Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Te referi cumva la rupes bigfoot? Se găseste și în. Ro mai nou. Google it

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Festool nu cred ca poti da gres. Am folosit foarte putin Shinex RAP150 si este foarte misto. Usora, puternica si cu o ergonomie foarte buna.

Alternativa ar fi Flex PE 14-2-150, care este putin mai ieftin dar cam are cam aceleasi calitati. Flex-ul are coada ceva mai naspa, e mai groasa dar este tot o super masina de polishat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva Polish Express Mafra?

 

Am descoperit intmplator niste filmulete pe youtube si pare interesant:

 

 

 

 

Pretul in schimb pare destul de piperat: http://www.mafra.ro/polish-sampon-polish-express-primul-polish-care-se-utilizeaza-ca-un-sampon-p-175.html

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce bani cer pe Shinex RAP150 trebuie sa fie din gama profesionala. Cred ca si la pasta de polisat stau bine. Idea e ca firma Festool are potential insa nu se implica ei prea mult pe segmentul asta si nu e promovat agresiv in Romania. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

loghy, pretul e mare pt ca obtii si o cantitate mare, speli mult (1:10 cu 4,5l)

dar sunt curios cat rezista la spalarile cu spuma?

efect asemanator poti avea mai ieftin dar cu mai multa munca folosind ceara solida.

 

Am putea sa ne strangem 2-4 si sa luam un bidon...

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rusen, daca rezultatul este acelasi, iesi mai castigat cu mafra (cantitate mai mare).

la sonax este mai usoara aplicarea dar trebuie sa speli masina inainte.

la mafra aplicarea este mai ...anevoioasa dar e si spalarea inclusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ahaaaa , da pai trebuie spalata bine ,si dupa aplicare mai trebuie dat un jet de apa ,ca altfel raman pete .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se baga cineva la bidon de la mafra? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in dimineata asta mi-am reinnoit stocul ca altfel ma bagam , muale daca vrei sa incerci ala sa-mi zici , iti dau sa faci o proba .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sonax-ul? da, sunt curios cat rezista. fac schimb de impresii cu asta , are efect hidrofob, luciu...nu stiu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu azi l-am luat sub forma de mostra de de la colin (e mai ieftin asa , acelasi produs ) maine merg sa iau un fas -fas din ala pentru pulverizare si-ti opresc in recipient , in week-end sunt in titan langa auchan ne vedem , si-ti dau cu draga inima nu-i problema , hai ca eu plec sa-mi montez scaunele , numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, ne auzim.

spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se baga cineva la bidon de la mafra? :D

M-as baga, dar mai intai trebuie sa achizitionez si aparatul de spalat cu presiune, avantaj tu  :D

Ma gandesc foarte serios la aparat de spalat si solutii pentru ca vreau sa ma duc sa fac un polish masinii dupa episodul cainele si daca tot scap de panza de paianjan, caut o solutie sa reapara cat mai tarziu.

Sa vad ce imi recomanda si baietii de acolo pentru o ingrijire mai buna.

Poate scrii si tu pe aici impresiile daca folosesti si solutia lui rusen, poate si in comparatie cu ce folosesti acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am apucat sa o testez dar cu prima ocazie...

 

iti imprumut eu aparatul cu presiune...si asa nu l-am folosit de anul trecut ca nu am unde sa il leg la apa (stau la bloc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu tot la bloc stau dar (aproape) saptamanal ma duc la slanic unde stau ai mei pe perioada verii si l-as folosi acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, dupa ce am rumegat indelung si intensiv problema (un versus intre Black Wow si Gtechniq C4 si dupa ce efectiv am dat cu banul intre preturi: pret1 si pret2), am ales varianta 2. Mie mi se pare ca rezultatele sunt mai spectaculoase in cazul lui Gtechniq C4, chiar daca pretul este absolut urias pentru un flaconel de 15 ml. Ce m-a convins insa, a fost puterea mare de acoperire cu o singura aplicare, felul in care arata materialul dupa aplicare si mai ales faptul ca --potrivit producatorului--o aplicare tine pana la doi ani. Sa fie si un an si ma declar multumit; despre Black Wow insa nu am gasit niciun feedback legat de durata de viata a cosmetizarii, asa ca mi-am rupt de la suflet si am mers pe C4.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna alegere! C4 este produsul superior dintre cele doua. Black WOW este similar majoritatii produselor de acest gen de piata.

Ai grija sa cureti/degresezi foarte bine suprafetele inainte de aplicare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, alcool izopropilic n-am, insa mi-am adus din Romania 3 sticle de spirt sanitar, ca stiam ca aici nu se gaseste :) O sa sacrific una si o sa iau un pachet de-ala de paduri demachiante, curat bine plasticele, las sa se usuce si dupa aia dau cu C4. Sper sa-mi aduc aminte sa fac poze "inainte/dupa" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuuuuuuuuuuuuu. Nu da cu IPA pe plastice. Mai ales negre. Spala bine cu ceva sampon mai concentrat si cred ca ajunge. Oricum din ce stiu produsele de genul asta au si ceva propietati de curatare, eu am avut ceva similar cu C4 si iesea negru de pe plastice, semn ca curata mizeria. Sa ma corecteze cineva daca gresesc

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat o ceara solida de la Formula 1. Cum trebuie procedat ? Am si sampon auto cu ceara. Moi masina cu apa, apoi cu un burete si sampon dau peste tot, o clatesc cu jet de apa si o sterg cu lavete din microfibre. Mai departe cum fac cu ceara ? Sunt instructiuni pe cutie dar mai mult ma bazez pe experienta voastra.

Modificat de Andreianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai bine te bazezi pe tine si citesti aici? Ca s-a discutat

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

Bogdan, am aplicat eu C4 pe niste plastice cu probleme (si pe celelalte, chiar si poroase). Rezultatul pe mine m-a multumit, s-au innegrit evident si dupa aprox 2 saptamani cel putin, nu pare sa isi piarda din aspect spre deosebire de restul dressing-urilor ce le-am mai folosit.

Deocamdata il recomand, sa vedem cum se comporta in timp.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!