Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Pai am fost la un service aici in oras unde mi-a reparat o lovitura de piatra. Si a zis ca nu imi recomanda polish pt ca parbrizul isi pierde din calitati, o sa ramana umbre pe el, o sa vad mai aproape prin el etc. Ce zici tu e altceva ? Ai facut treaba asta ?

Daca se executa corect, nu raman lupe, umbre si alte urme doar un parbriz curat in urma. Sutele de clienti care au cumparat o pot confirma, la fel iti pot confirma si eu.

 

- ex unei laguna din sibiu

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Pai am fost la un service aici in oras unde mi-a reparat o lovitura de piatra. Si a zis ca nu imi recomanda polish pt ca parbrizul isi pierde din calitati, o sa ramana umbre pe el, o sa vad mai aproape prin el etc. Ce zici tu e altceva ? Ai facut treaba asta ?

Daca se executa corect, nu raman lupe, umbre si alte urme doar un parbriz curat in urma. Sutele de clienti care au cumparat o pot confirma, la fel iti pot confirma si eu.

- ex unei laguna din sibiu

Confirm si eu cele spuse de Colin: http://weekenddetailer.blogspot.ro/2011/08/polishare-geamuri-cu-sonax-profiline.html

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut. Spaland masina in dimineata asta, am vrut sa degresez farurile si am sters cu benzina. Instantaneu s-au albit, si au aparut zgarieturi pe ele, care pana atunci nu erau. Cu ce pot da acum sa isi revina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

 

In primul rand greseala provine de la faptul ca solventul puternic din benzina a topit si implicit inmuiat suprafata farurilor.

 

Functie de gravitatea fapte e posibil sa fie nevoie sa te duci la un profesionist. Sau poate ai noroc si iese cu un polish.

 

 

Iti recomand un polish abraziv -

3m Fast Cut Plus - Polish Auto Abraziv - 250 gr si unul de finish - 3m Ultrafina SE - Polish Auto Finish 250 ml

 

Banuiesc ca vrei sa lucrezi manual asa ca iti trebuie si un burete special -

Sonax Burete de polisat

 

Desigur si ceva lavete pentru sters polishul dupa ultima etapa -

SONAX LAVETA MICROFIBRA CURATAT EXTERIOR - 2 Buc sau Lavete microfibra polishare 5 bucati (SERWO)

 

Spor la treaba!

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Cele doua recipiente cu pasta abraziva cam pentru cate faruri imi ajung ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact pt cate faruri. Dar poti polisha linistit doua masini.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colin, ma gandeam la kit-ul acesta  ...am contaminate puternic usile fata si spatele aripilor din fata cu tot felul de punctulete...am tot curatat cu tar removal insa mai sunt o multime de puncte...acel kit m-ar ajuta? ma gandeam ca la ce suprafata mica am eu contaminata mi-ar mai ramane si pt  o a 2-a decontaminare locala. Argila se va usca in timp sau ramane in aceeasi stare in care o depozitez?

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge linkul pus de tine. Dar orice kit pt decontaminare de la noi e bun. Iar asta de la sonax contine o argila foarte buna

Argila pastrata in cutia ei nu se usuca.

Spor la treaba!

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aham..te voi contacta pt kitul de la sonax

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o recomandare as dori si eu pt. regenerarea bandourilor care nu sunt vopsite, bineinteles sa fie un pret decent si ceva de calitate! ...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ceva e foarte bun pentru bari, este un produs foarte economic, ai in link si un filmulet de prezentare care edifica foarte mult modalitatea de aplicare.

 

 

Bafta

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri mi-a venit pachetul :)

Am comandat astea doua treburi:

 


post-16418-0-42734600-1368016141_thumb.j     post-16418-0-66885900-1368016151_thumb.j

 

...le-am luat de pe amazon.de, am platit pe ele €15.23 si €15.83 si de-abia astept sa vina data de 20 mai ca atunci am liber, pot sa-mi duc masina frumos la spalatorie, s-o spal linistit si dupa aia s-o dau cu clay bar-ul si sa aplic si ceara. Cand am terminat, fac poze si scriu si o mica recenzie (daca prezinta interes), poate mai este cineva interesat sa cumpere.

Multumiri lui colin pentru recomandari; am citit unpic pe amazon parerile cumparatorilor si par a fi destul de bunicele pentru un user profan, asa, cam ca mine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca intereseaza un review. Cat a costat transportul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ septimiu sunt 150 lei aproape fara transport. Cu tot cu transport depasesti bine pretul din .ro

Spor

El este din Germania deci cred ca e ceva mai rentabil :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmetica auto de weekend, folosind produse de la Sonax (achizitionate de la Colin).

Spuma activa e klumea, nu lasa urme ca unele spume cumparate din supermarket-uri. Dupa spalare am sters masina cu o laveta piele de caprioara.

Pentru jante am folosit solutia Full Efect, iar pentru curatat bordul Dressing Plastic Satinat.

post-111946-0-24720300-1368285439_thumb.

post-111946-0-88096800-1368285452_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine dar renunta la pielea aia!

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca trebuia o laveta microfibra de uscare, dar pe viitor sa achizitionez. Eu spal masina la socru in curte, acasa o duc la spalatorie pentru exterior.

Ms mult pentru apreciere si sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact! sunt lavete mari, absorb f bine...costa cateva zeci de lei dar merita investitia daca o stergi/speli singur.

 

la jante cat ai consumat din sticla de sonax? adica...cam de cate ori cureti janta cu o sticla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma am dat a doua oara pe jante, dar dau bine de tot, aproximativ 50 ml la set sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50 ml sau 500 ml/ set ? Sa inteleg ca o sticla de 0.5L este suficienta pentru a spala toate jantele de 9-10 ori?

Modificat de Newby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500 ml la set ar insemna sa faca 3 treceri...la niste jante f contaminate si curatate jos de pe masina s-ar consuma asa.

sa cureti de 10 ori 4 jante e bine! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50 ml sau 500 ml/ set ? Sa inteleg ca o sticla de 0.5L este suficienta pentru a spala toate jantele de 9-10 ori?

50 ml am scris la 4 jante, deci 10 spalari in modul

.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!