Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Salut. Am vazut in Carrefour un sampon auto cu ceara, Prox parca se numea, pe care scria ca are polimeri de polishare si confera luciu. Pot exista efecte negative daca-l folosesc ?(nu am gasit nimic pe internet legat de polimeri de polishare).

Modificat de vwart
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu face rau dar nici minuni. Are mafra ceva similar, 250 lei bidon de 5l. Speli 3 masini un an cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un search pe google am gasit: pet pulverizator cu presiune.. imaginile sunt elocvente.

eu am un asemenea recipient in care pun ceara care o dau pe masina dupa ce o spal. l-am cumparat din Hornbach.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Praktiker, Ambient, Dedeman, Baumax, la astia, la sectorul de gradina gasesti sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu vermorelele alea.. am si eu unul cu care stropesc copacii si florile cu insecticid.

Euma refeream la unul dedicat care face spuma cu un cap tip evantai .

Din ce m-am interesat ar fi Gloria FM 10 , Kwazar Ventus ( dar mai trebuie sa il modifici sa faca treaba buna) .

 

Cu Ventus a facut Muale un test link . Poate ne da mai multe detalii :)

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gloria nu este inca la noi.oricum, este cam scumput... Posibil sa aduca Ionut de la ingrijire-auto.ro

Kwazar gasesti. Modificarea: duza cu jet tip evantai, niste pasla/burete in spatele lui si o gaura mica pe furtun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi dai mai multe detalii te rog unde gasesc Kwazar si duza evantai. Eventual un PM daca se considera reclama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat in weekend de la Ionut, 99 lei.

Vb cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Intre Optimum Opti-Seal si  Gtechniq C2v3 care este mai ok ? Din ce am citit Opti-Seal este usor de folosit fata de C2v3.

 

Ceva pareri pro-contra imi puteti da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit doar Opti-Seal dintre cele doua si este foarte  usor de aplicat. Noua versiune (pe piata de mai bine de 6 luni) se lauda cu durabilitate mai buna si luciu mai bun.

Acum depinde ce cauti de la un sealant.

 

Ai putea sa arunci un ochi si asupra Sonax Hybrid NPT sau Polymer Net Shield. Beading fenomenal :) si cu durabilitate extrem de buna.

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos.

 

Am vorbit cu Colin si o sa merg pe Polymer Net Shield. Masina va fi de culoare alba pure white nemetalizata

Modificat de Sterescugabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, normal ca ti-a recomandat Polymer Net Shield, ca doar el il vinde, doar nu era sa-ti recomande un produs pe care nu-l are in stoc, duh! :)

N-am nimic cu el, insa oare nu e mai avantajos sa te informezi din toate sursele care-ti stau la indemana, decat sa iei prima marfa care-ti iese-n cale?

Nu zic ca-s rele, Doamne fereste, imi exprimam doar o opinie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putea sa imi recomande si altceva ca doar are si alte produse , nu numai acest produs plus ca m-am informat inainte sa apelez la el.

 

Scuze de offtopic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit doar Opti-Seal dintre cele doua si este foarte  usor de aplicat. Noua versiune (pe piata de mai bine de 6 luni) se lauda cu durabilitate mai buna si luciu mai bun.

Acum depinde ce cauti de la un sealant.

 

Ai putea sa arunci un ochi si asupra Sonax Hybrid NPT sau Polymer Net Shield. Beading fenomenal :) si cu durabilitate extrem de buna.

 

Fata de Collinite 876 cum stau cei de mai sus la durabilitate si beading? Opti-Seal unde se gaseste? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am folosit doar Opti-Seal dintre cele doua si este foarte  usor de aplicat. Noua versiune (pe piata de mai bine de 6 luni) se lauda cu durabilitate mai buna si luciu mai bun.

Acum depinde ce cauti de la un sealant.

 

Ai putea sa arunci un ochi si asupra Sonax Hybrid NPT sau Polymer Net Shield. Beading fenomenal :) si cu durabilitate extrem de buna.

 

Fata de Collinite 876 cum stau cei de mai sus la durabilitate si beading? Opti-Seal unde se gaseste? 

 

Collinite 476 (daca le ea te referi) este peste Opti-Seal la durabilitate si beading dar sub Sonax, la ambele.

Este ceva mai greu de aplicat decat Opti-Seal, care este super usor de folosit.

 

http://www.autogeek.net/optimum-opti-coat.html  la noi decat cu comanda de afara, la 250 lei o seringa de 20 cc, nu stiu cine sa faca stoc de asa ceva

Eu l-am aplicat pe jante, bari si hayon. Dupa 6 luni pe jante inca se comporta foarte bine, fiind usor de curatat. Pe hayon si bari cred ca are aproape un an si inca isi face treaba. Faza e ca dupa 1 cam trebuie curatate cu un paint-cleaner usor abraziv ca sa ai luciu perfect si nu stiu daca rezista. Optimum se lauda ca Opti-coat rezista unui polish de finish dar inca n-am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios?? Sonax peste Collinite? Asta este ceva nou pt mine. Se aplica la fel de usor ca si Collinite? Mi s-a cam terminat cutia de 476 si nu stiam ce sa aleg intre 476, JetSeal si Opti-Seal, dar daca Sonax dureaza mai mult o sa o incerc pe asta. Ma trece peste iarna daca o aplic prin noiembrie? Intre Sonax Hybrid NPT s Polymer Net Shield ce dureaza mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei dau 6 luni durabilitate si chiar o atinge.

Pe langa asta, beading-ul este exceptional iar masina sta ceva mai curata :)

Sonax a venit niste produse foarte bune in ultima perioada: Xtreme Brillant Shine, un quick detailer care se comporta mai bine decat multe ceruri spray si polish-ul Perfect Finish ar fi cele mai notabile pe langa PNS.

 

Sonax Hybrid NPT si Polymer Net Shield sunt in esenta acelasi produs, Hybrid NPT fiind varianta pentru end-user, mai usor de aplicat (zic ei). Ca durabilitate ar trebui sa fie foarte asemanatoare. Eu zic ca treci iarna cu oricare, cu conditia sa fie si vopseaua pregatita cat de cat inainte (decontaminata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la Catalin ambele variante. Sonax Sealant Profiline Polymer Net Shield @ 56 lei si Sonax Sealant Hybrid NPT @ 90 lei. Diferenta de pret este destul de mare, nu prea inteleg de ce.

De decontaminare mi-e cam frica, am luat kitul cu ONR si se lipeste rau argila de vopsea, mi-e frica sa frec prea tare (bun, probabil ca nu am pregatit eu solutia bine, dar tot mi-e frica). Ai idee unde pot sa fac o decontaminare (fara polish) si cam cat costa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ești din buc și ai drum pe la sun plaza eu ma duc mâine sa îmi spăl mașina. Și tot acolo o sa îmi decontaminez mașina. Deci dacă vrei o lecție gratis call me :)

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine plec din Bucuresti (de fapt din seara asta). Multumesc frumos pentru invitatie. Eu lucrez foarte aproape de Sun, daca esti prin zona de sud poate ne vedem intr-un w-e sau intr-o seara, chiar ma intereseaza argila (desi mi-e cam frica, am citit ca este ca un polish, adica "taie" o parte din lac, este adevarat?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Argila de tip fina sau Ultrafina nu zgârie lacul dacă este folosita corect. Deci nu te-ai informat bine :)

Eu sâmbătă merg de regula la băita cu mașina, la subsol la daimon dar ne vedem nui bai. Bafta

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe asta am folosit-o, dar nu cred ca am preparat corect lubrefiantul:

 

Mie mi se lipea argila de masina, desi pulverizam solutie destul de multa. Poate sa fie din cauza ca am pus prea putina apa in solutie?

 

Sa incerc si cu kitul asta? Am vazut ca Sonax este foarte laudat.

 

 

Legat de sealant, intre Profiline Polymer Net Shield si Hybrid NPT ce imi recomanzi?

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate. Însă din experienta mea personală este fie din cauza temperaturilor. Și aici ma refer ca nu ai încălzit argila suficient și nu ai frământați în mana. Fie nu ai folosit suficient lichid pe care argila sa alunece. Ea aluneca și pe apa de ex dacă este destulă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!