Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

.....deoarece Skoda are in plan sa elimine Superbul.

Ma indoiesc. Cu Superb Skoda si-a dorit intrarea pe segmentul limuzina (large family car/executive). Mi-a greu sa cred ca se va renunta la segment dupa doar 10 ani. Pe de o parte in grupul VW modelele au traditie in timp (G1 - G6, Passat cu ...6 editii ?). Pe de alta parte, Superb se vinde peste asteptari si nu exista ratiuni financiare pentru a stopa. Cred ca Skoda a manageriat bine situatia numindu-si masiniile dupa predecesoare de marca (Superb fiind chiar singua de conceptie antebelica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu cred ca Superb o sa iasa din productie. Ar fi stupid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca sa pastreze Octavia FL si Octavia Tour precum si Superbul (nu ar avea sens sa il scoata) MissionL probabil se va numi altfel (sper ca nu Lauretta cum se mai auzea) si va merge in paralel cu cele de mai sus. Oricum va fi urmatoarea mea masina:) Eu i-as da un nume mai scurt si dinamic, cum este Eos sau Jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa se numeasca probabil Skoda Popular sau Skoda Felicia si va aparea inca de anul acesta ptr piata asiatica (india)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pun niste poze de la salonul de la Frankfurt, asa sa ne mai clatim ochiul (la skoda ma refer) :icon_cheesygrin:

post-1145-0-61325100-1316696053_thumb.jp

post-1145-0-25308700-1316696057_thumb.jp

post-1145-0-25752200-1316696062_thumb.jp

post-1145-0-23162400-1316696066_thumb.jp

post-1145-0-44619200-1316696248_thumb.jp

post-1145-0-24154900-1316696252_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seamana mult la design cu actuala linie VW (passat, polo): astfel olinzile sunt de VW, proiectoarele de ceata semana muult cu cele de VW, liniile drepte sunt iar asemanatoare.

Dar mi se pare mai frumoasa pe sedan decat Passatul nou cu care imi e greu sa ma obijnuiesc.Si asta nu ptr ca cel vechi era o frumusete...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi plac foarte mult formele mai patratoase,daca asa va arata O3 dupa orice standarde va fi o masina frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi ..mie imi pare mai mica ca volum decat O2.Ori gagica aia e prea inalta ori masina e mai pitica ca O2.Am senzatia ca se incearca ce a facut VW cu bora ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Devine din ce in ce mai clar ca este vorba un model gen Bora/Jetta(VW) de la Skoda.

Te-ai uitat bine la poze vad :) dar eu cred ca tipa din stanga este foarte inalta, la cea din dreapta ii vine masina pana aproape de umar, dar totusi se poate sa fie cu 3-5 cm mai scunda decat O2. Si cu 10-20cm mai scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uitam de Vision D, acest concept este mai plauzibil sa fie intre Octavia si Fabia

post-1145-0-81089200-1317190064_thumb.jp

post-1145-0-50407200-1317190068_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Superb va primi cam peste un an un facelift, deci nu va fi scos sub nicio forma din productie ...Si , ce este si mai bine, spatele va fi schimbat total si va primi si niste leduri pe ici pe colo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci va intra in randul masinilor cu instalatie de brad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de brad...da...dar amintindu-mi de craciun, poate ma voi uita cu alte sentimente la fundul masinii mele - doamne, urat mai e spatele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la a ta tot cam asa o sa te uiti...poate alea din showroom sa fie altfel :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare ceva mult peste logan , dar banuiesc ca este un model de Showroom . Dotarile la masina ce va fi comercializata vor fi total diferite daca vor vrea sa faca concurenta Loganului . Oricum , arata interesant .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ultimul Auto Bild Romania ( http://www.auto-bild...ie.html?id=2203 ) prezinta noutatile marcii Skoda prevazute pana in 2016. E de citit... ;)

Aspecte importante pentru noua Octavia:

- fata de Golf, cresc ampatamentul, ecartamentul si consolele fata-spate;

- motorizarile pe benzina incep de la 1.000 cmc si au puteri intre 90-250 CP;

- motorizarile pe diesel incep de la 1.200 cmc si au puteri intre 75-204 CP.

Inca ceva interesant: viitorul Roomster va fi in stilul Touran !

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din pacate deocamdata va aparea doar Skoda Rapid ca model intradevar low-cost. Va fi lansata in India pe 16 noiembrie 2011 si va fi produsa in India la fabrica Chakan din Pune. In 2012 va fi lansata si in Europa (probabil tot fabricata in India pentru reducerea costurilor) doar cu urmatoarele motorizari: 1.2TSI, 1.4TSI si 1.6TDI.

Pentru Skoda Octavia 3 mai asteptam pana in 2013, care intradevar o sa arate ca MissionL de care tot vorbeam pe aici.

Iata mai jos poze reale cu Skoda Rapid:

post-1145-0-78761600-1320137430_thumb.jp

post-1145-0-96824100-1320137434_thumb.jp

post-1145-0-30162500-1320137438_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Skoda Rapid din India nu are nicio legatura cu Rapid-ul nostru european. A noastra va arata 99% ca Mission L si va avea o gama mult mai diversificata de motoare. Si se va produce tot in Cehia..

Insa trebuie sa mai asteptam pana in toamna pentru asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Sper ca Octavia 3 sa semene mai mult cu Mission L decat Vision D.

Nu prea imi place spatele de Vision D, haionul e cam ciudat.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va fi 95% la exterior ca Mission L! masina va fi prezenta in Romania spre vanzare in toamna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

nu as crede. Intai trebuie sa apara G7, si apoi Octavia 3. Tinand cont ca Golf-ul apare la sfarsitul lui 2012, cred ca octavia 3 va aparea in prima jumatate a lui 2013

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!