Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Buna

De Paste plecde la Iasi in Maramures, la Vadu Izei. Imi puteti spune daca este Ok drumul? Cineva, intr-un post anterior, spunea ca intre Gura Humorului si Iacobeni este jale (drum in lucru). Este mai ok sa merg Targu neamt - Poiana Largului - Brosteni - Vatra Dornei - Iacobeni? De la iacobeni spre Borsa cum este drumul?

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cluj Napoca -Tg. Mures -Sighisoara -bun

Cluj Napoca -Tarnaveni -Medias -dupa parasirea E60-ului, drum rau, gropi, denivelari...

Sighsioara -Meidas -Sibiu - bun, cateva portiuni cu denivelari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suceava --> Manastirea Putna ?

Cum se prezinta ?

Si poate ma puteti ajuta cu ceva delatii legate de traseu. Pe unde ies din Suceava (prin itzcani, spre botosani ...).

Cati km sunt de la Suceava la Putna ?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suceava - Putna drum cu o singura banda de mers pe sens, nota 9, nu sunt denivelari nu sunt gropi. Distanta 60 km, pe toata distanta nu sunt camere fixe, iesirea spre Radauti/Siret prin Itcani nu folosi soseaua de centura, mergi prin oras. Am adaugat si un link cu traseul. http://www.viamichelin.co.uk/viamichelin/g...amp;indemnite=0

Modificat de bbv1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm faptul ca 99% din drumul Brasov - Sibiu este asfaltat perfect, apoi Sibiu - Deva nu sunt probleme, iar ultima portiune Deva - Arad este, de asemenea, in stare foarte buna.

Drum bun!

3 semafoare am numarat de la sibiu pana in fagaras, la niste poduri inca nu au terminat de cimentat imbinarile :tomato: , apoi mai sunt niste portiuni in lucru pana la brasov, cu un semafor daca tin bine minte, dar drumul per ansablu este bun. Eu am mers duminica, dar nu l-as face in cursul saptamanii, pentru ca drumul trece prin sate si soseaua este f ingusta si plina de curbe, cu cateva tiruri, nu e o reteta prea buna.

Nu inteleg de ce, daca tot au refacut drumul, nu l-au facut prin afara satelor, ce imbecili.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brasov - Sibiu.

L-am facut acum 2 zile. Drumul e ok in proportie de 90%, chiar super in unele locuri. Problema e ca au inceput baietii lucrul si au reaparut semafoarele, in general pe la poduri. Sunt portiuni unde anul trecut nu sa facut nimic si acum au inceput sa taie din nou din marginea drumului deci drumul ingustat si gaura mare in dreapta (fereasca sa scapi masina in dreapta). Concluzia e ca se poate merge pe ruta asta doar ca au cam reinceput sa rasara semafoarele si de aici se pierde mult timp, nu am numarat cate sunt dar sunt destule. Chestia buna este ca baietii bagau tare si la intoarcere in aceasi zi am vazut ca se vedea ceva in urma lor si asta in sensul bun. In ritmul care au inceput e de bine asta in cazul in care nu le trece pana la toamna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Novaci - Ranca = dezastru. Mai exact, cu 6 km inainte de Ranca, asfaltul a cam disparut, drumul e inchis si deviat pe alt drum forestier, provizoriu. Am fot 3 masini: G5, Opel Corsa si o Toyota Corola. Toti am atins de cateva ori, pietre, damburi, namol etc.

La iesire din Novaci se lucreaza. Nu cred ca se vor termina lucrarile anul asta, din pacate.

Pun si cateva poze facute aproape de "Releu", unde se poate vedea devierea.

post-10390-1239562745_thumb.jpg

post-10390-1239562793_thumb.jpg

post-10390-1239562820_thumb.jpg

post-10390-1239562861_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost de curand spre Targu-Jiu dinspre Craiova iar drumul e o mizerie de nedescris: o gramada de semafoare, portiuni de mers pe o singur sens, foarte multe gropi, zone decopertate, etc, per total un drum de evitat cu siguranta.

In curand am de gand sa ma duc pana la Petrosani. Ce alt traseu imi recomandati pentru a evita Craiova-Targu Jiu, dar sa fie un drum bun, pentru ca varianta prin Melinesti, Hurezani e aproape la fel de nefericita.

O alta varianta este prin Caransebes, insa nu stiu daca drumul dintre Orsova si Caransebes e la fel de distrus cum era acum ceva timp, cand era in lucru.

Ma puteti sfatui? Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere starea drumurilor cam peste tot in tara, ce traseu imi recomandati pe ruta Bucuresti - Timisoara? E mai bine prin sud si apoi vest (Craiova-Severin) sau prin Ardeal?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand: Bucuresti - A1 - Pitesti - Valcea - Valea Oltului - Sibiu - Deva - Ilia - Lugoj - Buzias - Timisoara

Cu precizarea ca drumul de la Ilia la Timisoara este de nota 6, maxim 100km/h pe portiuni, dar alta varianta mai buna nu vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost weekendul asta cu ocazia Timis Rally pe Timisoara-Lugoj-Traian Vuia (10 km din Lugoj spre Deva). Timisoara-Lugoj l-am facut pe DJ care trece prin Buzias pentru ca am inteles ca este mult mai bun decat varianta pe drumul national paralel cu el. Drumul a fost recent plombat si nu sunt gropi. Insa plombatul e plombat... Eu am mers cu o viteza medie de 70 la ora. Pe anumite portiuni scurte se poate si cu viteze mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deva spre Oradea

In judetul Hunedoara pina in Brad plombat bine, din Brad la limita judetului plombat dar cu denivelari. Se circula totusi bine. Dupa iesirea din Hunedoara sint gropi de 7-10 cm adincime de parca ar fi decupat asfaltul (nu se lucreaza) destul de nasol mai ales ca multe sint in serpentinele de la Virfuri sau cum s-o fi numind. Dupa fabrica de bauturi de la Rieni parca se mai vimbunatateste o idee, sau o fi obisnuinta care apare. In schim se aglomereaza cum te apropii de Oradea, destul de gru cu depasirile fiind si multe sate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ceva la stiri cum ca s-ar lucra pe DN7...dupa imagini parea sa fie intre Sibiu si Sebes... asa este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Deva spre Sebes se toarna un strat de asfalt (de uzura cica), se monteaza parapeti pe margine. Sint coloane, dar se poate ocoli pe Soimus-Rapolt-Geoagiu. Pe Deva-Ilia se fac ceva lucrari de montare a parapetilor de pe margine, se circula bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost weekendu asta pana la arad si s-a mers mai bine ca in alti ani, asfalt mai bun, marcaje mai bune, putine semafoare si cateva locuri unde nu au terminat de pus asflatul si e o bordura..dar in rest...drumul e mai bun ca in alti ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin_4_you

Am facut un traseu prin muntii Romaniei si va prezint starea drumurilor pana acolo pe itinerariul ales.

Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea - Horezu (drum foarte bun) - Vaideeni - Marita - Polovragi (din ce in ce mai prost, in Polovragi este jale, m-a facut sa ma intorc in DN 67) - Targu Jiu - Bumbesti Jiu - Aninoasa - Vulcan - Uricani (drum satisfacator, cu gropi si denivelari) - Campu lui Neag - Campusel (drum foarte bun), dupa Campusel drumul este foarte prost, am intors.

Vulcan - Petrosani (drum satisfacator) - Obarsia Lotrului (drum prost si foarte prost pe portiuni) - Vidra (drum foarte prost) - Voineasa (drum prost pe portiuni si bun in rest) - Brezoi - Ramnicu Valcea (drum foarte bun) - Curtea de Arges (drum bun) - Arefu (drum satisfacator) - Cabana Capra (drum prost si satisfacator pe portiuni).

Catalogarea drumurilor am facut-o doar in functie de numarul de gropi si denivelari si din punctul de vedere al unui propietar atent cu masina sa cu garda destul de joasa (foarte multe masini m-au depasit pe portiuni pe care le consideram proaste), pe niciunul din drumurile pe care am trecut nu se lucra, desi pe unele ar fi fost imperios necesar.

Ca o concluzie pentru cine este interesat starea drumurilor : Campu lui Neag - Petrosani - Voineasa si transfagarasanul pana la Cabana Capra sunt practicabile, viteza deplasarii depinzand doar de cat de mult iti iubesti masina. Peisajele sunt superbe: muntii Retezat, Parang si Fagaras te fac sa uiti de drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum e drumul intre Calan si Hunedoara prin Hasdat ??

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand: Bucuresti - A1 - Pitesti - Valcea - Valea Oltului - Sibiu - Deva - Ilia - Lugoj - Buzias - Timisoara

Cu precizarea ca drumul de la Ilia la Timisoara este de nota 6, maxim 100km/h pe portiuni, dar alta varianta mai buna nu vad.

Multumesc pentru raspuns(uri). Vorbeam ieri cu un amic, care a aflat de la niste tovarasi veniti din Italia ca s-ar circula bine si pe Severin. Oare asa sa fie? Acum stau in dubii :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratele meu a fost de Paste la DBS (Ploiesti - DBS) si spunea ca drumul e ok, insa de la Severin mai sus nu am informatii... poate colegii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti-Cluj?

In cit timp se face cu plecare simbata dimineata?

Radare fixe, mobile sint?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproximativ 6 ore +/- o jumatate de ora in functie de cat de des vrei sa te opresti pe drum.

Teoretic radare fixe sunt foarte multe pe traseu insa de pe 24 aprilie politia nu mai proceseaza nici o amenda ale acestora inafara celor de pe ruta Bucuresti - Brasov.

Drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Ms.

Sper sa fie citi mai putini berbeci, care semnalizeaza cu 1 sec. inainte de manevra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buc.-Cluj cu plecare la ora 3 noaptea, 5,30ore, consum mediu 14.

Cluj-Buc cu plecare la ora 13, 5ore, consum mediu 15.

E bine sa va degresati geamurile cu o solutie speciala, care face sa alunece apa foarte bine, eu desi aveam geamurile bec, am prins o ploaie torentiala noaptea, nu mai vedeam nimic cind venea cineva din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Alba Iulia se lucreaza la podul de peste Mures. Cozi si perioade de asteptare enorme. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!