Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

@ VALI : daca mi se pare ceva dubios, masina sau proprietar, ii zic pas.

Imi pare rau, cum zicea si un alt coleg intr-un alt topic, se pare ca unii oameni nu stiu/nu vor sa-si vanda masina

 

Prefer sa filtrez lista de masini cat pot de mult, sa exclud din start ce mi se pare dubios pentru a nu-mi bate joc de timpul/banii mei.

 

Va rog frumos, orice sfat si orice anunt cu masini (Vw golf V, vw jetta, skoda octavia 2 - 1.9 TDI) este bine venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-as vinde-o pe a mea dar nu-s hotarat inca:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

    Am de gand sa imi  schimb masina,detin un polo 9n din 2002. As vrea sa achizitionez un golf 5 sau 6 dar deocamdata am doar 6000 E cash.
Am gasit un mk5 din 2008 cu 80.000 km (spune el) 1.9 tdi 105CP , si cat de cat dotat cu piele,maxidot,climatronic dublu,tempomat,incalzire si masaj scaune,aer pasageri spate etc. Omu cerea 6.500 pe ea si discutand la telefon a lasat-o la 6000 jante pe 15 si cauciucuri de iarna sau la 6200 si mai da jante+cauciucuri cu 225-45-17. Masina este la Valcea eu locuiesc in Bucuresti.  Ce parere aveti?
  Merg rar cu masina,sa zicem ca fac vreo 5-7 mii pe an. Am citit ca la asemenea regim de mers se recomanda benzina dar nu am gasit nimic TSI in banutii mei. Am citit ca pe golf 6 motorul de 1.6 tdi 105 CP ar avea ceva probleme nu stiu sigur daca are filtru de particule,am inteles ca ar face probleme si acela. Nu ma pricep foarte mult la partea de mecanica de aceea va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva sfaturi.Stima
   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Vezi ca omul acela este samsar, am vazut si eu anuntul. Masina este prea ieftina pentru dotarile/anul/km pe care le are.

A facut si poze langa Weltauto :)

 

Cauta alta, este teapa

 

LE: Cauta pe google nr de tel si o sa vezi cate masini a mai avut

Modificat de DivinE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DivinE multumesc frumos pentru raspuns.Asa este am mai gasit masini de la aceasta persoana. A zis tata om batran... dupa convorbirea telefonica cu omul ca nu ii prea inspira incredere. Eu doar la faza cu km ... eram sigur ca sunt manariti dar vroiam sa ii fac test.

Modificat de roberto9n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare as dori sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi daca se poate.

     Am in vizor aceste 3 masini     http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C36563882.html                        


http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C35776426.html
 



http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C36541495.html



  Nu ma pricep deloc in achizitionarea unei masini daia si cer ajutorul. Mi se par putin.... ieftine pentru echiparile care le au, am gasit cam cu aceleasi dotari doar ca hatchback  si in jur de 9000 E . Banii care ii am acum sunt 6000E cash insa mai pot face rost,am zis ca sa iau golf 6 fiind mai noua ca si an,in banii mei as fi putut lua golf 5  2007-2008 dar mi se pare veche. Acum va intreb merita totusi sa iau si un 5 ?
Eu venind de pe polo si 5 si 6 sunt lapte si miere dar zic ca daca tot dau un ban sa iau ceva mai nou, cine stie cand o sa o mai schimb si pe aceasta care o sa o cumpar. Sa tot discutat aici despre cumpararea golfului 5 sau 6 dar doresc niste sfaturi in cazul meu. Cum am mai spus si intr-un topic anterior nu merg mai mult de 5-7 mii pe an asa ca as fii optat pentru benzina dar tatal meu vrea motorina si nici nu am gasit ceva tsi la banii mei. Nu stiu cat de bine ar trage un motor pe benzina normal (adica nu tsi). Tata o sa mearga cu ea doar ocazional el avand masina de servici zi de zi deci masina o sa fie mai mult la mine. Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) samsar

2) samsar

3) samsar

 

Sfatul meu (de care, cel mai probabil, oricum n-o sa tii cont) e sa cauti un Golf 5 de la PROPRIETAR. Adica, nu "recent adusa".

Cu istoric in Romania, la care sa vezi facturi de revizii in service Porsche Romania completate pe numele celui care e trecut si in talon. Lasa Golfurile 6 si ia-ti un Golf 5 bine intretinut. Daca nu te grabesti, o sa gasesti masina de care ai nevoie.

 

Astea-s marea majoritate (nu zic "toate", ca nu vreau sa cad in pacat) cu kilometrii dati inapoi, unele poate au avut si o dauna mai mica sau mai mare, pur si simplu n-au cum sa fie vandute la banii aia. Uite, ca sa intelegi mai bine: masina din cel de-al treilea link o gasesti in Germania la urmatorii bani: 8.000, 8.670 (fara navi si panoramic), 11.490. Cam astea-s preturile. Negociat, poti zice ca ai noroc daca scoti o asemenea masina cu km. reali, servisata la VW si cu istoric OK pe la 9.500. In Germania.

 

Daca jegosul ala o ofera la 7.500, intreaba-te la cat a luat-o el, ca sa merite adusul in tara (cam 500 Euro) plus "efortul lui" (inca 500 minim). Treaba ta, is banii tai si faci ce vrei cu ei, insa eu as lua ceva fix de 6.000 cat ai, si restul, eventual, i-as tine pentru un chip-tuning decent sau reparatii. Decat sa te intinzi la 7.500 si sa strangi din dinti in speranta ca nu o sa se strice nimic, dupa care iar alti bani, alta distractie, mai bine esti putin precaut.

 

Dar dupa cum ziceam, cel mai probabil nu o sa faci asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, dintre toate doar prima cam pare a fi ce spune ca e. Cu rezerva ca, la fel ca la ultima navigatia nu e 'mare' e RNS 315, sper sa nu ma insel. A doua nu e Highline, G6 ca si G5 si G7 acum, are standard, de la Comfortline in sus proiectoare, a doua nu are. A doua nu are cum sa aiba 110 CP, pe 1,6 TDI s-a pus motor de 110 doar pe modelul Euro 6 si pe cel BlueMotion, nu BlueMotion Tehnology. Asta despre dotari. Despre km reali, accidente, acte etc vezi la fata locului. In locul tau m-as uita la prima, e configuratie HL (cu multe dotari standard) si omu' spune ce e masina, nu povesti. Bine, asta nu trebuie sa fie o regula de ales, dar e un filtru de selectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sunt mai ieftine decat masinile din Germania, adica de unde sunt aduse, cu sute bune de EURO...adauga profitul vanzatorului, cat vrei tu, plus drumul dus intors aprox 500 E, scade rezultatul din pretul de vanzare al masinii din anunt si rezulta un pret aproximativ de achizitie al masini din Germania...intra pe ce site de vanzari masini in Germania vrei tu si compara masinile la pretul gasit de tine, de fapt undeva in jurul a 6000 E...sunt tare curios cate Golfuri 5 sau de fapt 6, din 2010, diesel, km decent, dotate cu navigatie, alcantara, comenzi pe volan, climatronic, trapa, pachete crom sau alte asemenea, modele HL vei gasi...poate postezi rezultatul...Dupa mine la 6000 E cat ai acum nu exista masina SH din 2010-2011, diesel, fara sa nu necesite anumite investitii,anumite compromisuri sau mai direct sa nu fie o "teapa" mai mare sau mai mica. In RO probabilitatea de "teapa" este imensa, cel putin in DE mai ai o sansa sa le gasesti in regula insa in nici un caz in pretul/dotarile masinilor din anunturile postate de tine...ca o concluzie, macar daca tot te duci la cumparat masini aduse de samsari macar nu merge singur si nu cumpara fara verificare temeinica a masinii.

Modificat de sorindf2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult tuturor pentru sfaturile  primite pana acum.
@B_o_g_d_a_n : desigur ca tin cont de orice sfat,doar d-aia am apelat la voi.
  
  Ce sa zic,o sa astept pana gasesc una care sa aiba un singur proprietar, cumparata de la reprezentanta, exact cum ati spus si voi. M-am lamurit masina dotata si an cat mai recent la banii mei,nu prea se poate. Sper sa gasesc un mk5 cu dotarile care am eu nevoie si sa fie si bun. Stima

Modificat de roberto9n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6000e sunt putini bani pentru un G5 ok din 2007-2008 cu istorie si dotari-recent am achizitionat una si stiu cum stau lucrurile .La banii astia se gaseste in DE nu gata inmatriculata in RO.Am cautat ceva timp in Ro maxim doi proprietari,istorie clara,fara elemente revopsite,dotari minim CL si am sfarsit prin a merge in DE sa cumpar masina.Nu zic,sunt si in Ro masini bune-eu am vandut fostele masini  fara probleme,intretinute bine dar cine le are ori nu vinde ori cere un pret aberant,sunt foarte rare ocaziile.De obicei masinile bune si in pret ok pleaca repede,nu stau mai mult de cateva ore pe net (ultima am vandut-o in 2 ore  :) ).

Atentie cu G5-ul,are multe puncte slabe(spre deosebire de G4,eu fac comparatie cu fosta masina)insa este alta tehnologie,e confortabila ,mai usor de condus,sta mult mai bine pe sosea....daca zici ca nu te pricepi ieal ar fi sa faci vizionarile insotit de cineva care cunoaste ,care are eventual tester-eu am testat masina nou cumparata in parc,am intrebat daca se poate iar neamtul nu a avut nimic de obiectat-poate pentru ca nu avea nimic de ascuns,totul era ok...Sunt vanzatori de masini in Ro care nu accepta testerul sau accepta test doar la reprezentanta,in felul asta o parte din clienti uita de testare sau nu mai cheltuie 150-200ron si asa ligheanul se vinde.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamneeee…daca 6000€ sunt putini bani pt un golf 5 banal de 8 ani…inseamna ca voi ori ii castigati in 2-3 luni ori e schimbata piata la noi strict pt golf5…cat ar trebui sa coste ?.7-8000 asa ar fi ok ? Nu de alta dar la banii aia gasesti masini 2010-2011 cu dotari similare ; poate merita banii astia daca se repara singura dupa un anumit nr de km…e la informatie pe topicul asta cat pt 10 ani de acum inainte si mereu si mereu se vorbesc aceleasi lucruri…masini prea ieftine pt ca in Germania sunt mai scumpe, km prea putini, etc ; nu stiu ce tot comparati atat piata de la noi cu cea din Germania…cumva voi aveti salariu mediu comparativ cu al nemtilor? De ce nu comparati si cu franta / italia unde gasiti masini la 3-4000€ ? A da, aia nu au grija de masini…numai imbarligai oameni buni lumea sa dea o caruta de bani pe o masina aparuta acum 11-12 ani…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu esti de parere ca in DE masinile sunt mai scumpe doar datorita faptului ca ei au alt nivel de trai atunci discutiile nu isi au rostul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6000e sunt putini bani pentru un G5 ok din 2007-2008 cu istorie si dotari-recent am achizitionat una si stiu cum stau lucrurile .La banii astia se gaseste in DE nu gata inmatriculata in RO.Am cautat ceva timp in Ro maxim doi proprietari,istorie clara,fara elemente revopsite,dotari minim CL si am sfarsit prin a merge in DE sa cumpar masina.Nu zic,sunt si in Ro masini bune-eu am vandut fostele masini  fara probleme,intretinute bine dar cine le are ori nu vinde ori cere un pret aberant,sunt foarte rare ocaziile.De obicei masinile bune si in pret ok pleaca repede,nu stau mai mult de cateva ore pe net (ultima am vandut-o in 2 ore  :) ).

Atentie cu G5-ul,are multe puncte slabe(spre deosebire de G4,eu fac comparatie cu fosta masina)insa este alta tehnologie,e confortabila ,mai usor de condus,sta mult mai bine pe sosea....daca zici ca nu te pricepi ieal ar fi sa faci vizionarile insotit de cineva care cunoaste ,care are eventual tester-eu am testat masina nou cumparata in parc,am intrebat daca se poate iar neamtul nu a avut nimic de obiectat-poate pentru ca nu avea nimic de ascuns,totul era ok...Sunt vanzatori de masini in Ro care nu accepta testerul sau accepta test doar la reprezentanta,in felul asta o parte din clienti uita de testare sau nu mai cheltuie 150-200ron si asa ligheanul se vinde.

 

Nu sunt de acord cu tine, eu nu as da mai mult de 6000 E pe un Golf 5. Stiu, cei care l-au cumparat de nou, vin cu texte "masina asta a costat 20.000, nu o pot da sub 7000-8000" . Au tupeu, au dat o carca de bani pe ele si nu au o amarata de carte service, nici macar chitante/facturi care sa dovedeasca intretinerea acelei masini.

 

Am verificat recent o Jetta din 2008 si avea 2 intrari in service , una la 20.000, alta la 40.000 in conditiile in care proprietarul sustine "Am dus o doar la service autorizat: dealer autorizat skoda din militari, Avia Motors si service Tiriac Auto undeva pe bdul expozitiei. Banuiesc ca ar trebui sa aiba baze de date comune."

 

Piata e plina de masini samsarite si de proprietari neseriosi. Cel mai bun sfat : cumparati de la cunoscuti, daca aveti posibilitatea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ vali zak : nu stiu daca 6000E sunt putini dar astia sunt banii care ii am. Nu am pe nimeni care sa cunoasca la masini sau sa aiba tester. 
  Cum zice si bgd_b92 este o suma de banii pentru unii mare pentru altii sunt putini,fiecare dupa posibilati, astia am reusit sa ii strang. Si eu m-am gandit la inceput ca piata nemtilor este asa deoarece au alt nivel de trai, dar de unde aduc samsarii masinile ca sa le poata da mai ieftin decat acolo. Singuru lucru este ca sunt poate incendiate, super lovite sau cine stie ce, luate pe la 3-4 mii facute si vandute alta idee nu am.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eo neantelegere,6000 sunt bani multi pentru majoritatea dintre noi insa daca vrei G5 dotat,cinstit si din 2007-2008 te vei incadra greu,asta am vrut sa spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca o masina cand o cumperi din ro, trebuie cautata pana in panzele albe, pana la cele mai mici detalii.

 

eu de ex am luat o masina din fr, jetta tdi din 2007 direct de la reprezentanta vw si am dat 4250. (istoric complet si revizii facute doar la vw).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: @DivinE - si am facut 2 revizii la Avia in militari si nu apar pe istoric. Au o problema aia acolo, cine ti-a zis ca a facut revizia acolo si nu apare pe istoric nu te-a mintit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un lucru nu il inteleg, pentru ca ma tot uit pe site-urile de anunturi si de pe la noi si de prin Germanica. Si nu atat ca nu inteleg, ci mai mult ma minunez la preturile uriase pe care inca le au Golf-urile 6, tinand cont ca deja de prin 2009 a intrat face-li....pardon modelul pe piata. Ma uit la Golf-uri 6 din 2009 sau 2010, deci masini de 5-6 ani vechime, si au preturi mult mai mari fata de Golf-urile 5 de acum cativa ani in urma, cand exista tot aceasta discrepanta de 5-6 ani vechime. Si ma raportez si la mine, cand in 2012 am luat Golf-ul personal care este din 2008, deci masina de 4 ani. Pai sa iau acuma un Golf 6, tot de 4 ani vechime, pai nu mi-ar conveni.

Cat priveste colegul de mai sus care are dubii in a lua un Golf 5 sau 6. Mai ales ca postase el niste linkuri de pe autovit cu 3 modele de Variant 6, eu iti recomand ca de banii pe care ii ai, daca vrei break, sa iti iei un Golf 5 din 2008-2009. E mai ieftin ca un 6, si chiar e fix aceeasi masina, cu un usor facelift la partea din fata si la bord. Nici macar nu s-au obosit sa recurga la un facelift mai substantial ca in cazul versiuni hatchback.

Si nu zic asta pentru ca am eu Golf 5 Variant. Ci pentru simplul fapt ca mie mi se par scumpe 6-urile la ce pot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutam de aceleasi motorizari, dotari, echipari in comparatie? Ca sa poate sa fie un G5 1.9TDI cu G6 2.0TDI. Pe Golf 6 au aparut CR-urile si se laudau la acea vrepe ca pe tot ce poti pune mana este nou (caroserie, interior). Plus un nivel de izolare fonica mult imbunatatit si un interior mai calitativ. Pe asta s-a bazat marketing-ul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În videoclip sunt menționate niște aspecte peste care poți trece liniștit când când iei în calcul diferența de preț. Pentru 2-3 dB în plus în interior nu a crăpat nimeni. Iar restul argumentelor nu justifica diferenta de bani. Cu banii care îți rămân după ce iei un G5 poți aduce multe alte îmbunătătiri. E strict părerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil intre un Golf 5 si 6 hatch sunt diferente mai mult sau mai putin notabile. Parte din ele prezentate in filmuletul de mai sus. Insa cand vine vorba de versiunea variant, lucrurile se schimba. Adica in afara de oglinzile alea mai aerodinamice si probabil acel parbriz ce reduce zgomotul + fata de Golf 6, vorbim de fix aceeasi masina cu generatia a 5-a. Si pana la urma poate e de inteles. Golf-ul 5 break a fost adus pe piata in 2007 si tinut pana in 2009, fiind continuata aceeasi masina cu un extrem de mic facelift pentru a-l duce pana la finalul generatiei Golf 6 cu totul. Pentru ca deja de la Golf 7, nu au mai decalat asa mult versiunile de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateva explicatii pentru care masinile din ro sunt mai ieftine decat in de:

 

- samsarii iau masinile la pret fara tva!

- cred ca multi faceti comparatii de pret intre masini cu 120.000 in de si masini cu 120.000 aici. nu e corect. faceti intre masini cu 120.000 aici si 200.000 acolo. pt ca nu aduce niciun samsar masina de 120.000 ca stie ca da foarte mult pe ea si ar sta cu ea o gramada de timp sa o vanda.

 

pana la urma nici masinile date km inapoi aduse de samsari nu sunt ultimele cazane sau daune totale. e un compromis pe care automat trebuie sa il faci cand dai pe o masina cu 2000 sa zic sub pretul pietei. iei o masina cu km mai multi. vorbind de masini sh cu o vechime apreciabila nu e niciodata o regula ca masina aia de 120.000 si 8000euro sa nu se strice deloc iar cea de 6000 si 240.000 sa se strice in draci. noroc noroc si iar noroc. cum iti e norocul.

 

sunt masini pt toata lumea, important este sa fii realist nu sa te minti ca vai ce super afacere am facut eu ca am luat masina de 8 ani recent adusa si are doar 120.000 si am luat-o si la cel mai mic pret de pe autovit :)).

 

sa spunem mersi ca acum macar se poate verifica destul de usor la reprezentanta istoricul de service. ehe acum 10 ani cati isi luau "teapa" cu masini cu 250-300,000km reali, masini care aratau si mergeau foarte bine si inca au mai mers ani buni si inca merg. cum veneau ele passaturile b5.5 pe la 80-120.000 toate :)).

in afara de cazul in care iei o masina de 1-2-3 ani vechime unde deja ai alte pretentii privind kilometrajul, in rest sa mearga masina bine, sa fi fost bine intretinuta, sa nu fi fost lovita, vopseaua sa arate ok, eventual o verifici sa nu aiba vreo 300-400.000 si aia e.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1

 

Pe langa ca samsari de aici le iau si fara TVA, le iau si mai ieftin decat persoanele fizice care s-ar duce dupa ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu cele spuse de bossake,ai nevoie si de noroc cand cumperi o masina:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!