Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Folosesc 476 si ti-o recomand!

Ok ms colin. Am dat comanda.

Revin-o cu feedback te rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan, dupa cautari pe internet la ea m-am oprit si eu. Am inteles ca se preteaza mai bine la masinile deschise la culoare si ca ar fi mai durabila in timp comparativ cu 915, unde mai pui ca e si mai ieftina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult pentru link, Vali... ai dreptate (nu m-am gandit totusi ca e ceva ce nu foloseste toata lumea (si ma refer aici la ceara solida/pasta in general, nu neaparat la Collinite), cum ar fi un ulei de motor sau un consumabil... cateodata uit ca mai exista si nenea goagal :)

 

476s tine mai mult decat 915. 915 are mai multa ceara carnauba, deci tine mai putin, dar da mai bine pe negru / culori inchise. Eu mi-am luat pt a mea (galbena) 476s si este foarte ok, se aplica usor (chiar a fost o surpriza pentru mine), nu lasa urme. Povestea cu 6 luni este legenda, mai ales daca speli ca mine destul de des la spalatorie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat prin noiembrie si era frig afara. M-am chinuit sa o intind si nu a iesit chiar ok. Am si acum o dara pe capota care nu a fost intinsa corect. Spal masina o data pe saptamana, iar iarna la spalatorie cu degresare, spuma, ceara...

 

La pretul pe care-l are, nu am gasit o ceara cu feedback mai bun si de la un producator recunoscut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa o fi dat in strat prea gros, am patit si eu asta mai demult. Eu dau toamna / primavara, pierzi cam o dupa-amiaza. Trebuie data in strat foarte subtire, sa nu fie in soare direct, sa nu fie fierbinte tabla, sa nu fie prea frig, etc :).

Ideal se da intr-un garaj sau in parcare, numai sa gasesti un loc cu lumina foarte buna. La umbra este periculos, de obicei umbra este sub copac, iar sub copac este plin de praf, ideal pentru swirls.

Raportul pret / calitate este intr-adevar foarte bun pt 476s. Nu am incercat inca OptiSeal, dar este pe lista :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi sta in cap sa-mi comand un JetSeal 109, pentru toamna urmatoare, am auzit doar lucruri bune despre el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut , am o si eu o intrebare pentru cei care cat de cat se mai pricep la asa ceva , masina mea a fost revopsita integral in luna octombrie , din cate am vazut la ultima spalare deja are iar efectul acela de panza de paianjen , oricum as fi interesat de o modalitatea de a proteja lacul , vopseaua cumva , ce tip de ceara ar trebui sa folosesc ? mai ales acum ca vine primavara ....

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza cum o speli...de acolo apare acel efect de panza de paianjen in lac.

 

chiar daca dai cu ceara scumpa si apoi o speli cu 10lei la spalatorie cu jet si spuma, apoi o sterg baietii de acolo...vor aparea acele urme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intervin si eu pentru a va povesti din multele mele experiente cu ceara/sealantul.

 

Pana acum singurele solutii care chiar au tinut luni intregi pe masina mea au fost Opti Coat 2.0  - tine lejer peste 3 ani de zile indiferent cu ce speli.

 

Dupa care am reusit sa aplic pe r32-ul lui Dragos, http://www.colindetailing.ro/sonax-profiline-nano-protectie-vopsea-p-188.html - o protectie ieftina si foarte la indemana pentru aplicare. Care a tinut o iarna intreaga spalata la spalatorie din cate tin eu minte.

 

In rest am cheltuit chiar si 200 eur pe o ceara care imi dadea un super aspect, ma refer la Zymol Concours. Insa ca durata a lasat mult de dorit

 

Practic insa dupa multa cheltuieli si multe experiente..............

 

1. Indiferent ce ceara pasta veti aplica, diferenta de aspect nu o sa fie vizibila decat pentru un ochi de profesionist, insa pregatirea dinainte, polish, glaze, decontaminare, face 80% din luciu.

2. Indiferent ce ceara veti aplica chiar si Collinite, in conditiile de trafic romanesti si mai ales daca speli cu spuma activa, ceara nu tine mai mult de o luna la modul real.

3. Decat sa cumpar si sa aplic ceara iarna, prefer sa spal masina saptamanal chiar si cu spuma activa, dar sa aplic un quick detailer de calitate, care sigur imi protejeaza bine masina pana la urmatoarea spalare cel putin.

 

Legat de 476s, este o ceara care contine multi solventi, solventi care se evapora foarte greu. Daca nu o aplicati foarte subtire si uniform, o sa aveti de furca cu ea chiar si in conditii ideale de aplicare. Sfatul meu este sa mergeti pe ceva mai simplu daca sunteti incepatori, si apoi mergeti pe o ceara mai scumpa/mai durabila. Editia 2012 e foarte usor de aplicat si da un luciu foarte bun  -  http://www.colindetailing.ro/sonax-ceara-auto-solida-xtreme-p-237.html

Chiar daca ati aplicat deja un sealant sau ceara foarte durabil/a aveti grija sa aplicati quick detailer dupa fiecare spalare pentru ai prelungi foarte mult viata.

 

Spor la spalat. Si nu uitati: E mai bine si mai eficient sa aplicati o ceara iefitna de mai multe ori, dar sa spalati masina corect cu

,decat sa dati o ceara scumpa si durabila si sa o spalati la spuma activa! Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca nu am apucat sa o dau cu nimic pana acum , o spalatorie mai ok pe langa mine ar fi cea de langa Auchan in tunel , dar la sfarsit tot vine un nene cu , carpa lui mirobolanta , nu am spalat-o de foarte multe ori de la revopsire pana acum si mereu am stat cu ochii pe "priceputii" de o stergreau si le atrageam atentia insa degeaba , ma gandeam sa -mi iau o carpa din microfibra profi si sa mi-o sterg eu singur , sa o spal acolo la tunel si ma pun sa o mesteresc singur , oricum interiorul mi-l fac mereu singur , am gasit pe net asta :  http://www.colindetailing.ro/sonax-premium-class-nano-protectie-vopsea-p-365.html  si asta http://www.colindetailing.ro/sonax-laveta-microfibra-uscare-p-480.html    sau  http://www.colindetailing.ro/ceara-carnauba-premium-class-sonax-p-312.html sunt bune pentru ce-mi doresc eu ?

Modificat de rusen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU te duce la auchan tunel ! e o porcarie, am fost eu. ia-ti un prosop mare de uscare si sterge-o cu el.

 

la tunel vei ramane cu prosopul negru dupa aia :)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general tunelurile cu perii sunt foarte pacatoase pentru vopsea.

 

Produsele de mai sus sunt foarte bune, ceara premium class nu stiu daca se mai fabrica, dar daca esti interesat punem o intrebare in Germania.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colin , salut , o intrebare am pentru tine , pentru o mai buna protectie a lacului si vopselei + luciu ,care ar fi mai bun dintre aceste 2 produse  ?  SO226941   sau  SO211200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Protectia net superioara o oferta lacul cu nano pro - adica so226941, si kitul din care e compus oferta un luciu foarte bun, datorita pregatirii dinainte de aplicare a lacului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , te anunt cand ma hotarasc , oricum am mai multe de comandat , aplici si vre-un discount in functie de valoarea comenzii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de toate trebuie gasit un spatiu adecvat unde sa faci toate minunile. Cand ajung acasa la Constanta in curte, este o placere. Statul la bloc in bucuresti ma/ne "omoara". Pleci cu masina de la spalatorie si pana acasa deja ai praf asa ca nu mai are rot sa te apuci de aplicat ceva :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , am un prieten bun in Buzau care detine o spalatorie , ma bag acolo la o boxa si mesteresc intr-o sambata , sti cum e , microbu e puternic  , asa se uita astia de la mine de la bloc si cand imi fac interiorul ,parca  zic in sinea lor ia uita-l ma pe asta n-ar da si el un 10 lei la o spalatorie , as da si 30 si poate mai mult da sa fie bine facut 

Modificat de rusen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , te anunt cand ma hotarasc , oricum am mai multe de comandat , aplici si vre-un discount in functie de valoarea comenzii ?

Ai pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motivul pentru care nu va rezista ceara pe masina mai mult de 1-3 luni este ca nu folositi clay bar inaine de aplicarea protectie(ceara/sealant). Eu am aplicat Finish Kare 1000p pe masina mea si a lu taicamiu, pe a lu taicamiu nu am folosit clay bar pentru ca nu aveam atunci, pe masina mea am aplicat protectia dupa 2 zile cand mi-a venit coletul cu clay barul, pe masina lu taicamiu dupa 3 luni ceara nu mai avea nici-un efect de beading dupa spalare, iar pe a mea chiar si dupa 6 luni mai avea efect de beading, tinea fara probleme 8 luni.

 

 

Masina mea ultima data cand a vazut clay bar a fost acum 1 an, iar dupa 1 an arata asa clay barul..

 

Daca dai cu clay bar pe o masina care nu a vazut clay bar in viata ei va garantez ca, claybarul va fi negru complet, de acolo si rezulta ca ceara nu rezista mai mult de 3 luni, pentru ca ceara nu adera la vopsea ci adera la mizeria care este lipita de vopsea.

 

img4870x.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intervin si eu pentru a va povesti din multele mele experiente cu ceara/sealantul.

 

Pana acum singurele solutii care chiar au tinut luni intregi pe masina mea au fost Opti Coat 2.0  - tine lejer peste 3 ani de zile indiferent cu ce speli.

 

Dupa care am reusit sa aplic pe r32-ul lui Dragos, http://www.colindetailing.ro/sonax-profiline-nano-protectie-vopsea-p-188.html - o protectie ieftina si foarte la indemana pentru aplicare. Care a tinut o iarna intreaga spalata la spalatorie din cate tin eu minte.

 

In rest am cheltuit chiar si 200 eur pe o ceara care imi dadea un super aspect, ma refer la Zymol Concours. Insa ca durata a lasat mult de dorit

 

Practic insa dupa multa cheltuieli si multe experiente..............

 

1. Indiferent ce ceara pasta veti aplica, diferenta de aspect nu o sa fie vizibila decat pentru un ochi de profesionist, insa pregatirea dinainte, polish, glaze, decontaminare, face 80% din luciu.

2. Indiferent ce ceara veti aplica chiar si Collinite, in conditiile de trafic romanesti si mai ales daca speli cu spuma activa, ceara nu tine mai mult de o luna la modul real.

3. Decat sa cumpar si sa aplic ceara iarna, prefer sa spal masina saptamanal chiar si cu spuma activa, dar sa aplic un quick detailer de calitate, care sigur imi protejeaza bine masina pana la urmatoarea spalare cel putin.

 

Legat de 476s, este o ceara care contine multi solventi, solventi care se evapora foarte greu. Daca nu o aplicati foarte subtire si uniform, o sa aveti de furca cu ea chiar si in conditii ideale de aplicare. Sfatul meu este sa mergeti pe ceva mai simplu daca sunteti incepatori, si apoi mergeti pe o ceara mai scumpa/mai durabila. Editia 2012 e foarte usor de aplicat si da un luciu foarte bun  -  http://www.colindetailing.ro/sonax-ceara-auto-solida-xtreme-p-237.html

Chiar daca ati aplicat deja un sealant sau ceara foarte durabil/a aveti grija sa aplicati quick detailer dupa fiecare spalare pentru ai prelungi foarte mult viata.

 

Spor la spalat. Si nu uitati: E mai bine si mai eficient sa aplicati o ceara iefitna de mai multe ori, dar sa spalati masina corect cu

,decat sa dati o ceara scumpa si durabila si sa o spalati la spuma activa!

 

 

Pe bune, OptiCoat? Asa, de la prima intalnire, dupa un pupic? Pentru cei care nu stiu, OptiCoat se aplica cel mai bine in strat gros; mai intai se intinde cu simt de raspundere pe toata masina (nu conteaza daca este curata sau nu) si dupa aia se sterge.

 

Macar o ceara prost aplicata se duce dupa 2-3 luni. Nu as recomanda OptiCoat pentru DIY si in niciun caz pentru incepatori :). Nu as avea curajul nici la detailer sa ma duc cu OptiCoat, poate doar la cineva pe care sa il cunosc si in care sa am incredere... Este foarte usor sa belesti masina cu OptiCoat, si 2 ani nu prea ai ce sa faci :).

 

Ideea cu quick detailerul este foarte buna. Iar la spalatorie intotdeauna te duci cu prosopul tau, niciodata nu ii lasi sa atinga masina cu carpele lor pline de nisip, pe care le mai si spala pe jos la jet... 

 

BTW, Catalin, as vrea si eu un Miracle Dryer nou, cum se poate aduce te rog? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe foarte bune, chiar de la prima intalnire, am clienti din Romania care si-au aplicat singuri, fara prea mare experienta, dar tine de fiecare daca vrea sa se documenteze inainte sau nu.

 

Vezi ca e gresit ce spui. Opti Coat daca il aplici in strat gros raman mici insulite(high spots) pe care daca nu le nivelezi imediat, o sa ai nevoie de un polish serios ca sa le scoti. Deci pica treaba cu aplicatul gros. Detailerii din Romania se feresc sa aplice opti coat pentru ca nu mai pot folosi fillere, glaze, etc etc. Exista insa vreo 2-3 reprezentante care vand masini de lux unde poti sa iti aplici opti coat profi, desigur cu costul aferent.

 

Ai foarte mare dreptate, odata intarit adica dupa circa 15-30 minute iti trebuie un polish mai serios ca sa indepartezi petele de opti coat. In 45 de zile atinge taria maxima la fel ca si un lac auto.

 

Deci concluzia, curaj curaj, produsul e bun chiar si pentru incepatori, sunt suficiente filme pe youtube cu diverse moduri de aplicare, dar si nr meu de telefon pentru consultari. Un client tin minte, a aplicat produsul chiar cu mine la telefon :), si e foarte fericit si acum cu rezultatul obtinut.

 

Carpele cu nisip, mda urata imagine, dar in principiu oricat de curate ar fi chiar si noi daca ar fi, o laveta de caprioara sau piele sintetica nu se compara cu o microfibra. Orice granula de praf este plimbata pe vopsea si de aici zgarieturi cu carul. Pe cand un prosop de microfibra ascunde in fibrele lui mizeria si nu o plimba pe vopsea. Daca folosesti si QD cu atat mai bine.

 

Miracle Dryer am decis sa nu mai aduc pentru moment, ca optiune exista o laveta de 80x50 cm de la Sonax, am incercat-o personal si face treaba buna.http://www.colindetailing.ro/sonax-laveta-microfibra-uscare-p-480.html

 

De altfel 90% din microfibrele de uscare vandute de diversi producatori cunoscuti, sunt fabricate intr-o fabrica din Coreea de Sud. Si atunci diferente prea mari intre microfibrele cu textura normala nu exista. Mai sunt si microfibre de tip waffle wave, adica cu structura de tip gofra

 

Va urez bafta si nu ezitati sa intrebati aici daca mai aveti nelamuriri.

 

P.S: Un mic pont pentru aplicarea opti coat 2.0 -

, ca sa se inteleaga clar de ce e nevoie de aplicare in strat subtire Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre colin, am la matale ceva intrebari, daca ma poti indruma:

Mi-au aparut peste tot pe cartoserie puncte ruginii, cam ca acelea de rugina; initial am crezut ca exact asta si sunt, dupa care m-am uitat mai atent si am observat ca sunt prezente inclusiv pe elementele din plastic acoperite cu vopsea, ceea ce ma face sa cred ca-i o chestie din solutia cu care arunca astia pe strazi. Iese, la un frecat mai energic cu alcool sanitar, insa n-am chef sa fac treaba asta pe toata masina. Intrebare: acum ca vine primavara, imi recomanzi un tratament pe care sa-l aplic caroseriei la nivel de amator?

Eu ma gandeam la o curatare cu Meguiar's Deep Crystal® Paint Cleaner, dupa care sa aplic NXT Generation® Tech Wax® 2.0 - Liquid.

Ai alte sugestii?

Mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

 

Ai nevoie de un kit pentru decontaminare de la sonax - http://www.colindetailing.ro/sonax-kit-pentru-decontaminare-p-349.html

Mai ai nevoie si de o ceara dupa - http://www.colindetailing.ro/sonax-ceara-auto-solida-xtreme-p-237.html - varianta 2012 contine aplicator din spuma si laveta pentru lustruit ceara.

 

Cu astea doua o faci boboc garantat. Daca aveam garaj in 3-4 ore ti-o faceam eu boboc. Dar poti incerca si singur.

 

Nu te complica cu paint cleaner, nu are sens sa freci atat. Cu argila o scoti la capat mai rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus linkurile produselor de care vorbeam in postul de mai sus

 

Din pacate ceara carnauba nu se mai fabrica, chiar zilele astea am sters produsul de pe site. Cei de la Sonax au renuntat la ea. Deci doar daca ai noroc sa o gasesti pe undeva in stocuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!