Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

Variante in zona ta (cred) 1.6 TDI , in ordinea preferintelor mele :)

Sper sa te ajute.

 

 

De la Autec (si tu ai zis ca sunt seriosi), are DSG si revizie facuta (vezi daca are la 120k km si revizia la cutie facuta eu zic ca merita masina)

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw-golf-1-6-tdi-dsg-bluemotion-trendline-navi-wuppertal/205957472.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=5&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=74&minPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&minPrice=7000&maxPrice=10000&ambitCountry=DE&zipcode=41460&zipcodeRadius=100&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=150000&categories=EstateCar&noec=1

 

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw-golf-variant-1-6-tdi-dpf-bluemotion-mod-2012-köln-marsdorf/201301992.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=5&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=74&minPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&minPrice=7000&maxPrice=10000&ambitCountry=DE&zipcode=41460&zipcodeRadius=100&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=150000&categories=EstateCar&noec=1

 

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw-golf-vi-variant-1-6-tdi-bmt-1-hand-navi-tempomat-heiligenhaus/202027380.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=5&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=74&minPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&minPrice=7000&maxPrice=10000&ambitCountry=DE&zipcode=41460&zipcodeRadius=100&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=150000&categories=EstateCar&noec=1

 

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw-golf-variant-1-6-tdi-pdc-comfort-kupplung-neu-hamm/201087759.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=5&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=74&minPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&minPrice=7000&maxPrice=10000&ambitCountry=DE&zipcode=41460&zipcodeRadius=100&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=150000&categories=EstateCar&noec=1

 

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw-golf-variant-1-6-bmt-navi-shz-alu-neuss/204794804.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=5&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=74&minPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&minPrice=7000&maxPrice=10000&ambitCountry=DE&zipcode=41460&zipcodeRadius=100&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=150000&categories=EstateCar&noec=1

 

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw-golf-golf-1-6-heinsberg/205447521.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=5&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=74&minPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&minPrice=7000&maxPrice=10000&ambitCountry=DE&zipcode=41460&zipcodeRadius=100&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=150000&categories=EstateCar&noec=1

 

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw-golf-vi-variant-1-6-tdi-dpf-trendline-hamm/205903848.html?lang=de&pageNumber=2&__lp=5&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=74&minPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&minPrice=7000&maxPrice=10000&ambitCountry=DE&zipcode=41460&zipcodeRadius=100&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=150000&categories=EstateCar&noec=1

 

Astia zic ca ofera 12, 24 sau 36 luni garantie deci dau garantie pentru masinile vandute.

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw-golf-vi-variant-comfortline-bluemotion1-hand-duisburg/200419223.html?lang=de&pageNumber=2&__lp=5&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=74&minPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&minPrice=7000&maxPrice=10000&ambitCountry=DE&zipcode=41460&zipcodeRadius=100&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=150000&categories=EstateCar&noec=1

 

Asta e o echipare mai saracaciosa dar macar are service-ul facut recent.

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw-golf-varinat-1-6-tdi-trendline-standheizung-kli-kerpen/204738968.html?lang=de&pageNumber=2&__lp=5&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=74&minPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&minPrice=7000&maxPrice=10000&ambitCountry=DE&zipcode=41460&zipcodeRadius=100&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=150000&categories=EstateCar&noec=1

 

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw-golf-variant-1-6-tdi-dpf-trendline-navi-herzogenrath-kerkr/201520092.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=5&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=74&minPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&minPrice=7000&maxPrice=10000&ambitCountry=DE&zipcode=41460&zipcodeRadius=100&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=150000&categories=EstateCar&noec=1

 

 

Fa un test drive cu 1.6 Tdi si vezi daca e pentru tine si mai vorbim apoi. Nu cred ca nu gasesti una buna mai ales din cele de mai sus.

 

P.S. Sfatul meu , aia neagra 1.2 Tsi poti sa o uiti.  Al 2-lea proprietar , fara numere etc. 

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Cu reprezentanta, am fost si acolo, un Golf 6 Variant 1.6 TDI la 125k km 10700, am vazut masina arata bine dar nu era perfecta, intreb daca pot sa merg cu ea si imi zice ca daca vreau sa o cumpar pot sa merg cu ea, dar daca nu vreau nu, lucru care mi-a lasat un gust amar ptr ca ma asteptam la mai multa seriozitate sincer.

 

probabil n-ai inteles tu foarte bine ce ti-a zis neamtul...in nici un caz nu cred ca a zis asa ceva un dealer din reprezentanta...e imposibil. Poate ti-a zis ca poti sa probezi masina insa cu programare ( Termin)...habar n-am...data viitoare, poate gasesti pe cineva, vreun prieten roman,  care sa te ajute in legatura cu limba germana, daca spui ca ai ceva dificultati la capitolul asta.

 

PS cam in ce zona/land a Germaniei cauti masina?

 

Zona este landul NRW langa granita cu Olanda, 52000 PLZ.

 

VALI merci ptr anunturi, dar majoritatea nu au nici climatronic nici scaune incalzite si kilometrii 150k km aproximativ, din pacate nu se incadreaza in ce vreau eu ... poate 1,2 maxim din ele, dupa cum spuneam sunt scumpe masinile in zona asta . Fara climatronic scaune incalzite nici nu iau in considerare masina ptr ca ar insemna un downgrade de la masina actuala, sa dau 9000 de euro si sa am o masina mai slab dotata ... nu merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Musai Golf tre sa fie? A3 sau Octavia sau... nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e topic de Golf, normal ca ma uit si la surioara Octavia Combi, Altea XL, Seat Exeo ST s-ar mai incadra .

Si acum ontopic, am fost azi la Eurodecars e in Olanda la 2 km de granita vand masini si in Olanda si in Germania, am vazut un Golf Variant Highline dar aia masina obosita avea zgarieturi la greu prin portbagaj pe plastice, pe bara zgariata iar pretul tot mare .

Ce am vazut eu si m-a dezamagit putin, sezutul scaunelor spate nu pare sa fie facut sa se rabateze pentru ca are fundul doar din burete iar balamaua e o sarma mai groasa prinsa in mocheta, asa e la Golf 6 Variant la toate ?

Pentru ca doar spatarul de la scaune nu se rabateaza perfect orizontal, iar la Golf 4 sezutul are fundul din tabla ... sunt dezamagit de chestia asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Merci nu stiam ca s-au pus asemena antichitati pe Golf 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar in descriere apare ca are Navigation System, cred ca i-a dat jos RNS310 mai nou si vandut separat si i-a pus antichitatea

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Nu stiu sincer, pai si ala RNS 300 nu tot Navigation System este chiar daca monocrom si antic ? Doar dupa VIN cred ca se poate spune ce a avut masina initial poate a avut doar Radio CD si a facut upgrade la RNS 300 .

Aveti idee cam cat ar costa un Retrofit la Scaune Incalzite ptr Golf 6? Am gasit o masina interesanta dar desi in descriere scria ca are scaune cand am ajuns la fata locului am constatat ca  nu are, in rest ar corespunde cerintelor mele dar depinde cat costa sa montez scaunele incalzite . Am gasit un DIY aici pe forum si sunt o gramada de chestii care trebuie schimbate si de desfacut foarte multe la interior .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, m-am exprimat gresit, tot Navi e, doar ca nu ma asteptam nici eu sa mai fie monocrom la G6, la G5 mai mergea, de aceea suspectez ca a avut ceva mai nou dar e posibil sa ma insel eu. Poate e cineva pe aici care stie sigur daca G6 a avut RNS300.

Eu din ce imi aduc aminte G6 e din generatie cu Octavia2 Facelift si de atunci au fost introduse RCD/RNS 310, 510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor!

 

Ce parere aveti despre aceasta masina?

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C35931515.html

 

Sunt tentat sa merg sa o vad, in prima faza am facut o verificare a VIN-ului. Are doua intrari in service : una prin iunie 2009 , masina avea ~ 20000 km, alta prin sept 2010, masina avea ~53000 km. In momentul de fata, proprietarul sustine ca masina are 118.000 km.

 

Cum vi se pare? Merita vazuta? Pretul este ok?

 

Multumesc anticipat pentru pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita văzută........testata......motor fiabil cel de 1.9.....si la un pret ok de ce nu sa mergi mai departe sa o cumperi(parerea mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bbogdanmircea

Da, la Golf 5/6 variant sezutul banchetei are un fel de balama de sarma in forma de "u" sa zicem. Ca sa ridici sezutul, il prinzi in partea din fata, ridici si bancheta pleaca de la locul ei inspre inainte, si ajunge perpendiculara cu podeaua. Pe urma poti rabata spatarul si se creaza suprafata plana.

De asemenea, sezutul se poate scoate de tot, pentru ca sarma aia de balama e destul de flexibila si se poate dezagata din prinderile din caroserie(podea).

Si da, sezutul nu are protectie de tabla care sa acopere buretele, asa e la toate. Numai asa se pot reduce costuri de productie si povesti de marketing cu greutatea redusa pentru beneficiul consumului...cate putin de aici, cate putin de dincolo, in minus bine-nteles.

Modificat de LUFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor!

 

Ce parere aveti despre aceasta masina?

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C35931515.html

 

Sunt tentat sa merg sa o vad, in prima faza am facut o verificare a VIN-ului. Are doua intrari in service : una prin iunie 2009 , masina avea ~ 20000 km, alta prin sept 2010, masina avea ~53000 km. In momentul de fata, proprietarul sustine ca masina are 118.000 km.

 

Cum vi se pare? Merita vazuta? Pretul este ok?

 

Multumesc anticipat pentru pareri

 

Revin si va rog inca o data sa ma ajutati sa ma decid :) . Nu as vrea sa fac un drum degeaba pana la Iasi.

 

La prima vedere mi se par suspecte urmatoarele : in primii doi ani a facut 53000 km, ca apoi in urmatorii 4-5 ani sa faca 60.000 km. In afara de asta , sunt 2-3 intrari in lantul de service-uri autorizate, mi se par extrem de putine avand in vedere ca masina a fost cumparata de noua din Romania si a beneficiat de garantie cu conditia ca reviziile sa fie facute in service autorizat. Gresesc?

 

Nu am zis ca proprietarul minte, dar nici nu sunt convins..

 

LE : Nu caut neaparat o masina cu km putini, caut o masina de la prim proprietar intretinuta corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut cu masina in primele 6 luni de cand am luato (golf 5)cam 20.000 km.pana nu ajungi la fata locului nu sti ce este cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf5 a avut garantie 2 ani, dupa acei 2 ani putea sa o duca unde dorea el in afara service-urilor din reteaua VW. Du-te si vezi starea actuala a masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Într-adevăr, poza e de o calitate foarte slaba. Și mie mi se pare ca a doua cifra e 7. Mai bine contactezi persoana respectiva și ii ceri sa îți trimita poze la rezoluție completa. Dar știm cu toții cum sta treaba cu numărul ala...

Modificat de MihneaAG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai acum degeaba trimite acum, am impresia ca s-a dat de gol..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil. Greșeală nu e, pentru ca aia 118 000 de km mai apar și în descriere. Din poza se înțelege ceva de genul 174 453, sau ceva aproapiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi si vezi masina mai bine , ca asa din poze nu se intelege nimic referitor la km. O duci si o verifici intr-o reprezentanta , cat a fost in garantie trebuie sa ii fi facut reviziile acolo (ca e de noua din Romania). Vezi intervalul intre revizii (cati km a facut intre ele). Eu zic ca trebuie sa aiba minim 4 revizii la reprezentanta. Apoi cu o diagnoza vezi imediat care e treaba.

Conteaza mult si cum a fost intretinuta masina pe langa numarul de km. Vezi si celelante topic-uri referitor la achizitia de masini SH. Bafta! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din 2008, cum sa aiba minim 4 revizii? Daca nu au intervenit km, a intervenit anul. Trebuie sa aibe minim 6 revizii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ai inteles exact ce am scris.  Trebuie sa aiba minim 4 revizii in perioada de garantie "la reprezentanta" unde i s-au inregistrat km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tot nu 'face sens' pentru ca garantia la masini in 2008 era de 2 ani, nu de 4. Nu poti sti sigur ca masina aia a facut 60.000 de km in primii 2 ani pentru a justifica minim 4 revizii.

Omul nu pare samsar, are 2 anunturi si sunt amandoua pentru aceasta masina.

O verificare pe VIN poate elucida treaba.

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Ok , ai dreptate la partea cu garantia pentru 2 ani. Nu am luat in calcul perioada respectiva (2008).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!