Jump to content
Wug

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)

Recommended Posts

bgd_b92

Din cate stiu eu pe mk5 dsg'ul are 6+1 pe toate motorizarile, deci exclus ambreiaje uscate. Nu prea ai ce probleme sa ai la 1,9 ; dar daca nu gasesti 1.6 mpi si te orientezi spre 1,9 iti recomand bkc. 1,6 le e mancator de ulei, si are niste trepidatii specifice la ralanti, ca si cum ar intrerupe. Chiar daca schimbi bujii / fise / bobine tot persista. Nu stiu explicatia. Succes

P.s : cred ca ai sanse mari sa gasesti si un A3 okeiuts, sub 5k euro.

Edited by bgd_b92
  • Upvote 1

mihai.onu94
în urmă cu 5 ore, gabriel88 a scris:

caut pentru sotie un golf 5 1.6 mpi cu dsg. 

Daca vrei 1.6 mpi cu dsg trebuie sa te uiti la golf 6. E cam rara combinatia asta, dar exista. 

bgd_b92

Pe golf 6 cred ca e cea cu ambreiaje uscate 7+1.

gabriel88

@bgd_b92 crede-ma ca am rasfoit mobile pe toate partile, masina decenta pe benzina in configuratia asta se poate pe golf, a3 sau octavia si in bugetul asta sunt relativ putine.

Diesel nu vreau, dpf turbina etc plus km seriosi.

Asa macar motorul e fiabil, ramane doar cutia, iar din ce citesc este tiptronic ceea ce nu este neaparat rau, pierzi din sportivitate daca se poate spune.

Mai era varianta de golf 6 dar depasesc cu mult bugetul , peste 6000 euro o masina ok si acolo da vine cu dsg uscat, dar la cuplul motorului nu cred sa fie asa mari probleme.

Pe olx la noi se regasesc cateva masini le numeri pe o mana, motor aspirat si automat din gama vag.

La noi gasesti cateva tsi 1.4 cu dsg in bugetul meu 6000 euro, in germania in schimb nu am gasit mai nimic, asta spune multe probabil legat de masinile aduse de samsari.

Am dat mail celor cu golf 5 break, sa vedem cum decurg lucrurile.

C Z R
39 minutes ago, gabriel88 said:

iar din ce citesc este tiptronic 

In (din) America, poate. Daca lasi o serie de sasiu, iti spun ce cutie este.

Edited by C Z R

Adriannnnn

Pe Golf 5 1.6 mpi este tiptronic, nu s-a pus DSG pe aceasta motorizare, doar pe Golf 6 1.6 mpi.

Edited by Adriannnnn
  • Upvote 1

VON

1.4 TSI a venit doar cu DSG 7, cunoscuta cu destule probleme si nu ieftin de reparat. 

gabriel88

Multumesc mult de informatii, din ce am tot citit pe 1.6 mpi este tiptronic si pe 1.6 fsi ar fi dsg.

@C Z R WVWZZZ1KZ8M358949 multumesc mult!

PS.  Am aflat si eu acum de la un prieten de la porsche, este tiptronic cod cutie JTY, are tot istoricul in germania la reprezentanta, a avut 2 daune fata spate in care s-a schimbat capota, bara spate si hayon, din ce mi-a zis respectivul nimic grav , s-au pus piese noi si cam atat.

Reviziile conform vw cu tot ce trebuie, singura chestie nu s-a schimbat ulei , mi-a dat o circulara de la ei cum ca nu se schimba ulei la cutia asta doar se completeaza in caz de se umbla la ea sau ceva de genul, stiu ca nu este ok dar mi-a zis ca mai mult ca sigur nu s-a umblat ulei deloc.

83817449_1217735781756280_2102072288764493824_n.jpg

Edited by gabriel88
completare

C Z R

"Tiptronic", da, dar nu te gandi ce e vreun ZF :)) Este AQ250-6F (AISIN). Eu l-as vedea ca pe un minus in comparatie cu un DSG. Masina a fost initial produsa pentru Suedia.

Edited by C Z R

gabriel88

Ma gandeam ca este ZF, grea decizie.

Am gasit un golf in bucuresti , golf 6 1.6 mpi cu dsg7 are 225000km ,tipul mi-a zis ca masina este acum in service la preciziei(de cutii automate) ii schimba setul de ambreiaje si volant. 

A zis ca pot sa merg sa o vad acolo si o testam dupa ce termina cu ea.

Masina e cheala, e acelasi model  cum are colegul @Cosmin ZKG

https://www.olx.ro/oferta/vw-golf-vi-1-6-mpi-dsg-7-IDdfvSW.html

bgd_b92

Nu stiu daca esti dispus sa cauti si alte modele, dar in locul tau m`as indrepta spre o toyota auris automata ; gasesti cateva pe piata noastra SH, pe la 5-6000e, si parca au 120-130 cp motoarele aspirate de 1.6. VAG`urile intre 2008-2015 dpmdv sunt niste gherle, si 6000e pe o cheliciune, cu probleme specifice la cutia automata, e alegerea ta daca vrei sa ii dai. 

gabriel88

Am cautat si alte modele, auris sunt doar vreo 2 in bucuresti dar nu ma atrage masina de nici un fel(din ce am citit tot cutie aisin are si toyota).Gasisem o toyota rav4 2.0 benzina automat in buget dar iar mi se pare foarte veche la interior ca si model si tot cutie aisin.

In situatia asta cred ca voi lua golful 5 din germania 1.6 cu tiptronic, cel putin are istoric complet de service, km decenti plus avantajul Vag  de a gasi piese usor si mecanici la fel.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=290566921&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelGroupId=29&maxPowerAsArray=75&maxPowerAsArray=KW&maxPrice=6000&minFirstRegistrationDate=2005&minPrice=3000&pageNumber=2&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=creationTime&sortOption.sortOrder=DESCENDING&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&transmissions=SEMIAUTOMATIC_GEAR&searchId=ca397a82-a5bf-e7cc-8936-05076f89d41f

Va multumesc mult de sfaturi si lamuriri!

Cosmin ZKG

Recomand cu caldura MK6 cu dsg7. Mometan dupa 3-4.000 km ma pot declara multumit. Exact pentru acelasi lucru am achizitionat-o si eu, sotie - oras - cumparaturi, ea e indragostita de ea, chiar daca masina e cam cheala....Dar vedem pe parcurs ce mai adaugam. 

Intr-adevar foarte rare, pe Germania la momentul respectiv 1.6 mpi cu dsg erau 40 si ceva de bucati la vanzare, dar nici una sub 6,000E. Dar, daca nu e graba, stai la pândă si poate apare ceva interesant pe la noi. Mai ai in considerare A3 1.6 mpi dsg daca nu te deranjeaza euro 4...

gabriel88

Mersi Cosmin, voi cumpara probabil acel golf 5 cu tiptronic, as avea nevoie si de spatiu de la break ocazional.

Audi a3 cam tot in aceeasi configuratie motor-cutie vine tot euro 4 ca si golf .

Tot ce a fost pe generatia golf 5 mpi si fsi/audi a3/octavia vin cu automata clasica cu 6 rapoarte .

Daca m-as orienta spre golf 6 ar fi avantaj ca este euro 5 dar si bugetul trebuie marit cu cel putin 1500-2000 pt a gasi o masina ok.

Edited by gabriel88