Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

Ca patit (in sensul bun), va repet ceea ce s-a mai spus aici..cumparati, daca e posibil, masini de la cunoscuti si/sau cu istoric cunoscut.

Poate tocmai din acest motiv, uneori preturile pot ajunge la limita superioara in categoria respectiva, dar face..toti banii. :)

In februarie vor fi 2 ani de cind am luat un G5 Variant bine dotat (xenon, scaune incalzite, senzori parcare spate, climatronic, computer bord afisaj mare, jante aliaj originale pe 16, 12 airbag-uri, roata rezerva dimens. normala, bluetooth), cu 7500 euro. Multi mi-au spus ca e scump samd.

Citiva oameni de aici au spus ca merita sa platesc mai mult un pic decit "normalul" pentru istoric cunoscut. Si au avut mare dreptate.

Doi ani mai tirziu, raportez doar o defectiune la contact (mi s-a blocat cheia in contact..pur si simplu nu mai putea fi invirtita si nici scoasa) si o lampa semnalizare oglinda care functiona din cind in cind.

In rest, nimic, nici macar trenul de rulare nu a cerut nimic. In primavara o sa vad ce voi schimba, intentionez sa merg la mecanic sa faca o verificare.

Sa fiti toti la fel de multumiti de masinile voastre!

Modificat de Daxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stii tu despre zoso te intreb? Atat, daca stii sa raspunzi OK. Oricum asta e alta discutie si e offtopic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste topicul Taranisme din aria off topic, unii colegi l-au contactat pe roman. Este reala stirea.

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca e reala, am vazut ce au discutat colegii cu el.

De zoso nu stiu..si nici nu ma intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da. Eu acolo am citit-o si sm postat si aici, pentru voi. Fara sa vad/stiu ca era pe Taranisme..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic clapeta de acceleratie la BV este un baiat care repara doar motorasul cu 200 ron si problema este rezolvata,nu se mai aprinde pe bord becul galben.Il gasiti pe olx la reparatii clapete,solutia lui chiar merge .0743607677 e telefonul lui,poate va ajuta informatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma care este pretul corect al unui Golf V la ora acuala?; nesamsarit si fara km dati inapoi.. intretinut cat de cat

Modificat de karlsen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde enorm in fct de motorizare, dotari, nr km, stare (pot sa fie masini de la proprietar mai proaste decat la samsari etc), taxa platita sau nu
Un 1.4 benzina 80cp chel si neingrijit poate costa si 3300 iar un 2.0 tdi 140cp f dotat cu taxa platita in stare ff buna 6000 poate si mai mult daca vbim de un an ff bun...

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

~5500 golf 5 1.9 tdi bxe- km reali 115 000km primproprietar fara prea multe dotari (climatronic/crom exterior/pilot automat/)- fara taxa platita an 2007-.

 

 

Daca vrei unul dotat treci lejer de 6500 euro, doar daca iei unul cu multi km il iei sub 6500 si dotat. (incalzire scaune/xenon/cotiera/rcd510 sau mai sus/duze incalzite si spalator faruri/senzori parcare/senzori ploaie/scaune sport sau piele/jante 17).

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 - 116cp ar fi cel mai ok model pentru mine, fata de 1.4 sau 1.6 - 102cp care consuma mult mai mult. 

 

Am doar 4500 de euro disponibili... Vreau versiunea cu, cotiera si consola centrala cu butoanele noi nu alea ca la GIV

N-am nici o sansa?

Modificat de karlsen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-as feri de 1.6 115cp. este motorul fsi, un motor destul de smecher dar in acelasi timp complicat si avand in vedere vechimea eu as merge pe un motor mult mai simplu cum este 1,6 102cp.diferenta de consum este minima intre ele., intr-adevar fsi=ul va consuma cu 0.3-0.5l mai putin si trage o idee mai bine dar este un motor mult mai complicat.

ai sanse reale sa iei o masina decenta (adica nici vorba de una fff intretinuta sau foarte dotata) ci una cheala care va avea uzura specifica varstei. adica vei avea ceva bani de bagat in ea pe termen lung asa ca ai grija sa nu iei masina de toti banii, sa iti ramana pe dreapta cateva sutici de euro in caz de ..... :)

sau ma rog, daca nu iti raman la achizitie dar sa fii pregatit si constient de ceea ce inseamna intretinerea unei masini de aprox 10 ani vechime.

cumva este prima masina achizitionata?

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bossake Da

 

Cred ca o sa reduc bugetul la 3700 si o sa caut o Bora, vreau o masina destul de ok si mare nu chiar golf IV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.imi puteti spune daca merita banii masina asta?vreau sa ma duc maine sa o vad si nu stiu daca merita sa dau banii pe ea?ultimul pret este 5100 euro.stiti cumva cat este taxa,aproximativ ca nu am datele exacte sa o calculez la anaf?multumesc si sarbatori fericite.    http://olx.ro/oferta/vw-golf-v-highline-edition-ID5iHxv.html

Modificat de CosminClaudiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Socoteste si tu un rulaj de 40-60.000 km / an, inmulteste cu 10-11 si vezi daca merita oricum, e un pret corect pt o masina la ~ 400.000 km cu dotarile astea. Daca nu are probleme majore si nu necesita investitie mai mare de 1000-1500€, eu zic ca e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita vazuta

 

sa ai niste bani pusi deoparte, ca nu stii ce te asteapta.

 

Pretul este foarte bun la dotarile alea si la motorizare.

 

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu te obosești.
1. Dacă masina aia are 200.000km, a mea înseamnă că nu a fost produsa încă. Are 500.000 lejer.
2. Nu a existat HL pe Golf 5
3. Ce volan de GTI?
4. Butoanele de la geamuri sunt decojite complet
5. Lipsește grila de la ventilație spate stânga.
6. Nu e înmatriculată

Astea sunt doar câteva "detalii" pe care le-am observat la o prima vedere și în graba...cine știe și cate probleme ascunse are...
Masina a fost echipata bine la vremea ei...și rezista bine... Dar asta nu înseamnă să dai 300.000km înapoi în bord...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

=)) ai ales-o bine de tot. Locul unde sunt facute pozele este la iulius mall Cj. Acolo daca ai sa mai urmaresti masini pozate pe autovit, ai sa mai gasesti cu zecile/sutele, sunt niste bisnitari/samsari care aduc masini din vest, le manaresc, dau km inapoi, vopsesc/schimba piesele uzate, detailing interior/exterior si gata. Verifica numerele de telefon si ai sa te lamuresti.

 

Ce zici iti plac unghiurile la poze?

 

http://autovit.ro/anunt/audi-a5-ID7GfKQp.html#c0b358224b

 

http://autovit.ro/anunt/peugeot-207-ID7GfFGn.html#c0b358224b

 

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-ID7GfR9H.html#1fe5de414f

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!