Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Mda, eu am scos-o din tipla si am dat direct cu ea, fara sa o incalzesc :)

 

Legat de Profiline Polymer Net Shield si Hybrid NPT ce poti sa imi spui? Ce recomanzi pentru toamna - iarna, cu aplicare usoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am și eu pe mașină. Polymer net Shield. E f ușor de aplicat și rezista la spuma activa f bine din ce am observat eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai bun/rezistent/ieftin/econom ca Sonax Brilliant Shine Detailer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua produse diferite. Comparam mere cu pere. Polymer net Shield este un sealant. Pe când briliant shine detailer este un Quick detailer - ceara rapida pe limba tuturor. Sigur ceara rapida dar cu luciu și durabilitate foarte bune.

Personal folosesc după fiecare spălare BSD și cu ocazia asta scap de petele care rămân în urma uscării. De asemeni e foarte bun de avut în portbagaj pentru a anihila rahaturile împrăștiate de porumbeii atomici :)

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonax Curatitor Vopsea este la fel cu Optimum PoliSeal?

Adica este un soi de IPA sau un soi de micro-polish? Cum se foloseste? (Ma gandesc ca ar fi bun inainte de Polymer Net Shield)

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Similar, da. Este "un soi de micro-polish" :)

Se aplica cam ca un polish, trebuie lucrat putin pe suprafata, dar nu la fel de mult ca un polish.

 

Nu stiu daca este solutia ideala inainte de PNS pentru ca contine si ceva ceara. Ar fi mai indicat sa dai cu IPA inainte de a aplicat PNS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare de incepator, dar chiar nu stiu: argila se poate da direct peste ceara veche, sau trebuie dat cu IPA inainte? In primul caz argila curata si ceara veche, adica mai necesara IPA dupa argila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as curata/degresa masina, apoi argila. apoi IPA si ceara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare de incepator, dar chiar nu stiu: argila se poate da direct peste ceara veche, sau trebuie dat cu IPA inainte? In primul caz argila curata si ceara veche, adica mai necesara IPA dupa argila?

Da, poti sa dai direct cu argila.

Argila inlatura doar o parte din ceara, daca vrei sa aplici Polymer Net Shield, e bine sa dai si cu IPA diluat inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Inainte de a da frigul vreau sa-mi ceruiesc masina, pana acum am folosit Collinite 476 de vreo 2 ori si a fost ok, doar ca aveam mult de frecat dupa. Acum mi-am luat si un Polymer Net Shield, intrebarea e ...oare pot sa le dau pe amandoua, daca da in ce ordine? Ar fi suficient doar Polymer Net Shield? Bineinteles ca voi decontamina suprafata inainte, cu argila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt o buna aderenta, atat ceara cat si poly net shield trebuie sa fie aplicate pe vopseaua curata.

in concluzie, nu are rost sa le aplici pe ambele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, ms Muale! Atunci o sa aplic doar Polymer Net Shield fiind mai usor de sters :) sunt curios cat va tine efectul fata de Collinite 476.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara,

Nu stiu sigur daca sunt pe aria care trebuie dar am cateva intrebari de baza zic eu, fiind la inceput. As vrea sa curat cum trebuie si sa ceruiesc jantele cu care a venit masina din semnatura dupa ce la voi da jos saptamana asta. In primul rand nu stiu ce ceara sa aleg dintre cele doua, in al doilea pot sa o aplic cu microfibra care am ales-o ?bineinteles dupa ce le spal temeinic...

 

Apoi... in cos am mai pus si un tratament hidrofob pt toate geamurile inafara de parbriz.

Va rog, daca aveti de sugerat altceva daca se poate sa fie tot de la colin. Vreau sa iau lichidul de parbriz de acolo si daca tot am ocazia sa dau comanda vreau sa profit de ea.

 

Inca ceva... lavetele le pot folosi pe o gama larga de aplicatii? - la interior(curatat si aplicat diverse dressinguri) sau exterior sters si ceruit?

 

P.S atasez o poza cu cosul

post-70879-0-67363100-1383587492_thumb.p

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce vrei să tratezi hidrofob toate geamurile în afară de parbriz? Eu cred că tocmai pe ăla trebuie să-l tratezi în primul rând.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta unui colegde pe forum (@Codz), nu a avut una placuta in sensul ca trepidau stergatoarele pe parbriz dupa ce a aplicat tratamentul... 

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu imi sar stergatoarele pe parbrizul tratat, chiar sterg mai bine. cred ca tine si de stergatoare.

pt jante ia o ceara solida, buna. sunt supuse la abuzuri mereu, protejeaza-le cum trebuie. renunti la primele 2 pozitii din cos si iei collinite sau hi-temp paste wax.

 

vb cu colin, nu stiu ce are in stoc dar poate sa iti recomande o ceara potrivita pt jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi sterg mai bine dupa tratament hidrofob. In principiu doar pe parbriz are sens, ai grija sa nu dai pe vopsea.

Legat de lavete alege-ti cate o culoare pt fiecare job si tine-te de ea (ex verde pt geamuri, rosu pt interior, albastru pt buffing si exterior). Nu le amesteca intre ele ca iese o mizerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe toate geamurile are sens, ordinea ar fi parbriz, laterale fata, luneta, restul.

Pe langa culoare, atentie ce tip de laveta iei pt diverse suprafete.( grosime, lungimea firelor, densitate)

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte bun tratamentul hidrofob pe geamurile laterale. Ajuta enorm la vizibilitate atunci cand ploua. Daca inainte sa descoper aceste solutii ma chioram sa vad daca vine vreo masina din stanga sau din dreapta acum vad fara prea multe probleme.

In plus, tratamentul rezista mult mai bine pe geamurile laterale (eu aplic cam la 9 luni - Carlack glass sealant).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aplicat tratamentul hidrofob pe geamurile laterale in iunie, iar acum e la fel ca in prima zi.

Pe parbriz tine cam 3-4 saptamani, depinde de cat de mult folosesc stergatoarele.

Pe luneta in 3 zile nu mai are nici un efect. Mizeria tot la fel de repede se prinde.

 

Folosesc turtle Wax Clearvue.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi produs il am si eu, tine mai mult in cazul meu.

conteaza si cat de agresiva e spuma de la spalatorie.

oricum 3 zile e f putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce parte a buretelui aplicator pot sa aplic poymer netshield? Are o parte alba tare si fina si una galbena mai moale si mai poroasa :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce parte a buretelui aplicator pot sa aplic poymer netshield? Are o parte alba tare si fina si una galbena mai moale si mai poroasa :icon_confused:

Partea alba e pe post de mâner. Cea moale este evident pentru ce este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!