Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

Din cate eu stiu da. Cele fabricate in 2011 si 2012 au niste probleme rezolvate. Nu stiu ce pret vrei sa dai pe el si cat de incredere este autohaus-ul.

Eu l-am cumparat de pe www.autohus.de. Au preturile mai mari insa poti sa le folosesti ca si referinta. Al meu are 100k si cand m-am dus la reprezentanta(in RO) totul era exact asa cum era si in cartea tehnica.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am nevoie de indrumare, acum cand atentia imi e atrasa de cele 2 anunturi de mai jos, inclin putin spre MK 6:

 

http://olx.ro/oferta/vand-vw-golf-v-ID2ZCXW.html#620c58f0a3 - Golf 5

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C35929202.html - Golf 6

 

Pe care l-ati alege?

 

Am seria de sasiu de la ambele, exista vreun coleg care ma poate ajuta cu verificarea istoricului?  multumiri+beers will follow :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici unul din aia 2 nu este prim proprietar, si cu asta sper ca am zis destul.

 

N-am gasit nimic tentant pe tot autovit-ul, benzina intre 7000-7800 euro, si sa fie prim proprietar. 

 

E golful asta amarat, dar ii cam lipsesc dotarile: http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C35305670.html

 

Mai arunci cate un ochi aici pe forum, ca sunt cativa care isi vand masinile golf/seat benzina, si poate te intelegi cu ei, astfel ai topic-uri intregi unde isi prezinta starea masinii de la 0km la zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat de curand un Golf 6, productie 29.03.2010, prima inmatriculare 03.04.2010.

Caracteristici: 1.4 TSI, cutie manuala 6 trepte inainte, EURO 5, 122 CP, 4*geamuri electrice, oglinzi electrice incalzite, incalzire in scaune, dublu climatronic, asistent parcare (are senzori fata , spate, lateral), pachet de iarna (include stergatoare pe faruri si alte chestii care tin de deplasarea pe timp de iarna), jante de aliaj, pachetul de siguranta + (are ceva airbag-uri in plus, in spate inclusiv) ,am primit si jante cu cauciucuri de iarna (nu de aliaj), aprox 73000 de km reali. Revizie facuta la aprox 72000.

Am platit la taxa eco undeva la 100 E.

* Nu are navigatie, dar am primit un GPS

* Are si alte chestii care nu imi vin fix acum in minte

 

Masina am luat-o de la cineva din Germania, coleg cu care am lucrat la o firma anterioara (Eu lucrez in IT si am avut ocazia sa interactionez cu multa lume din DE).

Am primit carte de service, cu toate operatiunile la zi.

Acesta a acceptat orice fel de test la masina, inclusiv mi-a lasat-o sa o testez timp de o saptamana cat am stat in Germania, plus ca am mers cu ea pana in Romania (pe roti) avand timp sa imi dau seama cum se comporta.

 

Masina a avut perioade lungi de timp in care nu s-a mers cu ea.

O am de aproximativ 3 luni de zile si am mers aproximativ 4000 de km cu ea, pot sa spun ca se comporta foarte bine.

 

Pretul de achizitie a fost de 8800 E. Posibil sa fi gasit si in tara la un pret mai bun insa imi este cam frica sa achizitionez de pe autovit.

Desigur in plus se adauga si numerele de DE, rovinietele pe Austria si Ungaria, benzina, ITP si alte chestii marunte.

 

Defecte avute: 3 puncte micute albe pe capota, o zgarietura de aprox 3 cm pe bara din spate, geamul de protectie de la un proiector putin croit.

 

Nu sunt un priceput al masinilor insa parerile in randul cunoscutilor sunt impartite, multi sustinand ca am dat foarte mult, cineva sustinand ca as fi gasit la 6-7000 E acelasi model.

 

Este ok pretul sau am luat teapa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, imi pare pretul corect, poate chiar putin ieftina; de noua, masina a fost undeva la 16,5K €..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca deja ai cumparat-o ce mai conteaza? Vezi ca nu are stergatoare la far....eventual spalatoare far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce prieteni ai tu ( dar pot sa-mi dau seama dupa modul in care au pus problema pretului) insa daca ei gasesc un G6 1.4 TSI sub 7000 euro fara sa necesite o investitie mai mare de 1000€ la momentul achizitiei sunt cei mai cei…lumea are obiceiul sa vorbeasca mult si prost…si sa se dea ei rotunzi ce si-ar lua de banii aia dar ei n-au una de 50 lei in buzunar…in autovit ( targ ) gasesti doar toroape manarite ; sa o stapanesti sanatos ! Si lasa-i pe ei sa-si ia golf 6 la 6000 euro…la banii aia abea gasesti golf 5 / leon 1p 1.4 tsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bgd_b92 cred ca a rezumat perfect exact ceea ce ti-am spus si eu in, daca as gasi masina ca a ta probabil as lua-o pe loc ...

Si eu am prieteni care imi spun ca ... "Domne, cu 7500 eu imi iau Passat din Germania full options etc ..." .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw-golf-neuss/205283823.html?lang=de&utm_source=DirectMail&utm_medium=textlink&utm_campaign=Recommend_DES

 

Salutare, niste pareri asa din poze macar ?

 

Am si VIN-ul are cineva posibilit sa-l decodeze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Revin si eu cu un update. Dupa indelungi cautari, analize si tentative, am fost hotarat in sfarsit sa achizitionez un g5 1.9 tdi.

Numai ca socoteala de acasa... Am vazut-o, frumoasa, curata, destule dotari, ma incadram in buget. Motorul torcea frumos, insa avea un zgomot ciudat la acceleratie care m-a descurajat. Vanzatorul nu era prea incantat de ideea unui tester si am renuntat.

Ei bine, de la g5 tdi am ajuns la vorba unui coleg de mai sus si am plecat cu un g4 2004 bine dotat... 1.6 benzina! A fost dragoste la prima vedere si argumentele au fost destule in favoarea ei. Au ramas si ceva banuti de pus la punct, plimbari etc.

O sa revin si cu o prezentare la sectiunea corespunzatoare, eventual niste poze.

Mult succes tuturor!

In alta ordine de idei, multumesc tuturor pentru sfaturi si postarile anterioare care au contribuit la o analiza cat mai atenta a optiunilor de achizitie.

Modificat de radone0211
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare cam fugarit/murdar

Este cam sarac in dotari.

 

Cum iti dai seama ca este fugarit ? Murdar...nush ce sa zic..eu am spalat masina duminica si merg foarte ingrijit in ea...si tot s-a murdarit interiorul ( pedalier / prag / covorase / etc ), de exterior nu are rost sa vorbesc..

Dotarile cred ca le-a observat si el..saracacios..n-as putea spune ; poate unde s-au invatat romanii doar cu "full option / rulat in germania / 100.000 km in 10 ani / impecabil / carte servis "; 

Liniile caroseriei arata bine..nu prea poti sa-ti dai seama de multe in poze..rotile sunt oribile..culoarea presupun ca stii ca este pretentioasa, mai ales in tara noastra ; cere multe detalii telefonic ; vezi ca este un topic pe forumul asta cu "decodare VIN code "parca..posteaza acolo.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zi si tu ce dotari optionale are masina aia? Senzori parcare fata spate si spalatoare faruri.

In rest totul vine din fabrica

Vezi ca e expirata faza cu ce vor romanii.

Grow up.

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e expirata, romanul mereu a vrut ceva dotat, la km putini rulati exclusiv inafara tarii si se arunca la cele mai ieftine exemple, fiind orbiti de cele enumerate mai sus. Nu ma refer la acest caz, ci in general. Limbajul samsarilor si practicile lor reflecta perfect ce vor romanii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi la banii aia m-as feri de 1.2 Tsi cu distributie pe lant (ca presupun ca ala e motorul ). 

Ciudat mi se pare ca un privat sa isi dea jos numerele cand isi face poze la masina pentru vanzare. 

Singurul lucru care te poate atrage la masina aia sunt Km relativ putini , desi la 90.000km sa aiba 2 proprietari iar nu mi se pare ok :) 

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci baieti de sfaturi si consideratii. Eu sunt in Germania lucrez in zona si azi am fost sa vad masina. Mie mi-a lasat o impresie buna proprietarul, a adus teancul de acte ale masinii, toate reviziile adica 2 facute la aceeasi reprezentanta, mi-a zis ca si-a luat o masina mai mare si nu mai are nevoie de asta ...

Acum despre masina, intr-adevar cu numerele date jos ptr ca n-o foloseste pana o vinde, in rest nu era zgariata busita la exterior iar urmele ce se vedeau pe scaune nu erau prezente chiar masina foarte curata si ingrijita la interior.

In rest mai mult m-am uitat la motor, nu mi s-a parut sa aud ceva in plus fata de zgomotul de masina de cusut specific acestui motor.

Din pacate ptr ca n-avea numere n-am putut s-o conduc.

Nah poate in cazul rau a fost totul pregatit, dar nu cred omul mi se parea cinstit si se vede si din anunt si poze ca nu are nici o treaba cu vanzarea de masini.

Referitor la dotari, fiecare cu parerea lui, ptr mine astea de pe masina asta sunt tot ce am nevoie strict, tot ce este in plus e bonus dar fara scaune incalzite, climatronic am zis ca nu iau masina nush ce ar fi putut avea in plus asa extraordinar comenzi pe volan poate...in fine daca puteam sa merg cu ea sa vad cum trage acest 1.2 poate m-ar fi convins asa i-am zis ca ma mai uit si la alte masini si il sun daca ma hotarasc. Caut de vreo luna Golf 6 sau ceva asemanator in zona si crede-ma asta e cea mai buna masina gasita pana acum la un pret corect .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii cam expira revizia (HU 6/2015) curand, daca tot iti place masina, intreaba proprietarul daca este de acord sa o inoiasca inainte de cumparare si daca totul este in ordine, o platesti tu...nu de alta, dar sa nu ai surprize ulterioare cu TÜV-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Georgyk : eu zic ca are mai mult decat strictul necesar ; se pot pune retrofituri destul de usor in ziua de azi ; important este ca masina sa fie in stare foarte buna si sa nu necesite investitii majore ; un volan cu comenzi, un set de roti frumoase, le faci duapaia ; inca sunt curios cum ti-ai dat seama ca masina pare alergata...curge transpiratia de pe ea, sau ? nu cred ca eu ar trebui sa ma "grow up "..pt ca nu prea obisnuiesc sa vorbesc aiurea si nici sa caut masini la ocazie speciala rulate in tari de vis ; 

 

bbogdanmircea : este foarte important sa nu ai incredere in nimeni...crede-ma pe cuvant ; pe tine te intereseaza masina, lasa vanzatorul..si pe langa asta, este posibil ca masina sa aiba probleme tehnice pe care sa le detectezi in mers ( gen huruit la cutie / ambreiaj / probleme directie / suspensie / etc etc ) si el sa faca pe prostul sau nici sa nu stie sau sa nu-l deranjeze...cum a zis si colegul mai sus, daca iti place si crezi ca e pt tine, ai grija sa o testezi in mers inainte sa dai banu. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bbogdanmircea mergi la o reprezentanta VW sa-ti dea una identica pentru probe, apoi stii daca motorul de 1,2 e pentru tine sau nu, plus ca apoi ai cu ce compara alte masini.

Cand mergi la proprietar acasa cere-i un act de identitate si compara cu ce-i scris in brief. Asa iti faci o impresie si despre vanzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi, aveam si eu mai multe sperante la un test-drive asa cand am vazut ca masina n-are numere si nu pot sa ies cu ea pe ceva drum iti dai seama ca e cam nasol sa dai bani munciti din greu oricat de serios ar parea vanzatorul.

Greu cu cumparatul masinilor sh chiar si in Germania credeam ca e mai sigur ca in ro dar pana la urma tot e loterie, poate cei care au mai cumparat masini au mai multa experienta dar ptr mine tot riscant mi se pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta atunci una de la reprezentanta cu garantie macar 6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-am dat un sfat bun, din pacate vad ca-l ignori ...ce volane frumoase si alte aiureli poti dota o masina dupa ce o cumperi nu cred ca pot conta atunci cand cumperi o masina, mai ales cand spui ca muncesti banii din greu.

1. TÜV in Germania costa vreo 50-60 E, un privat care se respecta si care are masina in ordine, adica...stie ce vinde,  face acesta verificare pe banii lui si vinde masina cu TÜV nou si nu cand TÜV mai are 2-3 luni si el stie ca nu o sa treaca revizia fara investitii destul de mari...trage ce concluzie vrei tu de aici

2. teancul de facturi cu ce s-a facut pe la masina, e un lucru bun ca exista insa asta nu dovedeste absolut nimic la momentul actual, cand tu vrei sa cumperi masina, decat poate doar ca, proprietarul e un om ordonat deci, nu si ca masina nu are defecte ascunse. Oricum, la VW poti verifica la orice reprezentanta VW ce si cum cu facturile si reviziile la o masina...daca nu apare cu intrari prin reprezentanta sau e ceva dubios la orice...logic ce-i cu masina si/sau proprietarul/proprietarii...

3. vrei test drive cu masina asta sa vezi cum trage, cumpara un rand de numere provizori+asigurare cu 100 E, le pui pe masina si faci probe, totusi, eu ma intreb, daca tot nu esti convins ca motorasul ala este ce-i trebuie la un Golf combi...de ce te-ai mai axat pe cautari care sa includa si motorul de 1,2 TSI?... cauta direct incepand cu 1,4 TSI si gata, plus ca mai si scoti din ecuatie un motor destul de problematic, 1,2 TSI din vremea aia...cel putin asa am citit si eu pe aici.

4. sa cumperi o masina buna in Germania nu este deloc greu, nici complicat...problema devine complicate cand vrei sa fentezi si intri in competitie cu miile de samsari de toate natiile care cauta masini 'bune' zilnic prin Germania sau, la fel de complicat este si cand nu prea sti ce vrei de la o masina...consum, spatiu, taxe mici, diesel, benzina, putere, toate laolalta, etc...

 

Recomandarea mea pt tine este o masina din reprezentanta, atentie!!! reprezentante sau dealer autorizati ai marci nu orice autohaus gasesti in cale...acolo, dai poate un ban in plus dar primesti cel putin garantie 12 luni pentru masini uzate+ TÜV nou pentru 2 ani...lucru f bun mai ales daca folosesti/inmatriculezi masina in DE....la privat poti uita faza cu garantia, crapa masina la cativa km de unde ai luat-o de la privat...asta este, treaba ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc VALI de sfat, pana la urma cred ca si asa o sa fac, dar mai cautam cine stie poate chiar apare masina perfecta si nu o cumpara nimeni in prima zi de cand apare anuntul . Daca economisesc 1000 de euro din pretul final cautand inca 1 luna in plus cred ca e ok, pana la urma de asta e forum sa ne informam si in ziua de azi informatia costa bani in primul rand.

 

Iar pentru sorin, eu din pacate nu vorbesc germana fluent incat sa pot sa-i explic omului exact ce si cum, si prostia mea ca n-am intrebat daca pot merge cu masina la o proba ieri, oricum n-am mers departe doar 50 de km, am vazut masina fara numere in poze, dar am zis ca le-a dat jos ptr poze nu ca sa nu mai poata circula cu ea.

Tot ce e posibil cu ce spui tu, dar sa stii ca ptr unii nemti 50 de euro e o suma mare, eu asta am observat lucrand printre ei, cred ca ii dau eu mai usor decat un neamt care castiga si mai mult, asa ca ei incearca sa castige la orice, poate sa fie si asa cum zici tu sa fi avut vreo problema si sa vrea sa scape de ea, si e un sfat foarte bun sa fim atenti la HU sau sa cerem sa fie reinnoit la vanzare.

Cred ca ai glumit la faza cu numerele, pai daca iau la fiecare masina tot numere ptr proba, cred ca raman si fara bani si fara masina. Data viitoare intreb daca pot

sa merg cu masina in proba ca sa nu mai merg degeaba.

Iar referitor la 1.2 TSI initial nu am cautat benzina, dar apoi am inclus si asta chiar daca n-am condus, sincer sa fiu nici 1.6 TDI n-am condus, poate e varza fata de 1.9TDI si atunci ... nush ce fac, caut 2.0 TDI probabil , care e si mai scump si mai cautat.

Cu reprezentanta, am fost si acolo, un Golf 6 Variant 1.6 TDI la 125k km 10700, am vazut masina arata bine dar nu era perfecta, intreb daca pot sa merg cu ea si imi zice ca daca vreau sa o cumpar pot sa merg cu ea, dar daca nu vreau nu, lucru care mi-a lasat un gust amar ptr ca ma asteptam la mai multa seriozitate sincer. Oricum nici acum n-a vandut masina aia semn ca nu era mare oferta, nu se inghesuie nici nemtii .

Eu cred ca stiu foarte bine ceea ce vreau ca si masina, si m-am informat referitor la toate costurile mai ales cele cu reparatiile, daca o luam pentru RO nu cred ca mi-as fi batut capul atat ca la noi nu e asa greu sa treci un RAR si niste noxe, dar aici e mai greu .

Merci de sfaturi, continuam cautarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Cu reprezentanta, am fost si acolo, un Golf 6 Variant 1.6 TDI la 125k km 10700, am vazut masina arata bine dar nu era perfecta, intreb daca pot sa merg cu ea si imi zice ca daca vreau sa o cumpar pot sa merg cu ea, dar daca nu vreau nu, lucru care mi-a lasat un gust amar ptr ca ma asteptam la mai multa seriozitate sincer.

 

probabil n-ai inteles tu foarte bine ce ti-a zis neamtul...in nici un caz nu cred ca a zis asa ceva un dealer din reprezentanta...e imposibil. Poate ti-a zis ca poti sa probezi masina insa cu programare ( Termin)...habar n-am...data viitoare, poate gasesti pe cineva, vreun prieten roman,  care sa te ajute in legatura cu limba germana, daca spui ca ai ceva dificultati la capitolul asta.

 

PS cam in ce zona/land a Germaniei cauti masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti sugerez sa faci probe cu mai multe motorizari, nu de alta dar sa-ti faci niste idei. La servici avem cateva Caddy 2010-2011, 1,6 tdi si pot spune ca nu as alege aceasta motorizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!