Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

salut. am gasit un clip cu un concept octavia 3. mi se pare absolut superba din toate unghiurile. fatza aia cu botul ridicat si farurile parca aduc impreauna a jaguar xf. sper ca macar sa semene cu conceptul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clipul este de ceva vreme aparut pe internet, nu are legatura cu realitatea in plus mi se pare hidos fundul este clar copiat dupa Ford Mondeo. Cel ami apropiat este probabil conceputl prezentat de skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiudragos

da, tot de ford mondeo vroiam sa ma leg si eu. spatele este foarte asemanator.

in rest, mi se pare oarecum ok ca design...dar pana la realitate...mai e :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel ami apropiat este probabil conceputl prezentat de skoda

Un link ceva poti sa ne dai ca n-am gasit nimic relevant prezentat de Skoda ca si concept.

Intr-adevar e uratica asta de mai sus, pare asa un amalgam de Seat leon (blocurile optice fata alungite gen seat) si mondeo la dos :|

P.S. cu acordul vostru as vrea sa mutam topicul asta la Generalitati Skoda.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se numeste skoda vision d si e foarte probabil asemenatoare cu octavia 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu conceptul asta pe un site romanesc. asta e un concept skoda, nu octavia 3. e frumusica, dar zici ca e audi A3. eu sper sa pastreze dimensiunile si in linii mari forma masinii actuale, nu as vrea o schimbare radicala din punct de vedere estetic. topicul se poate muta fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e linia de dezvoltare a intregii linii skoda iar gurile rele spun ca este foarte asemanatoare cu octavia3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

linia de design a partii frontale la conceptul asta aduce cu linia de design la noua gama vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Alex.

Hmmm, da, e frumoasa dar sincer ma indoiesc ca va ramane asa DACA va ajunge in productie. De ce?

1. Portbagajul cred ca este prea mic sub acel hayon. Ori Octavia a pus intotdeauna accent pe elementul practic. Mai mult ca sigur ii vor lungi portbagajul.

2. E prea luxoasa inauntru iar asta contravine intr-un fel politicii de dezvoltare in concern. Cred ca nemtii vor reactiona si o vor aduce sub VW. Desigur, nu va ramane asa inauntru dar...

3. Ideea cu tableta e foarte buna insa nu cred ca va ramane asa.

Astea sunt cateva aspecte care mi-au venit acum in minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca nu va fi identica ca doar e concept dar se va apropia probabil mult. DIn poze vedem ca e un hatchback, vedem o fata destul de plauzibila in trend cu VW, vedem un bord apropiat de cel al superbului(desigur fara acele brizbrizuri cum ar fi loc de ipad). Deci in mare daca ii pui 4 usi si scoti chestiile extravagante eu zic ca ne apropiem de octavia 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai deci chestia cu tableta bagata in bord este bestiala, sincer. Evident, ma indoiesc ca se va intampla asa ceva dar mi-as dori sa pot pune acolo un iPad :)

Bbanuiesc ca acel suport trebuie sa aiba si functii de docking ceva mai avansate prin care tableta sa afiseze si ceva informatii din masina dar nah... cred ca nu-i greu de facut o aplicatie care sa ruleze in tableta si sa afiseze ce citeste dock-ul :)

Pffff deja visez :) in felul asta as avea motiv sa-mi cumpar si eu masina noua SI iPad (daca nu vine deja livrata cu ipad :) )

P.S. ce-ar fi sa scrie pe portbagaj iOcti :)) (designed in California, made in Czeck Republic)

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vorbit cu un tip care a fost invitat la intalnirea Skoda World Dealer Conference 2011 http://skodabucuresti.ro/noutati/skoda-world-dealer-conference-2011/ si i-am prezentat link-urile de mai sus cu Skoda Octavia 3 http://www.autobild.de/bilder/bilder-zur-vorschau-skoda-octavia-2013--1783012.html si a confirmat ca asa va arata. La intalnirea Skoda World Dealer Conference 2011, invitatii nu au avut voie cu aparate foto , telefoane au fost controlati la sange, dar le-au fost prezentata skoda octavia 3 si ca e posibil sa fie lansata la finele lui 2012.

Asa a zis tipul si e posibil sa le fi "inflorit" nu garantez ca cele spune sunt adevarate, daca ati auzit voi alte zvonuri, postati :D.

Modificat de mafia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Se vede clar apartenenta (mai ales la detalii, butoane, etc) ce ma enerveaza este sistemul keyles go cu butonul de start in locul butucului cheii. da impresia de "truc ieftin". Cea mai proasta asezare a acestui buton din toata industria auto (dar probabil cea mai ieftina, pt ca nu mai trebuie sa schimbi bordul). Toata lumea il aseaza pe bord, iar cei care vor sa dea o nota mai sport, il aseaza pe consola schimbatorului de viteze, sau chiar in schimbator (nu vb de montari aftermarket, si de pozitionare ddin fabrica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare ok, si nu cred ca poate cineva sa zica ca interiorul ala arata ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu am kessy cu buton in locul contactului si nu mi se pare nimic in neregula.

cred ca ideea e de obisnuinta, la urma urmei de ce ar sta mai bine pe bord? (saab isi pune cheia acolo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Oricum ar arata varianta finala eu astept cu nerabdare Octavia 3, Octi2-ul meu face 7 ani si sunt aproape sigur ca il va inlocui un Octi3 :)

Ce ma intereseaza sunt variantele de motorizare, sper sa puna 2.0 TDI CR/170CP de pe Superb, asta e motorul pe care il vreau, cuplat cu o cutie DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vor pune tdi de 170 cai decat pe versiunea vRS care probabil va aparea in 2014...

Nici pe Golf nu exista acest motor decat pe GTD.

Cred ca o sa fie un hit masina...

:offtopic:

Ma oftic un pic ca mi-am luat Superb dar nu mai putea astepta inca 2 ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe, same here :)

superbul e o masina superba, dar parca e prea mare :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!