Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Imi cer scuze ca iti raspund cu o intrebare, dar vrei sa faci drumul asta ziua sau noaptea?

Diferenta in cele doua cazuri e serioasa ca timp dar si mai serioasa ca nervi consumati in defavoarea mersului pe zi,

mai ales ca trebuie sa parcurgi Bucurestiul de la vest la est. Apropo de Bucuresti, intri prin oras sau alegi centura?

Uitasem: distanta Horezu - Bucuresti o poti face in 3 ore si jumatate (legal),

drumul este foarte bun cu mici exceptii inainte si dupa Dealu' Negru.

Modificat de TheBoogieMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa il fac de dimineata in timpul saptamanii.

Horezu-Bucuresti suna bine 3 ore insa Hateg-Petrosani-Horezu cred ca este dificil din ce am auzit.

Bucurestiul pe centura nici nu este alta varianta Targoviste-Ploiesti este pentru tancuri.:biggrin:

In cazul Caransebes -Hazeg-Sebes-Sibiu-Brasov-Ploiesti am inteles ca la Sebes sunt blocaje iar Sibiu -Brasov ar mai fi

ceva semafoare.

Chiar nu stiu ce sa aleg :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e rau oricum!

si eu mai merg la caransebes si am ales ceva de genu:

galati-slobozia-a2-buc-caracal- craiova-filiasi-tg jiu hateg - caransebes.

ziua nu as merge prin fagaras sibiu datorita aglomeratiei- e mult mai lejera circulatia prin sud.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles nici o schimbare fata de anul trecut :icon_thumright:

In fiecare an sper poate la anul...... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) Sibiu -Brasov ar mai fi ceva semafoare. (...)

S-au scos semafoarele demult :wub:

Mai sunt cateva portiuni unde le e lene sa lucreze, in rest drumul e ata :P

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi roadtrip-ul de care ziceam... insa nu pe traseul care era in plan ci pe urmatorul:

Bucuresti - Ploiesti - Valeni (cu dat o tura si pana in Slanic la salina) - Cheia - Brasov - Poiana - Brasov - Sibiu - Valea oltului - Dealul negru - Pitesti - A2 - Bucuresti

plecat pe la 7 dimineata si ajuns pe la 2 noaptea inapoi.

drumul foarte bun, cu exceptia catorva zone pe portiunea Brasov - Sibiu si a altor cateva locuri care s-au stricat pe Valea oltului (la niste poduri)... a si niste "galme"/valuri in asfalt pe Dealu negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vama Bors-Oradea: 2 (EXECRABIL drumul, asta asa ca sa isi faca o impresie buna turistul inca de la intrare in tara)

Oradea-Cluj : 4 (gropi destule, se lucreaza si sunt semafoare pe unele sensuri)

Cluj, in oras: GROPI garla, dar nu stiu alta varianta

Cluj-Dej-Bistrita: 7 (drumul e OK, problema e ca inca se mai lucreaza pe unele portiuni, cu limitari de 30km/h)

Bistrita-pasul Tihuta-Vatra Dornei: 9 (foarte bun drumul, este nou, plus privelistea este minunata)

Vatra Dornei-pasul Mestecanis-Campulung Moldovenesc: 7 (inca se mai lucreata la multe poduri, sper vara asta sa termine)

Campulung Moldovenesc-Gura Humorului: -5 (daca tineti la masina voastra, va rog nu o luati pe acolo, desi nu este alta varianta, la fel sper sa termine cat mai repede cu lucrarile, desi la lenea pe care o aveau cei 3-4 muncitori ... nu cred ca o sa se intample prea curand)

Gura-Humorului-Ilisesti-Suceava: 10 (drum nou, ca in palma ... au uitat sa traga liniile pe asfalt, dar poate mai toarna un strat ceva...ma rog, drumul e perfect)

Masina: Octavia 2 FL

PS+OFFTOPIC: consumul pe acest traseu a fost de 5,7% pe CB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oradea - Cluj nota 4 ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@breb02 Nu stiu pe unde ai fost tu prin Cluj de e plin de gropi, dar ca sa ajungi de la intrarea dinspre Oradea la iesirea spre Dej si mergi drept prin centru nu cred ca gasesti gropi. Nu imi pot imagina pe unde ai luat-o de ai gasit plin de gropi. Oradea - Cluj in opinia mea e foarte bun. Intr-adevar mai sunt denivelari de la tiruri dar in general e bun drumul. De curiozitate cate semafoare au fost pe Oradea - Cluj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare titlul acestui topic. Daca ar fi o intrebare atunci raspunsul meu este execrabila!!!!

Evitati in primul rand judetele Arges si Dambovita! La modul general avem drumuri europene!!! Suntem niste distrusi la capitolul asta! Abia astept sa ma opreasca vreun prost de la ARR! O sa platesc rovignete cand va face plopul pere!!! Romania suks!

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cily, ce se aude de drumul TGV-Gaesti? se zice ca ar trebuie sa inceapa lucrul la el... la Pl-Tgv s-au astupat niste gropi..dar asta din auzite...ca mi-e frica sa incerc eu.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu incerca Bogdan. Am mers eu cu un Passat ( noroc ca nu era al meu ) pe aceasta portiune si am zis ca imi zdruncina toti creierii de la cate denivelari erau. Nu cred ca am masurat 50 de metri de asfalt "ca in palma".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, nu stiu cum este Ploiesti-Targoviste, dar iti recomand urmatoarea ruta: Ploiesti-Paralela-Floresti-Moreni-Targoviste. In Prahova drumul este foarte bun, dar cum ai trecut in DAMBovita ai dat de dracu :lol:. Dar si mai rau este drumul intre Targoviste si Gaesti _o_o_ ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@breb02 Nu stiu pe unde ai fost tu prin Cluj de e plin de gropi, dar ca sa ajungi de la intrarea dinspre Oradea la iesirea spre Dej si mergi drept prin centru nu cred ca gasesti gropi. Nu imi pot imagina pe unde ai luat-o de ai gasit plin de gropi. Oradea - Cluj in opinia mea e foarte bun. Intr-adevar mai sunt denivelari de la tiruri dar in general e bun drumul. De curiozitate cate semafoare au fost pe Oradea - Cluj ?

Crede-ma ca dupa 1600km facuti de la Bruxelles pana in Oradea, din care 1400 de autostrada si 200km pe E60 intre Budapesta si Oradea (care e un drum foarte bun pana intri in vama la Bors) ... atunci cand traversezi Clujul realizezi ca drumul e ca dracu. La mine drumul "bun" trebuie sa fie ca in palma ca sa ia nota 10. Am facut un drum foarte lung si intre Oradea-Cluj-Bistrita discomfortul simtit in masina de la gropi, denivelari si chiar de la multele semafoare s-a simtit.

Offtopic: pana si ungurii sunt mai desptepti decat noi. E60-ul lor nu trece prin nici o localitate. Daca vrei sa intri in vre'un sat, comuna, oras ... atunci ai iesiri (cam ca pe autostrada). Si limitarea pe foarte multe portiuni este de 110km/h. Sistemul este excelent. Nu ca la noi, limitare 50km/h ca e oras, iesi din oras si ii dai 90, apoi in 2-3km iar un sat uitat de lume ... si tot asa. Suntem de toata jena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,am inteles faza cu autostrada,si eu am fost pana in Olanda, dar nu poti spune ca Oradea-Cluj este un drum rau.

Pentru mine se incadreaza intre cele mai bune drumuri din Romania(un top 10 asa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

breb, hai recunoate ca dupa iarna asta, multe portiuni de autostrazi din Belgia erau cam pline de cratere. Asta pt ca a nins ceva mai mult decat sunt ei obisnuiti si au dat oamenii cu tone de sare. Ca le-au reparat intr-o luna, asta e altceva, dar se intampla si la case mai mari :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am termen de comparatie, eu fiind in Belgia doar de iarna asta. Dar intradevar se misca repede la reparat.

Azi am facut Suceava-Bucuresti pe E85. Este intradevar un drum foarte bun. Nu inteleg logica la o banda si jumate pe sens (de ce nu au putut face 2???) ... dar oricum e bun si asa. Drumu este in stare foarte buna. Fara gropi, foarte putin denivelari. Nota 9 din partea mea

Am De la Buzau luat-o spre centura Ploiestiului. Drumul e foarte bun si pe aici doar ca are doar o banda pe sens, si camioane sunt destule pentru stat in spatele lor.

PS: M-a alergat cu cineva cu o octavie II (model vechi, fara FL) ... mi-a placut, m-a tinut atent. Daca e membru, poate imi da un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca veni vorba de Belgia, acolo am gasit cele mai proaste autostrazi din toata Europa. Am fost acum 2 ani si am traversat Belgia de la nord la sud si pot sa spun ca pe langa Antwerp era chiar foarte proasta (cam ca cea din Cehia de la Brno la Praga) facuta din prefabricate (stilul comunist) se simtea fiecare trecere de la un bloc prefabricat la altul... sa nu mai vorbesc la poduri unde era cam ca la noi, era imposibil sa nu simti trecerea peste un pod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti!

Dati-mi si mie un sfat va rog: imi trebuie un traseu alternativ de la VATRA DORNEI - Poiana Teiului - Lacul Izvorul muntelui- Borsec - Toplita- Gheorgheni SIGHISOARA ca am auzit ca e dezastru...

Va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai prin Bistrita, o mica parte din Vatra Dornei - Bistrita e cu probleme, iar mai apoi Bistrita - Reghin nu e chiar parfum, da merge.

Reghin _ Tg Mures e bun, iar Tg Mures - Sighisoara e foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu niste sfaturi despre starea carosabilului pt urmatoarele 2 rute:

1. Brasov - Tg. Secuiesc - Onesti - Adjud - Marasesti - Tecuci

2. Brasov - Nehoiu - Buzau (Intorsura Buzaului) - Ramnicul Sarat - Focsani - Marasesti - Tecuci

Ma mai intereseaza si localitatile in care stau cel mai des "domni cu basca" la ciupela cu radarul :D

Multumesc anticipat,

:) safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos !!!

o sa fac un tur al romaniei craiova-maramures-mare si sigur o sa am ce impartasi aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Stie cinevasa ma indrume cum sa ajung de la Tg Secuiesc la Tg Mures prin alta parte decat prin brasov? A.i. sa shtrapez brasovul? Drumul prin Sf, Gheorghe cum este? merita sa merg pe acolo? si sa ies la Feldioara sau Maiuerus?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca veni vorba de Belgia, acolo am gasit cele mai proaste autostrazi din toata Europa. Am fost acum 2 ani si am traversat Belgia de la nord la sud si pot sa spun ca pe langa Antwerp era chiar foarte proasta (cam ca cea din Cehia de la Brno la Praga) facuta din prefabricate (stilul comunist) se simtea fiecare trecere de la un bloc prefabricat la altul... sa nu mai vorbesc la poduri unde era cam ca la noi, era imposibil sa nu simti trecerea peste un pod.

Dar tot In Belgia gasesti si autostrada luminata noaptea ( intre Liege si Bruxelles parca ), lucru pe care nu il vezi foarte des chiar si in Europa de Vest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da...aproate toate autostrazile sunt luminate, numai ca acum 2 zile am avut o surprzia; la fix 12 noaptea s-au oprit luminile de pe mijloc si au ramas aprinse doar cele din zona benzinariilor sau intersectiilor. Asta s-a intamplat pe A1 dinspre Antwerpen spre Bruxelles si o portinune din A3 (Liege-Bruxelles). Deci, cred ca inseamna un pic de economie. O sa mai vad zilele astea daca se repeta situatia.

Revenind la starea asfaltului de pe autostrazile din Belgia: asa e, nu e de cea mai buna calitate si este foarte zgrumturos si zgomotos sau sunt portiunii doar betonate. Am vazut cateva autostrazi asemanatoare si in Germania, pe A1 intre Bremen si Hamburg. Exemplele pot continua, dar oricum am da-o tot e mai bine in vest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!