Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Am un drum pana la Budapesta si am auzit ca DN7 intre Zam si Arad are unele restrictii.

Eu ma gandesc la 3 variante:

1. Buc - Pitesti - Rm Valcea - Sibiu - Sebes - Cluj - Oradea

2. Buc - Brasov - Tg M - Cluj - Oradea

3. Buc - Pitesti - Craiova - Tr Severin - Caransebes - Lugoj - Timisoara.

Care varianta e mai buna? Eu inclin spre 1.

Exact acelasi lucru il fac si eu maine, plec spre Budapesta. Ne poate spune cineva ce inseamna mai exact acele restrictii intre Zam si Arad ? Eu as vrea sa incerc varianta 1 pana la Sibiu, dupa care Deva - Arad - Nadlac. Sa incerc asa ? Sau mai bine incerc alt traseu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe net si la CNADNR , intre Zam si Arad se inchide drumul pentru masini sub 7.5t intre 6-12 si 15-22. Deci ai avea doar intre 22-6 si 12-15 sa treci. Eu unul nu m-as risca , gandindu-ma si la cate semafoare au instalat baietii.

Pe langa asta am vazut la televizor marti ca a fost o coada de 20-25km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am sunat si eu la drumuri si acelasi lucru mi s-a spus. Eu as incerca varianta Deva-Lugoj-Timisoara-Sanicolau Mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija ca pe Lugoj Timisoara se lucreaza si drumul ii destul de rau

Pe Deva Arad is cateva semafoare da drumul ii super bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr a iesi din tara spre Ungaria mai puteti folosi si urmatorul traseu:

Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valce-Tg Jiu-Petrosani-Hateg-Caransebes-Lugoj-Timisoara-Cenad

In afara de portiunea cuprinsa intre Tm si Lugoj restul traseul este ok.De asemenea este liber si spectaculos pe Defileul Jiului.Iar vama Cenad este foarte libera si drumul te scoate exact la iesirea din Mako.

Drum Bun!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Drumul postat de tine pare bun. Cat de rau este drumul dintre Lugoj-Timisoara?

Si cam cat timp iti ia drumul?

LE:dn6.zip Am gasit niste poze horror!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Lugoj-Timisoara este de nota 7, este cu portiuni mai proaste.

Eu am facut drumul in aprox 9 h, asta mergand incet la consum.

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are idee cineva despre accesul la manastirea Putna ?

Am inteles ca inundatiile au distrus un pod si vreau pe saptamana viitoare sa ajung acolo ...

Multumesc anticipat de vesti ...

By the way ... dupa cum am mai spus Lugoj-Tm este un drum de nota 3 maxim: gropi f mari pe portiuni si semafoare la care se formeaza cozi interminabile astfel incat cei 50 km se pot parcurge daca aveti ghinion si in 2 ore.

Recomand varianta Lugoj-Buzias-Timisoara. Carosabil acceptabil fara trafic greu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si am vazut ruta de/la mare Mangalia - Cernavoda, prin Negru Voda si Adamclisi.

Drumul este marcart cu indicatoare, asa cum au spus, dar este mai clar marcat de la Mangalia spre autostrada cu indicatoare spre Cernavoda, Bucuresti sau A2, decat invers spre Mangalia sau Constanta.

Dar drumul este cu multe denivelari si chiar gropite (unele au incercat sa le astupe) care se simt destul de neplacut daca mergi cu peste 80 Km/h, iar soseaua este ingusta si balariile au crescut nestingherite pe margine si chiar se mai revarsa peste sosea.

Oamenii, animalele si pasarile nu sunt obisnuite cu trafic intens si inca merg nestingheriti pe mijlocul drumului, iar pe traseu nu gasiti nici o benzinarie sau restaurante si magazine. Deci, luati-va rezerva de benzina, apa si mancare si faceti drumul ziua pentru ca noaptea e mai greu.

Desi drumul este mai lung cu vreo 50 Km, totusi se inainteaza mai repede. Dovada e ca am plecat doua masini duminica la ora 15 din Neptun si noi la ora 19 intram in Bucuresti iar ei erau abia la Harsova. Deci, drumul l-am facut in 4 ore (pe autostrada).

In concluzie, desi dupa hurducaiala trasa pe drum eram gata sa zic ca nu merita, dar vazand rezultatul final si prin comparatie cu ceilalti care erau blocati in trafic, pot sa va recomand si aceasta ruta, insa cu amendamentele mentionate mai sus.

Si la ducere am gasit o solutie, pentru ca dupa Cernavoda am dat repede de capatul coloanei care se intindea pana in Constanta, prin Basarabi (eram trei masini plecate la interval de o ora si nici prima masina nu intrase in Constanta).

Noi am gasit insa o ruta ocolitoare si pe aici: dupa Castelu am luat-o la stanga spre Tulcea, prin Nazarcea (drumul e bunicel, dar scurt) si am intrat in DN 2A unde am cotit la dreapta spre Constanta, intrarea dinspre Metro sau Carrefour. Nu am luat-o insa pe Bd. Lapusneanu, care este foarte aglomerat, ci am preferat sa intram prin Mamaia si am mers relativ liber pe Bd. Mamaia pana la Gara pentru 3 lei trecerea.

Apoi, de la Gara in jos, era bara la bara pana la Eforie, dar asa am scurtat aproape o ora de mers si am ajuns in Neptun chiar inaintea unei masini din grup care era in fata cu un avans de o ora, dar care a pierdut-o pe drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da parca pana la cuca s-a facut drumul nu?

da ... e acceptabil. Se poate merge peste suta fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe net si la CNADNR , intre Zam si Arad se inchide drumul pentru masini sub 7.5t intre 6-12 si 15-22. Deci ai avea doar intre 22-6 si 12-15 sa treci. Eu unul nu m-as risca , gandindu-ma si la cate semafoare au instalat baietii.

Pe langa asta am vazut la televizor marti ca a fost o coada de 20-25km.

Da, am sunat si eu la drumuri si acelasi lucru mi s-a spus. Eu as incerca varianta Deva-Lugoj-Timisoara-Sanicolau Mare.

astia maninca cu un polonic mare kk pentru ca se face uneori o coada imensa la intrarea/iesirea din Arad si am deja 2 saptamini de cind intre orele 8-19/20 numar tirurile si masinile de italieni francezi spanioli si nemti care vin in vacanta :P

LE: nici voi nu sinteti atenti pentru ca semnul asta nu exista/ semnul care e la iesirea din ARAD arata asa (tonajul corect e cel de 7,5):

post-1792-1218481566_thumb.jpg

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi am gasit insa o ruta ocolitoare si pe aici: dupa Castelu am luat-o la stanga spre Tulcea, prin Nazarcea (drumul e bunicel, dar scurt) si am intrat in DN 2A unde am cotit la dreapta spre Constanta, intrarea dinspre Metro sau Carrefour. Nu am luat-o insa pe Bd. Lapusneanu, care este foarte aglomerat, ci am preferat sa intram prin Mamaia si am mers relativ liber pe Bd. Mamaia pana la Gara pentru 3 lei trecerea.

Exista doua variante pentru a ocoli Lapusneanu.

1. Fie faceti dreapta in intersectia dinspre Carrefour (la vaporas), lasati Metro in dreapta, o luati pe pod si iesiti dupa un drum cam cu hartoape la Dorally;

2. Fie faceti stanga in intersectia de mai sus, mergeti inainte si, ca sa nu mai platiti 3 RON, la Dobrogea faceti dreapta pe Lapusneanu (are 3 benzi de vreo 2 luni), apoi stanga la City Park Mall, si dreapta la McDrive (iesiti tot pe Mamaia), pe traseul pe care il spunea Daniel mai sus; iesiti la gara, deci traseul de la 1 va scoate inaintea astuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Se poate merge peste suta fara nici o problema.

Si se poate schimba la fel de usor si un set de bucse ... :offtopic:

Am fost si eu pe 26 iulie si mi-au cam clantanit dintii la viteze mai mari

Oricum gropile care mai sunt de pot ocoli, dar denivelarile asfaltului nu prea ... mare atentie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are idee cineva despre accesul la manastirea Putna ?

Intors de la Putna azi (ieri) si drumul de acces este ok.

Un capat de pod a fost rupt de ape (20-30m), dar s-a refacut (fara asfalt) si se poate trece lejer.

Daca doresti si vreo ruta pana acolo, cere! :)

Ps OT: recomand Pensiunea MUSATINII **** - 120RON/CAM DBL

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ATENTIE!

Azi, 11.08.2008, pe drumul dintre Suceava si Ploiesti (Suceava - Roman - Bacau - Buzau - Ploiesti ~ 400km) am intalnit 15 echipaje de politie dotate cu aparate radar (functionand, dar stationand), 2 echipaje de politie dotate cu aparate radar (mobile) si 12 echipaje de politie pentru control trafic. In total 29 echipaje de politie pe o distanta de aproximativ 400km.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista doua variante pentru a ocoli Lapusneanu.

1. Fie faceti dreapta in intersectia dinspre Carrefour (la vaporas), lasati Metro in dreapta, o luati pe pod si iesiti dupa un drum cam cu hartoape la Dorally;

2. Fie faceti stanga in intersectia de mai sus, mergeti inainte si, ca sa nu mai platiti 3 RON, la Dobrogea faceti dreapta pe Lapusneanu (are 3 benzi de vreo 2 luni), apoi stanga la City Park Mall, si dreapta la McDrive (iesiti tot pe Mamaia), pe traseul pe care il spunea Daniel mai sus; iesiti la gara, deci traseul de la 1 va scoate inaintea astuia.

Merci, Bogdan. Se vede ca esti pe teritoriul tau. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intors de la Putna azi (ieri) si drumul de acces este ok.

Un capat de pod a fost rupt de ape (20-30m), dar s-a refacut (fara asfalt) si se poate trece lejer.

Daca doresti si vreo ruta pana acolo, cere! ;)

Ps OT: recomand Pensiunea MUSATINII **** - 120RON/CAM DBL

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ATENTIE!

Azi, 11.08.2008, pe drumul dintre Suceava si Ploiesti (Suceava - Roman - Bacau - Buzau - Ploiesti ~ 400km) am intalnit 15 echipaje de politie dotate cu aparate radar (functionand, dar stationand), 2 echipaje de politie dotate cu aparate radar (mobile) si 12 echipaje de politie pentru control trafic. In total 29 echipaje de politie pe o distanta de aproximativ 400km.

Mersi ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si am vazut ruta de/la mare Mangalia - Cernavoda, prin Negru Voda si Adamclisi.

Drumul este marcart cu indicatoare, asa cum au spus, dar este mai clar marcat de la Mangalia spre autostrada cu indicatoare spre Cernavoda, Bucuresti sau A2, decat invers spre Mangalia sau Constanta.

Dar drumul este cu multe denivelari si chiar gropite (unele au incercat sa le astupe) care se simt destul de neplacut daca mergi cu peste 80 Km/h, iar soseaua este ingusta si balariile au crescut nestingherite pe margine si chiar se mai revarsa peste sosea.

Oamenii, animalele si pasarile nu sunt obisnuite cu trafic intens si inca merg nestingheriti pe mijlocul drumului, iar pe traseu nu gasiti nici o benzinarie sau restaurante si magazine. Deci, luati-va rezerva de benzina, apa si mancare si faceti drumul ziua pentru ca noaptea e mai greu.

Desi drumul este mai lung cu vreo 50 Km, totusi se inainteaza mai repede. Dovada e ca am plecat doua masini duminica la ora 15 din Neptun si noi la ora 19 intram in Bucuresti iar ei erau abia la Harsova. Deci, drumul l-am facut in 4 ore (pe autostrada).

In concluzie, desi dupa hurducaiala trasa pe drum eram gata sa zic ca nu merita, dar vazand rezultatul final si prin comparatie cu ceilalti care erau blocati in trafic, pot sa va recomand si aceasta ruta, insa cu amendamentele mentionate mai sus.

Si la ducere am gasit o solutie, pentru ca dupa Cernavoda am dat repede de capatul coloanei care se intindea pana in Constanta, prin Basarabi (eram trei masini plecate la interval de o ora si nici prima masina nu intrase in Constanta).

O completare.ATENTIE daca opriti pe drum in localitati.Sunt vreo 3 "sate"(nu vreau sa fac discriminare sau mai stiu eu ce) pe traseu,"locuite" de "romani" mai putin blonzi,care,de cum opresti,te inconjoara,si oricum te lasa fara ceva.

Nu mai stiu exact locatia lor,am trecut prin asa ceva pe 22 iulie,dar tin sa atentionez asupra acestui fapt.

Drumul dintre Ploiesti si Targoviste=DEPLORABIL

Baile Herculane-Caransebes facut in vreo 5 ore,semafoare peste semafoare.

Transfagarasanul recomand de urcat pe partea dinspre Ardeal(Sibiu,Fagaras) si sa coborati spre Curtea de Arges.Cum ajungi pe la cota 1500 spre Curtea de Arges,incep denivelarile(soseaua are plomba peste plomba).

Intre Brasov si Fagaras sunt ceva semafoare,dar se circula fluent.

A,am uitat.Spre Slobozia,dinspre Fetesti,pe DN2A(parca) semafoare la greu,cozi de kilometri.

Targu-Mures-Toplita-Gheorghieni portiuni unde gropile sunt la ele acasa,alternate de portiuni unde plombele se bat pentru suprematie pe metrul patrat.

Atat deocamdata.Daca imi mai amintesc ceva,va anunt.Oricum sunt mult mai multe.

Traseul a fost Eforie Nord-Techirghiol-Adamclisi-Ion Corvin-Cernavoda-Fetesti-Slobozia-Centura Ploiestiului-Targoviste-Ramnicu Valcea-Rasnov-Fagaras-Curtea de Arges-Targu Jiu-Baile Herculane-Hateg-Alba Iulia-Targu Mures-Gheorghieni-Bicaz-Piatra Neamt-Targu Neamt-si acasa.

Inca ceva.Centura Ploiestiului=ceva de neimaginat :vaidecapulmeu:

Modificat de claut07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pierzi decat 10 minute daca o iei prin Ploiesti si nu mergi pe varianta.

Asa ca fara "aoleo", te rog! :P

Nu e vorba de timp pentru ca sunt in vacanta si nu e graba, problema e ca nu mi se pare grozav drumul prin Ploiesti, nici prin centru unde sunt acele placi de beton + iesirea din Nord unde drumul e cam prost :vaidecapulmeu:

In rest as lua-o numai prin Ploiesti pentru ca intotdeaua mi s-a parut periculoasa datorita traficului sporit si depasirile facute la mustata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...L

Baile Herculane-Caransebes facut in vreo 5 ore,semafoare peste semafoare.

...

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul dintre Ploiesti si Targoviste=DEPLORABIL

Nu si daca se utilizeaza ruta Ploiesti - DN1 - Paralela 45 - Filipestii de padure - Razvad - Moreni - Targoviste => nota 7-8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfaturi pentru ruta Bucuresti - Sovata :)

Brasov - Rupea - Sighisoara - Sovata sau Brasov - Sfantu Gheorghe - Baile Tusnad - Miercurea Ciuc - Odorheiul Secuiesc - Sovata?

Eu inclin spre prima varianta, dar ma gandeam ca la intorcere sa schimb putin traseul, acum nu stiu daca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita din plin! Drumul e cu vreo 30 de km mai lung prin Miercurea Ciuc, dar e bun si chiar foarte bun (intre Odorhei si Miercurea Ciuc a fost refacut acum 2 ani). Drumul trece prin Praid unde poti vizita salina (20 lei intrarea pt.adulti), prin Corund (kilometri intregi – si pe stanga si pe dreapta soselei – de magazine de artizanat autentic), prin Baile Homorod… In Miercurea Ciuc sa te abati neaparat prin Sumuleu Ciuc (un cartier in nord-est) pentru a vizita manastirea franciscana, care este absolut impresionanta.

Vacanta placuta !

:lol:

PS : Si pe stanga si pe dreapta kurtos kolacs ! :icon_cool:

Modificat de Skorrida Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarut mana de informatie ... cat despre kurtos kolacs :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu info.

Am fost la munte..de fapt la Bran.

Traseu la dus: Bucuresti, Targoviste, Campulung, Bran - foarte bun drumul, nu prea aglomerat, n-am vazut politie.

La intoarcere: Bran, Brasov, Sacele, Cheia, Ploiesti. - Drum superb, foarte liber (recomand).

Ambele trasee merita facute daca vrei sa eviti Valea Prahovei la inceput si sfarsit de week end.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

brumuri bune sunt prin tara, in special pe unde nu se circula cu peste 3,5t:D am fost pe transfagarasan acum 2 saptamani, drumul nu e foarte rau, un pic de probleme pe la vidraru, in rest okie!

Drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!