Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

Pentru 10k. de euro Sandero este scump si anost, cat de nou este, am avut Logan, stiu ce spun, nu as da banii astia nici daca i-as castiga la Loto. Cu aceasta suma iei masina de masina in clasa ei, chiar daca are 2-3 ani.plus ca mai ramai si cu ceva la revanzare. Loganul dupa 8 ani direct la Remat, e plin de rugina, nu mai recuperezi nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu chiar am jetta cumparata noua dar vorbesc din experienta,nu se compara sandero noucu un golf 5 goal 1,9 tdi sau united,nevorbind ca mai ramai si cu vreo 4000 in buzunar,sa nu vorbim de GTD-uri sau alte cele

 

si asta parca e topic de achizitie golf 5 nu masina noua

 

daca sunteti asa de aprinsi sunt siteuri de masini noi unde puteti sa va documentati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

repet, nu exista alegerea perfecta.

daca pe om il coafeaza mai mult avantajele unei masini noi atunci a facut o alegere potrivita. sunt avantaje si dezavantaje. pt unii avantajele care le confera o masina noua sunt mai importante decat avantajele unei masini sh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cu 10.000 luam si audi, si range rover, si lexus ; dar avem bani sa le intretinem? Tipic pt 90% din masinile din gama bmw / audi / mercedes din tara noastra…cand incepe sa va bata volant, aveti aceeasi reactie ca invitatiile la nunta…cea mai buna masina este cea pe care reusesti sa o intretii !

post_75511_0_91187400_1433106612.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zici bine bogdan,dar ideea in sine este una gresita , " cea mai buna masina este cea pe care reusesti sa o intretii"! nu ar trebui sa existe aceasta propozitie,pentru ca e logic ca daca iei o masina si are niste probleme,trebuie sa o repari,sau daca iei bmw,mertan sau mai stiu eu ce masini si bagi ulei sau motorina la galeata inseamna ca esti ultimul om...Cu 10.000 daca e sa vorbim de util poti sa iei multe masini bune de 2-3-4 ani vechime! Foarte bune...niste japoneze ceva,daca nu, un ford,opel,seat sau din astea...eu sincer nu m-am interesat la diferenta de piese intre dacia si alte marci,dar normal ar trebuie sa fie mai ieftine...nu stiu cat de ieftine ar fi in comparatie cu un opel...o diferenta mica zic eu.

Aceasta alegere cu Dacia noua mie mi se pare una gresita,la o masina de 2 ani vechime poti la fel de bine sa nu schimbi nimic inca 4-5 ani de zile,intotdeauna mi sa parut cea mai proasta decizie posibila "achizitionarea unei masini noi" pentru ca se devalorizeaza si sincer intre una noua si una de 2 ani vechime exista un singur lucru! Ramai cu bani in buzunar daca o iei pe cea cu 2 ani vechime...

As vrea sa mai spun un lucru,una e sa dai multi bani pe o masina(noua in cazul nostru) cu gandul "numai fac nimic,stau linistit" si alta e sa dai mai putini si sa ramai cu bani la tine,intotdeauna daca poti alege varianta unde nu dai toti banii dintr-o data sau multi bani si dupa sa nu prea mai ai...un exemplu simplu...dai 10 mil la asigurare pe 6 luni si dai 18 mil pe un an,voi ce ati alege? o sa spuneti ca mai bine platiti direct pe un an si faci si economie...de fapt din punct de vedere economic mai bine platesti la 6 luni si nu blochezi toata suma de bani,acest exemplu se reporteaza la cazul nostru unde diferenta intre o masina noua si 2 ani vechime la bani este mare.

 

Asa mai bine iei o dacia de 1-2 ani vechime si atunci poti sa zici ca este afacerea cea mai buna din orice punct de vedere!

 

Sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi si mie niste exemple de masini bune care au doar 2 ani si costa 10k E?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si cand cauti numarul vanzatorului de telefon pe google iti apare ceva cu dezmembrari auto :). plus faptul ca a ascuns numarul de inmatriculare. Plus faptul ca accepta variante, toate astea duc aproape sigur spre deznodamantul ca e un samsar si cine stie cum are masina. ori de la vreo firma de leasing, ori de la vreo combinatie ori lovita si reparata ori cine stie ce, nu e un samsar omul care sa cumpere o masina de noua :))).

 

la o masina noua riscurile sunt 0.

la o masina sh de 1-2-3 ani riscurile exista. poti sa iei vreo masina de drive test, vreo masina lovita dar reparat impecabil sau vreo masina cu km multi dati inapoi. cunosc cazuri de masini de firma luate de noi din Romania care inainte sa mearga la revizia anuala dadeau km inapoi ca sa nu apara la o verificare ulterioara. masinile faceau o revizie pe an la servis si la 15,000km la serviceuri particulare. asadar nici achizitia unei masini de 1-2-3 nu te scuteste TOTAL de riscuri.

 

eu nu spun cum e mai bine , important e sa cunosti toate aspectele si mai departe fiecare alege cum crede ca e mai bine pentru el, de aia spuneam ca nu exista alegere buna sau proasta, daca un om a luat decizia asta cum putem noi sa spunem ca a facut o alegere proasta si stim noi mai bine. noi stim mai bine pt nevoile noastre, eu stiu ce nevoi are altul?

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia era ca Sandero nou la 10k de eur. nu renteaza, se devalorizeaza in 3 ani la jumatate, sunt multi bani pierduti, cati Km sa faci in 3 ani sa merite aceasta pierdere. Alegerea o face fiecare dupa gustul sau, poate nu conteaza pentru multi suma asta dar tot pierdere se numeste. De banii astia te plimbi 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate, alt aspect care trebuie luat in calcul este ca daca te gandesti la o masina noua atunci trebuie sa excluzi ideea sa tii masina 1-2-3 ani ci minim 5 poate si mai bine.

 

atat timp cat nu o vinzi nu te intereseaza devalorizarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat anul trecut Golful meu 6 - 2010, 1.2 TSI, 105CP, 64.500 km, dotari peste HL - cu 9.000 de euro. Si masina aia mai merge inca 2 ani fara niciun leu bagat in intretinere, asa ca cine l-a cumparat a facut o afacere buna!

De ce tot vorbiti de masini care costa 10.000? Uitati ca el cauta un Golf la 5.000 de euro, ceea ce inseamna ca pentru Sandero a facut credit/leasing. Si nu stiu ce parerea aveti voi, dar eu nu as face credit/leasing pentru o masina second, fie ea si relativ noua.

Chiar n-as vrea sa ajung in postura in care am de platit si rata si cine stie ce reparatii. Din punctul meu de vedere cand iei o masina trebuie sa platesti ori una, ori cealalta!

Bravo lui pentru alegerea de a lua o masina noua, chiar daca e Dacie si chiar daca eu as fi dat din coate cat sa ajung la un Rapid...

Va plangeti de aia care zic "Cat ai dat pe Golful asta??? Pai de banii astia imi luam Seria 5!!!" dar fix asta faceti si voi acum!

Lasati omul sa se bucure de achizitia lui! Cine stie, cand voi o sa stati in service sa schimbati ambreiaje, bucse sau distributii la masina nou cumparata, el o sa treaca linistit pe strada in "cazanul" lui cu garantie...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spun ca exista Logan nou cu 12,000 euro, asta ma lasa masca. Bravo vanzatorului, daca poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma lasa masca ce citesc pe aici. Trist. Romania si Bulgaria, Remat pe strazi, sau rabla in actiune. Bravo lui ca luat o masina noua si nu una de 10 ani, care peste 5 o sa fie cotet de gaini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o masina buna pentru orice buget! Asta daca judecam corect si nu fortam sa luam Audi la pret Golf si nu facem compromisuri la km, sursa de provenienta doar de dragul de a zice ca am luat o masina ieftina si ca are brand bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e remat pe strazi,este puterea reala de cumparare a noastra

 

un salariat care munceste corect si nu fura atit poate cumpara si atunci se orienteaza catre o masina second,buna care sa-i ofere un confort si siguranta .

 

de aceea rog nu aratati dispret catre cei care viseaza sa-si cumpere un golf 5 si nu ridicati statui celor care isi iau o masina autohtona.Sa nu uitam ca aceste masini  autohtone in anul 2015 nu au servo sau au doar 1 airbag...atunci de ce vorbim aici?motoarele autohtone ofera performante destul de slabe,consumuri mari...ca siguranta la 90km/ora nu scapi....

 

eu cred ca ar trebui sa ne concentram pe sfaturi achizitie golf 5/6 si nu pe faptul ca X sau Y isi ia pe rate o dacie ca acel cineva sigur nu a vazut 12000 cash...daca ii vedea si nu semna doar hirtii se mai gindea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Sfat: luati-va masinile pe care va permiteti sa le reparati cu piese noi. Fie ele noi, second, romanesti sau straine. Altfel, vom ajunge intr-adevar la REMAT pe strazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca nu s-au  vandut toate cele 2000 de exemplare. Dar Logan editia " 10 Ani " era undeva la 9.500 euro si e destul de dotata masina ,arata si bine, e mai spatioasa ca si sandero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor. Sunt utilizator nou si nu pot sa deschid un nou topic. Ma intereseaza niste pareri/sfaturi legate, tot asa, de achizitia unui Golf V SH. Cum ar trebui sa procedez? Pot da reply la topicul asta cu detaliile sau trebuie sa fac unul nou(si daca asta am de facut, cum pot sa fac asta)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-ne ce buget ai, la ce o sa folosesti masina (urban/extraurban) cate persoane, daca ai sau astepti copii mici, daca ai sau nu ai decont combustibil si asa mai departe. Totodata e importanta si varsta, din pricina asigurarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bugetul este de 6000 de euro. Banii astia trebuie sa includa si RCA pe 6 luni, taxele de inmatriculare si timbrul de mediu daca nu este deja platit, desi presupun ca se reflecta in pret daca e platit deja, deci cam tot pe-acolo ajungi.

 

Masina va fi folosita in Bucuresti in majoritatea timpului. Din cand in cand o sa se mai iasa din Bucuresti(cam la 1-2 luni, drumuri de maxim 80km dus-intors). Vreo 2 drumuri mai lungi/an(unul la mare, unul la munte). Nu am, nu astept, nu doresc copii mici :)

 

Am 25 de ani si iau permisul in curand, adica in August cel mai probabil. Masina va folosita de 2 oameni uzual(prietena mea si cu mine).

 

Ca sa aproximez cumva drumurile pe care le fac de obicei, ma gandesc ca la Taxi dau undeva la 1300-1700 RON/luna, in functie de cat de aglomerat sunt. Sa zicem un 2500-3000km pe luna, ma invart mult printre clientii pe care ii am.

 

Ce imi doresc eu de la masina asta:

  • Sa nu bag mai mult de 1000-1500 euro pe an in piese care pica(gen turbina, ambreiaj sau altele), nu includ in banii astia RCA sau revizii.
  • Sa ma tina vreo 3 ani in regimul asta de cheltuieli.
  • Sa imi consume un 7-8% in oras, de unde deduc ca ar trebui sa fie 1.9TDI, am inteles ca 1.4 benzina sau 1.6FSI consuma mai mult, corectati-ma daca gresesc;

Ce nu imi doresc:

  • Sa iau masina noua, din mai multe motive;
  • Sa o revand neaparat dupa aia 3 ani, sau sa am pretentia sa recuperez cine stie ce. Ma astept sa iau 1-2k euro maxim pe ea dupa perioada asta, daca i-oi lua si pe aia. Deci nu valoarea la revanzare e importanta.

Mentionez ca am gasit pe OLX zeci de anunturi cu V-uri 1.9 TDI intre 3500 si 6000 de euro; cum spunea altcineva pe una din paginile anterioare, sunt multe. Ce nu stiu si nu imi pot da seama, necunoscand piata si deprecierea acestor masini este cat de ok sunt. Adica iau una la 5000 si mai bag inca 5000 in primul an doar ca sa mearga sau gasesc unele ok care sa se incadreze in parametrii indiciati de mine mai sus?

 

Daca mi-a scapat ceva, spuneti-mi si adaug :)

Modificat de TudorMincu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai indicat pentru ce cauti este o compacta cu motor benzina (intre 1.0 si 1.6 benzina) cu maxim 100-120 CP, si cu km cat mai putini posibili. Golful 5 nu straluceste la capitolul benzinare pt ca inca vine echipat cu o parte din motoarele de generatie veche care consuma destul atat benzina cat si ulei.

 

Din start pt ceea ce doresti tu iti spun sa nu-ti cumperi diesel (nici 1.9 nici 2.0) ci sa te orientezi spre o masina cat mai noua cu km cat mai putini (o compacta gen hyundai i20/i30/fiesta). La bugetul ala daca cumperi un golf 5, nici nu o sa fii foarte multumit de masina, si e posibil sa si ceara niste investii ca doar nu o iei cu 60 000km, pe cand daca iei o compacta mica de la prim proprietar cu 50 000km, peste 3-4 ani o vinzi cu 100 000km si nu pierzi mare lucru, iar de investit in ea, daca o verifici inainte nu prea ai ce investi, maxim niste consumabile.

 

2500-3000km pe luna in Bucuresti inseamna mult, esti sigur ca faci atat? sa zicem ca muncesti 22 zile pe luna, 2700km/22 =122km/zi. ( din astia 2700 km sa scadem 700km sa zicem ca-i faci extaurban, deci ramai cu 2000km luna in Buc/22 = 90km/zi Bucuresti, extrem de mult.....

 

 

http://autovit.ro/anunt/hyundai-i20-ID7GezOW.html#3630c3cff1

http://autovit.ro/anunt/ford-fiesta-ID4pcGWf.html#0e82a7ea2f

http://autovit.ro/anunt/hyundai-i30-ID4pcYTt.html#60b61892d6

http://autovit.ro/anunt/hyundai-i20-ID4pb4A8.html#60b61892d6

http://autovit.ro/anunt/citron-c1-ID4pcUJa.html#0e82a7ea2f

http://autovit.ro/anunt/mitsubishi-colt-ID4pcXbE.html#e639fc6265

 

Esti penalizat de varsta cand vine vorba de asigurare, fie iei motor mic benzina fie treci masina pe unul din bunici/parinti. Asigurarea pt tine la un motor de 1.9 diesel te costa minim 1400ron/12 luni.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce spui ca nu o sa fiu foarte multumit de masina? Am inteles partea legata de cheltuieli, dar exista si alte motive?

 

Legat de drumuri, cam atat fac. Evident ca fluctueaza si sunt si luni mai aglomerate si luni mai putin aglomerate. Treaba e ca nu merg doar in timpul saptamanii ci si sambata si dau pe zi, in medie, undeva la 60-80 lei pe taxi 

 

LE: Legat de asigurare, calculasem la un V 1.6 FSI de la care aveam seria de sasiu ca vine 2000 RON/an asigurarea. I know si sunt pregatit pentru asta. :)

 

i30-ul ala ma atrage cel mai mult din ce mi-ai dat. Poate ma duc sa-l vad. Multumesc pentru ajutor!
 

Modificat de TudorMincu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful e o masina calitativa (materiale/insonorizare) fata de altele, insa greoaie cu motoare primitive, care halesc destul in oras. Fata de o masina de generatie mai noua care consuma in oras intre 4.5 -7% vorbesc de cele mici optimizate pentru mers economic/eco golful 5 in aglomeratie manca mult, in special cel cu motor 1.4/1.6 de generatie veche, in Bucuresti sigur iti consuma 8%, dieselul in Bucuresti tot atat consuma, in aglomeratie am si 10-12-13%, in mers decent am ~ 8%. Cand e foarte foarte liber am consum de 6% in Bucuresti, din start iti zic nu-ti lua diesel, sunt foarte alergate si prea multe piese care cad prin traficul urban.

 

Cu 6000euro nu gasesti golf 5 tdi cu 100 000km. Hai sa mai asteptam/vedem niste pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu crezi ca o masina care deja este veche, uzata mai mult sau mai putin, cu km real sau pe aproape...sa zicem 150k km minim, va face fata la o utilizare asa cum ai descries mai sus? Ma intreb cum ai ales Golf V, care au fost criteriile cand ai pus-o pe lista?

In locul tau eu as merge pe masina noua si punct, fara masini trecute de prima tinerete, cu dotari minimale gen, clima, servodirectie, ABS+ESP si motor pe benzina de preferat normal aspirat si de capacitate cilindrica mica pentru taxe cat mai mici. Pe la 10 000-11 000 E si dotarile/motorul benzina de mai sus, cred ca te incadrezi la vreo Fabia sau Ibiza sau ceva din gama lor, toate noi. Oricum tu ai 6000 si ai de gand sa mai bagi vreo 4-5000 de euro in reparatii la o masina veche, deci, daca le aduni, tot pe acolo iesi cu banii insa pentru o masina noua cu avans+ceva finantare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!