Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Bravo Petzre!!! Si eu am in cap fix aceeasi masina cu unele ajustari la dotari :)!!!

Am avut Vento 1.8 cod ABS de 90 de cai care in oras consuma 9-11 l/100 Acest TSI cu siguranta va consuma la fel deoarece are start-stop + masina e usoara + tehnologiile noi de injectie etc

@Ebi - Eu pe Bucuresti-Budapesta scot medie de 99-102 km/h regulat (lucrez in Budapesta dar am familie in Bucuresti) cu al meu tdi de 170 cai ... Si asta fara depasiri riscante.

@Ritter1976 Cei 170 de cai ma ajuta enorm pe autostrada cand rulezi cu 130 km/h la 2400-2500 rpm in deplina liniste si cu consum mic. Deci TSI de 180 de cai mi se pare foarte OK, safe si economic la viteze mari de croaziera.

Medie de 120-130 km/h in Romania poti obtine cu ceva de 300-500 cai mers cu 200 km/h de fiecare data cand ai ocazia...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Totusi vorbim de un motor turbo de 140 de cai... Nici 2.0 TDI nu consuma mult mai putin...

 

Ma gandesc la un 8 , 7 si ceva ?

2.0 TDI CR 140 CP pe O2 FL consuma medie 10% in oras.

 

Poate vorbim de consum in Bucuresti, 2.0tdi CR meu de 170 nu ia mai mult de 8 in Sibiu, mers normal. Alta circulatie si distante mai scurte.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo Petzre!!! Si eu am in cap fix aceeasi masina cu unele ajustari la dotari :)!!!

Am avut Vento 1.8 cod ABS de 90 de cai care in oras consuma 9-11 l/100 Acest TSI cu siguranta va consuma la fel deoarece are start-stop + masina e usoara + tehnologiile noi de injectie etc

@Ebi - Eu pe Bucuresti-Budapesta scot medie de 99-102 km/h regulat (lucrez in Budapesta dar am familie in Bucuresti) cu al meu tdi de 170 cai ... Si asta fara depasiri riscante.

@Ritter1976 Cei 170 de cai ma ajuta enorm pe autostrada cand rulezi cu 130 km/h la 2400-2500 rpm in deplina liniste si cu consum mic. Deci TSI de 180 de cai mi se pare foarte OK, safe si economic la viteze mari de croaziera.

Medie de 120-130 km/h in Romania poti obtine cu ceva de 300-500 cai mers cu 200 km/h de fiecare data cand ai ocazia...

Da, m-am referit la mers la drum lung cand este liber, dar m-am exprimat gresit...scuze.

Eu rulez cu 130 km/h in viteza 6 cu fro' 2.400 rpm la 1.2 TSI-ul de 105 CP, deci la fel de lejer si in deplina liniste. Problema este ca nu de multe ori am ocazia s-o fac in Romania, decat pe portiuni foarte scurte... (in rest 100-110, maxim)

Modificat de ritter1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo Petzre!!! Si eu am in cap fix aceeasi masina cu unele ajustari la dotari :)!!!

Am avut Vento 1.8 cod ABS de 90 de cai care in oras consuma 9-11 l/100 Acest TSI cu siguranta va consuma la fel deoarece are start-stop + masina e usoara + tehnologiile noi de injectie etc

@Ebi - Eu pe Bucuresti-Budapesta scot medie de 99-102 km/h regulat (lucrez in Budapesta dar am familie in Bucuresti) cu al meu tdi de 170 cai ... Si asta fara depasiri riscante.

@Ritter1976 Cei 170 de cai ma ajuta enorm pe autostrada cand rulezi cu 130 km/h la 2400-2500 rpm in deplina liniste si cu consum mic. Deci TSI de 180 de cai mi se pare foarte OK, safe si economic la viteze mari de croaziera.

Medie de 120-130 km/h in Romania poti obtine cu ceva de 300-500 cai mers cu 200 km/h de fiecare data cand ai ocazia...

Da, m-am referit la mers la drum lung cand este liber, dar m-am exprimat gresit...scuze.

Eu rulez cu 130 km/h in viteza 6 cu fro' 2.400 rpm la 1.2 TSI-ul de 105 CP, deci la fel de lejer si in deplina liniste. Problema este ca nu de multe ori am ocazia s-o fac in Romania, decat pe portiuni foarte scurte... (in rest 100-110, maxim)

 

Parerea mea ca in Romania ai nevoie de o masima mai puternica 140+ daca nu vrei sa stai pe Valea Oltului o singura banda pe fiecare sens in spatele la fiecare tir cu frica ca poate nu iesi bine din depasire. Daca am avea autostrada 50% cat exista in afara 1.2TSI si 1.6TDI ar fi mai mult decat suficient, ai banda ta te poti duce cu 120 - 130 linistit nu e nevoie sa faci depasiri riscante. Cati tinde de 1.8tsi`u din configuratie e grozav.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in opinia mea

1.2 tsi e ok ptr mers decent cu Octavia... pe Polo e racheta :) . e cel mai economic benzinar

1.4 tsi e pentru mers comfortabil (un mixt intre consum apropiat de la 1.2 si perf apropiate de la 1.8)

1.8 tsi e pentru senzatie

2.0 tsi e vis frumos inca nedisponibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au la pba pe o3-ul de drive test,cel maro 2.0tdi 150cp modul de selectare eco normal sport,etc.

Se simte feelingul la acceleratie,directie,e un gadget misto.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate vorbim de consum in Bucuresti, 2.0tdi CR meu de 170 nu ia mai mult de 8 in Sibiu, mers normal. Alta circulatie si distante mai scurte.

Atunci si 1.8 o sa consume mai putin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Octavia spre deosebire de Golf (http://www.volkswagen.co.uk/technology/driving/driving-mode-selection) lipseste modul confort care regleaza suspensia pentru mai mult confort, optiune care la Golf costa 795 Lire (conform http://www.briskoda.net/forums/topic/267924-spotted-on-the-spec-list-selection-of-driving-profile/).

 

In conditiile date mai merita pus Driving Mode Selection care modul sport este deja suportat de DSG si singura modificare ar fi raspunsul directiei. In mod ECO probabil il obtine DSG pus in drive, nu stiu cum acest mod ecu intervine in optimizarea performantelor motorului pentru consum scazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita, mai ales pe 1.8tsi. Pe ECO iti reduce raspunsul pedalei de acceleratie, ca si cum ai apasa mai bland, te ajuta sa consumi mai putin, pune A/C pe un mod care consuma mai putin, posibil si DSG-ul sa schimbe mai sus ca pe Drive, nu stiu, ramane de vazut, dar pentru nici 100eur..

 

Pe Sport nu numai ca trece DSG-ul in Sport ci si modifica raspunsul volanului, leveling-ul xenoanelor (daca sunt) si start/stop (sper ca in acest mod nu se mai opreste motorul dupa 1 sec. de la oprire)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai tare gadget (o sa radeti de mine) este ala cu Faza Scurta/Lunga in mod automat. De departe, ca si utilitate pentru noi astia, 90% din soferii normali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce este cel mai tare gadget ??

 

Poate ptr blonde si prostii care nu isi dau seama ca martorul albastru din bord inseamna ca merg cu faza lunga si poate deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii macar cum functioneaza inainte de a ne face .... prosti, si pe noi si pe inginerii de la VW ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu ai prins ironia afirmatiei ... e cel mai tare gadget pentru ceilalti participanti la trafic .. cum ar fi si un senzor de umididate care sa nu iti permita sa aprinzi lampa si farurile de ceata FARA CEATA ca ii dor ochii pe cei din jurul tau din cauza ta :D

 

Salutari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit acum cu vara mea si am convins-o sa puna Driving Mode Selection (sper sa se poate adauga la comanda facuta pe 1 aprilie, eu stiu ca ai maxim 1 saptamana sa faci modificari, pana nu planifica fabrica masina in productie).

 

 
Am ajutat-o cu optionalele si pana la urma a ramas:
5E34PD12 Noua Octavia Elegance 1.8 TSI DSG , 180 CP/ 132 kW, DSG, Cutie automata de viteze 18.067,-- 22.403,08 
 
Dotari optionale:
PK9 Faruri Bi-Xenon 839,-- 1.040,36 cu functie Adaptive Frontlight System, control dinamic al unghiului de iluminare, instalatie spalare faruri, Day Light cu tehnologie LED 
PJ3 Jante aliaj ușor Teron 7J x 17" 142,-- 176 
PT2 Pregatire GSM Confort cu Bluetooth 94,-- 116,56 
PW8 Proiectoare de ceata fumurii 13,-- 16,12 
PJA Roata de rezerva de uz temporar 0,-- 0,-- 
7X1 Senzori parcare spate 253,-- 313,72 
PNC Sistem de navigatie Amundsen MIB 534,-- 662,16 cu afisaj color, touch-screen, unitate CD si 2 x SD card slot, harti Europa incluse 
PLE Tapiterie partial piele 538,-- 667,12 
PLC Spătare scaune față îmbrăcate în piele artificială pentru Elegance 16, -- 20
PLV Volan in 3 spite cu padele pentru schimbare viteze DSG 143,--177
PKC Simply Clever 38, -- 47
1SL Elemente suplimentare protecție șasiu, material plastic 30, -- 37
PFC Driving Mode Selection 75, -- 93
 
4K4K culoare: Bej Cappuccino 297,-- 368,28
Tapiterie si plansa de bord de culoare neagra
 
Later edit:
am uitat de:
Stergator luneta
Monitorizarea presiunii in pneuri.
Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rempha, e cazul sa ii spui verisoarei tale sa intre pe forum, eu deja sunt invidios pe configuratia aceea :) 1.8tsi, DSG, padele, xenon, navigatie, piele, 17" Teron (cele mai cool)!! :icon_thumleft:  :icon_thumleft:  :icon_thumleft:  :icon_thumleft: bun gust si practicalitate

 

LE: macar sa isi puna un sticker VWFORUM si sa ne dai numarul de inmatriculare sa stim si noi ca este ea cand o sa ne lase in urma cu cei 180cp, sa o salutam cu un flash, daca ne mai prinde in oglinda  :)

 

LE: imi plac baietii de la automarket.ro, au inceput sa fie realisti si incearca sa fie pertinenti prin scorurile finale, zecimala de dupa 4.x :) ma refer la review-urile pe bune nu la gluma cu Dacia de 1 aprilie, dar si pentru acela felicitari pentru straduinta de umor

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca si cind va fi disponibila cutia DSG pe 1.4 TSI 140 CP?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi interesat sa ne zica cineva... de asemenea eu sunt interesat de 1.8TSI manuala... Stiu ca pe topicul Golfului 7 a fost cineva care a postat toate informatiile despre viitoarele versiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 tsi manuala exista dar nu la vanzare. A fost prezenta la drive test la Porsche Timisoara acum 2-3 sapt...

Probabil in toamna o sa o introduca la vanzare si astfel ii va scadea pretul 1.8 tsi cu aprox 2000 EUR :) adica undeva la 20400 EUR ptr ELegance - mai ieftina cu 1200 EUR ca 2.0 TDI desi are suspensie multilink pe spate... Iar in versiunea Ambition la 19600 EUR chiar e tentanta... (e la pret de 1.6 TDI Elegance...)

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema actuala nu e pretul ci ca 1.8TSI e cu DSG7 si n-are rost sa mai intram in detalii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rempha Ai luati piele artificala pe spatare pentru copii?

 

Eu de aia vreau asa pentru ca isi cam sterg copii talpa de spatare cand stau in scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cum arata " tapiterie partial piele" eventual foto?!  Sincer nu m-ar mira sa fie 2 -3 petice de piele aruncate ici si colo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima e clar piele+textil dar ultimile 2 sunt viena+alcantara.

E faina partial piele deoarece protejeaza marginile care sunt sensibile la uzura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!