Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Pentru mine e clar. 1.8 tsi. Suna prea bine si trage prea frumos peste 120 km/h ca sa merite 1.4 tsi... Am configurat un Elegance 1.8 tsi la 23176 cu urmatoarele optionale: -carlig de remorcare detasabile 375 eur -pachet de drumuri grele 144 eur - hill hold 70 eur -stergator luneta 72 eur - xenon 1040 - cornering pe proiectoare 117 -bolero 130 eur -ilum picioare 11 eur -detect oboseala 35 eur -scaune incalzite 172 eur -parbriz incalzit 178 eur - tpm - 47 eur -simply clever 47 eur Culoare alb 0 eur Oare imi scapa ceva din optionale ? As vrea line assist dar nu am gasit in configurator

Eu as renunta la cornering pe proiectoare 117Euro (se poate activa ulterior) si as pune "Driving Mode Selection" de 93 Euro. De asemenea consider ca e pacat sa pui pachet de drumuri grele 144 Euro pe motorul asta (doar o mai inalta dar nu mai vine cu scut metalic, este un scut de plastic) si as pune decat "Elemente  suplimentare protectie sasiu, material plastic" de 37 Euro. De asemenea pachetul de drumuri grele te obliga sa ramai pe jante de 16" si pe motorul asta merita macar jante 17" care iti dau alt comportament pe viraje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm: Chestia asta cu optionalele este subiectiva. Fiecare vrea altceva de la masina.

Eu as fi pus airbagurile din spate si crew protect dar si Kessy, asta fara a modifica ce ai selectat tu.

Modificat de zorro00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, combinatia dintre un motor mare, puternic, care te imbie la mers mai sportiv si Pachetul de drumuri grele, care scade stabilitatea masinii in curbe si inalta o masina care e oricum foarte inalta e cam... Na, tine de gusturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, tine de gusturi dar nu numai. Si eu vad util pachetul de drumuri grele. La noi este la ordinea zilei sa urci/cobori borduri si sa treci pe strazi care arata ca si cum cineva ar fi sapat dupa aur.

 

Din punctul meu de vedere stilul de condus il adaptezi la masina in general, nu doar la motor. Intradevar nu poti sa ai pretentii de stabilitate ca la Mini Cooper S sau Golf GTI.

Modificat de zorro00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect! Dar...

Uite, eu de exemplu nu am pachet de drumuri grele si cu toate astea nu am atins niciodata nicio bordura, nu am patit nimic pe strazile proaste si nici nu am ramas cu masina inzapezit.

Dupa cum ziceai, stilul de condus il adaptezi la masina, si poti sa-ti adaptezi stilul de condus la o masina cu suspensie normala, fara sa ai pretentii sa treci pe acolo pe unde a trecut varul cu Touareg...

Am mers si la Sarmisegetusa, pe cel mai prost drum pe care l-am vazut vreodata, pana sus de tot. Si nu am atins nimic nicaieri. Desi erau un Tiguan si un Rav 4 lasate in drum mai jos de soferi mai fricosi probabil.

Pana la urma orice masina trebuie sa fie un compromis. Si suspensia normala mi se pare compromisul decent intre stabilitate si confort. Totusi asa a fost gandita masina.

Ne uitam toti la review-uri cu masina, la ce se spune despre cum sta pe strada si altele, si apoi punem inaltatoare pe ea si distrugem tot ce-am citit...

Dupa cum ziceam, tine de gusturi si de ce-si doreste fiecare. Eu nu as lua un motor puternic, cu care stiu ca o sa intru in curbe cu ceva mai multa viteza, ca apoi sa distrug stabilitatea masinii.

Ba din contra, as cauta sa imbunatatesc stabilitatea masinii. Ca altfel de ce trebuie sa traiesti cu un consum mai mare, pe care motoarele puternice il au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine.

Pana la urma e vorba de compromisul pe care vrei sa-l faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 1.8 tsi cu manuala, cuplul o sa mai fie limitat la 250 nm ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de pachet de drumuri grele - l-am avut pe Octavia 2 tdi si nu am avut probleme niciodata pe nici un drum, la nici o bordura sau garaj.

Din acest motiv, cand am comandat Superbul, am zis ca e inutil. Wrong! ating la borduri, la intrarea in parcari subterane, pe drum forestier si chiar pe drum de asfalt daca este lasat sau sunt gropi.

jante pe 17 in Romania? Nu, multumesc. Vreau comfort.

Crew protect este cumva sistemul care actioneaza centurile de siguranta atunci cand simte ca e posibil un accident?

Airbaguri in spate nu trebuie ca acolo nu sta nimeni...

O idee buna cu proiectoarele cornering daca se pot activa ulterior.

Carligul il vreau ptr a monta suport de biciclete/skiuri pe el :)

E aiurea ca au pastrat acelasi cuplu ca la dsg dar probabil ca nu au vrut sa isi bata capul cu 2 versiuni diferite...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat e mai lunga masina cu atat mai multe probleme o sa ai cu atinsul. E absolut normal.

Si Superbul este o masina foarte, foarte lunga, ceea ce nu se poate spune despre Octavia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap,tot 250 nm are 1.8 tsi...

@nsm- sa vezi superb break pe jante de 19 si culcat pe burta!awesome.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e awesome. Dar nici in parcari subterane nu mai intri :( O transformi in Lamborghini :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din experienta proprie, legat de pachet drumuri grele:

la O1, fara pachet, am spart baia de ulei pe un drum forestier. La O2 a fost must have. Am lucrat la o firma, pe o straduta, unde faceam intoarcerea masinii peste bordurile de pe trotuar. Nu atingeam nimic cu masina. Colegii care aveau O2, fara pachet de drumuri grele, tot timpul "raschetau" trotuarul.

Pe O3 nu am mai ales pachet de drumuri grele pentru ca imi doresc mai mult stabilitate la masina si cu pachet de drumuri grele era putina senzatie de vapor in curbe stranse, de ex. Acum fiecare cu asteptarile sale.

Modificat de Mihai2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am inteles bine, masina vine standard cu scut metalic, iar cu acel pachet 'drumuri grele', scutul este de plastic? Desi, logic ar fi invers.

 

Eu sunt interesat de versiunea break a noii Skoda Octavia, de aceea ma intereseaza o informatie exacta. Multumesc.

Modificat de edv_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vine cu scut metallic, cel putin la versiunea normala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Standard e cu scut de plastic, iar in pachetul de drumuri grele ai scut de metal, garda la sol inaltata si arcuri mai tari. Masina e protejata pe drumuri mai accidentate dar scutura si nu are stabilitate la viteze mari.

Cat despre combi, surse oficiale spun ca se vor putea comanda in Romania incepand cu iunie iar primele livrari o sa fie in septembrie odata cu lansarea oficiala din tara noastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de pachet de drumuri grele - l-am avut pe Octavia 2 tdi si nu am avut probleme niciodata pe nici un drum, la nici o bordura sau garaj.

Din acest motiv, cand am comandat Superbul, am zis ca e inutil. Wrong! ating la borduri, la intrarea in parcari subterane, pe drum forestier si chiar pe drum de asfalt daca este lasat sau sunt gropi.

1pw01t.gif

 

Skoda Superb pe drum forestier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru nsm

 

park assistent costa aproape 900 euro,navigatia mare dvd costa 1700 euro,xenon aproape 1000 euro deci pretul creste.

 

eu am achizitionat skoda 3 ,1.6 tdi elegance la 19 000 euro cu destul de multe optiuni,pe langa am adaugat senzori spate si incalzire scaune,dar fara cele de sus,pentru ca mi se par cam scumpe si fara rost,doar parerea mea,

Modificat de markelush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O configurare inteligentă, felicitări :icon_thumright: ! Concitadinule!

În configurarea mașinii este clever să bifezi ceea ce are efectiv utilitate.

Bine, e drept că există și dotări ce țin de plăcerea fiecăruia...acolo nu mă bag dar, scaune călduțe la un diesel, senzori spate și alte asemenea mărunțișuri practice sunt binevenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am testat si eu ieri Octavia si 'noul' Golf. Imi place enorm noua Octavie.

 

Eu personal, calitativ, n-am vazut nicio diferenta intre cele doua, insa Octavia are doua mari plusuri fata de Golf din punctul meu de vedere: este muuuuuuuult mai bine insonorizata iar scaunele sunt mult mai confortabile.

 

Mai ramane sa vad si noul Leon weekendul viitor insa 90% sunt convins sa iau Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca Octavia este "muuuuuuult mai bine insonorizata" fata de Golf 7, cel mult poate sa fie la acelasi nivel.

Cat priveste scaunele...mai confortabile la mers 30 de min cu masina? La mers 6 ore cu masina e posibil sa castige G7...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rifflections: Cum ai comparat insonorizarea de ai ajuns la aceasta concluzie?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce te indoiesti? Am mers cu Octavia Elegange 1.6 diesel si Golf Highline 2.0 diesel, ambele cu radio-urile oprite. Ambele cauciucuri de iarna Continental. Pot sa-ti garantez ca la ce am testat eu asa a fost. Golf 7 mult mai zgomotos. Subliniez, mult mai zgomotos.

 

 

Cat despre scaune pur si simplu nu-mi gaseam locul in cele de Golf... iar cand m-am asezat in Octavia, m-am simtit bine imediat.

 

Eu unul nu ma iau dupa review-uri sau parerile altora, eu ma duc, vad si decid daca-mi place... E posibil sa fi avut eu pretentii mult prea mari, avand in vedere preturile uriase ale Golfului.



@The_Ego: am mers pe acelasi drum in a 5-a cu 110km/h. Zgomotul din Golf a fost mult mai mare... si eu ma mir... insa chiar asa s-a simtit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total pe dos scuza-ma ca iti spun, cred ca esti singurul care ti s-a parut O3 mai bine insonorizata si scaunele mai bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!