Jump to content

Mi-a Venit Leonul


gabryell23
 Share

Postare recomandată

Am dat comanda pentru leonache pe 16 august, urmand ca masina sa vina undeva pe la sfarsitul lunii noiembrie (asa a zis dealerul), deci aveam de asteptat cam 3.5 luni, luni 8 octombrie ma suna dealerul si ma intreaba cand pot sa platesc rata finala pentru ca a sosit masina si ca in jurul datei de 18 octombrie pot sa ridic masina. Tinand cont ca luna august este luna de concediu in fabrica Seat nu am asteptat decat 1 luna si 8 zile (timp de productie) ca sa fiu sunat ca vine masina.

Ce parere aveti, este noroc chior (in sensul ca ar fi o comanda similara la care s-a renuntat) sau chiar sa se fi miscat asa de repede cu producerea masinii?

Nu stiu daca este offtopic sau nu dar intreb: ce parere aveti despre modul de cumparare "pret in euro plata in lei"? Pentru mine care am avut banii in euro, din cauza cursului practicat de dealer, m-a dus la un pret mai mare decat cel care il are masina si anume cu cca 500 euro (cat pentru plata taxei de prima inmatriculare).

Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 326
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • AIX

    20

  • X-Ecutor

    15

  • ryco78

    13

  • Cristian

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

N-ai ce sa faci. Asta este Romania. Masina se produce in Euro si se vinde intr-o tara care alta moneda. Ca sa nu fi pierdut atatia bani (si eu am fost in aceiasi situatia) cel mai bine ar fi fost sa o cumperi din o tara ce are euro ca moneda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plata e plata pana la urma stiai ca nu ai cum sa-l iei in euro din pacate si eu am pierdut la sistemu asta dar nu m-am gandit la asta ci la masina dorita hehe! oricum ai noroc ca a venit repede ! sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin.

Dupa ce mi s-a spus ca masina vine in jur de 18, joi primesc tel ca daca pot sa ma prezint a doua zi sa ridic masina, prin urmare luni dupa 1,5 luni de asteptare (fara sa pun jumatate din august cand a fost concediu si consider ca nu s-a lucrat deloc in fabrica Seat) ridic masina, dealerul m-a "asigurat" ca masina este comanda mea si nu o alta comanda la care s-a renuntat, deci trebuie sa inteleg ca s-au miscat repede pe bune . Semnele mele de intrebare se ridicau din cauza celor citite aici pe forum, unde nu am vazut sa fi fost o perioada mai mica de 2,5 luni de asteptare de la comanda la livrare.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asteptat pentru masina de pe 23aprilie pana pe 7 iulie....cam 2 luni jumate.Cine stie....poate au venit spaniolii cu forte proaspete din concediu si ti+au facut+o mai repede :frigbaitata: .Oricum n+ai dc sa-ti faci probleme atatatimp cat ai toate dotarile care ti le+ai ales....ai si garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In sfarsit, dupa trei luni si o saptamana de asteptare, mi-a venit si mie masina (de fapt a venit acum vreo doua saptamani, dar am tot fost plecat si nu am avut timp sa scriu).

Nu pot decat sa fiu foarte fericit pentru alegerea facuta pentru ca masina depaseste asteptarile mele. Este excelenta si o recomand tuturor celor care mai stau inca pe ganduri.

Leon Stylance 2L TDI black magic + bi-xenon, jante Avigor de 17 optional, ESP+EBA, geamuri fumurii, pachetul Vizibilitate (oglinda retrovizoare cu reglare antiorbire, zenzor de ploaie si lumini), audio 1 (comenzi radio si telefon pe volan, Bluetooth, 8 difuzoare) si mufa pentru iPod.

Sta excelent pe sosea, in curbe sau in linie dreapta, frane sigure, pozitie la volan foarte buna cu sustinere laterala de asemenea buna, acceleratie surprinzator de sigura si rapida.

Suspensiile nu sunt asa de rigide cum spune sau crede lumea. Pot spune cu siguranta ca la Ibiza 2007 a prietenei mele sunt mai dure fata de cele de pe Leon.

In cei 2000 de km facuti aproape in totalitate afara din oras consumul mediu 6.8 l/100 km, rulare in conditii de rodaj.

Treapta a sasea de viteza este o chestie excelenta (2500 ture la o viteza de 130 km/ora).

Sistemul audio bunicel, ma asteptam la mai mult. Un tweeter de pe spate deja haraie la volum mai mare de 10.

Dealer Alto Syncro - comportament adecvat (mi-au suportat cu stoicism crizele pe care le faceam la sfarsitul perioadei cand nu mai aveam rabdare). Ce le pot reprosa este ca mi-au bagat pe factura fara sa ma intrebe, niste covorase in valoare de 100 ron care, desi originale, sunt prea mici si nu acopera suprafata de sub pedale si spatiul corespondent de pe partea pasagerului, asa ca le-am inlocuit a doua zi. Dar cel mai rau, aviz amatorilor, montatul presurilor, adica "asezatul" lor pe podea, m-a costat 30 ron (cica manopera 30 de minute, pe factura). Oricati bani ai avea nu poti sa dai 30 ron pentru asa ceva, mai ales ca fac misto cu cele 30 minute manopera.

In rest, toate bune.

Si cateva poze...

post-14095-1193152800_thumb.jpg

post-14095-1193152823_thumb.jpg

post-14095-1193152850_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E superba masina. Urmatoarea masina va fi un seat leon cupra asa ca iti dai seama ca imi place ce vad in poze. Sa o stapanesti sanatos si sa nu ai nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DanielK

Ai dreptate cu cei 30 de RON dar dealerii calculeaza numai cu jumatatile de ora,asa ca nu e misto' dar e dureros.Ar fi trebui sa ti le aseze pe gratis ca sa te mai aiba si pe viitor client,astia suntem noi romanii...

Edit PS.Mult noroc cu noua ta masina si fara evenimente negative!

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DanielK, sa-l stapinesti sanatos, este superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari!!! Foarte frumoasa masina. S-o stapanesti sanatos si fara incidente :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daniel , sa o stapanesti cu placere fara incidente . Dar spune-mi te rog , ce discount ai avut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Danielk: in pozele tale si in multe poze descarcate de pe net cu leonul am vazut sub lampitele laterale de semnalizare lipit acronimul TDI sau TFSI/FSI, acestea sunt optionale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor pentru urari!

@Robyman - am avut un discount de 6% (aprox 1500 euro). 5% pentru ca este a doua masina pe care o cumpar de la ei si 1% pentru ca am mai negociat un pic.

@razmih - nu, nu sunt optionale. nu stiu care este motivul pentru care la unele masini pun si la altele nu. eu m-am trezit cu ele si imi plac la nebunie.

Inca cateva poze...

post-14095-1193310193_thumb.jpg

post-14095-1193310230_thumb.jpg

post-14095-1193310254_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari omule! Masinutele noastre sunt aproape gemene! Iti inteleg foarte bine bucuria! Legat de scrisul TDI pe laterale, la mine scrie doar in partea dreapta! F frum si jantele! Multi km fara incidente!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va faceti probleme cu literele astea(TDI,TFSI...)se pot lipi si pe urma,cine nu are tebuie doar sa le comande la Seat iar cine le are si vrea sa le dea jos,sa o faca cu un nylon de pescuit sau/si cu foenul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alteacupra - e ceva ce nu stii??? :offtopic:

Si acum serios vorbind: vreau sa-mi personalizez putin masinutza, adica as vrea sa-mi pun in spate ceva scris in acelasi stil cu "CUPRA". Ai idee unde as putea sa-mi confectionez literele respective? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LoRaN: nu este chiar asa, eu nu le am si eram curios pe ce principiu se pun. Se pare ca la intamplare, asta are asta nu are :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlinF

Nu am nici o idee,in afara de scrisul original (VW,SEAT...).Pe net am vazut si eu dar la noi nu,imi pare rau... :) post-5905-1193329604_thumb.jpgpost-5905-1193329621_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am inscris TFSI sub semnalizatoarele laterale desi in Germania se pare ca exista (am vazut pe www.mobile.de)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alteacupra - scuza-mi ignoranta, dar nu stiu care sunt cele originale Seat, VW ... ;) Sunt cele din pozele postate de tine? Daca da, pe astea le au la reprezentanta in categoria accesorii? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlinF

La reprezentanta sunt disponibile doar literele sau combinatiile de litere (gen TDI, TFSI) sau denumirile (Altea, Cupra, Toledo etc). Un prieten de-al meu si-a comandat "TDI" pentru un Leon 1.9 care nu avea mentiunea respectiva din fabrica. Literele sunt din metal si au aplicate pe dos un fel de burete dublu adeziv. Sunt lipite pe o folie de transfer, la aceeasi inaltime si distanta unele de altele pentru a le putea aplica usor pe masina dintr-o singura miscare. Din pacate nu sunt disponibile la dealeri si alte caractere decat cele care fac parte din denumirea masinilor sau a motorizarilor. Daca vrei sa scrii altceva pe masina si ai nevoie de alte caractere (gen X, W) cred ca ar trebui sa-ti procuri din cele neoriginale. Personal am vazut pe la diferite magazine de piese auto litere doar pentru VW si Audi, dar nu cred ca respecta intru totul forma caracterelor originale..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlinF

Nu,cele din poze nu sunt originale VW,SEAT...sunt tot litere,cifre si semne produse de firma Eufab,o firma ce produce tot felul de accesorii pt. masini si motociclete,poza e de pe net,vroiam doar sa-ti arat ca exista asaceva ce iti doresti tu,insa la noi eu nu am vazut de vanzare.Sunt din plastic(ABS) cromat si asa cum a zis si starchaser au pe spate un burete subtire dublu adeziv,marimea unei piese e aprox. 7cm inalt si 3,5cm lat si costa in jur de 2€ bucata.Daca vei merge candva in Ungaria,Austria sau Germania le gasesti cu siguranta de cumparat.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

starchaser, alteacupra, va multumesc. Am s-o iau pe la magazine sa caut :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!