Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

Sportline e varianta Highline la golf 5 ? Nu gasesc nicaieri un catalog cu variantele de echipare si in ce consta fiecare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

 

Sunt nou pe acest forum, am reusit sa citesc ceva pagini din acest topic si as vrea sa va intreb si eu doua chestiuni. Doresc achizitionarea unui Golf V, motor diesel:

 

- Bugetul meu este intre 4500-5500 euro, intrebarea ar fi daca este un pret "corect" si pot gasi o masina decenta in plaja asta...

 

-A doua chestiune ar fi daca sunt diferente dpdv al fiabilitatii intre motoarele de 1.9 (105 CP) si 2.0 (140 CP); eu am inteles ca primul ar fi fost un motor mai reusit decat cel din urma.

 

Multumesc pentru intelegere!

Modificat de dbalan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Am si eu o nedumerire, si m-am gandit sa postez aici. Sa presupunem ca doresc sa cumpar o masina de la primul proprietar, care a inmatriculat-o in 2008. Acesta spune ca taxa de mediu a fost platita. Din cate am inteles eu, taxele acestea au fost "umflate" serios abia din 2010. In cazul in care eu inmatriculez aceasta masina, va fi nevoie sa platesc diferenta? Sau ramane de buna taxa platita de acesta in anul primei inmatriculari, care a fost desigur o suma modica? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu si-a recuperat-o intre timp, tu nu vei mai plati. Mare atentie, zi-i sa scoata foaie recenta sa ateste ca are taxa platita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2008, cand a inmatriculat-o pentru prima data, de noua, taxele erau la fel de mari? Caci ma gandesc ca daca era o suma mai mica, nu ar fi avut rost sa o recupereze. Eu, de exemplu, pentru masina din semnatura am platit 600 RON, pe care nu i-as recupera, gandindu-ma ca nu merita tambalaul. Si de platit, a platit-o obligat-fortat, nu? Singura varianta "rea" ar fi daca ar fi recuperat-o, altfel nu ar exista probleme, corect? Are vreo importanta daca masina a fost luata pe firma? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2008 cand cumparai o masina noua se platea automat taxa de mediu. Se ocupau cei din reprezentanta de toate actele. La fel am platit si eu cand am cumparat masina de noua din 2008.

P.S :- Nu erau taxe chiar mici, ex : motor 1.7 Diesel 101 cp am platit aproape 1800 ron.

Mergi tu sau proprietarul, faceti o cerere la finante ai in cateva zile o sa vezi 100% daca a fost recuperata taxa

Stima,

Modificat de MariussBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut motor euro 4 si cand am luat-o de noua in 2008, decembrie, nu am platit pt ca euro 4 s-a scos. Dar m-au prins la terminarea leasingului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Sunt nou pe acest forum, am reusit sa citesc ceva pagini din acest topic si as vrea sa va intreb si eu doua chestiuni. Doresc achizitionarea unui Golf V, motor diesel:

- Bugetul meu este intre 4500-5500 euro, intrebarea ar fi daca este un pret "corect" si pot gasi o masina decenta in plaja asta...

-A doua chestiune ar fi daca sunt diferente dpdv al fiabilitatii intre motoarele de 1.9 (105 CP) si 2.0 (140 CP); eu am inteles ca primul ar fi fost un motor mai reusit decat cel din urma.

Multumesc pentru intelegere!

Ma ajutați si pe mine cu o părere? Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am studiat si eu in ultimul timp un golf 5 diesel ok ( in care nu trebuie sa bagi bani -doar revizia si eventual distributia ) cu km reali 200 k ( istoric reprezentanta ) ar ajunge la 5500-6000 euro , depinde de dotari si an , plus taxa si revizia ( ulei filtre etc ) . Mai bine dai un ban si stai linistit decat sa fie ieftin si in 2-3 ani mai investesti jumatate de masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc pentru raspuns! 

Referitor la dotari, o sa consult un catalog cu variantele de echipare. Pe mine m-ar ca interesa clima in mod special. Nu sunt foarte pretentios, momentan detin o Dacia Supernova, va dati seama ca o sa fie un upgrade din punctul asta de vedere oricum ar fi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

160000 de km din 2013 facuti in Romania, a fost masina de firma sau ceva chiar si asa e un mic record ptr RO ?

Masina arata foarte bine din poze .

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic de off topic..

 

Am nevoie urgenta , va rog... Este un coleg pe aici din Bucuresti , sectorul 1, care se pricepe la masini ?! Il rog sa-mi dea un P.M

 

 

P.S:-Arata foarte bine alternativa pentru golf 6 , dar .... Parca la banii respectivi, m-as orienta catre un passat sau superb 2 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E diferenta mare intre calitatea materialelor interiorului dintre golf 5 vs octavia la acelasi nivel de echipare ? Poate cineva sa-mi dea un link cu liniile de echipare ale golfului 5 cu toate dotarile va rog , cu diferente dintre echipari dpdv al dotarilor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macar astea din romania se pot verifica la kilometri, fata de cele de afara de 4 ani de au toate 120-150k km(pe bord).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat e ca majoritatea golfurilor 5 benzina aduse in jud Mures au intre 150-160 k km  . Jetta cu 80K km pe an mie mi se par multi , 7 mii km pe luna -  1500 km pe saptamana , cred ca a avut 4-5 soferi , la drumurile noastre ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful este mai spatios in spate, se intretine mai usor, km la jumatate, mai ieftin revanzarea este rapida cu valoare mai buna.Dotarile sunt mai multe la Golf.Seria 1 se vinde greu, la noi este catalogata ca masina de dama.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar si la bmw service-ul este gratuit 2 ani sau pana in 150000km. la golf imi e frica putin cu defectiunile alea la EGR care am vazut aici pe forum ca sunt destul de des intalnite la 1.6 TDI...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si BMW-ul are bolile lui, mai ales cu pinionul de la arborele cotit unde este lantul de distributie. EGR-ul am inteles ca s-a cam rezolvat problema cu altul OK. Service-ul poate este gratuit, nu si consumabilele, astea le plateste proprietarul. Intereseaza-te cat costa o revizie la BMW sa-ti faci o idee de costuri. Daca te sperie un EGR de 1600 ron cred ca nu mai este cazul sa te mai gandesti la BMW. Este mai atractiv BMW prin prisma motorului mai puternic, dar cam atat in rest nu vad alt plus.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat costa un egr din ala? Mai mult de 2000 de lei? E chiar asa scump? Chiar nu stiu...vreau sa inteleg cat de grav e daca pica ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca nu mai vad eu bine la ora asta dar ce dotări are in plus Golf-ul ca e chelline . Noroc ca are clima si 4 geamuri electrice.

Poate am eu un fix dar daca tot dai banii aia sa aiba macar niste jante din aliaj, capacele oglinzilor siú

mânerele usilor vopsite.

Bmw-ul mi se pare scump tinand cont de generatia din care face parte. Persoanal nu imi place culoarea, iar tractiunea spate poate fi un minus pentru multi. Totusi l-as lua daca are fi de ales intre el si Golful de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manopera si piesele sunt gratuite, chiar si consumabilele. Culoarea îmi place mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare mai frumos interiorul la golf, acum depinde de gusturi, dar culoarea, tractiunea spate, spatiul interior la BMV , platforma veche, mai multe minusuri, la banii astia mai bine te uiti dupa un Seria3 daca tot vrei BMW, macar iei unul adevarat. Ca si hatchback Golful este peste seria1 .


Nici un service din lume nu da consumabile gratuit in garantie, asta asa pentru tine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!