Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

O masina daca a avut facute reviziile la timp nu ar putea sa ti faca multe probleme. Eu zic sa te duci sa o vezi .daca a fost lovit asta e , important sa nu fie stramba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba si vw-ul iti poate face foarte multe probleme, ca orice masina ; depinde mult de cum a fost intretinuta ; multi tind sa isi ia vw crezand ca sunt monumente de fiabilitate dar gandeste-te ca au avut probleme cu orice..de la injectie / pompa / volant / cutii automate / motoare faramate cu distributii rupte pana la greierasi si alte chichitze ; toate masinile au probleme ; pt ca traim intr-o societate de consum...

Depinde cati km reali are ; cam putin sanse sa aiba uzura la motor chiar daca are peste 200.000 km, insa anexele pot costa mult ; spre exemplu volant + ambreiaj, turbina, injectoare, pompa, dpf, senzori, amortizoare, electrica, etc ; trebuie testata bine si apoi iti faci o socotala ; vezi exact ce probleme are ( sau cate depistezi ), incerci sa negociezi cat poti pretul si daca iti convine o repari ; daca nu...mai cauti ; pt mine nu e relevant la o masina SH daca a avut accident sau nu, ci daca actele sunt ok, piesele sunt aftermarket, daca sasiul / lonjeroanele / jantele sunt strambe, airbagurile si centurile sarite, etc..mai pe scurt, sa nu iti puna pe viitor siguranta in pericol ; cel mai bine vezi masina, ne spui exact ce si cum si apoi discutam ; pt ca poate sa arate bine in poze si in realitate sa fie epava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit, merg maine sa vad masina. E undeva pe soseaua Giurgiului aparent. Omul e samsar, mi-a zis direct ca are 2 golf-uri.. :))

 

Merg sa arunc o privire si saptamana viitoare ne intalnim iar pt un test la reprezentanta. Stiti cumva vreun service capabil prin zona? Cel mai apropriat am gasit Midocar-ul (Vitan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum este masina in 2 usi, am avut una si e cam naspa cu pasagerii. Si nu inteleg ce avantaj ai ca o iei de la samsar, el castiga 3-500 euro la masina asta, bani pe care-i poti scuti daca o iei de la proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca, daca ti place masina si e in toate mintile ei sa o iei. Poti sa vb cu un coleg dupa forum sa ii faci un log in mers ca sa stii daca e totul ok pe partea de turbo sa te uiti sa vezi daca si cum e lovita si asta e. Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am stat si am consultat pozele astea mai bine de 20 de minute. Eu nu vad sa fie lovita masina, pur si simplu are totul la dunga. Trebuie tinut cont ca masina nu a venit din fabrica cu bara respectiva si poate nici cu farurile cu bi-xenon... In schimb masina la scaun sofer, arata semne de uzura undeva la 70-100k km. Oricum interiorul unei masini sub 150k se vede imediat in scaune, volan si ornamentele de plastic precum AC si manere usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu farurile alea sigur nu a venit din fabrica, pentru ca nu sunt oem, sunt Dectane. Si nici cu bara nu a venit din fabrica pentru ca nu e GTD, mai ales nu cu grila de GTI... , asta lasand la o parte faptul ca pragurile sunt de R20 - probabil replici - si bara spate e de Golf normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am semne destul de importante de uzura ale volanului desi nu are nici 45k.

21an4v7.jpg

 

Masina de pe autovit a avut parte de un tuning destul de intens pe partea exterioara. Personal din antepenultima poza chiar nu observ semne ca ar fi fost lovita serios si reparata (e posibil bara de gti sa fie aftermarket, farurile sigur sunt asa ca sansele sa nu se potriveasca la fix 100% sunt mari). Nu este exclus sa fi fost implicata intr-un accident serios si merita intrebat, aruncat o privire mai amanuntita.

 

Cumpara in primul rand in functie de cum se prezinta partea mecanica, de cum a fost ingrijita( service, piese schimbate), neaparat un testdrive pt a observa daca sunt zgomote suspecte. Vazut cum se prezinta turbina, daca e in parametrii.

 

"unic proprietar", apoi zice "unic proprietar in germania". E clar ca e samsar.

L.E.: Un google cu numarul lui de tel arata ca vine si MB E-classe, bmw seria 3, inca un Golf plus de pe forumul reno:0722193294 FRAUDA

km au fost dati inapoi 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia nu e uzura, e mizerie intrata in piele. Se curata cu putina munca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit, merg maine sa vad masina. E undeva pe soseaua Giurgiului aparent. Omul e samsar, mi-a zis direct ca are 2 golf-uri.. :))

 

Merg sa arunc o privire si saptamana viitoare ne intalnim iar pt un test la reprezentanta. Stiti cumva vreun service capabil prin zona? Cel mai apropriat am gasit Midocar-ul (Vitan)

@dndmajoc: Poti incerca la Metrotehnica Jilava, este dealer Seat si Skoda.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: O sa mai insist atunci. Ce-i drept doar vara imi sare in ochi aspectul acesta, probabil transpiratia influenteaza mult starea volanului si il curat superficial cu niste servetele umede cam saptamanal.

 

On topic ca sa fie si ceva util pt dndmajoc, vezi exact cum sta situatia cu pragurile. Cele de tabla se stramba foarte usor, iar astea de R20 pot sa ascunda multe lucruri.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omu e blocat pe masina aia, degeaba ii ziceti voi ceva. I-a cazut cu tronc:)) sa mearga cineva cu el s-o "demonteze" daca e cazul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! intentionez sa-mi achizionez o masina din gama Vw golf 5 , dar am mari dubii in ceea ce priveste motorizarea..gandul meu mereu a fost la 1.9 tdi dar am inteles ca problemele cu anexele motorului tdi sunt mari si costisitoare..si am inceput sa ma orientez catre un 1.4 tsi despre care sincer nu prea am cunostinte...M-ati putea ajuta va rog cu niste sfaturi? pretul de achizite ar fi 5500-6000(incluzand tot)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

revin si eu cu o alta gaselnita pe autovit... masina adusa din Germania.

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C34991943.html

 

Ceva pareri? Mie mi se pare un pret bun pentru dotari si an. Despre reprezentanta din Tg. Jiu - pentru o verificare - se stie ceva(de bine/de rau)?

Ultima data cand am vorbit cu respectivul era cumva suparat ca il pun sa ii scoata numere rosii ca sa iasa cu ea la verificare :)

 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau a expirat.

Din ce tin minte avea climatronic, scaune incalzite, comenzi volan, parktronic, senzori lumini si ploaie.

Modificat de xtcr1st1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A revenit la vanzare la acelasi pret. Nici o parere? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi si vezi masina. Spune-ne ce ai aflat ca sa ne dam cu parerea. Asa, din niste poze si dotari trecute acolo, treaba e prea subiectiva. Masina o cumperi vazand-o fizic nu din fata tastaturii... Noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din poze nu arata rau , dotarile sunt peste medie ar trebui sa fie cu roti de aliaj fiind echipare comfortline sa intrebi vanzatorul daca le are uneori samsarii pun tablele si vand separat rotile de aliaj, cere o serie de sasiu verifica km istoricul service si daca e ok fa si o testare la reprezentanta mai mult de 150 ron nu cred ca costa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GTD: Multumesc pentru parere. Din cate am vazut par sa fie jante de tabla(este o poza unde s-ar vedea putin tabla...)

 

@Catalin_AC: Daca nu ar fi la 800km distanta(dus-intors) m-as fi dus si maine. Din pacate trebuie sa pierd atat timpul si banii mei pentru ea cat si timpul celor cu care merg. Da stiu, este interesul meu dar daca as face asta pentru orice masina care pare ok, as ramane fara bani imediat si fara zile de concediu :mellow:

Tocmai de aceea am cerut o parere de la oameni care cunosc mai bine si pot da o parere...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta un user din zona aceea,sa se duca s-o pozeze pt tine, s-a testeze nitel si sa-ti comunice daca are rost sa te duci sau nu. Il cinstesti pe respectivul cand va intalniti vreodata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe telefon nu se vede orasul din care esti. In prezentare spune ca este comfortline, dar dupa scaune pare a fi trendline. Jantele sunt de tabla. Daca nu ma insel, la 2.0 chiar si la CL, pe G6 veneau jante pe 16... cele din poze par de 15. Asa cum spune si GTD cere seria de sasiu si vezi ce iese...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele sunt de table cu capace oem sau stil oem din poze cred ca sunt pe 15' , catalin ai dreptate comfortline vine cu jante pe 16 in DE, scunele sunt de trendline dar dotarile standard ale echiparilor din DE nu coincid cu cele de RO asa ca nu e mare lucru ca sunt asa probil scaunele cu care vine comfortline la noi erau optionale imo , fata este comfortline cu inelele cromate la proiectoare etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inele cromate la proiectoare au toate Golfurile 6, mai putin R-Line si..cele fara proiectoare / sau cu proiectoare de alte forme (GTi/d)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e TL. Are jante de TL, nicio grila cromata, bandouri interioare de TL, scaune de TL etc. E pur si simplu un TL mai bine dotat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!