Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Am testat Sonax Brilliant Shine Detailer. Se aplica usor,are rezultat bun. Pus in pulverizator fin este f economic (toata masina cu 75ml).

Urmeaza sa vad ce efect hidrofob are si ce durabilitate.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

post-66542-13738243136631_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa imi spui si mie cum miroase spray-ul de bord cand masina sta mult la soare. Eu am momentan unul de la Nigrin si miroase a acru cand masina se coace mult in soare.

Modificat de Andreianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miroase foarte bine spray-ul Sonax (luat din Auchan Cluj), nicidecum mirosuri "nasoale".

Am folosit inainte un dressing Sonax, de care am fost foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu decontaminare cu Sonax Kit Decontaminare de la Colin si il recomand. E insa mult de lucru si multa rabdare (cel putin 2 ore).

Eu dupa doua ore am renuntat, pentru ca eram terminat.

Am dat si cu ceara lichida, Sonax Auto Extreme NanoPro,cu aplicator,dar cred ca stratul a fost prea gros..

Am avut doar microfibra de interior si la lustruire e foarte greu de curatat.

Dupa o spalare ulterioara inca mai gasesc ceara de sters...

Produsele sunt foarte bune, dar trebuie timp si energie...

Multumesc lui Colin pentru livrare si Sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu de folosit sigur nu sunt, trebuie doar stii cum sa le folosesti in avantajul tau. Decontaminarea n-ar trebui sa fie un proces extenuant, tot ce faci este sa plimbi o plastilina pe caroserie, nu trebuie sa apesi ci doar sa o sustii.

 

Ceara trebuie aplicata in strat FOARTE subtire, iar pentru inlaturarea reziduurilor ai nevoie cam de 2 lavete minim (si trebuie sa fie cu fir ceva mai lung decat cele de interior).

Cam asa arata o ceara aplicata subtire:

 

FK2685_review_04.jpg

 

FK2685_review_02.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beading pe plafon prafuit, Sonax brilliant shine la 10 zile de la aplicare (masina nu a fost spalata de atunci).

Cu ceara, eu sterg toata masina cu o laveta, apoi vin cu alta si "finisez". La ceara lichida presupun ca e mult mai usoara aplicarea/stergerea...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

post-66542-13746475875461_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degresantul (Supermafrasol, de exemplu) curata ceara de pe masina? Dar produsele de genul Sonax BSD / MaFra Polish Express?

Este contraindicat sa folosesc pe masina la spalare (in special pe partea de jos a caroseriei) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general, da, inlatura ceara. Poti folosi dar o dilutie mai mare decat cea recomandata si sa ai grija sa nu se usuce pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai diluat nu are putere de curatare. diluat corespunzator inlatura protectia :(

si ceara si Sonax brilliant shine detailer (asta e mai mult un sealant sau o ceara lichida)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brilliant Shine Detailer am vazut ca rezista la multe chestii, deci s-ar putea sa reziste si la Supermafrasol.

Nu ramane decat sa experimentezi si sa gasesti o dilutie care ramane cat de cat safe pentru ceara dar si curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau sa folosești un paint cleaner. Garantat înlătură orice sealant sau ceara

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An spalat masin de cateva ori acasa si am dat la final cu ceara lichida "liquid Wax" dupa care am clatarit dar a intervenit o mica problema.Pe geamuri a ramas o pojghita ca de unsoare iar pe vopsea inca se mai vad urme de la ceara. Nu am procedat cum trebuia? Am fost nevoit sa sterg geamurile si oglinzile cu solutie sa treaca acele urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ceara, cum ai aplicat-o? Daca ai pulverizat pe masina uda si apoi clatit cu jetul -> ala e un agent de uscare, nu e ceara lichida. Are un efect hidrofob si ajuta la formarea sheeting-ului ("fuge" apa de pe masina ca sa ramana doar cateva firicele pt sters cu carpa). Stiu ca nu e recomandat sa dai pe geamuri.

Ai dat pe masina uscata sau fierbinte, in soare? altfel nu inteleg de ce ai urmele alea...

 

Pe viitor poti folosi o ceara (solida sau lichida-crema) si cand speli masina  vei observa diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este modelul acesta. Pe el scrie ca se aplica pe masina uda iar pe urma se clateste.

post-94683-0-69442000-1375846994_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat cu ceara pe geamuri sau nu inteleg eu bine? Ceara se da numai pe elementele vopsite, nu pe geamuri, nu pe ornamente, nu pe plastic. Daca ai dat pe geam normal ca a ramas ca o unsoare. Spala bine geamul de mai multe ori cu solutii pentru geam.

 

Ceara lichida se aplica cu o laveta (nu cu buretele de ceara solida) si apoi cu alta laveta se lustruieste - faci asta la fiecare element in parte, dai ceara si apoi stergi cu cealalta laveta - nu dai pe toata masina si pe urma stergi. Daca ai dat toata masina si nu ai lustruit fiecare element imediat de aceea au ramas urme.

 

Dupa ce faci tratamentul cu ceara lichida nu mai speli masina pentru ca daca dai cu detergent activ se duce ceara. Ceara lichida o dai dupa fiecare 2-3 spalari.

 

PS: incearca data viitoare un produs mai bun (Sonax, Turtle Wax), nu cel mai ieftin cum sunt cele de la ProX

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am dat pe geamuri in mod special dar nu am fost nici atent sa nu mearga si pe ele. Am pulverizat de la distanta de 30-40cm fata de masina iar dupa 4-5 minute am limpezit. E posibil sa fi ramas urmele si din cauza ca a fost cald afara iar pana cand am limpezit eu deja se uscase masina.

Multumesc pentru sfaturi iar pe viitor o sa am grije ce si cum folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu ai aplicat corect: trebuie pulverizat si sters cum a spus si codz mai sus. apoi...nu se aplica nimic pe masina incinsa, o pui la umbra sau astepti seara.

aplicata corect, nu e nevoie sa limpezesti nimic la final.

oricum, cumpara ceva mai calumea, ce ai tu acolo cine stie ce contine (pe langa mult silicon) si nici durabilitate mare nu are. daca nu ai buget mare, ia ceva de la sonax sau turtle wax pana sa iti faci o parere.

 

exista ceara lichida ce poate fi aplicata fara probleme pe plastice fara sa le pateze. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am testat Sonax Laveta Microfibra Uscare si Sonax Burete microfibra pentru spalat.

Sunt foarte multumit de aceste produse, laveta de uscare nici macar nu se uda complet dupa ce sterg masina toata. :icon_thumleft:

Multumesc Colin.

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Laurentiu_LWR

Salutare...in ultima plimbare din pacate nu am avut cum sa evit o trecere de pietoni proaspat marcata si m-am ales cu niste vopsea pe praguri...

 

post-14266-0-26336100-1377088101_thumb.j post-14266-0-20861500-1377088155_thumb.j

 

Ce sanse sunt sa scap de acea vopsea?Ce solutii ar trebui sa caut?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aşa arată la vreo 2 ore după ploaie.

post-40889-0-96448800-1377197469_thumb.j

Am folosit Turtle vax extra gloss acum vreo lună şi între timp am spălat-o de 2 ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se cam duce protectia dupa suprafata de contact a picaturii. Cu ce ai spalat?

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu fise la Petrom, dar aici în Braşov este cam apă chioară. Ultima dată când am spălat-o în Mizil (după ce am făcut pozele deoarece când vin de la ţară îi dau cu jetul să se ia praful) dădea detergent la greu indiferent pe ce buton apăsai, aşa că am rămas cu ea neclătită :( .

Am văzut şi eu că suprafaţa de contact este destul de mare, dar nu era prea mică nici după ce am aplicat gloss-ul (probabil atâta poate). Acum sunt curios cât timp se menţine. Am mai folosit, dar nu am fost atent la aspectul ăsta.

 

Am văzut azi la Lidl nişte produse W5 CARCARE, made in Germany scria pe ele. Or fi bune de ceva pt că erau destul de ieftine? M-am uitat puţin la ceară şi era foarte dură, cam ca săpunul.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza ce contine. Degeaba e ca sapunul daca este sapun. Collinite este o ceara buna, accesibila (dai masina de f multe ori dintr-o cutie).

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!