Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Locuiesc in Sannicolau Mare si pot sa te sfatuiesc sa nu mergi pe aceasta ruta pentru ca ai vreo 2,5 km de piatra cubica si de asemenea multe denivelari si cu jantele de 18" mai bine merge prin Timisoara.Daca vrei si alte detalii poti sa-mi dai un PM.

Multumesc

Modificat de D a n i
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva in ce stare este drumul intre Dej - Jibou - Simleul Silvaniei - Marghita - Sacuieni.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ar interesa starea drumului intre Brad - Abrud - Alba Iulia (DN 74)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul dintre Vatra Dornei si Targu Neamt(17B/15B) in general e acceptabil...dar undeva dupa Chiril si pana la Brosteni e ca dupa razboi. Cratere mici si mari intre 5 si 10 cm adancime si aruncate manunchi cand pe partea pe care mergi cand pe cealalta, cand pe ambele....iti trebuie nervi si rabdare

Intre Gura Humorului si Vatra Dornei se lucreaza. Undeva dupa Gura Humorului incep imediat si sunt dese(multe semaforizate) apoi aveti drum f bun....aveti grija la dobitocii care lucreaza ca pun conuri aiurea. Intr-o curba de dreapta si in coborare abia am avut timp sa vad conurile si instinctiv am incetinit...si chiar in acel moment un dobitoc CU PERMIS a trecut pe langa ele(erau insirate pe unde s-ar termina prima banda) si practic nu aveam pe unde trece...desi curba era larga si permitea lejer sa trec si eu, dar cum am spus dobitocul a taiat curba si a intrat si pe sensul meu de nu mai aveam loc nici daca eram cu bicicleta...

Aveti grija pe unde mergeti....mai usor in curbe stranse si unde nu se vede mai mult de 5-6 metri

Bafta

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost cineva in zona Pestera din judetul Brasov (e un satuc pe langa Moeciu) ? As fi interesat de starea drumului si daca merita :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact unde este satucul respectiv... dar iti pot spune cum e drumul prin zona, fiindca am venit in weekend spre Bucuresti pe traseul Bran Moeciu Rucar Targoviste...

venind dinspre Bran, drumul pana undeva dupa Moeciu este foarte bun... pana in momentul in care se trece in judetul Arges... cand incepe o zona destul de lunga cu drum distrus (gropi si asfalt foarte valurit) care tine destul de mult pana in zona Rucar si isi mai revine ca si calitate cat de cat in apropiere de Holcimul - unde chiar e o portiune pe care se asfalteaza si este un semafor.

Mai departe spre campulung-pitesti nu stiu cum este ca eu am facut dupa Holcim stanga sa o iau spre Targoviste unde am dat iar de un drum catastrofal pana la iesirea din judetul Arges...

De trecut am trecut, insa cu foarte multe injuraturi si nervi si mers foooaarte incet.

pacat de drum ca este o zona superba...

Modificat de RoSonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Pestera traseul care-l stiu eu e prin Zarnesti si de la Cabana Gura Raului (la iesire din oras) si pana in Pestera e drum forestier, e destul de rau dar la viteza mica se poate circula ( au fost ceva inundatii in zona trebuie sa te interesezi ) eu am fost in zona acum mai bine de o luna. Sa fii atent la prima intersectie sa o iei in stanga nu inainte ca te duce la Prapastiile Zarnestiilor si trebuie sa te intorci :icon_thumright: .

Un alt traseu e din Moieciu dar pe ala nu am fost niciodata asa ca poate te ajuta alt brasovean care e din zona. Oricum in zona in afara de Moieciu de jos care are ceva strazi asfaltate , la restul localitatilor atunci cand iesi de pe drumul principal e cam rau.

O alta portiune destul de peticita e intre Rasnov si Bran

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti. Drumul dintre Campulung si Brasov il stiu ca e cam pardaf, si la fel si cel spre targoviste. In Arges sunt drumuri ... de iti vine sa stai acasa.

Acum eu as fi vrut sa ajung la Poalele Pietrei Craiului si la Pestera mi s-a parut cel mai convenabil de ajuns din moeciu. Am zis ca sa evit sa merg prin Zarnesti deoarece as ocoli mai mult si drumul dintre Bran si Rasnov e cam rau.

O sa ma mai gandesc unde merge in concediu pana la urma :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce traseu recomandati pt ruta BACAU - CONSTANTA ?

ar fi 2 mari variante: - de la bacau la urziceni, apoi slobozia dupa care autostrada.

- sa o iau prin braila (sau cel putin zona brailei).

ma intereseaza in primul rand drumul sa fie bun. Am mers in oct anul trecut pe acest traseu de la Constanta la Bacau (am trecut cu bacul) si mi s-a parut destul de ok drumul. E mai pustiu, lucru care avantajeaza si acesta versiune.

Dar astept pareri mai avizate.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost nu demult prin Slobozia - am trecut podul pe la Harsova - Ovidiu - Constanta.

Daca mergi dimineata (eu am ajuns pe la 10 fara ceva in Constanta) drumul e relativ lejer ca trafic, acum totusi e varf de sezon si chiar gol nu e.

In mare parte soseaua e ok, apar mici zone cu denivelari.

Ca idee, de la Slobozia la Constanta am reusit sa scot o medie orara de 107km/h, cu bascula (S MAX).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin Adjud-Braila (cu bacu) - Macin .... sunt 365km, drum ok pana la braila, iar dupa trecerea cu bacul mai sunt portiuni, dar merge lejer cu 90. drumul este mai liber, iar daca vrei sa ajungi in mamaia, te duce chiar acolo :blah_:. eu pe aici merg la mare (din galati).

Prin Urziceni sunt ~430km, pana la urziceni stiu ca drumul este bun (E85 parca) pe cel de la urziceni la Slobozia nu am fost.

Eu as alege prin Galati-trecere bac..... este drumul mai frumos (daca mergi relaxat si ai timp de peisaj/balti/dealuri) daca tragi tare sa ajungi cat mai repede la CT mergi prin Urziceni (daca ai detector poti sa mai "ciupesti" la km pe european si highway)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, peste doua zile intentionez sa fac un drum pe ruta Craiova-Sibiu-Medias-Tarnaveni-Targu Mures-Reghin-Bistrita-Vatra Dornei-Campulung Moldovenesc si as dori sa stiu cum se prezinta drumurile?Din cate am inteles intre Sibiu si Targu Mures drumu ar fi cam praf, stie cineva starea acestuia?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin Adjud-Braila (cu bacu) - Macin .... sunt 365km, drum ok pana la braila, iar dupa trecerea cu bacul mai sunt portiuni, dar merge lejer cu 90. drumul este mai liber, iar daca vrei sa ajungi in mamaia, te duce chiar acolo :). eu pe aici merg la mare (din galati).

Prin Urziceni sunt ~430km, pana la urziceni stiu ca drumul este bun (E85 parca) pe cel de la urziceni la Slobozia nu am fost.

Eu as alege prin Galati-trecere bac..... este drumul mai frumos (daca mergi relaxat si ai timp de peisaj/balti/dealuri) daca tragi tare sa ajungi cat mai repede la CT mergi prin Urziceni (daca ai detector poti sa mai "ciupesti" la km pe european si highway)

Multumesc!

Da, cred ca e bine sa renunt la ruta cu E85.

Am schitat pe harta 3 trasee. Ce imi recomandati din punct de vedere a drumului. Nu vreau sa depasesc 100 - 110 km/h chair daca permite drumul !

Ce culoare imi recomandati ?

mersi

PS: poate nu am reprezentat bine traseul prin zona Galati- Braila .. am vazut ca ar mai fi o "bretea" intre cele 2 orase ... pe unde e mai bine s-o iau ?

Puteti sa luati harta si sa imi desenati traseul care il recomandati voi .

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

varianta rosie este ideala, cu mentiunea ca la galati bacul trece la ora fixa, deci, daca ajungi la bac cu 10min inainte de ora fixa, mergi prin galati, daca nu mergi pe la braila, ca acolo se trece mai des ca sunt mai multe bacuri mai mici

LE asta ar fi ruta prin braila, Galati- Braila este super bun drumul si rar este aglomerat.

post-15932-1248856214_thumb.jpg

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult !!!

Ca o concluzie am sa fol ruta asta din poza ..ca sa nu ma complic cu ore fixe :) si sa fie fara batai de cap.

Multumesc inca odata !

Deci ar trebui sa trec cu bacul pe la Smardan ..daca am inteles bine.

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pe la smardan!

la intrarea in braila poti sa scurtezi drumul dupa poza atasata, daca ai GPS, poti introduce strazile in traseu, ruta cu rosu este ceea ce ai tu pe harta ta, cu mov este ruta scurta.

Multumesc!

post-15932-1248861769_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac drumul asta destul de des asa ca varianta optima mi se pare:

bacau-buzau-amara-slobozia-constanta

Nu este cel mai scurt, nici cel mai lung dar este sa spunem asa... cel mai bun raport pret/calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de optiune SOP. Am s-o studiez.

Puricele ..poate stii ce program are bacul la braila ? Care este ultima ora de functionare ? Daca ajung pe la 12 noaptea ..mai gasesc pe careva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.romnav.ro/bac.htm

ai aici informatii despre bacul de la braila.

eu iti recomand varianta prin harsova. la baraganul faci stanga spre tandarei. am fost recent si drumul este foarte bun.

intre baraganul si tandarei sunt cateva portiuni cu denivelari in rest drum foarte bun. varianta prin viziru este un pic mai scurta dar nu cunosc starea drumului.

intre tecuci si galati sa ai grija ca sunt multe sate si multi circula cu biciclete sau pe jos pe marginea drumului. daca treci noaptea pana in ora 6 dimineata nu ai probleme. ai grija si la radare pe aceasta portiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi Ichebau ..am sa iau in calcul si varianta ta.

Pe site scrie ca non-stop ..dar eu daca ajung noaptea pe la 12 sa zic ... si nu mai e nimeni ..trece doar cu mine ? Daca se imbolnaveste "BAC-manul " ? :) ca doar suntem in romania ...

Fac drumul asta destul de des asa ca varianta optima mi se pare:

bacau-buzau-amara-slobozia-constanta

Nu este cel mai scurt, nici cel mai lung dar este sa spunem asa... cel mai bun raport pret/calitate.

SOP: mai da-mi un indiciu legat de traseul de la Buzau la Slobozia . treci prin pogoanele ?

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine da un telefon la bac si la galati si la braila

pt galati:

Faleza Dunării - Punct trecere Bac, Galaţi, 800038, judetul Galaţi

Tel.: + 40 (236) 496627

Tel./Fax: + 40 (236) 461241

mai demult de la ora 22 erau curse speciale, cred ca mai scumpe nu mai stiu acu, ca nu am mai trecut de anul trecut. Nu de alta, dar ma suni pe la 12 noaptea sa te gazduiesc o noapte :)

Multumesc!

LE: prin viziru.... era mai aglomerat, dar scapai de bac...si era si mai nasol o portiune pe la baraganu. dar nu am mai fost pe acolo de vreo 3 ani

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.romnav.ro/bac.htm

ai aici informatii despre bacul de la braila.

eu iti recomand varianta prin harsova. la baraganul faci stanga spre tandarei. am fost recent si drumul este foarte bun.

intre baraganul si tandarei sunt cateva portiuni cu denivelari in rest drum foarte bun. varianta prin viziru este un pic mai scurta dar nu cunosc starea drumului.

intre tecuci si galati sa ai grija ca sunt multe sate si multi circula cu biciclete sau pe jos pe marginea drumului. daca treci noaptea pana in ora 6 dimineata nu ai probleme. ai grija si la radare pe aceasta portiune.

traseul propus de tine este asta : braila- viziru - insuratei - baraganul - tandarei - harsova - CT ..sper sa fi inteles bine ! --astfel nu mai trec cu bacul !

Puricele: mersi de info. Vad ca ti-ai sters si nr din profil :)

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, peste doua zile intentionez sa fac un drum pe ruta Craiova-Sibiu-Medias-Tarnaveni-Targu Mures-Reghin-Bistrita-Vatra Dornei-Campulung Moldovenesc si as dori sa stiu cum se prezinta drumurile?Din cate am inteles intre Sibiu si Targu Mures drumu ar fi cam praf, stie cineva starea acestuia?multumesc

nu e bun drumul, de la Sibiu du-te pe la Medias-Sighisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac drumul asta destul de des asa ca varianta optima mi se pare:

bacau-buzau-amara-slobozia-constanta

Nu este cel mai scurt, nici cel mai lung dar este sa spunem asa... cel mai bun raport pret/calitate.

am fost acum cativa ani (3-4) pe ruta subliniata si drumul a fost horror, doar damburi si denivelari. S-a rezolvat problema ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buzau-Pogoanele-Amara-Slobozia este Dn2C si anul trecut era impecabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!