Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

radare peste tot asa ca recomand 60 in localitati si nu ai probleme! drumul bun si pe partea cealalta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva cum este drumul pana la lacul Vidraru ? ca vreau sa fac o plimbare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat valea Jiului, portiunea Obarsia Lotrului Petrosani este superba. :icon_thumright:

Intre Obarsie si Petrosani o portiune de cativa km este neasfaltat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iasi - Constanta prin Bacau (se pierd minimum 20 minure pentru tranzitare) - Urziceni - Slobozia - Harsova (570 km) este un drum bun care se poate face rapid, insa atentie la radarele fixe din Nicolae Balcescu (la ~ 10 km din Bacau spre Adjud) si Cotorca (la ~ 7-8 km inainte de Urziceni cand se vine dinspre Buzau). Am inteles ca ar mai fi astfel de radare si in Bacau si in Slobozia dar nu le-am vazut.

Radare mobile foarte multe, mai ales pe E85 intre Buzau si Adjud - Bacau, cred ca vineri au fost 12 - 15 ...

In acest week-end am mai facut o mica plimbare la Vatra Dornei si in imprejurimi, asa ca mai pot da niste detalii.

Tirgu Neamt - Poiana Largului: nota ~ 7-8 cu exceptia urcusului si coborarii de la Petru Voda unde drumul este peticit, dar au ramas cateva denivelari mari, deci multa atentie acolo!

Poiana Largului - Vatra Dornei: nota ~ 6; drum peticit, criblura ~ 15 km, zone rare cu gropi rare; se poate merge cu 60-80 daca esti foarte grijuliu si cu 90-100 daca te grabesti ...

Vatra Dornei - Pasul Prislop - Moisei - Bistrita:

Vatra Dornei - Iacobeni drumul e aproape bun; sunt citeva semafoare.

Iacobeni - Carlibaba drumul e acceptabil (~ nota 6)

Dupa Carlibaba, peste pasul Prislop si apoi pana la Borsa drumul are multe si frecvente gauri respectabile, dar practic toate evitabile, asa ca as da nota 5 pentru ca drumul merita parcurs data fiind frumusetea lui. Se poate conta pe o medie de 40-45 km / ora.

Borsa - Moisei - Salva - Nasaud - Bistrita l-as nota cu 6-7; exista rare zone cu gropi si denivelari, dar drumul e acceptabil. Nu este insa un drum de viteza.

Drumul Bistrita - Vatra Dornei:

Bistrita - Muresenii Bargaului este un drum bun, nota ~ 9 cu mici exceptii. Apoi, pana la Piatra Fantanele (pana la ~ 2 km dupa motelul Dracula) drumul in lucru este un calvar, cele mai rele fiind terasamentele in lucru, denivelarile mari pe portiunile off-road, zonele semaforizate pline de "ingineri de trafic" pe care nu-i intereseaza pe ce culoare este semaforul ... denivelarile intre zonele de asfalt creat in diferite etape, etc. ...

Apoi, deci de la ~ 2 km dupa supremul kitsch numit motelul Dracula drumul e de nota ~ 9 daca reusesti sa ... ramai pe el, pentru ca lipseste orice marcaj longitudinal, parapet sau semn de circulatie si exista riscul ca furat de asfaltul bun si de peisaj, sa ajungi in ... acesta din urma pentru ca exista frecvente schimbari de panta, usoare varfuri de deal dupa care drumul isi schimba brusc directia fara nici un avertisment.

Mai sunt acum cateva locuri unde se lucreaza si mai sunt denivelari marcate la trecerile de nivel cu calea ferata.

Din Rosu (3 km inainte de Vatra Dornei) drumul este infect pana in centrul orasului Vatra Dornei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva cum este drumul pana la lacul Vidraru ? ca vreau sa fac o plimbare...

E ok daca mergi prin Pitesti - C. de Arges - Vidraru. Vezi mai multe detalii in discutia de aici: Traseu Transfagarasan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum sunt drumurile :

Sebes - Deva - Lugos - Timisoara -> spre vama Moravita

Sebes - Caransebes -> spre vama Moravita.

sunt trasee diferite, iar ca diferenta sunt doar 9km in plus prin Timisoara. Pe unde e drumul mai bun si mai rapid ?

merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum mai e centura Ploiesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan N, in 27.06. am iesit din tara prin Stamora Moravita. Am mers pe ruta Deva-Arad-Timisoara-Stamora. Pe portiunea Deva-Arad se asfalteaza, dar se merge bine (eu am trecut in jurul orelor 6-8 dimineata). Arad-Timisoara ok. Timisoara-Stamora excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in wknd facut o plimbare Motzca E85-Falticeni-Gura Humorului-Moldovitza-Sucevita...cu exceptia unor portiuni de cateva sute de metri, drumul e de vis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum mai e centura Ploiesti?

de evitat :)

incearca prin oras sau pe centura de EST :) care iese in drumul catre Buzau, dupa aia catre Cheia si iar la Metro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum sunt drumurile :

Sebes - Deva - Lugos - Timisoara -> spre vama Moravita

Sebes - Caransebes -> spre vama Moravita.

sunt trasee diferite, iar ca diferenta sunt doar 9km in plus prin Timisoara. Pe unde e drumul mai bun si mai rapid ?

merci mult

Bogdan N, in 27.06. am iesit din tara prin Stamora Moravita. Am mers pe ruta Deva-Arad-Timisoara-Stamora. Pe portiunea Deva-Arad se asfalteaza, dar se merge bine (eu am trecut in jurul orelor 6-8 dimineata). Arad-Timisoara ok. Timisoara-Stamora excelent.

merci,

deci voi ziceti sa o iau pe : Deva - Arad - Timisoara - stamora Moravita.

sa inteleg ca deva- lugoj - tm e cam varza :)

merci .. mai astept vreo 2 pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mif, spune-mi te rog, cat timp faci din Deva pana la Stamora Moravita ? (pe traseul pe care ai fost tu ? ) am vazut ca sunt vreo 270km ... ai facut mai mult de vreo 4 ore ?

ai spus : Arad - Timisoara -ok , TM - Stamora - excelent. Dar Deva - Arad ? care-i cel mai lung ? :) cum e .. in afara faptului ca se asfalteaza.

merci

Modificat de Bogdan N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic de ajutor va rog referitor la starea unor drumuri (m-am uitat in urma dar informatiile sunt ori prea vechi ori lipsesc).

Ma intereseaza cum e soseaua pe ruta Pitesti-Craiova-Drobeta-Herculane

Also ma mai intereseaza starea soselei intre Rm Valcea-Tg Jiu-Drobeta.

Masina e realtiv joasa, jante pe 17" (un Honda Civic nou nout) si nu prea l-as baga prin gropi.

Sar'mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan N, pina la frontiera am facut in jur de 6 ore, in conditiile in care am cautat un service prin Timisoara sa schimbe un bec la un Logan, plus doua opriri prin benzinarii, intre care una la iesirea din Timisoara pentru plinuri, cafele de drum si ceva jucarii la piticii din echipaje. Daca ar fi sa calculezi doar mersul ar iesi undeva cam peste 4 ore, depinde si de "bafta" care o ai in zona in care se asfalteaza. Pe mine m-a ajutat aici enorm statia CB in care vorbeam cu TIRistii. Ei cam forteaza zonele de aglomeratie si m-am lipit de ei. :) Probabil un plus a constituit si intervalul orar in care am traversat zona (06-12). La acele ore, suspect de ciudat, nu am intilnit radare. Desi fiind DN7... este acea actiune a politiei cu echipaje mai numeroase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.andnet.ro folositi?

Alte informatii>Informatii utile>Starea infrastructurii rutiere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie personal nu imi merge Starea infrastructurii rutiere. Imi da access denied.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Stie cineva care e starea pentru drumul Sacel-Paltinis in judetul Sibiu? Eu plec din Cluj spre Paltinis si as vrea sa merg pe ruta Cluj-Sacel-Orlat-Gura Raului-Paltinis. Sa ma risc sau mai bine sa merg pana la sibiu si de acolo spre paltinis? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Also ma mai intereseaza starea soselei intre Rm Valcea-Tg Jiu-Drobeta.

Masina e realtiv joasa, jante pe 17" (un Honda Civic nou nout) si nu prea l-as baga prin gropi.

Sar'mana

Valcea-Tg Jiu l-am facut cu o luna in urma.

Drumul e bun, nu cred ca sunt probleme in a-l face cu Honda. Probleme vor fi insa la Tg-Jiu-Drobeta. Daca nu ma insel e drumul prin Motru. Acela eu l-as evita. As ocoli si 70 km daca as avea asa masina ca tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sar'ma apentru info. Am detectat si ca andnet.ro merge numai cu Internet Explorer din cauza unor ActiveX-uri.

Nu e prea multa informatie insa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca sunt nehotarat pe care din urmatoarele 3 trasee trebuie sa merg :

1. Brasov - Sibiu - Caransebes - Stamora Moravita (direct ) : 467km

2. Brasov - Sibiu - Deva - Lugoj - Timisoara - Stamora Moravita : 476km

3. Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Timisoara - Stamora Moravita : 523km

ma intereseaza in primul si in primul rand, un drum care sa-mi permita un timp cat mai scurt. Asta presupune asfalt bun, trafic lejer.

Am primit referinte bune pt traseul nr 3, dar ma gandesc ca poate fi destul de aglomerat cu masini mari... Eu o sa plec din Brasov cam pe la 2.30 - 3.00 si nu stiu exact la ce ora o sa ajung prin arat sau TM si cum o sa fie traficul pe acolo, pt ca nu am mai fost in acea zona niciodata.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul 1 nu l-am folosit, deci ma abtin.

Drumul 2 l-am folosit de foarte multe ori, in general pana in TM si pot spune ca pe mine m-a multumit. Starea drumului Lugoj - Timisoara este de nota 8-8.5 - carosabil peticit la nivel, destul de lejer si liber ca trafic, ce permite rularea cu 100km/h fara probleme. Iar ca sa strabati orasul de la intrare si pana la iesirea spre SM iti ia cam 30minute, indiferent de ora sau ruta aleasa in interiorul acestuia.

Drumul 3 l-am folosit de vreo 2 ori si este mai bun decat varianta prin Lugoj, insa gandeste-te ca trebuie sa faci un ocol de ~50km, pe un drum destul de aglomerat, care presupune inca 30-45-60minute de mers in conditii de trafic pe care nu le cunosti...intr-adevar ruta e folosita de camioane/tiruri.

Am expus parerile mele si EU as alege 2, insa TU alegi ce crezi ca e mai bine.

Drive SAFE!

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul 2 l-am folosit de foarte multe ori, in general pana in TM si pot spune ca pe mine m-a multumit. Starea drumului Lugoj - Timisoara este de nota 8-8.5 - carosabil peticit la nivel, destul de lejer si liber ca trafic, ce permite rularea cu 100km/h fara probleme. Iar ca sa strabati orasul de la intrare si pana la iesirea spre SM iti ia cam 30minute, indiferent de ora sau ruta aleasa in interiorul acestuia.

Drive SAFE!

merci, vroiam sa te intreb cand ai fost ultima data ... si cat timp ai facut de la deva - lugoj si de la lugoj - TM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci, vroiam sa te intreb cand ai fost ultima data ... si cat timp ai facut de la deva - lugoj si de la lugoj - TM.

In trecut Deva- Lugoj - Tm era un drum de 2 ore.

Acum ...... Deva - Lugoj este prost dupa intersectia cu Ilia, durata 1:30 - 2 ore

Lugoj - Tm drum de nota 4 cu indulgenta pe vare-l faci si in 2 ore (au aparut cateva semafoare, la care timpul de asteptare este "fara numar")

Daca vrei neaparat traseul asta iti recomand ca Lugoj-Tm sa-l faci prin Buzias. Drum slab calitativ dar fara semafoare si nu este asa aglomerat.

Varianta pe Arada este intr-adevar f aglomerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

ştie cineva cum este drumul de la Braşov spre lacul Sf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UltraDM

sunt 2 variante :

1. cea mai scurta : Brasov - Chichis (localitate inspre Tg secuiesc) -> Sf Gheorghe -> Bixad (aici faci dreapta.. atentie la indicator ca e mic) -> Sf ana.

Intre Bixad si Sf Ana e destul de peticit si greut drumul.... i-as da nota 6 :offtopic: pt ca nu sunt gropi ... dar e denivelat si ingust.

2. o idee mai lunga : BV -> Tg Secuiesc (aici faci dreapta) -> Balvanyos - Sf Ana... pe aici e o idee mai bun.... alege-l -_-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!