Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

si de unde cumperi?avem distribuitori in ro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă sunt particule de rugina de suprafață atunci le scoți ușor cu sonax full effect. Altfel cauta la noi găsești soluție de rășină speciala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ASLAN_B4, o sa fac o comanda in UK.

@ colin, am si Sonax Full Effect dar parca ma tem sa dau pe vopsea. Ar trebui diluat sau se da asa cum este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat eu la kia și nu s-a întâmplat decât de foarte bine. Are ph neutru deci nu ataca nimic! Sonax full effect nu se diluează! Ever!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pareri bune in legatura cu Iron X. Am gasit pe un forum un tip care avea masina chiar mai contaminata decat mine si a iesit super(link aici daca e permis).

Imi e oarecum frica sa folosesc Sonax FE pe vopsea daca nu e specificat in instructiuni. Probabil voi comanda de undeva din strainatate. In romania nu vad pe nimeni sa comercializeze asa ceva.

De pe site-ul acela unde comercializeaza Bilt Hamber Korrosol numai transportul face 26 lire. Momentan am gasit sa comand Iron X si cu totul face 26 lire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze cu masina mea. E groaza ce am putut gasi la vremea respectiva

 

240520111294medium.jpg

240520111296medium.jpg

240520111297medium.jpg

240520111299medium.jpg

240520111301medium.jpg

240520111304medium.jpg

240520111307medium.jpg

 

Si masina mea e ok, nu a cazut vopseaua, nu s-a matuit nu si-a schimbat culoarea :).

 

Are ph neutru pana la urma solutia iar in afara de faptul ca pute ca naiba nu face nimic rau. Si daca stau sa ma gandesc formula este similara cu cea de la Iron X. Amandoua se inrosesc cand intalnesc particule de fier

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa iti fie frica, Sonax a fost dat de multi pe caroserie si nu s-a intamplat nimic cu vopseaua.

daca te gandesti...jantele sunt la fel de vopsite ca si tabla masinii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat link-ul producatorului mai mult pentru specificatii. Nu o sa cumpar de acolo ci de la alt "magazin". Oricum o sa comand mai multe nu numai korrosol-ul si atunci merita.

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Produse bune Iron-X si Korrosol. Folosite impreuna cu Tar-X sau Valet Pro - Citrus Tar removar lacul ramane curat.

Inca un produs super e Surfex HD. Se poate dilua chiar si 1:200, si tot are un efect foarte bun de curatare.

http://www.bilthamber.com/cleaning-and-degreasing/surfex-hd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@colin pune o poza cu produsul si spune daca dai direct pe tabla sai care este procedura...multumesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dau direct pe tabla sau plastic. Pe chedere oriunde și nediluat.

Poza cu produsul găsești pe google. Sonax full efect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Sonax mi-au confirmat mai de mult ca Full Effect poate fii folosit fara probleme pe vopsea/caroserie atat timp cat se respecta indicatiile (timp de actionare, suprafata rece, sa nu fie lasat se usuce etc).

 

 

Colin: ai polizat ceva pe langa masina sau cum a ajuns in halul ala? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer. Nu știu. Am dat de proba și după aia am rămas șocat de rezultate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Legat de masinile pe polishat. Am un flex la care ii pot regla turatia si minimul e de 3500 rpm conform etichetei de pe el. La 3500 rpm daca prind discul il pot opri cu mana, nu e asa puternic. Ce ziceti, il pot folosi pentru polish? Cu ceva polish mediu..gen nanopolish si finish. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turatia minima e cam mare pentru polish.

Masinile de polish au undeva intre 600-3000 rpm. (Makita), 700-2200 (Metabo si Rupes), 1100-3700 sau 600-2100 (Flex).

In plus masinile de polishat au control al turatiei. Adica isi mentin viteza indiferent de cat de mult apesi pe tabla.

Plus ca mai au si soft-start, sunt gandite sa fie utilizate pe o perioada mai lunga deci au o ergonomie mai buna.

 

Foarte rar ai nevoie de turatie mai mare de 3000 rpm.

Ideea e ca cu cat turatia e mai mare, cu atat caldura care se acumuleaza in panoul pe care lucrii creste mai repede si e mai mare.

Cand polishezi tu urmaresti sa mentii caldura la un nivel constant nu foarte mare pentru un timp indelungat pentru a nu arde lacul. Asta pentru ca pasta de polish are nevoie de timp pentru a lucra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala este polizor unghiular, nu masina de polishat. Nu are ce cauta pe vopsea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am incercat azi sa ii curat putin jantele la golf daca tot ii pun cauciucuri noi. Cam asta asa erau.

post-42557-13952410007868_thumb.jpgpost-42557-13952410099408_thumb.jpgpost-42557-13952410217422_thumb.jpgpost-42557-13952410328711_thumb.jpg

Si asa au devenit :)

post-42557-13952410630629_thumb.jpgpost-42557-13952410728406_thumb.jpgpost-42557-13952410808375_thumb.jpgpost-42557-13952410899914_thumb.jpgpost-42557-1395241100766_thumb.jpg

Din pacate nu mi-a trecut prin cap sa iau si eu spray de bitum.

Am folosit un spray de la Ma-fra dar nu e la fel de puternic ca cel de la Sonax full efect. Ca sa se desprinda murdaria trebuia sa il agiti cu o perie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt bitum poti da cu motorina, scoteai putin din filtru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveam si vro masina pe motorina acasa :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca imi dai un pm, iti imprumut eu cateva sute de grame de motorina, deja scoasa din rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru petele de bitum merge si WD40, daca il ai pe langa casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Imi cer scuze daca deschid un topic dar cu problema cu care ma confrunt acum nu am gasit pe forum sa se fi discutat.

Problema sta asa:acum 3 zile am fost cu masina prin oras si cum prin oras se vopsea trecerile de pietonii nu am crezut dar acei vapori de vopsea sau ce o fi sau depus pe masina mea.Faza este ca am trecut in aceeasi zi pe langa vreo 4 treceri de pietonii si ieri cand mi-am schimbat garnitura de la antena am observat ca pe,plafon,capota,parbriz,luneta,portbagaj si foarte putin pe usi am niste stropi de '"vopsea"'alba care da insist cu degetul se ia.Stropii sunt mici ceva de genul unui varf de ac.

Ce ma bucur este ca nu sunt vizibile rau,dar sunt acolo si ma deranjeaza.

Nu am putut fotografia sa vedetii cum arata dar in situatia de fata ce pot face?

Ma gandeam  maine sa incerc sa spal masina cu apa calda poate se ia.

Exista ceva solutii care ar putea dizolva mizeria depusa pe caroserie?

 

Va rog ajutati-ma cu un sfat ca ieri cand am observat ce am pe caroserie am zis ca lesin langa masina.

 

Va multumesc.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O argila ar trebui sa rezolve ce ai pe masina. Si daca mergi pe varianta asta, cauta una fina, nu medie, pentru ca cea medie poate provoca zgarieturi care ies doar la polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de pe mobil nu vad poze. Daca poti pune pentru ca ne ajuta sa vedem despre ce este vorba

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apoi de ce ai asteptat atata? trebuia sa actionezi pe loc,inainte sa se usuce vopseaua, iesea mai usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!