Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

Daca iei 1,6tdi,  2.0tdi 110cp sau 1.2si cu discuri de 280mm nu mai vrei sa etalezi discul cu jante 17", nu mai zic de 18". Aceeasi poveste si cu etrierii.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o combini cu niste jante frumoase si niste oglinzi colantate negru lucios…eu zic ca arata foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albul cred ca ar fi culoarea mea preferata pe masinile preferate de mine A4-A6,golf 5-6,seria 3-5.Ar fi preferata deoarece poti sa te joci atat de mult cu culoarea asta,sa pui un negru pe undeva,mai ales daca are si trapa neagra e criminala,mie asa mi se pare:D,niste triple fumurii,cu geamuri negre,e perfecta.Dar cum a zis si ego...nu te iei dupa culoare cand iei masina...doar daca ai noroc sa fie si alba pe cea care o vrei:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu un istoric pe baza codului VIN? Am nevoie urgenta. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este masina mea, nicio reprezentanta nu-ti va spune istoricul altei masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mergi cu proprietarul la reprezentanta si vedeti impreuna care este istoricul

Modificat de Bogdan20cj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iau otrava pe cele afirmate doar cred ca poate contra unei sume si fara a fi proprietarul prezent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si cum spui tu, dar trebuie sa cunosti pe cineva acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

In jurul sumei de aproximativ 10000 de euro, este realist sa caut un G6 fie 1.4 tsi 160cp cu DSG fie un 2.0 tdi 140cp  cu DSG? Dotarile sa fie de bun simt si bineinteles verificat istoricul service si dusa in reprezentanta pentru verificari amanuntite.

Modificat de Grofu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

edit post anterior : doar --> dar

Bogdan20cj  da, asa este, eu am primit informatia si fara a plati insa pentru altii ar fi fost undeva la ~ 100 RON  :)

@ Grofu eu zic ca da, vei gasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o foarte mare atentie pe 1.4 160 plus dsg7. Ambele au avut probleme si intretinerea trebuia sa fie fara cusur. Atentie daca s-a lasat cu motor schimbat cu precadere in anii 2009/10.

Daca s-a schimbat la cutie mechatronicul, ambreiajele. E o cutie pe care nu as lua-o SH.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi 1.4 tsi + DSG parea compromisul perfect, se pare ca ambreiajele uscate sunt un mare fiasco si riscul de a intampina probleme e foarte mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate citisem, dsg7 s-a pus doar pe motorizari cu putere mica, fen tdi 1.6 si tsi 1.2, iar pe cele mai puternice, tdi 2.0 si tsi 1.4+, clasicul dsg6 xin baie de ulei. Si motivul cica ar fi fost ca noua gen de dsg7, cu ambreiaj uscat, nu ar rezista la cuplu mare. Nu este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia dsg7 rezista la un maxim 250nm.

1.4 tsi 160 pe g6 are 240nm si dsg7.

Este cel mai puternic motor pe g6 cu dsg7. Pe g5 motorul tsi de 170 are dsg6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teapa care este ? Ca o avea +10/20.000 km ? Sau ai trimis bani si nu i-ai mai vazut inapoi? Cu ce sa te ajute altii ? Cum trimiteti bani asa aiurea? S-au terminat masinile…? Spune intreaga poveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-ai dat un avans ca sa ți-o aducă sau cum te-a convins? Kilometri multi nu are cum sa aibă peste ce are acum afișat dar probabil ii stăteau pe retina mai mult de 150.000 km.

Modificat de Grofu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am sa fac un topic si-am sa descriu cum mi-am luat teapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar sa stim si noi de ce. Nu aveai de ce sa faci alt topic din moment ce tine de sfaturi de achizitie Golf 5,6 pentru toti.

Eu nu inteleg pt ca ziceai de un 2.0TDI, iar masina din anunt este 1.6TDI. 

Este samsar omul are cateva masini aduse. Dupa numere se incadreaza in "recent adusa". Asta cu dat avans la o terta persoana care nu e nici din localitate e un mare risc.

Daca vreau sa-mi dau masina cu 10.500euro in starea ei actuala nu-mi da nimeni banii pt ca se arunca la sub 10k tdi :)). Mai ales ca asta e si rulata in Ro si sunt ultimele harburi masinile care au fost plimbate prin tara. Primul proprietar rulata in Ro? Clar mai bine peste 100k recent adusa din Germania, nr de proprietari nefiind relevant doar a fost rulata in Germania.

Nu e vorba de cazul de fata, insa este un trend pentru ca o foarte mare majoritate cauta neaparat sa nu fie rulate la noi. Daca oricum se face verificare tehnica inainte de cumparare ce mai conteaza? De ce riscul de a lua de la un samsar si nu de la proprietar, chiar daca e al treilea?

Mers direct la sursa si luat fara intermediari este alta discutie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, mie mi se pare ca da. :sly:

In primul rand distanta dintre capota si farul din stanga (cel de pe partea soferului) este mai mare decat in partea dreapta. Plus ca deasupra emblemei VW din fata se vede ca nu este aliniata corect capota. Asta asa, la o prima vizualizare. :D

Sper sa nu gresesc, dar eu asa vad... :icon_thumleft:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand e una din masinile "recent aduse" la noi. Adica sigur nu discuti cu primul proprietar cum scrie acolo ci posibil samsarul care a adus masina.
Incalzire auxiliara? Complet fals. 

Tapiserie piele? Alcantara pe centru, stofa in rest. Este standard pe HL.

Geamuri electrice doar fata.

 

Carlig de remorcare? Asta e un semnal de alarma daca a si tractat ceva masina aceea. Uzura mai mare in special pe DSG7.

Am observat ca olandezii sunt fani in privinta mersului cu rulota.

 

L.E.: Am citit dotarile vehicului inainte de descriere. Acolo vad ca nu se mai regaseste incalzirea auxiliara.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!