Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

Cum a spus si colegul mai sus, verifica ca masina sa fie vanduta de proprietar si sa aibe actele in regula. 

In ziua de azi rar gasesti o masina de vanzare cu actele ok (adica masina e la a 10-a mana, la politie si finante e pe primul proprietar, toti fac "combinatii", care cum sa fenteze mai tare la impozit si alte taxe..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, inteleg.

 

Cam greu sa gasesti asa de la proprietar, ultimul pe care l-am sunat mi-a lasat 30 de euro la pret, din aproape 5000 de euro. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui pe Autovit la filtre in locatie, tara de origine Romania. Masinile cumparate noi din Romania nu se apropie de kilometrajul masinilor aduse de afara..

 

Mie de exemplu, asta imi place: http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C34821483.html

Asta e mai ieftina si mai putin dotata: http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C34982027.html

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pune ceva acolo si iti iei golful lui Sabin (Zabin pe forum) 

Parca are si anunt cu el la vinzare.

http://olx.ro/oferta/vand-golf-v-4motion-ID2rOXJ.html#f0b908bc89

io am luat masina din dotare in 3 zile, dupa o vizionare pe telefon a anuntului.

asa ca mai sint in AR ceva masini..


Din pacate, Aradul este foarte limitat in ce priveste piata auto. Nu sunt asa multi locuitori incat sa poti cauta doar la persoane fizice.

mai cauta, mai cauta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoasa masina, dar nu vreau diesel. O sa mai astept pana apare ceva in banii mei.

O dau un anunt si pe forum, nu se stie niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti din Arad, incearca sa ajungi sambata in Cluj in targul auto, daca nu stii la ce sa te uiti ia un amic/cunostinta din arad sa vina cu tine ca sunt destui prin Arad. Inainte Aradul si Salajul erau orasele cu cele mai multe masini aduse de dincolo si aranjate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In obor in Arad, am vazut samsari care avea 5-6 golfuri la vanzare (golfuri 4). Asa e, sunt multe aranjate si pregatite de vanzare. Asta e a treia mea masina si n-am mai luat niciodata de la samasari, nu prea stiu cu sta treaba, doar ce am citit pe net.

O sa merg totusi duminica, poate gasesc ceva proprietari seriosi. Daca nu, mai astept si mai adun eventual ceva bani. Nu e stres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce e in Arad si Salaj dar in Oradea am ramas dezamagit de vanzatorii de acolo si de piata auto, in Cluj idem.

 

In Targu Mures sunt 2 piete (una mare una mica) din care ai ce alege cam tot timpul si merita cautate masinile la cei care au vanzare buna, nu le tin mult deci au oferte bune, am observat ca de la ei merita cumparat, ei sunt specialiati pe unul-doua modele in general, binenteles ca masinile nu sunt sfinte dar macar pretul e corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai gasit azi un G5 inmatriculat, cerea 4450 euro, dar nu avea climatronic doar aer conditionat. Stiu ca e aproximativ acelasi lucru, dar vroiam climatronic in special pentru aspectul consolei. :D

Intrebare tampita...cam la ce pret se ajunge daca montezi un climatronic OEM? SH binenteles.

Intreb doar sa-mi fac o idee sa vad daca merita s-o iau asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de mult incat sa nu merite retrofitul ; daca as zice in necunostinta de cauza ~ 700-1000 euro cred ca o sa zici " mai bine mai pun 1000 si iau mult mai dotat de la mama lui " :) ; eu in locul tau nu mi-as da toti banii pe o masina...spre exemplu, daca toti banii tai sunt 4500 euro, as lua un golf 4 foarte bine dotat care sa ma ajunga 3500 cu tot cu inmatriculat ; pt ca nu stii la ce sa te astepti de la un fier si e bine sa ai o rezerva pusa deoaparte ; iti spun din experienta ; si decat sa faci compromisuri si apoi sa oftezi intr-una cand te urci in ea ca si sa zici " ce mult mi-ar fi placut sa am X dotare..." mai bine mai asteapta pana gasesti ceva pe placul tau ; sau cauta una cu mici probleme tehnice sau estetice, pt ca pretul este mai mic si o aranjezi pe viitor, cu timpul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stiam mai devreme ce sfaturi bune primesc pe forumul asta, imi luam mai demult VW :icon_thumleft:

Ai dreptate, nu cred ca are rost sa pun climatronic, mai bine o iau cu climatronic din fabrica, chiar daca mai stau putin pana mai adun ceva cash.
 Asa cum am mai spus, nu e nici-o graba sau stres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile la masini oricum scad pe zi ce trece...asa ca avantajul este la cel care are cash`ul :)) daca ai posibilitate sa contactezi pe cineva care se ocupa cu import auto si sa fie persoana serioasa si de incredere..nu cred ca vei regreta ; 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mai ales iarna scad preturile la masini.

In ce priveste importul, da, am un cumnat care s-a ocupat cu masini in Germania si ar putea sa-mi aduca el, dar nu prea se gasesc nici acolo, ma refer in zona lui. Si daca stai sa te gandesti la drumul pana aici (benzina + taxe), nu e cine stie ce afacere. Aici macar o pot verifica cu mecanicul meu care e un om de incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu ai fi facut vreo afacere..pt ca acolo masinile sunt mai scumpe ca aici, dar aveai certitudinea ca iti gasea o masina buna si corecta si numai cheltuiai nici banii pe aici pe teste / benzina / transport etc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-as mira...

ia legatura cu baiatul cu care ma contram pe tema cheltuielilor astora pe topicul ref. la achizitia de G4. 

ca stie el sau frate/var cum stau treburile cu achizitiile astea si cum faci cu acte si alte cele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi in obor si sa vad cateva masini la proprietari.

Am gasit preturi intre 4600-5000 la benzinare 1.4 mpi si pe la 5000 dieseluri. Toate avand climatronic, 4 usi si inmatriculate.

Recunosc ca mi-au facut cu ochii si dizelurile, dar ma rog...nu vreau sa transform topicul asta in benzina vs diesel, ca nu e cazul.

Pentru mine (deocamdata), un diesel nu e prioritar deoarece fac drumuri scurte (job 10-25 min, sala 15-20 min, shooping la mall 15 min...si exemplele pot continua. In weekenduri mai plec la tara (100km) si prin Timisoara mai rar...mai ales ca la un diesel, din punct de vedere al consumului, nu prea merita. Maxim 2 litri in minus la 100km. Nu vb de performante.

 

O sa mai astept putin sa vad ce mai apare, poate prind ceva si mai ieftin  :D

Modificat de Ionel_1983
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi un test drive pe un 1.4mpi si 1.9tdi. Dieselul e absolut minunat. E prima oara cand conduc un tdi si pot spune ca am ramas foarte placut impresionat.

Ma gandesc tot mai serios la un diesel, chiar daca mai pun bani. (5600 cerea)

 

Problema la golful pe care l-am condus, era ca turbina era reconditionata la inceputul anului. Din pacate, habar n-am ce inseamna asta. Mi-a spus doar ca masina n-a mai tras si a trebuit reconditionata.

 

Voi ce spuneti? Merita sa iau in considerare si varianta asta? Macar tipul a fost sincer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta ar fi un plus ; macar stii ca nu vei avea treaba cu turbina ; ea este un consumabil si e ceva perfect normal sa nu te tina o viata ; poate sa tina 50.000 km sau 300.000...depinde in ce regim a mers masina si cum a fost intretinuta ; tdi-ul iti va fi mai scump la intretinere ; spre exemplu un kit de ambreiaj cu volant masa dubla la TDI este ~1800 lei iar la benzinara 500 lei ; este doar un exemplu, daca iti permiti costurile nicio problema..dar sa nu spui apoi ca sunt proaste vw sau scumpe..ca si costuri ridicate ar mai fi injectoarele, egr, axa cu came, bujii incandescente..poti sa nu ai treaba cu niciuna dintre ele, dar e bine de stiut in caz de necaz ; si daca il iei pt oras nu e afacere ; se incalzeste greu, iar in oras e cam chin pt un diesel de 1900cmc. Consumul nu va fi 6-7% in oras, mai ales pe drumuri scurte ; deci daca tu cauti economie 1.4 + gpl e alegerea ; daca vrei sa te mai si distrezi din cand in cand si sa faci drumuri lungi eventual cu o resoftare la diesel care sa te duca in ~130-140 cp atunci go for it ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca turbina e reconditionata, nu inseamna ca nu mai lucreaza la parametri din fabrica?

 

Daca iau un 1.4mpi (5000 + 700 gpl cu omolagare si alte chestii), ajung pe la 5700 euro si la revanzare pierzi garantat. Si trebuie sa mergi si pe benzina. Lumea pur si simplu nu cumpara asa ceva. Sincer, nici eu n-as cumpara, prefer sa il montez eu. Si aici sunt multe dezavantaje. Cand vine vorba de gpl, stiu ce vorbesc.

 

La diesel, recunosc ca nu stiu cum sta treaba, nu voi merge doar prin oras, voi face si extern in fiecare weekend.

Stiu ca sunt mai scumpe la intretinere fata de benzinare, mai am prieteni cu tdi, dar cred ca sunt si avantaje. Oricum, nu exista vreunu sa nu fie multumiti de tdi...cica e foarte fiabil.

Sper sa nu fie nevoie de costuri asa ridicate si sper s-o prind ok :). Poate am noroc. :icon_thumleft:

Daca nu gasesc nici una in mintile ei, clar ca iau benzina.

 

De resoftare nu se pune problema, eu sunt foarte linistit in trafic, 105 cai imi sunt mai mult decat suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ti-a placut si ti-o permiti atunci ce mai astepti? Sunt fiabile dar majoritatea au multi km (2-300.000 ) si inevitabil mai apar si probleme ; dar macar sa o conduci cu drag ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mi-a placut, dar mai astept pana in weekend sa mai probez doua.

Masina avea 187k la bord, luata din Ro singur proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai de unde sa stii daca km sunt reali sau nu, e mai dificil chiar daca din Ro. 

 

Golf 5 1.9/2.0 tdi iti spun eu la ce costuri poti sa te astepti daca iei o masina si ai defecte la ea:

 

- chiulasa- 200-300euro/ motor 800 euro-

-injectoare - la sh destul de ieftine- cateva sute de lei

- kit ambreiaj complet cu tot cu volant dubla -18 luni garantie- 1350-1500ron depinde de motorizare-

- turbina noua cu garantie 18 luni- 1900 ron-

- distributie -650 ron (include pompa de apa si de calitate) +manopera-

-o revizie la diesel costa 200 ron (ulei original, sau calitate buna) + 4 filtre (200 ron) =400ron-

- ax cu came +tacheti+cuzineti -1500 -1700 ron la care mai adaugi manopera-

- 4 amortizoare de firma decenta (kayaba) costa 1000 ron cu manopera-

- sa schimbi toate bucsele de pe masina te costa maxim 500 -

-consumul la 1.9/2.0 la drum intins este intre 5 si 6 % (se poate obtine si mai putin dar nu e indicat)- atentie masina nu e tocmai usoara are peste 1400kg varianta hatchback asta la motorul de 1.9, posibil 2.0 sa fie mai greu.

 

 

-probleme mai comune la golf 5 sunt

- praguri infundate (un inlocuit de prag costa cu manopera/vopsit/prag 1000ron),

-rugina in zona deschizatorului haion spate deoarece tot jetul de lichid parbriz curge pe maneta de deschidere portbagaj.

- probleme la incuietoare portbagaj pt ca se oxideaza un switch si nu mai inchide/deschide corect portbagajul- tot de la jetul de apa pabriz-

-probleme la broasca de la capota- se slabeste cablul care actioneaza broasca-

 

Cea mai mare problema la golf 5 tdi este taxa auto, fie alegio masina din 2004-2005 fie gasesti una cu taxa platita, altfel as sugera sa te orietezi la 6000 euro spre ceva mult mai nou si benzina gen ford focus 2010 +.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de info.

Masina este inmatriculata, are taxa platita si nerecuperata.

Nu stiu daca are km reali, dar nici nu-mi pasa. E un lucru pe care oricum nu-l poti verifica.

 

Un posibil defect, nu se poate vedea la o inspectie mai amanuntita? Masina n-o cumpar daca nu o verifica un mecanic bun. Fie ca ma hotarasc la diesel sau benzina.

 

Comparativ cu fosta mea masina (astra G benzina), consumabilele nu sunt cu mult mai scumpe.

De exemplu un set de revizie la opel, costa 200-250 lei.

kitt distributie 400 lei.

Consumul in oras era de 11-12%, extern 8%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca are km reali, dar nici nu-mi pasa. E un lucru pe care oricum nu-l poti verifica.

 

Trist. Exact genul asta de atitudine ii hraneste pe samsari si da piata peste cap :( oamenii care ar avea bani de un benzinar decent, da' sar la cap la TDI-uri cu kilometrii rujati.

 

Tu practic te pregatesti psihic sa fii inselat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, nici benzinarele de 10 ani nu au sub 180-190k, mai ales cele aduse de dincolo...in al doilea rand, nu ai cum sa verifici km reali ai unei masini, doar daca s-au facut reviziile la reprezentanta, cu carte service si alte minuni. Singurul lucru pe care il poti face, este sa te uiti dupa uzura interiorului. Sa nu uitam totusi ca vb de masini relativ ieftine cu o vechime de 10-11 ani.

De asta vroiam o masina cumparata de noua de aici, singur proprietar, maxim doi...macar asa stii ca nu s-a circulat 30k pe an.

 

 

Nu ma pregatesc psihic sa fiu inselat, Doamne fereste, doar duc masina la verificat, nu merg la noroc chiar asa. :D

 

 

Daca vorbeam de masini mai noi, dupa 2010-2011 si mai scumpe, puteai face diferenta dintre un benzinar de 60-70k si dizel de 150k. Clar alegeam benzinarul.

Dar cand vine vorba de masini mai vechi, cu aproximativ acelasi nr de km, diferentele de pret intre cele doua motorizari, nu e asa de mare.

Modificat de Ionel_1983
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!