Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

Din ce am discutat telefonic, asa, de curiozitate, mi s-a spus ca dansul este cumnatul proprietarului, care a plecat din tara, si are procura prin care poate vinde masina. Mi-a zis ca accepta fara probleme orice test la reprezentanta. Ma gandesc profund sa merg maine la Galati sa o vad cu ochii mei. El o lauda ca este tinuta in garaj si nu are mai nicio urma de uzura.

 

Dar, ma gandesc ca daca o iau si o tin aproape un an in fata portii, nu fac decat sa risipesc niste bani. Voi considerati ca este intr-adevar o "pleasca" la banii astia, daca totul se adevereste a fi in regula cu ea, sau este doar o masina vanduta cu un pret corect de catre un proprietar de drept roman?

 

Mie unul imi displace la bluemotion garda joasa la sol, si asta nu prea ma incanta, dar daca restul s-ar potrivi descrierii sale, si cei de la reprezentanta mi-ar da verde, considerati ca ar merita sacrificiul pentru ea? Nici asupra banilor nu ne-am inteles, dar consider ca prin "negociabil" se intelege ca de la 47000 RON poate ajunge la 45000 RON. Sunt in mare dilema de cand am vazut-o, caci imi satisface exact pretentiile (kilometri putini si achizitie din Romania).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e BlueMotion, are tapiterie specifica. Se vede in poze. Mie mi se pare cam suspecta, asa cum zice si @ciupilici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este sa nu te grabesti.

 

Masina este destul de ,, cheala'' pe interior. Singurul mare avantaj , sunt cei 60.000 km. Dar cu siguranta, din p.m.d.v nu sunt reali.

 

Eu sunt in negocieri cu mine sa o vand pe a mea, pentru a cumpara o skoda superb 2. 

 

P.S:- O am si eu la vanzare si este aproape full options ( DSG ) 2.0 140 cp, etc. Dar nu sunt foarte decis sa o vand, mi-a cam intrat la suflet :)

 

O am cu un pret mult mai mic ( chiar daca este din 2009 si are mai multi km, dar sunt reali )

 

Stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihaitzar: stii diferenta intre BlueMotion si BlueMotion Technology? Aia e o masina BlueMotion. Daca observi spolerele fata si spate arata altfel decat la un Golf normal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca tot se vorbeste de acest BlueMotion, chiar asa "lapte si miere" este? Inteleg ca are un consum mai redus fata de alte modele, dar asta nu implica si o rata de defectare mai mare sau o reducere a fiabilitatii masinii? Si pe mine ma frapeaza pretul cu care o vinde, si am zis ca pana la urma, numai din curiozitate pura, ma voi duce s-o vad, chiar daca nu sunt hotarat inca de achiztionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BlueMotion si BlueMotion Technology au avut la G6 acelasi motor diferentele sunt la aerodinamica (ceva mai buna cica la BM), alt soft de management al motorului, cutie in 6 trepte fata de 5 la BMT, alta etajare a treptelor la BM, garda mai joasa la BM, plastice suplimentare la BM pentru o curgere mai lina a aerului, cam astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total de acord ca BM & BMT reprezinta o serie de caracteristici motor/cutie/aerodinamica, dar nivelul de echipare (Comfortline/Highline/etc) se combina cu oricare din cele 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BM este echipare de sine statatoare, o gasesti la Trendline. Nu poti pune motorul de BM pe HL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Sunt interesat de achizitia unei masini si tot cautand pe internet, am dat de anuntul acesta: www.autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-v-ID4p8blY.html . Dupa o scurta cautare pe vindecoderz.com, lucrurile par sa fie in regula dpdv al kilometrajului si a altor date precum tara de destinatie, motor, culoare etc.

Cunoaste cineva masina? Imi poate da cineva mai multe detalii pe baza vinului? Vreau sa ma duc sa o vad si sa-i fac o testare intr-un service (inca nu stiu care, sunt deschis la sugestii) si daca e ok, sa o cumpar.

Mentionez ca sunt incepator, iar masina o voi tine cel putin 5 ani. Bugetul maxim e 16600 ron.

Va multumesc! O seara buna!

Theodor

Modificat de teddyuskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep asa bine la motorul respectiv, dar comentez decat un singur lucru, kilometrii pe care i-ai gasit tu pe acel site nu au nici cea mai mica legatura cu cei ai masinii. Acel site este un simplu decodor de VIN, in nici un caz nu iti indica km reali ai masinii. Nu cred sa existe un astfel de site, si gratis. (ex: a mea are 180 mii si site-ul zice ca are 80 mii)

Era cineva pe la rubrica prestari servicii care decoda VIN si iti putea spune dotarile, dar nu kilometrii masinii.

 

Cel mai simplu de verificat, impreuna cu propietarul va duceti la o reprezentanta VW si interogati istoricul masinii. Asta daca a avut intrari in service, din cate vad este de origine Romania. Are 11 ani masina, sper sa fie reali, desi nu prea cred. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nici eu nu am mare incredere in site-ul ala dpdv al kilometrilor, dar diferenta de fix 1000km m-a facut sa cred ca ar fi ok. Iti dai seama ca primul lucru ar fi o verificare la un service/reprezentanta VW. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este bun situl ala, am verificat eu cateva masini, masini care pe autovit aveau 180k pe situl ala avea 80k :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-vi-ID7Gf245.html#1fcc3cbdfe  , am gasit Golful acesta pe Autovit, oferta e tentanta , ce parere aveti tinand cond ca acei KM sunt reali, mie mi se pare ok masina , as vrea maine sa ma duc la Brasov sa o vad , eu sunt din Mures

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca acei km sunt reali? ok, cum si de unde stii asta in mod 100% sigur? Masina este adusa din Germania, esti constient nu? sa zicem 25.000-35.000 km media= 150 000km +, eu as zice undeva pe la 170 000km cam atat se vand benzinarele in Germania, si dieselurile se vand ~ 210-230 000km sa nu se mai faca a doua distributie si multe alte investitii.

 

 

Terminati odata cu cautatul de chilipiruri o astfel de masina costa 8000-8500euro minim.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina respectiva 'are' decupaje pentru spaltor de farururi, dar nu are scaune incalzite. Aceste doua optiuni vin impreuna in pachetul de iarna... Ceva nu este in regula

Modificat de Catalin_AC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina respectiva 'are' decupaje pentru spaltor de farururi, dar nu are scaune incalzite. Aceste doua optiuni vin impreuna in pachetul de iarna... Ceva nu este in regula

 

Nu este obligatoriu sa aiba si spalatorul de faruri, daca are decupajul. Am avut masina cu decupaj pentru spalator dar nu avea si sistemul. Masina era noua din reprezentanta.

 

Din punctul meu de vedere , nu are km reali. Plus cine stie ce probleme mai are. Trebuie verificata cu atentie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are logica, dar nu mai dezbat chestia asta. Cum sa aiba decupaj dar sa nu aiba spalator - bara cu decupaj este mai scumpa. De ce ar pune fabrica asa ceva daca nu are spalator...? In alta ordine de idei, daca are o astfel de bara, fara spalator, inseamna ca a fost lovita si schimbata bara cu una cu decupaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si bara are si gauri de senzori pe fata, cu tot cu senzori after-market. Nimei, dar NIMENI, nu pune senzori pe fata! Nu aftermarket!

Asta plus spalatoarele inseamna ca bara a fost schimbata cu una din dezmembrari care avea si gauri de spalatoare faruri si de senzori. De ce a fost schimbata, poate ne spune vanzatorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, de curiozitate, cu tot bun simtul din lume, cam care ar fi pretul corect pentru o asemenea masina? sa spun ca e cazul ideal cand are km reali, si fara accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul real la un golf 6 cu km respectivi si fara alte probleme este de cel putin 8.500- 9.000E. Chiar daca este destul de ,, cheluta '' pe interior.

 

Sunt curios , daca merge careva sa o vada si o verifica, sa ne tina su pe noi la curent. As vrea sa gresim noi si defapt sa fie super ok.

Modificat de MariussBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru sfaturi si promptitudine , masina a mai fost pusa la vanzare acum 8-9 luni , cam toate masinile aduse la noi de afara sunt mai ieftine cu 400-500 decat omoloaga din DE . Probabil au mici defecte care contabilizate in DE ar costa 1500-2000 euro . Culmea ca majoritatea golfurilor din 2005-2006 ( cam 8 in ultimele 2 sapt ) pe care le-am vazut personal aveau 155k-160k km .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca a fost usor lovita si bara a fost schimbata care ar fi problema? Masina e cumva bibelou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam mult 8.500-9.000 de euro, avnd in vedere ca eu am dat Golf-ul cu motor mai bun, muult mai multe dotari, kilometri mai putini si cu cateva luni mai tanar cu 9.000. Da, daca asteptam puteam sa iau 10.000 pe el, poate  chiar mai mult, dar tot cred  ca e prea mare pretul ala pentru masina aia, cu dotari cam inexistente si cu un motor vechi, care nu ofera cine stie ce performante dar consuma mult.

 

Si nu, nu e nicio problema daca a fost lovita masina! Dar conteaza, foarte mult chiar, cat a fost lovita, cum si, mai ales, cum a fost reparata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru unii da, eu am avut un G5 la vanzare (il voi scoate din nou) anul trecut, are bara in fara zgariata in parcare. Unul dintre potentialii cumparatori a zis ca nu o ia pentru ca bara, mici zgarieturi, vopsea ciupita ici colo (lucruri scrise si in anunt). Eh! A mers a luat alta si peste 3 luni m-a sunat sa ii dau masina cu 3500 ca a luat alta la 140k (a mea avea atunci 185k, desi i-am aratat facturi pentru absolut tot) si i-a crapat motorul. Mare deal a facut!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!