Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

Cred ca 6500 pret fara tva!!

daca nu are comenzi volan m-as mira sa fie full sau pe aproape macar. ai faruri xenon adaptive? ai trapa? :)

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Ma tot bate gandul sa imi iau un golf V si sunt nehotarat ce motorizare sa aleg 1.6fsi/1.9TDI/2.0TDI. - AUTOMAT (Musai)

Tin sa mentionez ca eu locuiesc in UK si masina o voi folosi aici 98% din timp in zona londrei pentru a merge la munca + doua drumuri pe an in Romania (Sotia nu poate merge in avion)...

Vreau cateva sfaturi referitoare le fiabilitatea acestor trei tipuri de motorare si care ar fi cel mai ok....

Eu fac appx 20mii pe an, km atat in oras cat si autostrada 50/50...

 

1.6FSI - Un motor pe benzina care ar favoriza suma totala pe care o sa o platesc la asigurare, plus ca este mai usor de intretinut decat dieselul. Insa, nu stiu cum se va comporta cu o cutie automata din sfera consumului pentru ca un consum de 10-12 nu prea m-ar avantaja :)

 

1.9TDI 115cp si 2.0TDI 138cp - Mi-ar placea tare din sfera cuplului si al consumului, insa sigur nu le voi gasi sub 130mii de mile, ceea ce implica anumite reparatii la piese importante...

 

Astept si parerile voastre.

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

full = 4 roti (tabla si capace) si volan (fara comenzi) . Tot de pe cars am luat si eu sapt trecuta un G7 2,0 tdi highline dar cu nu mai putin de 11mii euro si 159k km . Cam asa arata interiorul de highline ... insa departe de a fi full . 

 

Ai putea sa povestesti mai pe larg cum a fost experienta cu siteul de licitatii ?

Eventual sa faci un topic, mi se pare pretul extraordinar de mic ptr G7 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as fi interesat de o achizitie de pe carsontheweb. Un topic ar fi bun, ca sa nu poluam aici. Daca nu se poate va rog un mesaj privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e luata printr-o cunostinta care aduce masini mai multe . L-am rugat sa imi gaseasca un g7 cu minim dotari -comenzi volan si senzori parcare fata spate - si a gasit-o pe asta . Mie unul mi se pare cel mult un pret corect daca nu prea mare dar asta e deocamdata au pretul sus g7 .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

Am un buget de 6500 - 7000 euro si caut un Golf 6, fie 1.2 TSI sau 1.4 TSI, 90% o sa fie plimbat prin oras.

Nu conteaza daca e coupe sau hatchback.

 

Credeti ca gasesc ceva ok in pretul de mai sus si undeva in jurul a 100.000 km?

 

Merci!

Modificat de alin.qqq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe carsonth web trebuie sa ai cont sa vezi preturile care sunt fara tva 

licitezi si daca castigi mai platesti ceva taxe  + transportul pe platforma 500E  actele masini ajung prin curierat la cateva zile dupa ce ajunge masina in RO

 parerea mea ca este  sigura cumpararea de pe acest site  la masini sunt specificate problemele zgarieturile  etc.

urmaresti sa aiba carte service

masina pe care am cumparata eu a avut bara spate zgariata  si parbrizul sarit de la piatra in 2 locuri

cand au venit actele , a venit si schema de la asigurare in care era mentionata schita in care a fost zgariata  bara , a mai venit istoricul service detaliat

eu sunt foarte multumit de masina  

sunt prieten cu cel care adce masini si pot sa spun ca sunt impecabile  majoritatea le vinde la bisnitari care la randul lor le baga la vanzare  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pe acest  cont nu trebui sa ai firma sa poti licita? eu am intrat si nu pot daca nu am firma.asa arata... :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a cumpara de pe carsontheweb ai nevoie sa ai cont pe firma, iar acea firma sa se ocupa cu vanzari de autoturisme (din cate stiu eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Si eu am incercat sa-mi fac cont la ei (carsontheweb) si mi-au raspuns cu urmatoarele (in romana):

 

Va rog  sa imi trimiteti scanate pe mail urmatoarele documente pentru a va putea activa contul:

 

-        copie dupa certificatul de inregistrare al firmei

-        copie dupa cartea sau buletinul de identitate

-      copie dupa actul constitutiv , prima pagina din actul constitutiv si  pagina cu codul CAEN 4511: comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sau 5010).

 

Coduri CAEN acceptate :

 

Cod CAEN : 45 Comert cu ridicata si cu amanuntul, intretinerea si repararea autovehiculelor si a motocicletelor.

451 Comert cu autovehicule

        4511 Comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone)

        4519 Comert cu alte autovehicule

452 Intretinerea si repararea autovehiculelor

       4520 Intretinerea si repararea autovehiculelor

453 Comert cu piese si accesorii pentru autovehicule

      4531 Comert cu ridicata de piese si accesorii pentru autovehicule

      4532 Comert cu amanuntul de piese si accesorii pentru autovehicule

454 Comert cu motociclete, piese si accesorii aferente; intretinerea si repararea motocicletelor

      4540 Comert cu motociclete, piese si accesorii aferente; intretinerea si repararea motocicletelor

Cod CAEN : 77 Activitati de inchiriere si leasing

771 Activitati de inchiriere si leasing cu autovehicule

       7711 Activitati de inchiriere si leasing cu autoturisme si autovehicule rutiere usoare

       7712 Activitati de inchiriere si leasing cu autovehicule rutiere grele

 

Am un prieten care are cont. Daca va intereseaza sa va fac legatura sa-mi dati un mesaj pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa intelegem ca pe acest site (carsontheweb) nu exista tepe ?! Preturile sunt chiar asa bune ?! Tu vezi masina doar in poze si in detalii, o platesti fara sa o probezi, etc... Totusi cumparam o masina, nu un telefon,etc...

 

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deobicei sunt masini care au fost cumparate prin leasing sau pe firma. Dupa un timp companiile le vand prin acest site. Nu sunt preturi mici, dar poti avea noroc sa prinzi prin licitatie un pret bun. Avantajul este ca ai poza cu toate defectele mecanica si vizuale ale masinii. Nu ai sanse sa cumperi masina si sa aiba ceva in plus ce nu a fost anuntat. Kilometrii sunt cei anuntati si nu dati inapoi. A mea de exemplu a fost cumparata de pe acest site. Sunt miltumit. Mai sunt samsari care cumpara masina de pe acest site cu kilometrii care ii are si defecte la un pret mic. Dupa asta dau km inapoi si si o mai "repara" sa para ca noua si incearca sa o vanda mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ai inteles f bine.

masinile sunt descrise f bine, orice mica zgarietura este pozata, sunt 50 de poze la o masina.

 

Preturile la masini cu km putini (sub 150.000) nu prea sunt asa "bune". Preturile la masinile cu km multi sunt destul de bune.

Multi samsari le cumpara facand niste manevre cu TVA-ul (firme inregistrate pe numele unor boschetari, firme fantoma etc). Totusi de anul asta am inteles ca nu mai merge asa usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru lamuriri. Nu stiam de acest site, dar ma bucur ca am aflat de el :)

 

Daca exista cineva pe aici, care are cont la ei ( care are si firma, evident) , imi poate spune si mie un pret actual pentru un golf 6 , 2.0 ,140 cp din 2009 cu DSG si 235.000 km ?!

 

Multumesc anticipat.

 

P.S:-Care mai cumparati de pe acel site, sa ne tineti si pe noi la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, fix asta ar mai lipsi, sa mutam aria comerciala aici.  :dry:

 

@MariussBV: colegu', vrei preturi, uita-te in aria de vanzari auto, pe olx sau autovit. Sau si mai bine, chiar pe site-urile de licitatii. Aici discutam despre sfaturi de cumparare, nu despre oferte de vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru MK6 care dintre motorizarile 1.2 TSI / 1.4 TSI / 1.6 TDI e mai fiabila ? Ma refer atunci cand vrei sa achizitionezi o masina SH cu 100.000 - 150.000 km, mentionez ca majoritatea timpului va fi condusa in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In conditiile expuse, sincer, niciuna dintre cele 3. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru MK6 care dintre motorizarile 1.2 TSI / 1.4 TSI / 1.6 TDI e mai fiabila ? Ma refer atunci cand vrei sa achizitionezi o masina SH cu 100.000 - 150.000 km, mentionez ca majoritatea timpului va fi condusa in oras.

 

Cred ca iesi mai bine cu un 2.0 TDI. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e prea mult 2.0 diesel pentru mers prin oras? Sau sunt chiar atat de rele motoarele TSI?

 

Si care dintre motoarele de 2.0 e mai ok? 110 / 140 / 170 cp? 

Modificat de alin.qqq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e prea mult 2.0 diesel pentru mers prin oras? Sau sunt chiar atat de rele motoarele TSI?

 

Si care dintre motoarele de 2.0 e mai ok? 110 / 140 / 170 cp? 

 

Eu am 110 si prin oras imi ia in medie 7.5(combinat zile cu trafic lejer in care imi ia 5.5-6 cu zile de trafic bara la bara cand se duce in 9). Am si un 140 in familie(pe un A3) si papa mai mult decat al meu, clar. 

 

Daca vei folosi masina predominant in oras, 110 e alegerea cea mai buna clar. Altfel daca vrei ceva mai mult de la motor, 140. 170 deja daca esti mofturos si chiar vrei ca masina sa simiti ca trage bine.

 

De TSI-uri nu stiu ce sa spun, dar 1.6 TDI vad ca e destul de criticat pentru defectele lui. 

Modificat de ViBogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi mereu as vrea sa am niste caluti in plus trebuie sa iau in considerare bugetul care este undeva intre 7000 - 7500 euro. Sperand sa gasesc o masina cumparata din romania de la primul proprietar, de aia ma si uitam spre 1.2 si 1.4 sperand sa fie ceva mai ieftine fata de TDI atat la cumparare cat si la mentenanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

allege tu ce vrei.eu pot sa spun de 1.6 tdi ca e foc!consum ff mic,daca sti cum sa mergi cu ea nu ai  probleme.in fond si la urma ,urmei toate masinile au probleme.sa nu te gandesti ca daca iti ei un 2.0 tdi  nu o sa bagi bani in ea niciodata.succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Totul tine de modul de exploatare dar si de noroc. 

 

Ca si chestia cu consumul, tine de fiecare cum merge, cat de bine isi cunoaste masina cu adevarat. De ex:

 

Colegul de mai sus cu G6 110 cai face medie combinata de 7.5. 

Eu, cu "atelajul", vechi de aproape 8 ani, motor generatie veche, aproape de 200 cai, 4 motion si vreo 300+Kg in plus fata de Golful lui am media pe combinat (ultimii 4000km) de 8.0%. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt posesorul unui 1.6 TDI si sunt multumit. Depinde cum o conduci si cum ai grija de ea ;)

Modificat de black_fn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e un pret mediu pentru un 1.6 TDI din 2009 / 2010 Comfortline care are undeva intre 100.000 si 150.000 km la noi in tara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!