Jump to content

Mi-a Venit Leonul


gabryell23
 Share

Postare recomandată

Salutare la toata lumea. M-am bagat si eu pe topicul asta pt ca si mie "mi-a venit leon-ul". De ieri sunt fericitul posesor al unui leon 2 Stylance 2.0 TDI, 140 CP, cutie DSG, ESP+EBA, alarma, geamuri fumurii, mufa intrare USB, pachet vizibilitate si audio 1 cu 8 difuzoare si sistem bluetooth. M-am invartit cam 60 km prin jurul casei in prima zi si pot spune cu mana pe inima ca m-am indragostit de ea si nu cred ca am sa regret nici o clipa alegerea facuta :D Daca sunteti interesati promit sa revin si cu poza (cand am sa apuc sa ii fac).

La prima vedere am si eu cateva nelamuriri si sper ca cineva de pe aici sa ma poata ajuta. Una dintre optiunile pe care le-am ales a fost "mufa intrare USB" in ideea sa pot pune pe un flash pen cateva mp3-uri si sa pot sa le ascult in masina. Din pacate nu am gasit aceasta mufa si nici cei de la service nu prea au fost mult de ajutor, dar a fost un pic si vina mea pt ca eu le-am zis sa renuntam la cautare in ideea ca ii dau eu de cap pt ca eram prea nerabdator sa imi conduc noua masina :D

A 2'a problema pe care o am este legata de bluetooh in sensul ca dau search cu telu la new device de bluetooh, gaseste bluetooth de pe masina, dar cand ii dau sa se conecteze imi cere pe tel acel passcode. Are cineva ideea care este passcode? Ma gandesc ca ar trebui sa fie unu default din fabrica, dar nu stiu pe unde sa il gasesc.

Mentionez ca mi-am aruncat un ochi f rapid in manualul de utilizare in ideea sa gasesc raspunsuri la intrebarile mele, dar fara succes.

Multam in avans pt ajutoare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 326
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • AIX

    20

  • X-Ecutor

    15

  • ryco78

    13

  • Cristian

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru usb citeste aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=35595

"Pt. USB:

"La selectarea unui fisier cu piese muzicale prin intermediul tastelor sistemului de redare a CD-urilor, pe ecranul sistemelor de radio apare afisat mesajul Track 1 (piesa 1). pe ecran pot fi afisate max 99 de piese muzicale.

Titlul piesei nu este afisat pe ecran." (sursa: Manual .....)"

Pentru bluetooth incearca: 0000 cand faci pair la device-uri. Ar trebuie sa ai si in manual acest cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca stickul usb sa fie citit ca o magazie si sa poti asculta muzica de pe el trebuie sa faci 6 foldere in care sa bagi maxim 99 de melodii in fiecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mada2k2: Din pacate nu am gasit aceasta mufa si nici cei de la service nu prea au fost mult de ajutor, dar a fost un pic si vina mea pt ca eu le-am zis sa renuntam la cautare in ideea ca ii dau eu de cap pt ca eram prea nerabdator sa imi conduc noua masina

Adica cei de la dealer nu au stiut sa iti arate unde este mufa? :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mada2k2 mai bine incearca 1234

multam mult. a mers cu 1234 :D

intr-adevar e trist, dar adevarat cand am ridicat masina am intrebat de USB pe care l-am comandat si au inceput si eu sa se uite prin toate colturile dupa mufa. intr-un final au gasit o mufa sub scaunul pasagerului din dreapta, dar nu seamana deloc cu mufa USB pe care o stiu eu. Dupa mici investigatii pe net am gasit eu ceva si cred ca m-am "procpsit" cu o mufa pt iPod. Nu sunt sigur, dar mai studiez. In cazul in care este intr-adevar o mufa iPod oare se poate reveni la comanda mea originala si sa imi monteze o mufa USB ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care este intr-adevar o mufa iPod oare se poate reveni la comanda mea originala si sa imi monteze o mufa USB ?

Personal cred ca se poate, insa e foarte costisitor, nu neaparat la pret cat la volumul de munca pe care il presupune. Si aici ma refer la faptul ca trebuie demontate multe componente pentru a avea acces la cabluri.

Structural, mufa de ipod contine in plus fata de cea USB o interfata care acceseaza playlist-urile salvate in ipod. Din ce am inteles de la colegii de pe forum care au mufa ipod, interfata nu recunoaste si nu afiseaza pe display-ul radiocd-ului numele piesei sau artistului. Ai aici mai multe informatii http://vwforum.ro/index.php?showtopic=31213

Sfatul meu ar fi sa lasi mufa asa si sa iei un cablu adaptor ipod-usb. Introduci partea mai lata cu multi pini in mufa ta din masina si o sa ai in capatul celalat usb, unde poti sa infigi un stick cu mp3-uri. Nu am incercat, dar cred ca merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca sunt off topic dar poate stiti daca exista vreun dispozitiv sau adaptor astfel incat sa folosesc un stick usb conectat la mufa de intrare a casetofonului?Aceea este jack normal daca nu ma insel.

Am postat aici pentru ca sunteti la capitolul asta si nu mai avea sens sa deschid alt thread.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate lamuri si pe mine cineva cu o chestie? Cum pot sa imi dau seama ca si simplu "consumator" (sa ii zicem) daca la masina am cutie DSG sau tiptronic? Pentru un neavizat cred ca este f usor sa le confunzi pt ca au aceleasi litere, aceleasi nr de pedale si acelasi mod de utilizare, dar pe langa toate astea sunt destul de diferite ... Ms anticipat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe motorul 2.0 tdi 140 cp nu s-a pus tiptronic niciodata. Deci ai sigur DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe motorul 2.0 tdi 140 cp nu s-a pus tiptronic niciodata. Deci ai sigur DSG.

Am observat si eu ca pt aceasta motorizare nu se poate pune o cutie tiptronic si ma asteptam la acest raspuns. Nu stiu daca ceea ce am gasit eu are prea mare importanta, dar pana ma lamuresc eu este un inceput :) In prima poza este o cutie DSG de pe o Altea, iar in cea de-a 2'a este exact ceea ce am eu. Se poate observa formele diferite intre cele doua si inscriptia DSG pe prima dintre ele presupunant ca motoarele si cutiile puse pe Altea si pe Leon sunt identice. Stiu ca doar pt ca nu scrie DSG nu inseamna ca si poate fi un DSG, dar eu caut argumente mai clare ...

post-13041-1193983239_thumb.jpg

post-13041-1193983246_thumb.jpg

Modificat de mada2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mada2k2 Felicitari pentru achizitie!... S-o stapanesti fara incidente! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca leonul fr are parbriz atermic sau nu?ca zilele urmatoare trebuie sa-mi vina masina si as vrea sa-mi cumpar un detector de radar......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mada2k2 poza numarul 2 este un schimbator pt cutie tiptronic clasic. Maneta respectiva vine pt motorul 2.0 FSI de 150 CP. La fel maneta respectiva este identica in cele mai mici detalii cu cea de pe Audi S8 modelul vechi, l-am condus mai bine de 1 an asa mi-a ramas in minte.

Tu trebuia sa ai maneta exact ca cea din prima poza si sa scrie pe ea DSG. Daca s-a facut vreo greaseala in fabrica sigur nu e la cutie ci doar la aceasta maneta :Driver:.

Chiar nu stiu ce sa-ti mai spun? Sigur ai 2.0 TDI? E singura intrebare pertinenta care imi trece prin minte acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mada2k2 poza numarul 2 este un schimbator pt cutie tiptronic clasic. Maneta respectiva vine pt motorul 2.0 FSI de 150 CP. La fel maneta respectiva este identica in cele mai mici detalii cu cea de pe Audi S8 modelul vechi, l-am condus mai bine de 1 an asa mi-a ramas in minte.

Tu trebuia sa ai maneta exact ca cea din prima poza si sa scrie pe ea DSG. Daca s-a facut vreo greaseala in fabrica sigur nu e la cutie ci doar la aceasta maneta :Driver:.

Chiar nu stiu ce sa-ti mai spun? Sigur ai 2.0 TDI? E singura intrebare pertinenta care imi trece prin minte acum.

Nici eu nu pot spune daca este exact 2.0 TDI 140 hp pt ca inca nu am cartea masinii, dar comanda a fost data pentru asa ceva. Urmeaza sa fiu sunat de cei de la seat sapt asta pt carte si cu ocazia asta am sa incep sa pun intrebari in stanga si in dreapta pana sunt pe deplin lamurit.

ol_ovy mersi pentru urari!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit si cu poze ca tot era proasptat spalta :)

post-13041-1194441668_thumb.jpg

post-13041-1194441674_thumb.jpg

post-13041-1194441678_thumb.jpg

post-13041-1194441682_thumb.jpg

post-13041-1194441689_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte misto. Sa o stapanesti sanatos.

Ce pneuri ai pe ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu pot spune daca este exact 2.0 TDI 140 hp pt ca inca nu am cartea masinii, dar comanda a fost data pentru asa ceva. Urmeaza sa fiu sunat de cei de la seat sapt asta pt carte si cu ocazia asta am sa incep sa pun intrebari in stanga si in dreapta pana sunt pe deplin lamurit.

ol_ovy mersi pentru urari!!

Daca este vorba de modelul din imagine(alb) si este diesel..........sigur este 2.0 TDi 140cp!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect la ce a spus AndreiFR.

Am vazut ca au schimbat putin tapiseria scaunelor la stylance si au pus manetele de langa volan cu mai multe "desene"pe ele..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt un pic cam offtic dar nu am gasit in alta parte unde sa postez .

Pe la jumatatea lunii decembrie ar trebui sa imi ajunga si mie Leon-ul (1.9 TDI , reference + pachet sport si mai multe) . Ideea e ca oricum pe viitor eu voi schimba cauciucurile stoc cu ceva mai mare , vreau jante de 18 in principiu . Din cat am citit si de ce stiu nu cred ca pe timp de iarna ar fi bine sa merg cu cauciucuri astfel de mari , fie ele all seasons. Si apoi m-am gandit sa fac cumva sa am direct cauciucuri de iarna cand vine masina dar din pacate nu se poate . Acuma vreau sa va intreb , masina fiind noua , e obligatoriu sa-mi pun cauciucuri de iarna anu asta sau mai poate astepta ? Daca e bine sa le schimb , atunci as vrea sa le vand pe cele care vin echipate si sa-mi iau de iarna. Stiti pe cineva care cumpara cauciucuri (retineti , am pachetul sport limited + audio1) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte misto. Sa o stapanesti sanatos.

Ce pneuri ai pe ea?

Mersi pt urari!

Pneurile sunt MICHELIN 205/55 R16 si cred ca sunt all seasons. Zilele trecute am ajuns la concluzia ca nu voi schimba niciodata jantele de 16 pentru ca am luat din greseala o bordura destul de mare si din cauza grosimii destul de mare a cauciucului nu a ajuns pana la janta. Intr-adevar jantele de 17 sau 18 dau mult mai bine, dar cele de 16 sunt mai practice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine masina... si eu vreau sa iau tot alba. Ce optionale ai mai pus pe ea in afara de pachet audio cu bluetooth? Xenon vad ca nu are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine masina... si eu vreau sa iau tot alba. Ce optionale ai mai pus pe ea in afara de pachet audio cu bluetooth? Xenon vad ca nu are.

Pe langa ce avea Sylance am mai pus urmatoarele: ESP+EBA+Dirver Steering Recommendation+Control presiune pneuri, alarma, geamuri fumirii, mufa USB (care nu stiu exact din ce cauza se pare ca a venit cu mufa iPod), pachetul de Vizibilitate si Audio 1 cu comenzi pe volan, 8 difuzoare si Bluetooth. Ar mai fi mers niste Xenoane, poate si o trapa, dar am renuntat vazand preturile pt acestea: 900 euro, respectiv 500 euro. Pe viitor planuiesc sa schimb becurile de la pozitii, faza scurta si faza lunga cu becuri cu lumina alba, dar pentru asta trebuie sa caut modelul becurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@robyman: daca vinzi papucii cu care vine si pui de iarna cand iesi din iarna ce faci, o sa mergi tot timpul anului cu papuci de iarna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!