Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

A doua este un model bluemotion dupa kit-ul exterior si motor. Este slab dotata pt ca nu are nici macar climatronic, ori comenzi pe volan.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar prima are climatronic si comenzi pe volan, celelalte doua..au pretul corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi.Km reali sigur nu are nici una dintre ele. Eu ma gandeam la cea din Buc, cred ca are mai multe dotari fata de cea din Cta, dar as fi vrut macar comenzi volan,clima, buton start/stop semafor si neaparat motor BM, iar cea din Cj o are de ceva vreme la vanzare si la dotarile pe care le are mi se pare un pic ieftina, cred ca are vreo buba.

 

Mai caut si merg sa o vad pe cea din Buc.

 

Multumesc baieti, va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, e ceva ce-mi scapa: "kilometrii reali siguri nu are niciuna dintre ele" si cu toate astea, tu esti gata sa dai banul, DESI stii 100% ca vei fi inselat? :huh: De ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca starea masinii raportat la pret e cea care isi spune cuvantul final.

 

Defectele pot fi ascunse si la cele cu km reali, in fond cumparam un bun, nu intentii efemere.

 

Si nu in ultimul rand pentru ca sunt extrem de greu de gasit cele cu km reali, si umblarea dupa ele si verificarea e costisitoare, pretul de achizitie mai mare de obicei, timp pierdut mai mult, km reali nu ofera nici o garantie.

 

Doar cele de la reprezentante prezinta o oarecare incredere sa nu trebuiasca verificati la sange km, si mai ai si garantie de obicei, DAR pretul e pe masura... si rar merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca daca aveau km reali costau cu vreo 2-3k in plus, bani pe care nu ii are sau nu este dispus sa ii dea si prefera sa-i tina pentru eventualele reparatii.

Nu e nimic gresit in a cumpara o masina cu mai multi km, atata timp cat te porti cu ea in concordanta. Daca iei o masina cu 250.000km si te porti de parca ar avea 50.000 atunci apar discutiile de genul "Ce masini proaste se fac in zilele noastre..." Trebuie sa te astepti, de la o masina cu multi km, sa pice una-alta ( turbina, amortizoare, ambreiaj, dpf etc ) si se actionezi cand si cum trebuie.

Problemele apar atunci cand oamenii isi iau un diesel de 5 ani si 100.000km, din Germania, si au impresia ca sunt si reali si se asteapta sa nu bagr niciun ban in masina aia vreo 5 ani asa...

Eu as cumpara masina cu provenienta Romania, nu Germania. Ai mult mai multe sanse ca km sa fie reali, desi marea problema nu sunt km, ci cum a fost intretinuta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu km reali cred ca este greu sa gasesti, iar daca se intampla acest lucru, cum spunea colegul de mai sus, ar fi cu cateva mii in +, bani de care nu dispun, dar daca a avut totul schimbat la timp nu cred ca ar avea pb chiar daca are km mai multi. Va pot da un exemplu, in urma cu 2 ani mi-am luat un Polo 1.6,model 6R, 2010, km in bord 85 000, era adusa din Germania, era impecabila. Cum am vazut-o am luat-o fara sa stau pe ganduri,fara sa fac o verificare in service, doar vizuala si un test. Ulterior am fost la un service sa vad daca erau sau nu km reali, si am constatat  ca avea cu 100 000 mai multi, au trecut 2 ani si nu am avut nici cea mai mica pb cu ea si nu am nici acum, doar reviziile si distribuitia i-am schimbat,in rest nimic. Deci sunt de parere ca merita si cu km mai multi daca a fost ingrijita si cu reviziile facute la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum poate ai invatat ceva din experienta cu Polo,poate  verifici totusi km inainte de a cumpara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te-a mintit vanzatorul in legatura cu km, gandeste-te cu cate altele poate sa te minta. Nu va scumpiti la achizitia initiala. Poate ai noroc cu o masina, dar jocul asta la loterie nu vad sa aiba viata lunga. Nu mai spun ca la revanzare poti sa gasesti destui care nu inghit sa aiba mai multi km reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, Cosmin, intrebarea e: daca vedeai ca masina are in bord 185.000 km., te mai uitai la ea? ...sau treceai mai departe stramband din nas ca-s multi kilometri? Indiferent cat de bine era intretinuta masina.

 

E incredibil cat sunt de dispusi/pregatiti unii sa ia teapa. Pai in conditiile astea, nici nu ma mir ca piata auto din Romania e cu susu-n jos, daca singurul lucru care conteaza e sa conduci un VW cat mai nou, indiferent cat de multi km. are... In conditiile astea, ce sa zic? Toate alea trei masini is lux :)

 

Asa cum zice si Ego: luati-le fratilor, ce conteaza ca au km. multi? Ziceti "bogdaproste" daca masina n-a fost accidentata si facuta "boboc".

 

Ia, daca una de-asta e luata cu 180.000 km. din Germania, lovita de tren, refacuta frumusel si vanduta la 9.800 Euro, cu 26.800 km. in bord, carte service (100 Euro) stampilata la reprezentanta in Germania, oare-si gaseste cumparatori, sau sta mult si bine?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu crezi ca daca vezi masina asta si are 32.749 Km reali, nu o cumperi?

Ba fix masinile lovite au km reali pentru ca deja le cumpara ieftine, nu mai au de ce sa le creasca pretul "artificial", reducand nr kilometrilor. Asta daca nu are peste limita psihologica de 13x.000, ca mai toate masinile aduse din Germania au ori 13x.000 ori 18x.000 km, ca sa vezi coincidenta.

 

Poti sa iei masina ca noua la 300.000 Km - si-a luat un prieten un Seria 3 care atat avea si in bord si reali si masina era, la propriu, ca noua; am vazut masini la jumatate din km aia si erau adevarate "cazane" - dar in acelasi timp poti sa iei si un ditamai junghiul la 30.000 km de la unul care nu a avut grija de masina deloc  - vazut pe pielea mea un Golf 6 absolut distrus care atat avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am avut habar cati km avea masina in bord cand am luat-o. Ce rost avea ? Stiam ca sansele sunt de minim 90% sa nu mai fie reali.

 

DAR NU am inteles la ce imi foloseste sa stiu cati km reali are ? Motivul l-a explicat foarte bine colegul RAVE in postul anterior.

 

Masina e loterie, poate sa crape in doua oricand si oricum si nimeni sa nu aibe habar sau sa ascunda asta !

 

Boala kilometrilor e a celor care se uita la ei ca politia, in loc sa se uite la masina. De aceea a aparut medicamentul datului km inapoi. Voi cumparati masina, nu kilometri facuti de ea !!!

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect Rave,problema e ca nu prea intelege multa lume ca defapt ai dreptate 100%

 

Sper sa ne trezim odata si noi la realitate si sa nu mai acceptam masini cu km trasi inapoi ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automat cand dai putini bani pe o masina recent adusa de samsar stii clar ca te trage in teapa. 

E foarte usor sa generalizam si sa aruncam toate masinile sh intr-o oala. Una recent adusa unde nu discuti cu proprietarul, cartea service cu lacune, suspect de putini km are complet alta probabilitate decat una luata de la primul proprietar unde cartea service corespunde, exista facturi.

Nu mai discutam de masini din 2004, de 1.9TDI ori vreun motor aspirat care erau tancuri. Masini ca un Passat B5 care indura multe nu se mai fabrica. 

La masinile dupa 2008 nr km cantareste mult si conteaza sa stii cati a facut masina.

Nu conteaza pe unde i-a facut ca bucsele, articulatiile, amortizoare etc se inlocuiesc, conteaza uzura motorului. Una invizibila ce poate costa mult.

 

Daca cumperi masina noua cumperi masina nu km facuti. Daca cumperi sh cumperi masina dupa un nr de km facuti. Romanului ii iau ochii pretul, exteriorul si dotarile. Polishat pe unde trebuie, acoperite temporar unele defecte, un volan intinerit (daca nu are tapiserie de piele la interior sunt si mai credibili km). Cate elemente a fost revopsite, schimbate si motivul nu ai de unde sa stii pentru ca nu exista nimic care sa ateste acest aspect si sigur nu vine nimeni sa verifice grosimea vopselei (desi se poate destul de usor). 

Eu sunt convins ca mai peste tot se zice de verificat masina in service, inca mai sunt destui care le iau direct ca arata "impecabila".

Poate pt unii este si un mic orgoliu sa nu fie luati de prosti de unul cu 8 clase care face bisnita cu masini.

 

O simpla verificare comparativ autovit.ro cu mobile.de si/sau autoscout24.de arata diferenta de pret. Faptul ca el ia masina mai ieftin de acolo, tva etc nu justifica diferente de mai bine de 2000e la o masina de 10-11.000. Plus ca el trebuie sa scoata profit.

Minte-ma frumos si vinde-mi-o ieftin :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucru sigur, ieftin si bun nu exista. Masinile bune, corecte cu km mai putin au pretul pe masura chiar daca sunt mai vechi, asta este valabil in Germania si oriunde. Nimeni nu da masina buna la pret mic, nu mai vorbim de super ofertele de pa Autovit, toate au in spate un istoric incorect. Cautati masini cumparate din Romania daca vreti km putini, ce vine de afara sunt muncite la greu de aici si pretul mic. Toti samsarii cauta ce se cere pe piata: An bun, km multi dati inapoi, pret mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema ar fi urmatoarea...totul pleaca de la dorinta unora de a epata de a se vedea in masini care in mod normal nu si le pot permite dar trebuie sa-i vada lumea ce masini conduc...As spune ca acei fraieri iau facut pe samsari sa se specializeze in smecherit km iar ei binenteles au inceput sa aiba un obicei prost ...

 

am vazut masina cu 170000 km trasi inapoi...epava....

 

apel pt forumisti..daca luati o masina luati ce va permiteti dar cu km reali(cel mai important lucru legat de valoarea masinii sunt nr de km).Refuzati categoric sa mai cumparati o masina fara verificare la reprezentanta.Daca nu are masina istoric cautati alta,sigur veti gasi una mai buna,oferta este imensa....

 

P.S.probabil ca imi voi lua multe injuraturi dar sigur voi primi si multumiri pt sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am luat dupa experienta mea practica cand am ales, si nu am stat pe ganduri, si nu regret.

 

O poza care zice multe despre cum sa alegem...

post-75511-0-91187400-1433106612_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e alta . Nu dorim masini cu km reali . Masinile astea sunt scumpe . Noi vrem masini ieftine cat mai noi si cu km cati mai putin . asta vrem asta ni se ofera . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Ce parere aveti de aceste masini":

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C36891494.html

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C36864799.html

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C36936516.html

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C36429929.html

 

Am fost azi sa vad una dintre masinile pe care vi le-am aratat intr-o postare anterioara, cea din Bucuresti,si avea usa vopsita si a cazut pe loc.

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-a zis de ce avea usa vopsita? Poate a fost lovita intr-o parcare usor. Nu cred ca asta e un motiv sa nu cumperi o masina.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a avut usa vopsita ai renuntat? :))

 

Cu mentalitatea asta, imi pare rau, dar o sa-ti iei o masina samsarita care o sa arate impecabil la exterior si o sa aiba 300.000 km. Tot ce ai pus mai sus, par suspecte, sunt prea ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masini impecabile nu gasesti. Trebuie sa faci un compromis undeva. Vad ca te uiti la masini fara dotări (ex ultima) , cu km putini si impecabile. A 3-a aia negra pare cel mai ok dupa mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare faza asta cu o usa vopsita, mult noroc in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cea din buc argintie de la parc din colentina de la AMS sau OUTLET sau ALEXANDER grup sau cum isi mai spun baietii sigur are 100 k km dati inapoi . Daca te uiti la tot parcul lor de masini toate au 80k . Niste scursuri care au un garaj cu detailing auto le curata le vopsesc si fraierii le iau de noi si cu km putini . Fugiti tare cand auziti de ei sunt vizavi de carefor colentina . Sigur masina nu este nici 2012 ca incarca si la an, bara fata sta sa cada la prima groapa, plus masina cheala nici macar cotiera nu are .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina neagra este foarte dubioasa. Totul pare interesant cu nr de km aparent sub 100k, 2.0tdi 140, climatronic, scaune incalzite, rcd510, are VIN-ul afisat.

Incepe sa miroasa cand scrie de 6% consum in oras, de DVD. Insa cand vezi pretul de 7300e devine foarte dubioasa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!