Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Deci daca pastreaza aceasta linie la Skoda 3 (MissionL), ma voi abona instant la ea!

Este prea frumoasa...imi place mult!

Vad ca deja este si la Salonul din Frankfurt. :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfaaai, mi-ai luat-o inainte codz, ieri am primit si eu informatia asta dar am uitat sa-o postez aici.

E misto, ce mai. Imi place tare mult modelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja parca stau pe ganduri: octavia 3 sau seria 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MissionL va deveni Octavia3? sau anuntata Felicie?

LE: scrie in articol... e intre Octavia si Fabia.

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este!

Este situata intre Octavia si Fabia si conform informatiilor pe care le detin, probabil se va comericaliza la sf.2012;

Nu este Octavia 3!

Octavia 3 va fi pe platforma lui Golf 7 iar cand va aparea..numai ei stiu!

Oricum este faina MissionL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce mai zic unii/altii pare-se ca ar fi platforma fabiei dar modificata. Ceva gen polo care are punte fata fabia si spate octavia ( marog, intelegeti ce vreau sa zic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar iesii cum e mai sus toata lumea ar cumpara-o si nu s-ar mai vinde passat-ul. Oricum frumos concept prezinta ei, dar tare mie ca o sa pastreze prea putine din el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cati dintre voi au observat ca acest concept e de fapt o Octavia 2 cu spoilere fata si spate, farurile si stopurile schimbate. Inclusiv interiorul, excluzand materialele cu care e acoperit, e cel de Octavia 2.

unled1xup.jpg

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

situata intre Octavia si Fabia ............. pare-se ca ar fi platforma fabiei dar modificata. Ceva gen polo care are punte fata fabia si spate octavia .......................... MissionL .....................

hmmmmmm, denumirea conceptului sa aibe vreo legatura cu modelul concurent pt Logan (evident ca nu actualul, ci Logan 2. 2012) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze pare sa fie o Octavia 2 restilizata, nu mi se pare deloc mai mica decat actuala Octavia. Din detaliile de interior se vede ca sunt aceleasi usi de Octavia 2. De asemenea bordul si scaunele nu par sa fie decat un pic modificate.

Eu cred ca avem in fata viitoarea Octavia 3 si nu ceva intre Octavia si Fabia cum se scrie. Ca sa faca o compacta mai mare ca Fabia, pe segmentul Golf,Focus,i30,Ceed samd trebuie sa-i taie portbagajul si sa-i scurteze si botul.

Una peste alta, imi place, deabia astept sa aud despre detaliile tehnice, cu ce vine in plus fata de Octi2 :) Pe de alta parte, imi pastrez parerea ca noua sigla este mai urata (seamana cu Geely si asta ma irita foarte mult).

post-1145-0-11227700-1315983965_thumb.jp

post-1145-0-14534000-1315983970_thumb.jp

post-1145-0-44266300-1315983974_thumb.jp

post-1145-0-67441400-1315983978_thumb.jp

post-1145-0-11723800-1315983984_thumb.jp

post-1145-0-91131000-1315983988_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, seamana putin cu chinezaria aia!

Pe de alta parte, in ansamblu, au facut treaba buna cu partea frontala care, la O2 si O2 FL, era total nereusita (parerea mea!). Si spatele este frumos (ati observat ca seamana putin cu cel de VW la alura? poate datorita spoiler-ului?) dar la Octavia partea din spate a fost mereu frumoasa (iarasi parerea mea subiectiva). Sunt curios cum o arata spatele de la break.

Modificat de VNB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu apare in oferte nu vom sti nimic cu adevarat, mie imi pare o brambureala.

De ce scriu (unii) ca va fi concurent cu Logan, se vede clar ca este o masina scumpa si nu una low-cost.

De ce se declara ca va fi compacta cand nu este de loc compacta - poate o fi cat Jetta dar nu este o compacta ca Golf.

Daca ar fi intre Fabia si Octavia ar trebui sa fie si ca pret intre Fabia si O2FL - atunci de ce si-ar mai lua cineva O2FL?

Eu cred ca toate sunt abureli si de fapt este Octavia3. Nu are sens sa fie altfel. Va fi O3 si va fi mai scumpa cu 2-3 mii EUR ca O2FL. Si nu cred ca vor scadea pretul la O2FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca va fi Octavia 3 deoarece aceasta nu este liftback care cred ca este mai scump constructiv decat un sedan in 3 volume...

Cred ca este vorba de viitoarea Felicia sau Popular (arma low cost a VAG contra Loganului si chinezariilor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba este tot un liftback .. o Octavia fara hatchback nu ar mai fi Octavia nu-i asa? :)

Ia vedeti clipul de mai jos:

http://www.autoexpress.co.uk/motorshows/frankfurt-motor-show/272461/frankfurt_skoda_preview_night.html

inca un video de la Frankfurt

http://www.which.co.uk/cars/coming-soon/skoda-mission-l

si niste poze, langa un articol romanesc

http://www.informatiiauto.ro/skoda-mission-l-concept-car-aproape-gata-de-productie-prezentat-in-premiera-la-frankfurt-2011-sid8581.html

in care se vede ca este hatchback

post-1145-0-75958200-1316001516_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mission L este masina ce va fi intre Fabia si Octavia 3, un fel de Octavia Tour veche...Octavia 3 va creste putin in dimensiuni la lansare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin minte ca citisem pe undeva ca s-ar numii skoda popular si va fi un concurent al loganului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum remarca autorul in ultimul link de mai sus, foarte interesante denumirile Skoda la Geneva si la Frankfurt auto show de anul acesta:

Vision D (D de la Dacia?)

Mission L (L de la Logan?)

Oricum imi place noul design de Skoda. Sunt curios cum o sa arate Octavia 3 si cam ce dimensiuni o sa aibe.

Daca Fabia are aprox 4m si Octavia 4,57m Mission L ar putea fi cam cat Loganul 4.2-4.3.

Ramane de vazut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mission L - 4,4-4,5 m

Octavia 3 va creste in dimensiuni..

Numele alese pentru concepte nu cred ca au legatura cu DACIA...daar in fine, asa ne mai simtim si noi bagati in seama ca si romani, gandindu-ne ca stau cehii cu ochii pe noi si nu mai pot de invidie! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam ca Mission L este Mission Low-cost :)

Pfff, vor sa creasca dimensiunile Octavia? Cat de mare s-o mai faca? Mie mi se pare ca asa cum este ea acum este o masina foarte potrivita si foarte incapatoare pentru o familie, cu loc generos pentru pasageri dar si pentru bagaje.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma cam enerveaza trendul asta al constructorilor care la fiecare model nou aparut cresc dimensiunile. Uitati-va de ex ce s-a intamplat cu mini de-a lungul timpului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cresterea dimensiunilor (multumesc designerilor pt asta, ca am 1.96) se datoreaza mai multor factori. De ex. necesitatea incorporarii de sisteme de siguranta activa si pasiva :air-bag-uri, zone de deformare si absorbtie a impactului, forma si structura materialelor - am vazut un docum unde prin anii 70 nush'ce model de masina americana avea oglinda retrovizoare ca un carlig de pescuit si ramaneau aia infipti cu capu in tija sau celebrele volane din anii 60 ca un con ca de elice de avion care intra in piept -, structura caroseriei pentru a dirija energia impactului prin caroserie si departe de ocupanti, ranforsari ale usilor (desfa usa unui mini din 60 si a unuia din 2011 si ai sa vezi modificari structurale necesare absorbtiei impactului lateral - prefer sa ma gaseasca accidentul in Mini 2010 decat in Mini 1960, oricat de vintage ar fi cel din urma) etc, etc.

O alta explicatie ar fi cresterea in inaltime a populatiei. Pt documentare, se poate citi aici . Se observa o crestere intre 1-2 cm pana la 5-6 (studiu 1950 - 1980)

. In spania sunt regiuni unde cresterea 1950 - 1980 este de 9 cm. In afara de asta, abia in anii 80 au intrat puternic furajele cu hormoni in alimentatia animalelor pt carne/lapte/oua si OMG-urile (organisme modificate genetic) care au si ele o influenta asupra inaltimii populatiei. Am mai vazut la una din televiziuni despre un program implementat in spania - introducerea masiva a sportului in scoli si activitati sportive extracuriculare care a determinat o crestere in inaltime a populatiei tinere a spaniei cu cca 10 cm intre 1990 si 2010.

Probabil ca sunt si motive de ordin marketing (mai multa masina la aceeasi bani cu noua Skoda Octaviasaucumsochemaea), si poate ca mai sunt si altele....

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conceptul nu are nicio treaba cu Dacia Logan. Presedintele Skoda a si spus ca planurile pentru Skoda nu au in vedere o concurenta cu Dacia la capitolul Low Cost.

Din ce cunosc eu. Acest model se va situa intre Fabia si Octavia ca dimensiune... ceva gen bora, iar Octavia 3 va fi mult mai mare si mai luxoasa deoarece Skoda are in plan sa elimine Superbul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricat de mare va fi Octavia 3, nu va putea concura Superbul la spatiul interior in spate/ lungime portbagaj...

Doar daca va avea si ea peste 4.8 metri ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!