Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Sa pastram discutiile on topic, despre Octavia 3 va rog, nu dati in versus iarasi.

 

Pe topicul acesta 44% din 182 membri vwforum au votat pentru motorul diesel de 2.0, 20% pentru benzina 1.8tsi si 18% pentru benzina 1,4tsi, iar ca si dotari 74% vor Elegance (deci nu merg pe buget ci pe dotari).

 

Pana acum s-a comandat vreun 2.0tdi? Mihai2 a comandat un 1.4tsi, mai e cineva?


Daca mai gasiti review-uri recente interesante va rog sa le puneti aici. Eu am vazut cateva review-uri interesante pe youtube, dintre care singurul care declara Octavia3 cea mai buna masina pe MQB (deci intre A3, G7, Leon) este Dean de la Autobild.de, nu inteleg limba germana daca cineva poate sa ne traduca care au fost testele si concluziile.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu am comandat 1. 2 tsi, 105 CP, elegance.

 

Sunt doua lucruri pe care vreau sa le punctez:

 

1. Vad ca in general se vorbeste numai de versiuni de top, atat pentru motor cat si pentru echipari. Si dupa se compara preturile cu Passat, Superb, etc.

Eu de exemplu aveam buget clar, vroiam masina pana in 18.000 de euro (TVA inclus), deci nu cred ca m-as fi incadrat in "alternativele" de mai sus, deci aceaste discutii de genul : "de banii astia iti luai..." si " mai bine mai punei 3000 si iti luai" mi se par irelevante.

Ce imi pare bine este ca romanii au bani  :icon_thumleft: ! Dar sunt curios la anul pe vremea aceasta care va fi clasamentul la O3 pe motorizari/echipari.

 

2. Multi spun ca asteapta pachet business/reducere. Asa cum am mai zis acum cateva pagini, eu am obtinut o reducere decenta zic eu (1200 de euro), deci daca exista interes clar se poate, dar nu de la calculator ci in showroom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, multa lumea vorbeste despre masini in echiparea de top dar cumpara una in echipare de baza...

Felicitari pentru alegere, da mai multe detalii despre ea, echipare, optionale, timp de livrare etc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Daca ai obinut 1200 Euro din 18000, inseamna e legenda faptul ca dealerii Skoda au 7% marja (discount sau adaos comercial = diferenta intre cu cat le factureaza Porsche Romania la dealer  si pretul de lista). Inseamna ca au cel putin 15%.

 

Dau o bere e pentru cine zice exact cat e marja, ca sa stim din ce negociem   :beerchug:

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Ca sa dau informatia precisa, am pus optionale de 1700 de euro si masina costa 17.000, deci mi-au dat reducere de 1200 din 18.700 euro. Marja e pe undeva pe la 10 la suta cred, am negociat destul de mult pentru acest discount :)!

 

Am ales Elegance + optionale: culoare gri platinum, airbaguri laterale spate, parbriz incalzit, jante 17" , priza 230 V, proiectoare cu functie cornering, Bolero, scaune fata incalzite, pachet Simply clever, presiune pneuri, protectie sasiu suplimentara.

 

Livrarea in saptamana 22-28 aprilie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos! Octavia 3 la 17500 EUR, iata ca se poate. Iar in Elegance sunt incluse multe chestii, inclusiv climatronic, stopuri LED, maxiDOT, oglinzi cu boarding spots, catvision, daylight, start/stop samd samd  :)

 

Vine repede, mai ai putin de asteptat, o sa te simti ca intr-o limuzina, mai ales in spate este loc de party :)

 

PS: pentru motorizarea 1.2 nu se poate comanda "Selectare mod conducere"?

 

LE: ce contine pachetul Simply Clever?

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi!

 

La inceput mi-au zis ca se poate, dar cand au bagat efectiv comanda in sistemul lor au revenit si au spus ca pe motoarele 1.2 nu se poate :)!

 

Un recipient pentru gunoi pe portiera, suport multimedia pe consola centrala, dar eu l-am luat pentru podeaua portbagajului reversibila , una textila si cealalta de cauciuc, e utila cand transporti chestii ude sau care e posibil sa se scurga :)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de preturi, se tot vorbeste aici de pret 23500 la O3. Mai este O3 si la 14 euro iar intre aceste preturi mai sunt multe optiuni. Nu cred ca o sa fie multi romani care sa cheltuie 23 mii euro pe masina asta. Sunt convins ca toti au un buget ceva mai mic (ca si mine) si acolo incearca sa jongleze motorizare vs dotari. Oricum o intorci, daca pui dotarile pe O3 si apoi incerci de ex Jetta sau Passat preturile sar cu cateva mii de euro si este normal, pentru ca Octavia este destinata cu precadere unei piete si Passat de ex altei piete. Neamtu nu cara cu masina saci sau carucioare samd. La noi masina trebuie sa indeplineasca mai multe criterii si mai multe cerinte.

In alta ordine de idei, suntem tot mai pretentiosi, ne dorim mai multe dotari decat acum 10 ani de ex pentru ca in general cerintele cresc. Deocamdata Octavia este o masina "asezata", fiabila, iti ofera tot felul de optiuni asa ca incearca sa raspunda la cat mai multe cerinte. Va avea success pe bucata ei pentru ca poti avea multe lucruri care pana deunazi erau caracteristice doar in clasele superioare.

 

Numai bine.

Modificat de Mihai2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

@bogdan boba , felicitari pentru culoare , este una dintre cele mai potrivite culori ptr O3 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu incepusem o data parca, putem posta poze cu O3 cate una din fiecare culoare? poze reale, nu cgi sau de pe configurator

 

eu cand vroiam sa comand O3, mi-am ales Lava Blue, desi nu am gasit poze la vremea respectiva, ci doar un clip pe youtube de la primele test drive-uri din Faro, Portugalia

post-1145-0-01204900-1364896797_thumb.jp

post-1145-0-69947400-1364897129_thumb.jp

post-1145-0-31827400-1364897135_thumb.jp

post-1145-0-64079400-1364897193_thumb.jp

post-1145-0-20565200-1364897255_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi încerca să-mi exprim cât mai sintetic un punct de vedere personal faţă de mai multe afirmaţii anterioare:

 

Skoda Octavia 1 sau 2 şi nici 3 nu a fost niciodată o maşină ieftină în raport cu concurenţa. :blah:

 

SO 3 este mai ieftină decât SO 2 aşa cum şi O 2 a fost mai ieftină decât O1. :exclaim:

 

Este prematur a se afirma că s-a redus calitatea. Acest lucru ne va fi dezvăluit de viitori posesori de SO 3 după ce vor fi folosit maşina o perioda considerabilă. Am mai spus-o. Calitatea înseamnă şi anduranţă. Că nu ne place cum arată, este una, despre calitate eu mă abţin să fac comentarii.

 

Faptul că s-a înlocuit cârpa de pe portiere cu o imitaţie de piele nu înseamnă reducerea calităţii. Doar dacă aveţi informaţii ca vechea cârpă de pe O 2 era mai scumpă decât actuala imitaţie de piele, ceea ce eu mă cam îndoiesc.

 

Octavia, în toate formele sale, a fost gândită ca un car family. Un burlac poate să-şi ia octavia dar un familist se va descurca mai greu cu un clio sedan sau cu un golf. Interferenţa între cotele de piaţă este iiiinfimă.

 

Faptul că octavia a primit ceva steroizi la caroserie nu o promovează în altă clasă pentru că simultan şi clasele superioare s-au mărit şi au menţinut distanţa. O fi O3 în clasa medie dar e clasa medie ce se practica la începutul anilor 2000.

 

Dacă e cineva cu O2 2 tdi dsg sau automată cumpărată între 2004 şi 2007 să ne spună cu cât a cumpărat-o şi ce bonus a primit... :na:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Ca sa dau informatia precisa, am pus optionale de 1700 de euro si masina costa 17.000, deci mi-au dat reducere de 1200 din 18.700 euro. Marja e pe undeva pe la 10 la suta cred, am negociat destul de mult pentru acest discount :)!

 

Am ales Elegance + optionale: culoare gri platinum, airbaguri laterale spate, parbriz incalzit, jante 17" , priza 230 V, proiectoare cu functie cornering, Bolero, scaune fata incalzite, pachet Simply clever, presiune pneuri, protectie sasiu suplimentara.

 

Livrarea in saptamana 22-28 aprilie.

 

Sa mai zica cineva ca e scumpa Octavia in conditiile in care Golful meu echipare de baza cu mult mai putine optionale a fost la acelasi pret.

Si eu aveam si oferta Attraction sau cum se numea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdanboba in locul tau as renunta la cornering si la priza spate sau /si la jante si bolero( care le iei ulterior de oriunde iar cornering il activezi ) si as pune senzori parcare spate , fac toti banii.

La fel nu uita de oglinzi pliabile electric daca nu sunt serie, ca merita

Modificat de alexxb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bolero chiar merita. Afiseaza si info de pe computer de bord, mult mai frumos, logic, practic

Are un aspect high tech care nu ar trebui sa lipseasca dintr-o masina noua...

Priza de 230 e practica. Mi-as dori si eu una...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tinand cont ca la varianta de top mai este o priza in portbagaj, se poate folosi si un adaptor de la 12V la 230V, asta pt cei care nu au luat in calcul de la inceput ca optiune priza de 230V. Eu am in O2, il tin sub scaunul de la sofer si merge fara probleme.

La Bolero nu as renunta nici eu, 1. pt ca pe urma nu mai pui si 2. asa cum a spus si nsm, afiseaza info de pe computer, totul este touchscreen, setarile audio se fac usor, informatii elegant afisate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdanboba: Ziceai ca vrei masina de 18.000. Parere strict personala (respect decizia ta), as fi mers pe 1.4TSI Elegance (19.000) + Bolero (130) + Jante 17" (170) - discount (1200) = 18.100 Euro un pret corect pentru un echilibru intre motor dinamic si optionale decente..

Pe de alta parte 1.2 TSI este decent (10.3 secunde pentru 0-100km/h este suficient pentru majoritatea) si optionalele mai multe iti aduc mai mult confort in habitaclu. Sper doar sa fi rezolvat vechile probleme pe care le-a avut 1.2TSI. Am inteles ca 1.2TSI este motor nou, nu?

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de idee Mihai2 :) Am si eu priza de 12 v in portbagaj si la locurile din spate daca nu ma insel... O sa caut un adaptor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexbb -  oglinzi pliabile electric sunt standard la elegance

Referitor la senzori parcare spate nu ma pasioneaza acesti senzori simplii, am avut si pe alte masini si nu m-au incantat. 

Singurii senzori care mi-au placut au fost cei erau pe toata bara spate si pe lateral spate, si in plus aveam o camera la mersul cu spatele. (pe Honda CRV era sistemul).

 

 

Priza e chiar practica, chiar mi se pare o idee buna, e ok si cu transformatorul, dar am prefereat sa nu-l mai car dupa mine.



@rempha - pentru nevoile mele 1.2 tsi e suficient. Fac destul de rar drumuri extraurbane si acelea sunt fie pe DN1, fie acasa la Constanta pe A2. In rest drum dus-intors Corbeanca-Piata Victoriei.

Conteaza si stilul de condus, eu sunt stilul mai relaxat, viteza de croaziera, cu muzica buna :)! Ca sa iti dai seama eu am fost ok si cu un Golf 6, 1.4, 80 cp parca avea :))!

 

Am si zis intr-un post anterior ca daca as fi avut nevoie de masina mult extraurban (pe zona de dealuri/munti) as fi luat clar ceva mai puternic, cel mai probabil 1.4 tsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdanboba: Ziceai ca vrei masina de 18.000. Parere strict personala (respect decizia ta), as fi mers pe 1.4TSI Elegance (19.000) + Bolero (130) + Jante 17" (170) - discount (1200) = 18.100 Euro un pret corect pentru un echilibru intre motor dinamic si optionale decente..

Pe de alta parte 1.2 TSI este decent (10.3 secunde pentru 0-100km/h este suficient pentru majoritatea) si optionalele mai multe iti aduc mai mult confort in habitaclu. Sper doar sa fi rezolvat vechile probleme pe care le-a avut 1.2TSI. Am inteles ca 1.2TSI este motor nou, nu?

1.2 TSI pe G7 si O3 este complet nou (curea cu insertie metalica - se schimba la 220 k km, 16V, inversata admisia cu evacuarea, modificata pozitia turbinei, bloc de aluminiu, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca sunt persoane carora le mai si place aceasta O 3,si o si cumpara ,pt ca din ceea ce am citit pe paginile anterioare ma cam demoralizase,ba ca sunt scaunele proaste, ba ca nu stiu ce butoane sunt aiurea, ba ca interiorul lasa mult de dorit,etc etc,de cand a fost lansata (O3)am fost in showroom de 4 ori ,mie mi-a placut ,dar am sa merg iar sa o studiez mai atent ca ori sunt unii foarte exigenti ,ori nu ma pricep eu chiar deloc sau sunt mai putin pretentios.

am fost si am testat 1.2 tsi mie mi-a placut in primul rand silentiozitatea fata de 1.9 PD al meu e chiar ok,de "infipt "se infige destul de ok dar intradevar nu are explozia lui 1.9 tdi +ca puntea spate am simtit-o in rinichi, dar ca si concluzie dupa scurtul test de 15 km eu zic ca e o masina ok ,corecta.

am testat 1.2 tsi pt ca nu -mi permit mai mult de atat.urmeaza sa o comand dar astept si programul rabla,am facut urmatoarea configurare:1.2 tsi elegance,bi xenon cu led,bolero, jante 17",scaune incalzite,simply clever.asta inseamna cam 18500,am reusit sa obtin la prima vedere o reducere de 920 de euro eu sper sa mai ma tiganesc putin.

una peste alta 18500-900 reducere -1500 rabla=16100

Modificat de kyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati-va pe okazii.ro si gasiti si bolero si columbus intre 200-400 de euro aproape noi. Dece sa nu pui ceva gen senzori parcare care ulteriori nu se mai pot monta asa usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca acele bolero and stuff nu au nici o legatura cu octavia 3,de la cum se integreaza,pana la butonul car,si la tot ce iti afiseaza pe ecran in loc de maxidot.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Articolul ala e reclama platita.

 

Nicio critica, au testat un model care costa minim 20 mii (probabil vreo 23 mii cu dotarile pe care le a avut) dar ei au preferat sa pomeneasca de pretul de plecare pentru motrizarea aia.. Reclama curata.

 

Bine ar fi ca sa fie asa consumul, dar pana nu vad din alta sursa mai credibila, nu cred.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de numele Bolero care este comun la O2 si O3, in rest e diferenta mare. Tot la sectiunea O3 este un post cu manuale. Se pot vedea ambele, cel vechi si cel nou. Apoi mai vorbim. Sa vad pe cineva care ia O3 noua si apoi umbla pe okazii sa o echipeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!