Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

@mcornel

nu prea ai rabdare sa citesti in topic :icon_thumright:

citeste postul de la 692... :RO flag:

:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) claut07,nu am stat sa citesc topicurile vechi pt ca nu mai sunt de actualitate,starea soselelor se mai schimba(in bine sau in mai rau) si nu aveam de unde sa stiu ca ai postat tu acum cateva zile despre acest traseu.Daca are un topic tehnic,fii convins ca il citeam cap-coada,acolo si ce este postat acum 4ani este valabil si acum :tomato:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mcornel, daca nu tii neaparat sa vii prin Reghin, Toplita, iti recomand Cluj-Targu Mures-Sovata-Gheorgheni-Bicaz. E mult mai bun decat Reghin, Toplita, ca o comparatie, dar nici drumul prin Gheorgheni nu se apropie de un drum european.

Stie cineva cum e drumul E79 intre Hunedoara si Targu Jiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

istef: Hateg-Petrosani-Targu Jiu - aglomerat, ingust, gropi peticite, denivelari, marcaje aiurea pe portiunile in lucru

Hunedoara - Hateg - nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hunedoara-Hateg va recomand varianta prin Silvas. Stare buna, ceva serpentine dar e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare are idee cineva sau incheiat lucrarile la podu din azuga? eu asa imi aduc aminte cau zis la radio, da vreau sa-mi confirme cineva, pe 15 sep ma duc pe acolo.....mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca veni vorba de drumul Reghin - Toplita, aveti MARE GRIJA ca la 9km dupa ce ati iesit din Reghin, e o localitate Brincovenesti, unde pe o portiune de vreo 200m, asfaltul este spart total (inexistent), pe ambele sensuri, si este numai pietris.

Inainte de portiunea asta, e o curba, si nu vezi cit de brusc pune frana cel din fata, la vederea problemei cu drumul, si puteti pati ce am patit eu....

Accidentul a fost pe 25 aug, la ora 1. In fata circula un prieten, si eu eram la 200-300m in spatele lui, sa nu-l deranjez cu farurile.

Inainte de curba se circula cu 70-80 km/h. Cand a vazut problema cu drumul, prietenul a franat, si a redus de aproape s-a oprit. Eu am iesit din curba, si nu am vazut cat de mult a franat el...

Vazand ca ma apropii prea mult de el, am franat si eu, dar la un moment dar s-a terminat asfaltul, si nu a mai tinut frana pe pietris.

Am incercat sa trec prin dreapta lui, dar el mergea pe mijlocul drumului, si m-am oprit in partea stanga spate a lui (BMW 525).

Eu nu am patit nimic, dar nemtoaica mea, s-a cam sifonat :somnmare: - acum e in service.

Drumurile noastre minunate :Driver:

post-29855-1221922766_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mcornel, daca nu tii neaparat sa vii prin Reghin, Toplita, iti recomand Cluj-Targu Mures-Sovata-Gheorgheni-Bicaz. E mult mai bun decat Reghin, Toplita, ca o comparatie, dar nici drumul prin Gheorgheni nu se apropie de un drum european.

Multumesc de sfat,toti imi spun sa nu o i-au prin Reghin-Toplita,mai ales ca vin de la un drum lung(din Londra) si numai drumuri f proaste nu-mi trebuie...

COC imi pare sincer rau pt tine......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa accident, am aflat si eu, ca cea mai buna solutie, este varianta Cluj - Tg. Murse - Sovata - Gheorghieni - Bicaz....

Ne-am luat dupa GPS :)

Reparatiile la masina sunt aproape gata. Airbag-ul de la sofer trebuie sa-l mai achizitionez (luni am program de sunat la baietii cu dezmembrari), si sa schimb parbrizul.

Multumesc lui Dumnezeu, ca nu am patit nimic (eram singur in masina). Masinile le reparam...

Si altii blestema locul unde am avut eu accidentul. Cand am venit cu platforma sa-mi iau masina, pe portiunea aceea cu pietris, era ulei de la cateva zeci de bai sparte. Acolo este si o diferenta de nivel de cam 10cm, intre locul unde se termina asfaltul, si portiune cu pietris, si masinile cu garda mai joasa, pot avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa accident, am aflat si eu, ca cea mai buna solutie, este varianta Cluj - Tg. Murse - Sovata - Gheorghieni - Bicaz....

Ne-am luat dupa GPS :)

Reparatiile la masina sunt aproape gata. Airbag-ul de la sofer trebuie sa-l mai achizitionez (luni am program de sunat la baietii cu dezmembrari), si sa schimb parbrizul.

Multumesc lui Dumnezeu, ca nu am patit nimic (eram singur in masina). Masinile le reparam...

Si altii blestema locul unde am avut eu accidentul. Cand am venit cu platforma sa-mi iau masina, pe portiunea aceea cu pietris, era ulei de la cateva zeci de bai sparte. Acolo este si o diferenta de nivel de cam 10cm, intre locul unde se termina asfaltul, si portiune cu pietris, si masinile cu garda mai joasa, pot avea probleme.

te referi la intrare in comuna, da e urata treaba acolo, nu stiu ce zacamant au gasit si toata vara au forjat, sincer nu vreau sa dau vina pe voi, da existau si ceva indicatoare de semnalizare acolo, cel putin cand treceam eu existau, si trec des....oricum nu vreau sai apar pe cei dela drumuri .... fiinf sofer de meserie vad destule aberatii si absurditati zi de zi ... bafta cu reparatiile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti - Timisoara (Aerport ), care este cel mai bun traseu ?

Sibiu -Deva-Lugoj .. sau Valcea -Voineasa -Petrosani -Caransebes -TM ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti - Timisoara (Aerport ), care este cel mai bun traseu ?

Sibiu -Deva-Lugoj .. sau Valcea -Voineasa -Petrosani -Caransebes -TM ?

Multumesc!

Cel mai bun traseu ar fi:

Buc-Valcea-Petrosani-Caransebes-Lugoj-Buzias-TM.

Evita Lugoj-TM, cel mai bine mergi pe Lugoj-Buzias-TM.Dist e aceeasi, drumul putin valurit dar liber

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dist e aceeasi, drumul putin valurit dar liber...

SI FARA CRATERE! (la propriu) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam acelasi traseu am si eu de facut cu destinatia Resita insa.

Prin Craiova nu este o varianta buna?

Valcea-Petrosani...e asa de bun drumul, e mai bun ca Sibiu-Deva...? ma refer la starea drumului.

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti TM in mai multe variante:

Cea Mai proasta idee: Buc-Pitesti-Rm.Valcea-Sibiu-Sebes-Deva-Lugoj-TM.

Daca faceti sub 14 ore sunteti geniali!

Se sta in draci la Bascov (incercati prin Curtea de Arges adica de pe centura Pitesti dreapta spre Campulung apoi stanga la Lukoil spre Budeasa CdAg), la semaforul de la Brezoi (incercati pe drumul de camioane) precum si intre Sibiu si Sebes. Aici nu am variante decat pt offroad.

Intre Sebes si Deva incercati drumul paralel prin Geoagiu, Rapoldul Mare.

Deva Arad sau Deva Lugoj sunt ok. Pe drumul spre Arad se circula cu mici intreruperi la semafoare.

Buc-Pitesti-Craiova-DTSeverin-Herculane-Caransebes-Tm

Buc-DTS cam in 5,5 ore. Restul in inca 6-8 ore. Lamuriti?

Buc-Pitesti-Craiova-DTSeverin-Orsova-Herculane-Bozovici Anina Resita Tm. 12 ore.

Stai de canti intre DTS si Orsova la semafoare. In rest..drum ingust, serpentine, imbecili cu paletute care freaca menta dar nu muncesc..nu recomand

Buc-Pitesti-Craiova-DTSeverin-Orsova-Moldova Noua-TM

Mai lung, mai prost ca asfalt dar nu stai la semafoare.

Ce invatam noi de aici?

Ca plecam pana la DTS unde facem STANGA..intram in Serbia..dam cate 30 euroi de caciula taxa de viza si o luam pe drumurile lor (tara iesita din razboi) ca in palma pana la Stamora Moravita unde reintram in RSR si ajungem la Tm in maaaxim 7/8 ore!

Bucuresti - Timisoara (Aerport ), care este cel mai bun traseu ?

Sibiu -Deva-Lugoj .. sau Valcea -Voineasa -Petrosani -Caransebes -TM ?

Multumesc!

Cel mai bun traseu ar fi:

Buc-Valcea-Petrosani-Caransebes-Lugoj-Buzias-TM.

Evita Lugoj-TM, cel mai bine mergi pe Lugoj-Buzias-TM.Dist e aceeasi, drumul putin valurit dar liber

SI FARA CRATERE! (la propriu) ;)
Cam acelasi traseu am si eu de facut cu destinatia Resita insa.

Prin Craiova nu este o varianta buna?

Valcea-Petrosani...e asa de bun drumul, e mai bun ca Sibiu-Deva...? ma refer la starea drumului.

Voi nu cititi cu 1 pagina mai inapoi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, din ce vad eu se fac 500km cam in 12 ore deci o medie de 40km/h :P

Daca plec noaptea pe la 1 eu zic ca mai scad 3ore, voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata 13 sept 2008:

Bucuresti - Pitesti - Rm. Valcea - Sibiu - Sebes - Orastie - Deva - Arad - Nadlac : drum foarte bun, 600 km in 9h20, 2 opriri de aprox 10 min, mers normal, regulamentar.

Intre Deva si Arad e asfalt proaspat, nou nout, mai trebuie doar marcat :P . Inainte de Arad cu 20 km inca se mai asfalta, dar se circula ok.

Cred ca am avut si un pic de noroc pt ca: Valea Oltului nu a fost aglomerata, Sibiu, in oras -liber, 2 semafoare de la asfaltari le-am prins pe verde si centura Aradului a fost libera. In schimb multe, multe radare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sint radare care le prinzi cu detectorul sau...?

La ce ora ai plecat din Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plecat din Ploiesti la ora 3.00 dimineata (sambata spre duminica) si ajuns in Timisoara 13.00, cu tot cu oprirea de o ora pentru pranz = 9ore + 1ora masa.

Drum de nota 8.5, fara radare fixe :

PLOIESTI - BUCURESTI - A1 - PITESTI - RM. VALCEA - SIBIU - DEVA - LUGOJ - BUZIAS - TIMISOARA.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vvv nu folosesc detector. Am plecat la 07:35 din zona Titan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa ajung de la URZICENI la Mangalia !

Ce ruta imi recomandati ?

Prefer nu cea mai scurta ci cea mai buna din punct de vedere al asfaltului dar si a aglomeratiei ! Deci nu conteaza daca e un pic mai lunga !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu asa as zice: Slobozia - tandarei - harsova - Constanta !

La traseul dat de tine : cum e de la drajna la fetesti ? Sau de la Cernavoda la Constanta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!