Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Florinrmn, ai spalat jantele in cada?

Sonax full efect afecteaza in vreun fel emailul, sifonul ori scurgerea cazii ?

Modificat de Newby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ar trebui sa afecteze, are ph neutru.

in plus, nu sta mult timp pe partile de fier "crud" (interiorul tevilor) pt ca il clatesti cu apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Având în vedere ca e cu PH neutru nu poate decât sa le facă bine. Ba din contra le și curata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fericire stau la curte si le.am spalat lejer... numai ca am avut la dispozitie un furtun nu si presiune... trebuie insistat un pic mai mult da` merge si fara presiune.

Zic asta ca pe toti pe youtube i.am vazut cu presiune

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te poti ajuta si de o perie daca jantele sunt murdare rau.

oricum SFE il dai pe o janta ce a fost spalata de noroi, el doar curata praful de placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...puteti recomanda o solutie pentru curatat adezivul de la bandouri?am de gand sa le dau jos sa le vopsesc...si as vrea o solutie ceva sa curat mai usor acel dublufata buretos...si fara sa atace vopseaua :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te ajut eu, cred ca merge spray-ul ala...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai incercam la unu...si daca merge mai cumparam...ca nu cred ca ne ajunge unu...ca vreau sa curat si bandourile si masina...

Si daca nu merge...alte idei?:-P

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@muale ii trebuie rola am impreasia ca raman reziduri de cauciuc de la bandouri. dute la o firma de colantari da 10 lei unui baiat sa dea cu rola aceea de indepartat reziduri de la embleme apoi da cu spray

 

poti folosi Solutie Indepartat Adeziv - Sonax Profesional

 

 

Spor

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt destule solutii de indepartat adezivi. 

la bandouri, cum a spus si colin nu e de ajuns sa il dai jos apoi dai un fas de spray si carpa. trebuie insistat mecanic pt ca pe langa adeziv este si acel burete cauciucat. 

Colin, prin rola te referi la atasamentul ala cauciucat pt bormasina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luati cam orice solvent pentru bitum/degresant antisiliconic (folosit in vopsitorii)/solutie pentru indepartarea adezivului (gen Sonax), imbibati cu el niste dischete demachiante si le lasati sa actioneze cateva minute pe adeziv. Apoi banda se dezlipeste destul de usor cu tot cu adeziv. Daca mai raman urme de adeziv se curata cu aceeasi solutie si o laveta de microfibre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit ieri un burete de melamina (cica magic) si ONR 1:8 ish pe ornamentele Piano Black de pe stalpul B. Nici macar o zgarietura :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facut de BASF, pare interesant.

Nu stiam ca melamina poate fi sub forma de burete, cunosteam materialul doar de la mobila.

 

Vad utilizarea lui mai mult in casa, nu pe auto. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se poate scoate de pe un element vopsit efectul de "coaja de portocala" ? Am avut de curand un eveniment nefericit in urma caruia am vopsit spoiler-ul care a capatat un aspect asemanator cu cel al unei portocale, nu se simte la atingere si nici nu e foarte pronuntat ( am mai vazut altele mult mai aiurea ), e si diferenta de element nou vopsit + celelalte , probabil si de asta imi pare diferit. Dar, totusi, printr-o poilish-are sau ceva asemanator, nu se poate diminua din acest effect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este data cu lac(metalizata),nu ai ce face,decat revopsire,daca este culoare nemetalizata ,incercati un polish putin mai agresiv dupa care multa ceara si lustru.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e data cu lac, evident. cei de la service-ul unde s-a facut lucrarea pe asigurare au spus ca dupa un polish va disparea, insa, mai trebuie sa astept sa se "usuce" vopseaua pe masina....


mi-e greu sa cred ca m-ar minti (fiind reprezentanta), dar, intreb pentru ca nu stiu: exista metoda alternativa , in afara de vopsit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu are acel aspect mat din filmare, dar tot asa o textura asemanatoare... deci se poate din polish.... am inteles...

 

multumesc colin !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

Cum da caldura, m-am gandit sa reaplic Sonax PNS si sa o decontaminez, si am gandit pasii:

1. Prespalare (spalatorie fara stergere)

2. Spalat cu Sonax sampon si manusa

3. Decontaminare cu argila CarPro(medie si fina) -> am ales pt ca scrie ca se poate folosi doar cu apa.

4. O trecere cu IPA, dilutie 1:1

5. Aplicare Sonax PNS.

 

Acum, daca aveti sfaturi referitor la lista de cumparatori, sunt bine venite.

 

P.S Sunt cam limitat de buget, si pe langa cele de mai sus, mai am nevoie de un aplicator de spuma, polish pt tipsuri, si bilberry pt jante.

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu un sfat practic. Am încercat pana acum 3 argile diferite care se lauda ca funcționează doar cu apa. Concluzia : dacă ții la vopseaua ta nu te zgârci la lubrifiant!

Aplicator de spuma știi unde găsești.... :)

Iar despre tipsuri nu încape discuție. După vânzări dar și din practica îți confirm ca autosol metal polish este tăticul lor!

Iar cu sonax full effect deja se știe. Mai bun nu exista!

Sa ai spor la treaba!

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Colin, te rog frumos... recomanda-mi lubrifiant si argila. Ai autosol?

La bilberry as vrea macar sa incerc :D. Ca mai am sonax de data trecuta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Argila sonax 200 gr. Lubrifiant Onr 236 ml sau the cheap way șampon cu apa. Caz în care trebuie sa clătești foarte des argila ca se fărâmițează de la surfactantii din șampon.

Autosol am.

Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. La sonax + onr ma gandisem dar pe site am vazut ca nu ai.

Trimite-mi te rog pe pm un pret pt

-sonax argila

-onr 236 ml

-samponul si buretele de care am zis mai sus

-autosol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!