, asa ca problema e cvasirezolvata.

apropo, pentru doritori:

Bistrita-Nasaud - drumul e valurit dar practicabil.

Nasaud-Feldru - bun

Feldru - Sant - prost spre foarte prost.

Maine aflu si despre Sant - pasul Rotunda - Carlibaba - Iacobeni si va comunic.

In schimb, am inteles ca in cadrul judetului BN, drumul spre Vatra Dornei e, cu exceptia a 2-3 km gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

daca alegi treseul prin Orastie incearca sa ajungi noaptea pentru ca ziua se lucreaza la drum (in Orastie) si circulatia e restrictionata, e o nebunie

distractie placuta si drum bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi v

Lipova -Deva e varza.Am fost acum o luna.

Iti recomand chiar daca e mai lung Arad-Deva.Tocmai ce au terminat de turnat asfaltul .E excelent,doar ca e mai aglomerat decat offroadul Lipova-Deva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maurice, nu am mai fost de la inceputul lunii mai dar nu cred ca s-au mutat drumurile..., eu stiu ca Lipova e la vreo 30 km fata de Arad, spre Deva si alt drum nu e pe ruta Lipova-Deva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere faptul ca Timisoara - Lugoj e dezastru (chiar si prin Buzias), iti recomand urmatorul traseu: Timisoara - Lipova - Deva - Orastie - Sebes - Sibiu - Ramnicu Valcea - Pitesti -A1- Bucuresti -A2- Constanta

merci mult de tot!. pana la sibiu stiu sa ajung cu ochii inchisi. de acolo, cred ca o sa am o problema. si inca o intrebare: pe autostrada e o taxa de platit, nu? e mare?

apoi, bucurestiul se poate evita pe centura sau trebuie sa-l parcurg? n-am fost in viata mea prin bucuresti cu masina... si gps n-am :)

inca o data, merci mult!

Modificat de cristi v.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se platesc inca pseudo-autostrazile de la noi din tara. Se poate Bucurestiul evita pe centura, dar nu am fost recent (am inteles ca s-a mai modernizat centura). Anul trecut era destul de aglomerat dar nu erau blocaje. Nu cred ca ai nevoie de GPS !

@cristi v

Lipova -Deva e varza.Am fost acum o luna.

Iti recomand chiar daca e mai lung Arad-Deva.Tocmai ce au terminat de turnat asfaltul .E excelent,doar ca e mai aglomerat decat offroadul Lipova-Deva.

Ca sa mergi de la Arad la Deva inevitabil treci prin Lipova. Drumul e super bun. Daca vii de la Timisoara la Lipova poti gresi drumul spre Deva chiar in Lipova (deoarece indicatoarele arata incredibil spre drumul ala rau si nu spre cel european), pentru ca mai exista offroad-ul de care zici tu. Trebuia in Lipova sa treci podul peste Mures si erai pe drumul european. Nu am fost niciodata atat de kamikaze sa ma duc la Deva pe drumul ala de care zici tu :)

Modificat de Calinutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucurestiul se poate evita pe centura sau trebuie sa-l parcurg?

Asa cum s-a mai spus se poate merge pe centura.

In privinta calitatii asfaltului, cunosc doar primii 5 km pe care ii ai de facut (am fost acum 2 zile acolo) si exista

portiuni unde trebuie sa mergi cat mai spre mijlocul drumului ca sa nu ramai cu "burta pe astfalt" si rotile suspendate.

Asta daca n-ai cumva "gip". Tot pe aceea portiune, in functie de ora la care ajungi, te asteapta statul in coloana

intre 40 si 60 de minute. "Baietii" care au gandit prioritatea pe centura, s-au gandit ca e mai corect ca prioritatea

sa fie pe drumul care intersecteaza centura si nu pe centura.

Ca sa concluzionez, parcurgerea centurii Bucurestiului iti va oferi simplitate, mici surprize la nivelul astfaltului si

teoretic o economie de timp (in functie de ora). Ca o recomandare, e bine sa parcurgi centura fie dimineata

inainte de 6.30 fie seara dupa ora 19.

Drum bun si concediu placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DragosR

Scuze ,eram cu capul in nori.Ma gandeam la Lugoj-Deva .Ala e varza.

Lipova -Deva e ok.Chiar asfaltat de curand,adica de anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci:

Arad - salonta aprox 75 km varza totala, rupi masina in 2 daca meri la viteza mai mare de 70 km/h.

Salonta- oradea aprox 50 km practicabil (ok)

Oradea - cluj (sa nu intrati pe centura oradea ca e varza, mergeti prin oras) - drum bun inspre fbun.

Cluj - dej - drum f bun cu 2-3 portiuni in lucru unde se pot creea ambuteiaje.

dej - drumul de centura e praf, aici se merge incet.

dej - bistrita drum foarte bun, din pacate nemarcat, noaptea e interesant de condus, deoarece sunt cateva curbe necorespunzator marcate si risti sa iesi in decor.

intrarea in bistrita este in lucru.

P.S. intre bistrita si beclean exista o portiune de vreo 5 km de linie dreapta, asfaltul este lin....................vitezzaaaa :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!